Šta je novo?

Nove registarske tablice

RockerSVK":3h5vfi8u je napisao(la):
И знаш брате АЦР шта је парадокс? Да смо имали од 2004 до 2006 евро таблице без грба, уместо њега је била она цртица. Али онда се десио јуна 2006 прекорет и влада Микулаша Дзуринде је успела да примени ову верзију што је сада. И то све захваљујући томе, да је Словачка имала тада као земља са највећим растом економије у ЕУ много повољну позицију и високи кредит у унији, тако да је могла тада позајмљивати паре у супер условима, биле су разне погодности. Ја то тако видим, други разлози ми нису познати или их нисам приметио тада у медијима. Иако ме проблематика таблица никада не занимала као сада на овом форуму, био сам изузетно грбу обрадован. И још једна ствар, прве таблице након завршетка валидности федералних, су имале од 1997 до 2004 државни грб, дакле могло се говорити о некој традицији.
Ja mislim da su stvari jednostavnije :) Koliko se secam do ulaska u EU tablice su imale sa strane umesto plave crte belo polje SK sa grbom. Onda je ulaskom u EU to zamenjeno po automatizmu plavom trakom sa SK i zvezdicama, a posle su tablice redizajnirane.
 
kopmania":br98yris je napisao(la):
ACR":br98yris je napisao(la):
Kakva je ovo država Gibraltar XD
To je deo UK, ali kao i Kajmanska ostrva imaju svoj country code i pre su imali nesto drugacije pasose (nesto slicno kao Bristish overseas territories). Pricalo se u UK da ce ih ukljuciti sistem licnih dokumenata koji vaze za mainland UK, ali ne znam da li je to uvedeno. U principu bolje da im das zastavu, country code, tablice i reprezentaciju u fudbalu nego da ti se otcepe od drzave - to samo ovde na Balkanu ne shvataju...

Pre par godina me nisu pustili sa UK 2-year vizom iz Spanije u Gibraltar (hteo sam turisticki da odem iz Malage da vidim to "cudo"), a prosle godine sam sa UK radnom vizom usao bez problema. Mada moguce da me ranije nisu pustili kada su videli onaj uzasni SRJ pasos...
 
данас сам видео лика прелепио је грб са налепницом на којој је застава
 
Erysimum Cheiri":mbkagz6g je napisao(la):
kopmania":mbkagz6g je napisao(la):
ACR":mbkagz6g je napisao(la):
Kakva je ovo država Gibraltar XD
To je deo UK, ali kao i Kajmanska ostrva imaju svoj country code i pre su imali nesto drugacije pasose (nesto slicno kao Bristish overseas territories). Pricalo se u UK da ce ih ukljuciti sistem licnih dokumenata koji vaze za mainland UK, ali ne znam da li je to uvedeno. U principu bolje da im das zastavu, country code, tablice i reprezentaciju u fudbalu nego da ti se otcepe od drzave - to samo ovde na Balkanu ne shvataju...
Gibraltar nema nikakvu zelju da se otcepi, naprotiv. To je sve zaostavstina kolonijalnog sistema...to su teritorije "pod krunom", ali nisu deo UK (nemaju predstavnike u parlamentu itd.) pa su shodno tome autonomne, tj. imaju status zavisne drzave (teritorije).
 
Aha, isto je i sa Skotskom, Severnom Irskom pa i Velsom... Inace, na Gibraltaru je vec bio referendum o pripajanju Spaniji, a postoje organizacije koje se zalazu za ponovno odrzavanje referenduma i pripajanje "Evropi". Tamosnji mediji to i ne zataskavaju, posebno situaciju oko Skotske, koja ima i ustavno pravo na odvajanje iz UK (dakle, u skladu sa medjunarodnim pravom)...

Severna Irska je posebna dobro poznata prica i van granica UK i iako se tamo implementira rezultat mirovnog pricesa to je samo izgovor za odrzavanje statusa quo i tamo nije uspostavljeno neko dugorocno resenje. Gledajuci iz njihove perspektive (godisnje provedem 6-7 meseci u Engleskoj) ne bih se uopste iznenadio da se Skotska otcepi, a posle bi Englezi jako tesko zadrzali preostale "overseas territories" i Severnu Irsku...

Uostalom, da je kod nas bilo pameti otpocetka - dosta toga bi bilo drugacije. Treba shvatiti da u drzavama koje nisu homogene nema nametanja volje vecinskog naroda manjinskom, jer to kasnije ili pre zavrsi netrpeljivoscu, a onda ti je uzalud sve... Srbija i njeno okruzenje je jako dobar primer za to, a Engleska i njen odnos kroz istoriju prema Irskoj (i Velsu) moze takodje biti primer.
 
Ne govorim o Skotskoj i sl., govorio si o Gibraltaru i Kajmanskim ostrvima. Gibraltar je vrlo proengleski nastrojen. 2002. je bio referendum o predlogu da Spanija i Britanija "dele suverenitet" nad Gibraltarom (tj. da se Gibraltar mnogo vise integrise u Spaniju) i predlog je odbijen sa 99% glasova. Zapravo, vecini tih teritorija odgovara taj status - da budu nezavisni, bas ne mogu, jer su premali, a ovako imaju britansku zastitu i pasos fakticki, a autonomija im daje mnogo toga, npr. mogucnost da budu offshore zona, poreski/carinski raj, itd.

S. Irska je vecinski probritanski nastrojena, tamo su protestanti vecina i to je razlog zbog cega je S. Irska odvojena od ostatka. Naravno katolicka manjina je zestoko protiv UK, i odatle konflikt. Ali da sutra bude referendum, vecina bi bila za Britaniju, kao i sto je bilo 1978. Naravno ta vecina je vrlo tanka, pa odatle problemi.
 
hazard":18el2u68 je napisao(la):
Ja mislim da su stvari jednostavnije :) Koliko se secam do ulaska u EU tablice su imale sa strane umesto plave crte belo polje SK sa grbom. Onda je ulaskom u EU to zamenjeno po automatizmu plavom trakom sa SK i zvezdicama, a posle su tablice redizajnirane.
Наравно да је било тако, од 1997 до 2004 (улазак у ЕУ) тамо где су звездице сада је био грб без плавог поља, споменуо сам да је грб код нас традиција од првих постчехословачких регистрација, које су почеле да се издавају 1.4.97. Уосталом, ја имам такву таблицу, пошто сам садашња кола купио баш те 1997 године и немам намеру да је мењам, јер та серија са грбом и без звездица је мени и дан данас најлепша.
 
stf":1wxt3gq4 je napisao(la):
Непријатна вест. Пре пола сата, у емисији САТ био је опширан прилог о таблицама, и гостовао је неки функционер из МУП-а.

Наиме, ништа од избацивања кукица и страних слова. На опаску Мирка Алвировића да је лоше спајати алфабете, лик је рекао да то нема везе, јер словне ознаке не формирају речи и реченице, већ је то само ознака. Такође је рекао да неће бити никаквих проблема у иностранству са нашим словима.

:bash:
A funkcioner iz MUP-a je verovatno celog života bio saobraćajac u Barajevu, Begaljici ili Opovu i pušta nokat na malom prstu.

Ljudi da li vi shvatate da je MUP leglo nekompetetnenih, poluškolovanih ljudi koji ne znaju ni kako se internet koristi a kamoli nešto više od toga. To ministarstvo je doživelo najmanje promena od 5. oktobra, tamo i dalje sve funkcioniše kao da je drug Tito živ.

Tablice su čist odraz njihove nekompetentnosti, jeftinog polititičaranja i kafanskog srbovanja.

Čuli ste sigurno da svako ko ima novu tablicu sa registracionim područjem sa Kosova, kosovska policija mu odmah oduzima tablicu. To je samo jedan od logičnih razloga zašto uopšte ne treba koristiti registraciona područja. Nego randomizirani brojevi i slova i ćao đaci.

Tužna realnost je da je više pameti o tablicama ispisano na ovom forumu bez obzira na naša slaganja ili neslaganja u pojedinostima, nego čitav taj nesretni trust mozgova u MUP-u.
 
ACR":2hy71v2i je napisao(la):
Možda ne žele, ali moraće. Koliko mi je poznato, po nekim pravilima EU državni grb ne može da se nađe na tablici. Znam da je bila priča da se na srpsku tablicu stavlja ovaj "detalj" grba da bi se zaobišlo to pravilo.

Naravno, znam da je Slovačka izuzetak kao jedina EU država sa grbom države na tablici (Austrija i Slovenija imaju opštinske a ne državne grbove); zašto je njima (vama) stavljanje grba dozvoljeno nije mi poznato.
А Италија? Ако 2 дежаве ЕУ имају грб на таблици, то по аутоматизму поништава постојање тог правила. Притом га Италија има одувек. Зар не?
 
stf":2zubsoet je napisao(la):
ACR":2zubsoet je napisao(la):
Možda ne žele, ali moraće. Koliko mi je poznato, po nekim pravilima EU državni grb ne može da se nađe na tablici. Znam da je bila priča da se na srpsku tablicu stavlja ovaj "detalj" grba da bi se zaobišlo to pravilo.

Naravno, znam da je Slovačka izuzetak kao jedina EU država sa grbom države na tablici (Austrija i Slovenija imaju opštinske a ne državne grbove); zašto je njima (vama) stavljanje grba dozvoljeno nije mi poznato.
А Италија? Ако 2 дежаве ЕУ имају грб на таблици, то по аутоматизму поништава постојање тог правила. Притом га Италија има одувек. Зар не?
Ne, Italija nikada nije imala grb na tablici. Ovo je njihovo aktuelno rešenje
izvinjavam se, sada vidim da postoji mali, mali, bukvalno minijaturni grb (na ovoj slici dole izgleda kao tačka, izmedju CZ i ostatka registracije), mada je i to "detalj grba" (fali natpis repvvblica italiana, zupcanik iza petokrake i jos ponesto). Živo se sećam kako sam negde pročitao da naši iz tog razloga stavljaju detalj grba a ne ceo grb.

220px-Italian_registration_2623.jpg


16bfu34.jpg


Italy_Coat_of_Arms.jpg
 
Живели нама италијани и црвена петокрака, ма враћај бре петокраку и на наше таблице, ништа без ње и зато једно Bandiera rossa

Укључите звучнике: http://www.youtube.com/watch?v=6J7ri91oVcM

Pankrti - Bandiera rossa:

Avanti popolo, bandjera rosa
ala riskosa, ala riskosa.
Avanti popolo, bandjera rosa
ala riskosa, triumfera.

Bandjera rosa la triumfera
bandjera rosa la triumfera
bandjera rosa la triumfera
e viva komunizmo e la liberta.

Voljamo fabrike, voljamo tera
ma senca guera, ma senca guera
Voljamo fabrike, voljamo tera
ma senca guera, triumfera.

Bandjera rosa la triumfera
bandjera rosa la triumfera
bandjera rosa la triumfera
e viva komunizmo e la liberta.



avanti popolo, alla riscossa
bandiera rossa,
bandiera rossa
bandiera rossa la trionfera
eviva il comunismo e la liberta !

vogliamo fabbriche, vogliamo terra
ma senza guerra, vogliamo sta
bandiera rossa
la trionfera
eviva il comunismo e la liberta !
 
@ ACR Видиш, ја имам италијанску таблицу на зиду као украс, па нисам приметио да је и њихов грб "осакаћен". :p

Графички је много лепше и чистије са штитом, него да су ставили цео грб са све круном. А нису могли ни заставу, јер је на њој грб. Још компликованије. Грбови градова су лепо решење, али код нас само Београд има графички поједностављен "мали" грб. Већина градова има китњасте грбове, па би и такво решење било лоше.
Шта је поента мога поста? Да укажем на чињеницу да су, изабрали најједноставније графичко решење таблице, која поседује државно обележје.

А кад се сетим кукица....... :bash:
 
Vidi, stf, tehnički ti si u pravu, Italijani imaju grb na tablici.

Ali suštinski, stavi jednu ispod druge, recimo, srpsku, sadašnju hrvatsku, italijansku i sadašnju albansku tablicu, svako dete od 3 godine znaće da "izabere uljeza"... Realno, ako zbog ove minijaturnu tačkice možemo da kažemo da Italijani imaju grb na tablici, onda je i SFRJ imala grb na tablici.

Inače sam protiv opštinskih grbova na našim tablicama. Niti mi imamo tu tradiciju decentralizacije kao Austrija da bi tako nešto imalo smisla, niti ona južnjačka rešenja sa "barjaktarima" (Niš itd) liče na bilo šta lepo čime bi neko trebao da se ponosi.
 
stf":ncwh5foh je napisao(la):
Графички је много лепше и чистије са штитом, него да су ставили цео грб са све круном. А нису могли ни заставу, јер је на њој грб. Још компликованије. Грбови градова су лепо решење, али код нас само Београд има графички поједностављен "мали" грб.
Svi gradovi sa novoizradjenim grbovima imaju pojednostavljen mali grb (cesto samo stit), mnogi imaju srednji, mali i veliki. Fazon je u tome sto su mnoge gradske/opstinske vlasti, nakon usvajanja grbova, pocele da koriste na sve strane skoro pa ekskluzivno veliki grb, koji je bio predvidjen samo za odredjene okolnosti (onako kako je Beograd koristi npr., to je pravilno). Nis i KG npr. koriste velike grbove nonstop i skoro ekskluzivno, sto zapravo nije po zamisli autora grba.

ovde mozes da nadjes sve btw
http://www.zastave-grbovi.com/?jez=&menu=20
 
@ ACR Уљез је италијанска. :D Реално, њихова много искаче са дуплим плавим пољем од свих европских. Осим тога, формат предњих и задњих се разликује.

@ Hazard Помислио сам да је логично да сви имају скалиране грбове, али их никад нисам видео званично, управо из разлога које наводиш.

Наиме, можемо да полемишемо, да ли је требала таблица са обележјем, или без. То зависи од личних ставова, разлога, или естетике. Без обзира којој "фракцији" припадате, верујем да ће те се сложити самном да је заиста изабрано нејелегантније могуће решење за верзију која садржи обележје.
 
hazard":33psiyy3 je napisao(la):
stf":33psiyy3 je napisao(la):
Графички је много лепше и чистије са штитом, него да су ставили цео грб са све круном. А нису могли ни заставу, јер је на њој грб. Још компликованије. Грбови градова су лепо решење, али код нас само Београд има графички поједностављен "мали" грб.
Svi gradovi sa novoizradjenim grbovima imaju pojednostavljen mali grb (cesto samo stit), mnogi imaju srednji, mali i veliki. Fazon je u tome sto su mnoge gradske/opstinske vlasti, nakon usvajanja grbova, pocele da koriste na sve strane skoro pa ekskluzivno veliki grb, koji je bio predvidjen samo za odredjene okolnosti (onako kako je Beograd koristi npr., to je pravilno). Nis i KG npr. koriste velike grbove nonstop i skoro ekskluzivno, sto zapravo nije po zamisli autora grba.

ovde mozes da nadjes sve btw
http://www.zastave-grbovi.com/?jez=&menu=20
При томе, и грбови оних градова који имају велике грбове а немају мале, могу да се сведу јадноставно на штит. Уз то, кад би им се рекло "Направите мали грб, иначе вам се укида регистарска ознака", зачас би се и то решило. ;)
 
Wile E. Coyote":a44uoskn je napisao(la):
Није у обавези да се мењају таблице?
Код нас важи правило, да све таблице издате после 1. априла 1997 године не треба да се мењају, дакле ко хоће, може да остави и ову варијанту без звездица и плавог поља:)
 
Видео сам данас такси са четвороцифреном таблицом. Није ми јасно зашто 0011 (може бити забуне са 011, ал' 'ајде), а не 1011. Ипак нека корист од узаног фонта, нису набијени карактери један преко другог и нису нечитке више него што су троцифрене.
 
video i ja BG XXXX XX, lepše izgledaju nego sa tri broja.

Sa tri broja nije ni trebalo da izdaju.
 
Ja sam danas video taksi vozilo sa registracijom BG - 0016 - TX !!!
Da li je moguće da izdaju i 016 i 0016 ? Ne mogu da verujem. Još jedna potencijalna zabuna. Ovo je stvarno previše. Do danas sam mislio da se radi o gluposti i nepromišljenosti a sad počinjem da verujem da se radi o smišljenoj diverziji! Teže mi je da shvatim da postoji toliko glupa osoba koja bi donela ovakve odluke nego da postoji osoba koja iz bilo kog razloga pravi diverziju.
Neko je Ivicu gadno zeznuo.
 
Vrh