Šta je novo?

Nove registarske tablice

@ACR А који би други разлог био? ;)
 
^ Ne znam, pokušaj da izbegnu napade nacionalnije raspoloženog biračkog tela (ozbiljan sam). Sve vreme hoću da kažem da je registracija šifra, a ne nekakva smislena reč, pa time ne podleže relevantnoj odredbi Ustava; a ako i podleže, onda ga krši, pošto nije transkribovana cela.

Jedini način da sve bude OK jeste bugarsko-rusko-grčko-belorusko-... rešenje, ali su oni umesto toga iskopirali Makedonce. Da li ijedna država osim nas i njih ima uduplan alfabet, a čak i u MKD slučaju to je bilo "utešno" rešenje, kada su im Grci zabranili Verginsku zvezdu?
 
Чак и копирање македонског решења је половично, јер је код њих на ћирилици поновљена и ознака града и слова из регистарске ознаке, а код нас само ознака града. :grand:

А за руско/грчко/белоруско/бугарско решење сам дао предлог две стране раније. :D
 
stf":3ldzm5ov je napisao(la):
Felix":3ldzm5ov je napisao(la):
stf":3ldzm5ov je napisao(la):
Устав пријатељу, разуми.
Да су заиста хтели да испоштују ћирилицу, ставили би само слова која се употребљавају у оба писма. Овако су само испоштовали устав. Нико није рекао да су то урадили сјајно, али да нису, неко би могао да их тужи, и онда би почели да издају неке нове, које би, опет, платили грађани.
Ћирилица мора бити на државном документу, у каквом год облику. Макар нефункционалном, као овде.
Uz dužno poštovanje ali to nije tačno.

Ustav se ne primenjuje na dokumenta koja imaju međunarodni karakter i koja podležu međunarodnim konvencijama čiji je Srbija potpisnik.

Mi smo potpisnici Bečke konvencije o drumskom saobraćaju gde jasno piše da se podaci na tablici ispisuju latinicom. Dakle priča o ustavu ne pije vodu kada je reč o tablicama.
Пије, само ти то не прихваташ. Пасош је међународна путна исправа па има ћирилицу, и то такође у нефункционалном облику. Осим тога, испоштована је бечка конвенција о друмском саобраћају, јер регистрација ЈЕСТЕ на латиници. Мала ћирилична ознака је нефункционална, и ту је због устава.
"Nefunkcionalni oblik" je tvoje slobodno tumačenje o kome možemo ovako da razglabamo uz kaficu, i koje blage veze nema ni sa zakonom ni sa ustavom. Nisi na svih ovih stranama ponudio nijedan konkretan argument u prilog tvrdnji da mala ćirilična slova tu stoje zbog ustava.

Niti se ustav bavi tablicama i njenim izgledom, niti propisuje upotrebu ćirilice na istima, niti u zakonima postoji kategorija "nefunkcionalnih oblika" kod tablice.

Pasoš je sasvim druga priča. I Grci na svom pasošu koriste oba pisma kao i mi ili Bugari, gde su ravnopravno prikazani i engleski i lokalni jezik i pismo ali im nije palno na pamet da se zaje*******avaju sa tablicama i mikronskim slovima "brane svoj ugroženi identitet" koji atakuju Papa, Veliki vezir, marsovci, i sve moguće svetske zavere..

Tužno je što smo ovakvim rešenjem sami sebe stavili u isti koš sa zemljama koje imaji istinski problem nedostatka nacionalnog identiteta i kompleks niže vrednosti poput Makedonaca, pa ga brane na Montipajtonovske načine..ali to me uopšte ne čudi, jer je tablice osmislio čovek koji kada je zaseo u svoj ministarski kabinet prvo bukvalno okačio gusle na zid.
 
^^^ Немам намеру да се даље објашњавам, јер нема сврхе.
Мени ћирилица не смета, а да је нису ставили (као што сам очекивао), не би ми недостајала.

Некима очигледно, много боде очи, и изгледа да је појединцима најважније у животу да је се ратосиљају са таблица. Ако је држава скине, ја се нећу бунити.
 
Felix":sufzy0w3 je napisao(la):
I Grci na svom pasošu koriste oba pisma kao i mi ili Bugari, gde su ravnopravno prikazani i engleski i lokalni jezik i pismo ali im nije palno na pamet da se zaje*******avaju sa tablicama i mikronskim slovima "brane svoj ugroženi identitet" koji atakuju Papa, Veliki vezir, marsovci, i sve moguće svetske zavere.
Зајебавали су се и Грци и Бугари*, само на други начин, који је доста елегантнији. Тако они неће сигурно имати проблема због кука и мотика на таблицама, а ми - па, видећемо.

*с тим што је мени лично бугарски систем мање зло

Felix":sufzy0w3 je napisao(la):
jer je tablice osmislio čovek koji kada je zaseo u svoj ministarski kabinet prvo bukvalno okačio gusle na zid.
Е, видиш, на крају си убо поенту. Ово је вероватно ствар која објашњава много тога што се догађа у последње време. Један "гуслар" се хвали како је једини успео да оде код Барака Обаме и поред тога што је пар месеци пре тога имао забрану уласка у Америку (и при томе наглашава да "негуслари" нису то успели), други "гуслар" се гађа километрима, авионима и камионима (а при томе се Београд гуши јер га заболе за обилазницу), а сви знамо (или не знамо?) шта се догађало претходних 10 година. :bash: Питам се која странка је после следећих избора сигурно у влади.
 
Србија нема шансе на боље, јер не постоје праве странке, само лоповска удружења. То је мислим од 2000 до сада схватио свако ко живи у реалном свету без мечки и Скај Велнеса.
 
Добрый день, сербские коллеги и друзья!
Кто-то из вас говорит или пишет по-русски?
Добрий день, сербські колеги та друзі!
Хтось з вас говорить або пише українською?
 
Добрый день,.. Добро пожаловать.. :) :)
 
hawk":3d308ado je napisao(la):
Добрый день, сербские коллеги и друзья!
Кто-то из вас говорит или пишет по-русски?
Добрий день, сербські колеги та друзі!
Хтось з вас говорить або пише українською?
друг, писати англійською мовою, тим легше нам буде зрозуміти. Google не дуже добре переклад з російської та української. хтось може знати російську або українську
 
Здравствуй и добро пожаловать на этот форум. Прошай, всё что тебя интересует.
 
Непријатна вест. Пре пола сата, у емисији САТ био је опширан прилог о таблицама, и гостовао је неки функционер из МУП-а.

Наиме, ништа од избацивања кукица и страних слова. На опаску Мирка Алвировића да је лоше спајати алфабете, лик је рекао да то нема везе, јер словне ознаке не формирају речи и реченице, већ је то само ознака. Такође је рекао да неће бити никаквих проблема у иностранству са нашим словима.

:bash:
 
Važno da će taj baja sebi da uzme kombinaciju AA, za druge šta ima veze.
Evo kad sam bio pre neki dan da uzmem saobraćajnu stoji u plakaru iza radnice tablice sa kombinacijom NN i na njima papir sa natpisom NE DIRATI. :grand:
 
Здравствуйте, друзья!
Я хочу спросить о новых сербских номерах.Как они выдаются?Какой порядок?Есть ли сайт, на котором видно это?
Я думал, что в Белграде, например, выдают так: BG 001-AA, BG 002-AA........BG-999AA, BG-001BA, BG-002BA.....BG-999BZ.
Но смотрю, что в Белграде есть и BG 018-AŠ, и ВG 009-СW, ВG 059-DJ, ВG 020-EL, ВG 041-HR
Не вижу какой-то системы...В старых номерах она была простая и понятная...
Появились новые номера на прицепах?
Есть еще в Сербии форумы, где можно посмотреть фото новых номеров?
Спасибо за ответы
__________________________________________________________________________________________________
Косово-це Сербія!
Косово-это Сербия!
 
људи, шта рече овај? проверио сам на Гугл преводиоцу, али га ништа не разумех
 
Koliko sam shvatio ide ovako :D
Ja hocu da pitam nesto o novim tablicama. Kako one idu, koji red.
Mislio sam da u Beogradu, naprimer, .....................
No video sam da u beogradu ima i .................
Ne razumem kakav je to sistem. Stare tablice su bile proste i razumne
Ima li novih tablica na pricepah gugl kaže da je to prikolica :D
Jel postoji neki forumi gde mogu videti slike novih tablica.
Hvala za odgovor :D

Samo ne znam šta predstavlja on ovde jednostavno je to mogao videti na googlu, no lepo je da nekog od stranaca interesuju naše tablice :D

@hawk Это новая номерах
nove_tablice_111008.jpg
 
Човек пита по ком се реду деле, односно, има ли икаквог реда? То смо се и ми питали, али немамо одговор. Да ли деле овим редом: BG-001-АА; BG-001-АB; BG-001-AC ......или: BG-001-AA; BG-002-AA; BG-003-AA....

Не пита како изгледају, и шта значе слова а шта бројеви. Ово што човек пита нема на гуглу...нема нигде...
Ајд нек му сад неко преведе :D
 
Ево ја ћу да му одговорим, мало сам зарђо са руским, али човек изгледа да не зна енглески :)

Никто у нас на форуме не знает про порядка. Номера не выдаются в порядке, который ты написал. Наверно сперва идёт перемен букв, а потом номеров (этих дней появился номер 100, но появились все буквы). Система перемени никому не совсем знакомая :)

На прицепах есть новые номера, и там идут этим порядком: буквы, номера, крест, город.
 
Pre x postova (u trenutku pustanja u opticaj novih reg. tablica) postavio sam pitanje kako niko do sada nije primetio da se na istima nalazi neustavni grb Drzave, citirajuci i pojedine odredbe zakona koji je nadlezan za ovu oblast. Takodje sam se osvrnuo na haoticnu upotrebu raznih abeceda i alfabeta na istim tablicama i, takodje izneo licni stav o nepotrebnosti posebnog oznacavanja registracionih podrucja.
Sto se ovog prvog tice, nedugo nakon toga se oglasio nadlezni ministar, sa objasnjenjem da su u MUP-u to primetili ali da, zaboga, iz razloga ustede cekaju da iskoriste oko 800.000 otpresovanih tablica, pa da grb na tablici usklade sa zvanicnim, Drzavnim. Cak se ministar izrazio kako ce se on licno zaloziti da se na tablicama nadje grb Drzave (a ne deo istog). Vrlo neobicno, kao da je to pitanje licnog opredeljenja pojedinca a ne zakonska obaveza. Takodje prica o ustedama zamagljuje pricu o odgovornosti lica (na celu sa istim ministrom) koja su sebi dopustila da se u opticaju nadju nedgovarajuca resenja, i time pricinila ogromnu stetu po Drzavni Budzet ali i privatne budzete nas gradjana koji smo, na kraju to sve izfinansirali iz naseg dzepa, preko taksi.
I dalje mislim da je najprakticnije resenje, kada se budu menjale nove tablice (zbog izmene grba) da se primeni resenje sa zajednickim slovima i u azbuci i u abecedi (ali BEZ ENGLESKOG ALFABETA), bez oznake registracionog podrucja. Argument da bi u komunikaciji sluzbenih lica koja domicilno upotrebljavaju razlicita pisma (cirilicu i latinicu) moglo da dodje do nesporazuma u primeni pojedinih slova (npr. da se X zameni sa H i sl.), mogao bi da se otkloni upotrebom 7 slova koja se jednako pisu i izgovaraju u oba pisma: A,E,J, K,M,O,T. Kombinacijom tri ovakva slova sa cetiri broja dobija se neverovatnih 3.429.657 kombinacija! Istovremeno, kada se Srbija posmatra kao jedno registracino podrucje, otklanja se problem preopterecenosti kombinacija registracionog podrucja Beograd i podopterecenosti svih ostalih reg. podrucja. Drugim recima ovaj resurs od preko 3,4 miliona kombinacija se ravnomerno koristi (iz centralne baze podataka), u kojem god gradu Srbije da se izdaju reg. tablice. Da ne govorim o banalnostima tipa da cete tako lakse sacuvati vozilo u krajevima u kojima navijaci lokalnog sportskog kluba ne vole kada im svojim vozilom dolazite iz nekog posebnog grada.
Na kraju bih samo rekao da bih vise voleo da pojedini zvanicnici iz drzavne/lokalne administracije vise citaju postove sa konkretnim temama na Beobildu, pre neko sto se neki problem napravi (kao sada sa reg. tablicama), kada se sve iznosi u formi gradjanske inicijative, nego kada se problem vec napravi i tesko ga je otkloniti bez velikih materijalnih troskova, pa onda pocnu da se pravdaju naivnim izgovorima.
 
Спасибо за ответ!Вообще новые сербские знаки очень интересные. :kk: .Думаю, что полиция имеет какую-то систему выдачи.У нас, в Украине, в Белоруссии, в России она есть.В Литве есть специальный сайт, где можно выбрать себе серию. Но они тоже выдаются по порядку. Я знаю почти все европейские системы и коды Если кому интересно-спрашивайте! :grand:
 
Како сам могао да видим у коментарима испод вести, за већину Хрвата то није баш добра вест, неће они да се одрекну свог грба, за разлику од Срба :)
 
Možda ne žele, ali moraće. Koliko mi je poznato, po nekim pravilima EU državni grb ne može da se nađe na tablici. Znam da je bila priča da se na srpsku tablicu stavlja ovaj "detalj" grba da bi se zaobišlo to pravilo.

Naravno, znam da je Slovačka izuzetak kao jedina EU država sa grbom države na tablici (Austrija i Slovenija imaju opštinske a ne državne grbove); zašto je njima (vama) stavljanje grba dozvoljeno nije mi poznato.

Evo svih EU tablica na jednom mestu: http://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_registration_plates_of_European_Union
 
И знаш брате АЦР шта је парадокс? Да смо имали од 2004 до 2006 евро таблице без грба, уместо њега је била она цртица. Али онда се десио јуна 2006 прекорет и влада Микулаша Дзуринде је успела да примени ову верзију што је сада. И то све захваљујући томе, да је Словачка имала тада као земља са највећим растом економије у ЕУ много повољну позицију и високи кредит у унији, тако да је могла тада позајмљивати паре у супер условима, биле су разне погодности. Ја то тако видим, други разлози ми нису познати или их нисам приметио тада у медијима. Иако ме проблематика таблица никада не занимала као сада на овом форуму, био сам изузетно грбу обрадован. И још једна ствар, прве таблице након завршетка валидности федералних, су имале од 1997 до 2004 државни грб, дакле могло се говорити о некој традицији.
 
Vrh