Šta je novo?

Nove registarske tablice

Aaa, ok :) To se opet svodi na novinarsku "nadprosecnu" informisanost.. Ako nemas vest, "nacrtas" je sam :D

@Ambassador
Da, da.. meni je to skroz ok i standardizacija tog tipa je u principu nepotrebna. Svi evropski jezici su ravnopravni i tako treba i da ostane :) Sto bi englesko Y bilo bolje od naseg Š? ;)
 
„Боја” спремна за таблице
У сомборском предузећу пуштена у рад нова линија која за један сат може да изради 3.000 регистарских таблица

Сомбор - Предузеће а. д. „Боја”, из Сомбора, јуче је пустило у погон нову модернизовану линију за израду најсавременијих регистарских таблица и тако се припремило за велики посао који следи ове године на замени регистарских ознака у Србији. Министар за инфраструктуру у Влади Србије и председнички кандидат Нове Србије Велимир Илић отворио је нови погон. Наиме, министар је добио таблицу са својим ликом, са грбом Србије и својим именом, чиме је и формално започела производња.

„Боја” из Сомбора послује већ више од пет деценија, рекао нам је заменик директора Златомир Јанковић:

- Сада регистарске ознаке и другу саобраћајну сигнализацију производимо ми и још једна фирма у Лесковцу. Опстанак 120 запослених у „Боји”зависи од уложених милион евра, а линија која је потпуно аутоматизована за један сат може да произведе 3.000 таблица. На таблицама ће бити урађена рефлектујућа фолија. Уколико наручилац то захтева, нове машине омогућавају да се уради и интегрисано ласерско обележавање, као и интегрисано холограмско обележавање. На овај начин Србија ће бити једна од ретких земаља у окружењу која ће испуњавати све европске стандарде и која ће у потпуности смањити ризик од било каквих фалсификата. Ово предузеће је само у последње три године МУП-у испоручило 1.696.138 комада регистарских таблица.

Предузеће „Боја” израђује саобраћајну и другу сигнализацију и за земље Европске уније, по наруџбини, али ради и за америчку државу Калифорнију модерне и одсликане таблице, као и за неке земље Африке и Азије.

З. Зејнели
[објављено: 10.01.2008.]
izvor Politika
link http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=53413
 
Влада":17rbc5ls je napisao(la):
Наиме, министар је добио таблицу са својим ликом, са грбом Србије и својим именом, чиме је и формално започела производња.
JBT... kakva zemlja. Mogli bi to da uvedu kao standard za Cacansku oblast.

Ono sto mi je jos uvek nejasno jeste sta tu tacno kosta 100.000.000 E koliko su najavili da ce stajati ceo posao zamene tablica? Jel je to velja namerio da zavrsi onu privatnu bolnicu???
 
hmm, zavisi. Pitanje je koliko ima registrovanih automobila u Srbiji? I koliko košta da se naprave dve tablice potrebne za jedan automobil?

Recimo da ima dva miliona registrovanih vozila (mada verujem da ih ima više). Ispadne da je cena zamene na jednim kolima 50 evra (25 po tablici). Ja ne znam koliko košta da se tablice naprave, ali mi ovo ne deluje kao neka astronomska cifra.
 
Svako ko vozi zna da se registrovanje vozila placa svake godine. To znaci da su troskovi proizvodnje pokriveni. Cak i da nisu, na toliku kolicinu tablica cena sigurno nije velika, daleko niza od 50E. Meni ovo smrdi na jos jednu pljacku drzavnih fondova.
 
Molim?! Ma daj, šta ti je, neko da pljačka? Nema šanse.. Zar nije naš ministar rekao da nema igranke dok operacija traje! Mada, da li korupcija/pljačka spada u operaciju ili igranku... :/
 
naleteo na netu na rip sa RTS-a o zvaničnom izgledu tablica,

6sbcohw.jpg


6z7mwk4.jpg
 
OD JULA NOVE SAOBRAĆAJNE I NOVE TABLICE
Četvrtak, Januar 03, 2008 15:47
Od 6. jula u Srbiji će početi izdavanje novih registarskih tablica i saobraćajnih dozvola, propisano je pravilnikom objavljenim u Službenom glasniku.

Predviđeno je da se tablice zamene u roku od godinu dana, prilikom redovnog produžetka registracije.

Nove tablice biće bele boje, sa plavim poljem na levoj strani, na kojoj je ispisana međunarodna oznaka Srbije - SRB.

Na tablici će biti crnim latiničnim slovima ispisana oznaka registarskog područja, potom crveni štit sa belim krstom i četiri ocila, ispod kojeg je ćirilicom ispisana oznaka registarskog područja.

Umesto kombinacije 4 do 6 brojeva, kao do sad, registarska oznaka sastojaće se od tri ili četiri cifre i kombinacije slova na dve pozicije. U kombinaciju ulaze sva latinična slova, kao i slova W, X i Y.

Saobraćajna dozvola biće dimenzija 54 sa 86,5 milimetara, sa tekstom na srpskom i na engleskom jeziku, moći će da se automatski očitava i imaće više zaštinih elemenata.

Novost je registraciona nalepnica, koja će se lepiti na vetrobransko staklo prilikom prve i svake sledeće registracije.
Izvor: RTS
Link: http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?IDNews=210141&belong=&rec=tablice

A vest sa koje je kopirano je:
http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?IDNews=210897&belong=&rec=tablice
Na dnu se vidi ikonica za gledanje vesti.

Ono što se meni sviđa mnogo je za saobraćajnu dozvolu! Napokon će moći normalno da stane u novčanik a da se ne izlomi i izgužva. Kada će biti takve vozačke?
 
znaci to je zvanican izgled?
koji je ovo font? nije los, svakako bolji od dosadasnjeg, mada mi se nemacki vise svidja
 
Btw meni je skroz jeziv ovaj grb, doduše bolje nego onaj sa krunom, ali ipak mislim da je tu trebalo da stoji grb grada. I ne kapiram ovu foru sa ćiriličnim slovima?!
 
elliot":1g4ixiln je napisao(la):
znaci to je zvanican izgled?
koji je ovo font? nije los, svakako bolji od dosadasnjeg, mada mi se nemacki vise svidja
verovatno je neki domaći rip nemačkog fonta, podseća na turski font doduše boldovan.

Grb mi ne smeta, ali proporcije su mi čudne.
 
Da, u pravu si za proporcije sad nešto gledam, a gde bi mogao da se zalepi onaj stikers za registraciju? Pošto i njih uvode sada..
 
evo i stikera,

pa verovatno na sofersajbnu?
6p728uu.jpg
 
oba stikera se lepe, ne znam tačno zašta služe, ovo je dozvola, doduše jako loše se vidi:
6uh60iu.jpg
 
"Saobraćajna dozvola biće dimenzija 54 sa 86,5 milimetara, sa tekstom na srpskom i na engleskom jeziku, moći će da se automatski očitava i imaće više zaštinih elemenata."

"Dimensions are normally credit card size. The ID-1 of ISO 7810 standard defines them as 85.60 × 53.98 mm."

Pa dobro, to su otprilike dimenzije kreditne kartice, ali takođe mi po proporciji ne odgovora, a šta bi onda bilo ono desno, ako je saobraćajna desno?
 
to je pozadina saobraćajne, moguće je da je optička varka pošto nisu snimali odozdo nego ukošeno pa se čini da je duže nego što je više :)
 
Ajoj, pa dobro, valjda će biti. Inače web MUP-a je u pizdu materinu, najaktuelnija vest im je:

11.10.2007. – Likovni konkurs „Moderno ropstvo“
 
Stikeri su fini, ali samo jedno pitanje - ovo je saobracajna, jel tako? Ne menjaju se vozacke?
 
Pa zar nisu ovo gore i vozacka i saobracajna? Meni se tako cini..

A table su stvarno nesto cudne.. kao da su slova premala za toliku sirinu tablice..
 
Bila je bilja verzija sa Grbom Srbije. Ovo sa 4 S i cerilicnim BG izgleda nekako cudno. Al sta je tu je samo da vise nema nepostojece zastave.
 
Zna li neko da li je otvorena mogucnost pravljenja tzv. custom tablica tj. ispisivanja neke reci ili zeljenig broja?
 
Vrh