Šta je novo?

Nove registarske tablice

Ja mislim da pored nje prolazim svakodnevno na putu za fakultet. Neki mali stari van je ima :)
 
Да ли имамо неку свежију информацију о ажурирању грба на таблицама? Пре пар месеци су се помињали и укидање квачица и кукица као и могућа корекцију фонта који се у пракси показао прилично лоше.
Не очекујем чуда, само питам да ли је неко нешто чуо.
 
Uvedose juce papagajski grb i na novcanice od 10 dinara.

Dakle sipak od iceg sto ce biti u interesu gradjana.
 
Pa novac se i onako stampa i kuje svake godine, tako da to nije nekakva vest. Nije kao da povlace novcanice koje imaju stari grb...i dalje imate u opticaju novcanice i novcice koje imaju samo zig NBS umesto grba (to su one od pre 2004. ili 2005.).
 
За грб се одавно не тангирам.....одкад сам се потрудио и загледао грбове других држава и закључио:

-да је руски орао управо упуцан...
-да је албански извукао живу глабу из нафтне мрље...
-да је немачни добио инфаркт....
-да се амерички загрцнуо мишем..... итд....
 
Zato se treba rešiti svih mutiranih ptičurina, kao što je ovaj ara-o i za grb uzeti samo štit sa ocilima i to onim sa grba iz 2010. To je simbol koji se provlači kroz vekove, koji spaja obe dinastije, koji je prepoznatljiv, jedinstven, prilagodljiv, primenljiv i na kraju lep! Pogledajte grbove Švajcarske, Slovačke, Slovenije, Hrvatske .... Moderno a povezano sa tradicijom.
 
Ма само вратити на стари грб, који је био у употреби одавно. Такође, требало би регулисати и употребу само штита са оцилима, слично као што постоји државна и народна застава, тако може да постоји државни и народни грб.
 
Ako se nesto provlaci kroz vekove, to je zapravo orao, koji je prisutan od srednjeg veka, a ocila su zapravo novija "izmisljotina".

njile, vec je regulisan mali i veliki grb, veliki je onaj sa plastom a mali bez plasta (samo stit sa orlom), tj. mali grb se koristi u vecini situacija, na zastavi je, pasosu, pecatima, itd. Mada mogao bi sadasnji mali da se proglasi za srednji, a mali da bude samo stit sa ocilima.

Dalje, simbolika grba samo sa ocilima (bez orla) je po meni losa, jer je to bio grb Srbije kada ona nije bila nezavisna drzava (knezevina unutar Osmanskog cartsva, takodje i grb Vojvodine unutar Austrije u 19. veku, pa grb Srbije unutar SFRJ) - orao simbolise kontinuitet sa srednjevekovnom drzavnoscu i nezavisnoscu.
 
Слажем се потпуно. Ипак мислим да би требало омогућити и употребу само штита са оцилима, без орла, баш управо због ситуација са таблицама и сличних за*********.
 
@hazard
Kako su ocila novija izmisljotina, kad su izraz carske moci? Koliko znam preuzeta su od strane Vizantinaca kad su kraljevi srpske srednjevekovne drzave poceli sebe da krunisu kao vasileosi nad vasileosima.

Uostalom i osmanlije su ih koristili, a oni su malo duze bili carevi istovnog rimskog carstva. :)

JX0OE.png


Na kraju krajeva, mene (a verujem i mnoge druge) neinteresuje kontinuitet sa srednjevekovnom drzavom, Srbija je republika koja postoji nasuport carskoj i kraljevskoj moci, a ne proizilazi iz doticne.

Realno, mislim da nam ne treba grb uopste, ali da je recimo ovo dole mnogo bolje resenje od svih postojecih (uostalom, mislim da Srbija iz 1835. godine ima mnogo veci legitimitet od Srbije 1914, ma sta to znacilo):

2222ib.jpg
 
jovanovm,

ne postoji nijedan, ama bas nijedan jedini cvrsti dokaz da je bilo koji srpski vladar ili vlastelin koristio ocila kao nekakvu vrstu grba ili simbola u srednjem veku. Nijedan jedini.

Krst sa 4 'B' (vrlo slican krstu sa cetiri ocila) koristili su Paleolozi u Vizantiji to je tacno, ali zapravo nema dokaza da su srpski vladari to preuzeli - kao sto jesu preuzeli dvoglavog orla. Nema nijednog primarnog izvora (pecat, zastava, freska, spomenik, povelja, bilo sta) u kom se krst sa 4 ocila pojavljuje kao grb srednjevekovne srpske drzave ili njenih vladara. A ima tona primarnih izvora (npr. pecata) sa raznoraznim srpskim vlastelinskim grbovima i heraldickim simbolima.

Prvo pojavljivanje krsta sa 4 ocila kao grba Srbije imamo u tzv. "ilirskim" grbovnicima koji su se stampali za vreme turske vladavine nad Srbijom po Dubrovniku, Dalmaciji, Veneciji, Ugarskoj, Hrvatskoj i sl., i pouzdano se zna da su mnogi grbovi iz tih grbovnika ciste izmisljotine. Odakle se u njima krst sa 4 ocila pojavljuje kao grb Srbije nije poznato. Neki heraldicari su misljenja da je to bila proizvoljnost autora, ili neko brkanje i greska (pa je grb Paleologa, uz odredjene modifikacije, zavrsio kao grb Srbije).

Prvi put da se pouzdano zna da su ocila upotrebljena kao grb Srbije je u prvom srpskom ustanku, kao jedan od simbola (uz prostreljenu glavu vepra) ustanicke drzave.
 
Изгледа да се овде опасно брка државно уређење са државотворношћу српског народа. Уређење се мења кроз историју било да је царство, кнежевина, краљевина или тренутно оптимално решење тј. република. Сви народи који имају државотворну традицију држе до исте, који је немају гледају како да је измисле.
 
U vezi grba Srbije, po meni, treba uraditi medjuresenje izmedju poslednja dva- starog i ovog najnovijeg. Kod novog bi zadrzao krunu (mnogo je bolja i lepse uradjena i lepo naleze horizontalno na stit), zadrzao bih novi deblji krst, ok su veci krinovi sa novog resenja, napravio bih medjuresenje izmedju starih ocila i novih- koji su malo suvise izuvijani (po meni). Takodje bih zadrzao sadasnjeg novog orla, celo njegovo telo i oblik perja i krila- s tim sto bih uradio medjuresenje izmedju stare i nove glave tj. kljuna.
 
@hazard
OK, nisam specijalista za srednji vek... Hvala. U radovima koje sam citao se spominje nekakvo poreklo u poznom srednjem veku (14-15vek), ali to je bilo prolazno...

@orion
Srpski narod je teorijski bio drzavotvoran 1804 ili 1813. (ja se i sa tim ne slazem). Pre toga su drzavotvorni bili vlastelini i gospodari, koji sebe nikako nisu izjednacavali sa narodom kojim su vladali.

Posebno mislim da je kruna kao nekakav simbol suverenosti groteskno odvratan simbol - suverenost u ovoj drzavi po ustavu koji je usvojen na referendumu (jelte) potice u narodu, a svaka druga suverenost se smatra laznom ili pogresnom. Koliko vazi taj ustav (i doticna mu preambula) to je druga prica, ali siguran sam da vise vazi od monarhistickih fantazija heraldicara....
 
jOVANOM postoji nesto u pravu sto se zove drzava predhodnica i drzava naslednica .Sto se tice Srbije ona je jedna ista drzava ima drzavno pravni kontinuitet od te 1804 tj 1835 kada je donesen prvi ustav za knjazevstvo Srbiju pa sve do dana danasnjeg bez obzira na promjene naziva u kraljevinu Srbiju ,kraljevstvo SHS,kraljevinu SHS ,KJ,DFJ,FNRJ,SFRJ,SRJ,SCG,i nakraju SRBIJA .Pormjena naziva drzave neutice na njen drzavno pravni kontinuitet.Primjer nakon zavrsetka I sv rata drzave pobjednice su pregovarale iskljucivo sa KRALJEVINOM SRBIJOM mislim da je govorio ANTE TRUMBIC kada ga je francuski predstavnik zamolio da napusti salu jer tu razgovaraju sile pobjednice a koliko on zna on dolazi iz KuK monarhije ima dosta takvih primjera
 
jovanovm":3a00knw4 je napisao(la):
@hazard
OK, nisam specijalista za srednji vek... Hvala. U radovima koje sam citao se spominje nekakvo poreklo u poznom srednjem veku (14-15vek), ali to je bilo prolazno...

To su sve samo predpostavke na osnovu grba Paleologa koji se javlja u to vreme. Ima neki artefakt iz nekog manastira (zaboravio sam kog i sta vec) gde se nalazi nesto slicno ocilima, (bez krsta ili ikakvog formiranog grba, samo kao ukrasni detalj) ali to uopste ne moraju da budu ocila zapravo.

Imas ocila u fojnickom grbovniku koji sam za sebe tvrdi iz uvoda da je iz 1340., ali koji je najverovatnije zapravo ispisan krajem 17. veka.
 
Директоре, не заборави да СРЈ са СФРЈ није имала континуитет, него смо морали да тражимо признање од УН. Тек сада имамо континуитет са Србијом пре 1918.
 
To njile je djelimicno tacno jer su mnoge zemlje priznavale kontinuitet SFRJ sa SRJ to se vidi po medjunarodnim ugovorima i drugim aktima .Nama su u UN najvise problema pravili ameri ako bi drugi
 
То стоји.

Али ипак УН су задње које се питају око тога (да не ширимо причу око тога чији су УН инструмент).
 
Dobro, znamo li šta bi sa novim grbom na tablicama? Osvežavanjem fonta? Ukidanjem kvačica?
Kanda ćorak opet...
:violina:
 
Vrh