Šta je novo?

Nove registarske tablice

Nesto mi nije jasno. Ovde u Luksemburgu kada registrujes sam auto ,kad ga kupis privatno, onda odes u jednu malu " radionicu firmu" koja je kod drzave registrovana kao jedna od nekoliko njih u drzavi koja ima dozvolu da izdaje sve vrste saobracajnih znakova i naravno tablica. Ispunis formular sa zeljenim brojem posto su ti prethodno dali paar slobodnih brojeva koje mozes da izaberes...npr: ako zelis CP 506 onda ti daju izbor sa PC 0001 ili priblizno onome sto si zamislio ako ta zamisljena brojka nije slobodna. Platis oko 20€ za izradu koja traje 15 minuta ( zavisi od guzve ) i mozes sam da je pricvrstis za auto a imas i mogucnost da ti je oni u njihovoj "radionici i garazi , nameste za jos nekih 5-10 €. To vam traje jos nekih 10 minuta.
Ukoliko auto kupite u garazi onda vam to sve sreduje koncesionar ( nisam siguran da se ta rec koristi u srpskom jeziku). Naravno sve bezplatno.

Sto je najbitnije u svemu tome jeste da tablice samo naplacuju ako zelite neki poseban broj sto sam vam malo pre objasnio. Ukoliko uzmete broj koji vam se da onda je besplatno !!!
Nadam se da nisam mnogo svrljao sa mojim "srpskim" koji nije bas najbolji. Trudim se :)
 
To o cemu govoris je normalna praksa u vecini evropskih zemalja. U UK napr. tablica se ne vodi na vozilo nego na vlasnika tako da mozes da koristis istu na vise automobila. Takodje, moguca je i trgovina tablicama. Jedan prijatelj mi je rekao da je preprodaja registracija unosan posao tamo...
 
U Kanadi tablice se isto vode na vlasnika a ne na kola . Naprimer istu registracjonu tablicu koristim vec na trecem autu a ako imas neke neupotrebljive mozes da ih vratis ministarstvu za koje ti daju $ 50 ali samo ako nisu starije od godinu dana. Znaci vidjeno po slici izdavace se i kockaste tablice u slucaju da zadnji branik ima manji prostor kao sto je to rec na Kanadsko/Americkim autima a isto tako nam uvoze i evropske sa manjim prostorom. Evo primerka.
http://img80.imageshack.us/my.php?image=img0034oz1.jpg
 
„Боја” спремна за таблице
nove%20tablice.jpg

Сомборска фабрика за израду саобраћајне сигнализације представила нове ауто-ознаке

Јуче представљене нове регистарске таблице (Фото З. Зејнели) Сомбор – Стотинак запослених у сомборској фабрици за израду саобраћајне сигнализације „Боја” очекују одлуку како ће и коме ће бити поверен предстојећи велики посао. Ради се о изради нових регистарских таблица за моторна возила, вредној неколико десетина милиона евра. Фабрика је, у сарадњи с једном фирмом из Немачке, купила најсавременију производну линију на којој се дневно може произвести од 35.000 до 40.000 таблица.

Заменик директора фабрике „Боја” Златомир Јанковић јуче је новинарима представио нове регистарске таблице Србије.

– Спремни смо да учествујемо у надметању – рекао је Јанковић. – Ако се тендер распише на време, израда регистарских таблица би могла да почне у првој половини ове године. Србији је потребно око четири милиона таблица, за приближно два милиона моторних возила.

Нова производна линија инсталисана у „Боји” може да пружи најсавременије мере заштите. Ради се о ласерски угравираном серијском броју са алгоритмом који може да се региструје у бази података о власнику возила. „Боја” може да угради и холограм велике сигурности, попут оних на пасошима или новчаницама, али и све друге врсте заштите које гарантују да нове регистарске таблице не могу бити фалсификоване.

У „Боји” верују да ће процедура за избор фирме којој ће бити поверен овај велики и за државу веома значајан посао бити спроведена по закону и да ће га добити предузеће које да најбољу понуду. Такође, надају се да ће и досадашње искуство у изради регистарских таблица бити један од одлучујућих чинилаца.

З. Зејнели
[објављено: 31/01/2008]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.co.yu/rubrike/Ekonomija/Boja-spremna-za-tablice.sr.html
 
iako je fotka mala, odavde iz "daljine" tablice ne deluju loše. Ono na zidu pretpostavljam da su varijacije (tipa kao one za traktore i sl..)
 
Bunario sam po netu da nadjem ove tablice iz Sombora:

image01292256tv181sr9.jpg


image01292256tv182ni0.jpg
 
Pa ono... malo veci grb u sredini bi mi lepse pasao. BG (NS) su nesto mnogo rasirili, a onaj MINUS - bljak!!! :)
 
Nisu nista posebno a minus je stvarno fuj. Ono dopisivanje inicijala grada na cerilici ispod grba je kretenski! Cemu samo to???? Trebalo je da stave grbove gradova umesto 4S. To bi bilo mnogo lepse.
 
Cirilica je sasvim ok i ne smeta. A sto se tice grbova gradova, to ne bi bilo u redu zato sto se neke registarsek oznake odnose na regione. U tom slucaju, grbovi regiona. Zasto bi Vrscani nosili grb Panceva na tablama?
 
I dalje mi smeta ona praznina iznad SRB kao i koriscenje nestandardnog grba tj. ocila umesto zvanicnog obelezja drzave. Fontovi su OK.
 
Ocila su verovatno kompromis Velji i Voji, koji verovatno nisu hteli nove tablice bez Srpstva!
 
Takodje, mislim da ocila izgledaju bolje nego sadasnji grb. Razumem tvoju poentu, vrachar, da su ocila nestandardni simbol, ali mislim da su estetski bolje resenje, za sada. Iskreno, trebali su koristiti grbove opstina, tako da recimo BG tablice bi imale grb Vracara, Vozdovca, ili Rakovice, a ista slova. Tako je u Sloveniji, kako cujem :)

Sto se praznog plavog polja tice, mislim da i nije tako lose. Font je apsolutno ocajan, izgleda da ga je smislio neko ko ne zna nista o tipografiji.
 
Grb je mogao da bude malo veci ali inace je sve ok . Mozda su stavili ovo BG na cirilici da ljudi razlikuju Bugarske tablice koje su isto na BG. Neznam :|
 
Ono na slikama nije DIN 1451 - ja sam se bas njemu i nadao. Ne kazem da ga nece koristiti na kraju s obzirom da kapiram da je ovo samo uzorak jedne firme, ali... Ono gore, za razliku od DIN 1451, nije konzistentno apsolutno na nijedan nacin. Mozda gresim, ali mi se cini, npr, da su ovali nekarakteristicno kockasti u nasem gornjem primeru. Inace, hvala za link, odlican je!
Pitam se da li su ovi nasi koji dizajniraju tablice uopste i izgooglali bilo sta od ovoga pre nego sto su krenuli u produkciju? ...

EDIT: Sad videh - da nasi ne koriste ovaj font?
 
jovanovm":b10tth4z je napisao(la):
Ono na slikama nije DIN 1451 - ja sam se bas njemu i nadao. Ne kazem da ga nece koristiti na kraju s obzirom da kapiram da je ovo samo uzorak jedne firme, ali... Ono gore, za razliku od DIN 1451, nije konzistentno apsolutno na nijedan nacin. Mozda gresim, ali mi se cini, npr, da su ovali nekarakteristicno kockasti u nasem gornjem primeru. Inace, hvala za link, odlican je!
Pitam se da li su ovi nasi koji dizajniraju tablice uopste i izgooglali bilo sta od ovoga pre nego sto su krenuli u produkciju? ...

EDIT: Sad videh - da nasi ne koriste ovaj font?
ja mislim da je uzorak, pošto je razlika izmedju prvih predloženih radova i ovih ogromna. Verovatno čisto kao demonstracija pločica
 
ono plavo polje iznad SRB je verovatno za grb EU :lol: , kada tamo jednom uđemo :lol: i ako se u do tada ne raspadne usled regionalnih separatizama.
 
vrachar":27gdc9j1 je napisao(la):
I dalje mi smeta ona praznina iznad SRB kao i koriscenje nestandardnog grba tj. ocila umesto zvanicnog obelezja drzave. Fontovi su OK.
Sto se mene tice ocila su i trebala da budu zvanicno obelezje drzave. Prvo, prepoznatljivija su, za razliku od mora slicnih grbova sa orlovima plus sto ovaj nas ima i krunu i ako mi nismo kraljevina (nemam nista protiv da smo sve vreme bili kraljevina pa na taj nacin cuvamo tradiciju, ali ovako na silu vracamo nesto sto je davno ukinuto i sto narod vise ne bi podrzao). Takodje, ne znam kako bi ovo drugacije rekao ali ocila se lakse crtaju (estetski su svedenija?) sto je vazno iz vise razloga (od toga da to pruza dizajnerima mnogo vecu slobodu do toga da ce deci biti lakse da nacrataju svoju zastavu (po meni veoma valjan razlog)).
 
Nikola":2d1i0k3h je napisao(la):
vrachar":2d1i0k3h je napisao(la):
I dalje mi smeta ona praznina iznad SRB kao i koriscenje nestandardnog grba tj. ocila umesto zvanicnog obelezja drzave. Fontovi su OK.
Sto se mene tice ocila su i trebala da budu zvanicno obelezje drzave. Prvo, prepoznatljivija su, za razliku od mora slicnih grbova sa orlovima plus sto ovaj nas ima i krunu i ako mi nismo kraljevina (nemam nista protiv da smo sve vreme bili kraljevina pa na taj nacin cuvamo tradiciju, ali ovako na silu vracamo nesto sto je davno ukinuto i sto narod vise ne bi podrzao). Takodje, ne znam kako bi ovo drugacije rekao ali ocila se lakse crtaju (estetski su svedenija?) sto je vazno iz vise razloga (od toga da to pruza dizajnerima mnogo vecu slobodu do toga da ce deci biti lakse da nacrataju svoju zastavu (po meni veoma valjan razlog)).
pa i ocila su monarhisticki simbol
to su 4 grcka slova beta, skracenica od Βασιλευς Βασιλεων Βασιλευων Βασιλευσιν (kralj kraljeva vlada nad kraljevima)
 
Of topic:

Ocila kod nas malo ko povezuje sa monarhijom. Povezuju sa crkvom(koja je dugo vremena bila cuvar srpskog identiteta) i zahvaljujuci tome ona su postala simbol koji se javlja u skoro svim srpskim zastavama. Cak su ga i komunisti ubacili u svoj amblem(samo su izbacili krst).
Moja poenta je bila zasto nismo, kad vec pravimo novu zastavu, uzeli zajednicki sadrzalac vecine nasih zastava i to samostalno postavili na zastavu. Ocila su prepoznatljiva(zato sto su jednostavna), najmanje ideoloski obojena i imaju najduzi kontinuitet kod nas.
 
Steta sto nema grb u kompletu a ne samo ocila ili ( 4 C ) .Mada nije toliko ni bitno samo da nema one Nepostojece zastave. Cuo sam da ce se kod nas izradjivati registracije i za Crnu Goru? Isti font samo MNE i zlatni dvoglavi Orao .
SRB-RS-CG
 
da best, man, da best

registracija4vp3.png


da imaju u državi ukusa, imali bi ovakve tablice i mi bi bili glavne face. ali pošto nam je zemlja puna seljačina bez trunke ukusa, verovatno će se usvojiti neka grozomorna opcija slična slikama na ovom forumu.
 
Vrh