Šta je novo?

Nove registarske tablice

Ne, to je moj predlog. Ako imaš bolji - izvoli... :violina:

reg5.png
 
Ово са плавим пољем је лепше (а и плаво поље је обавезно).

Мада, мени је још лепша верзија коју си урадио са FE-Schrift-ом.
 
Wile E. Coyote":32sksqx6 je napisao(la):
Ово са плавим пољем је лепше (а и плаво поље је обавезно).
Zašto bi bilo obavezno? Ni Belgija nema plavo polje, a glavni grad im je takođe i glavni grad EU.

Eventualno bi bilo ekonomično da se odmah stave i plavo polje i zvezdice, ali ako je samo plavo polje, za 15-ak godina kada Srbija uđe u EU, opet će morati da se menjaju tablice zbog zvezdica. Tako da to sa plavim poljem nema nikakvog značenja osim da se tešimo da smo kao blizu EU.
 
deep0dark":12tdmnr4 je napisao(la):
Wile E. Coyote":12tdmnr4 je napisao(la):
Ово са плавим пољем је лепше (а и плаво поље је обавезно).
Zašto bi bilo obavezno? Ni Belgija nema plavo polje, a glavni grad im je takođe i glavni grad EU.

Eventualno bi bilo ekonomično da se odmah stave i plavo polje i zvezdice, ali ako je samo plavo polje, za 15-ak godina kada Srbija uđe u EU, opet će morati da se menjaju tablice zbog zvezdica. Tako da to sa plavim poljem nema nikakvog značenja osim da se tešimo da smo kao blizu EU.
BE_license_plate.jpg


http://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_registration_plates_of_Belgium

Belgium was supposed to start issuing new-format registration plates in July, 2010. However, with the unexpected collapse of the government, the introduction of the new scheme was postponed to November 15, 2010. The last plate from the old series, 999-CFQ, has been pressed recently by State Secretary for Mobility Etienne Schouppe. The first new format plate will be issued on November 15, 2010. The new format will be 1-ABC-123.

The plate will meet the European standard format: on the left a blue stripe showing the letter B and a circle of stars. Belgium is the last EU country to switch to the European model.
Bice da to jeste neki EU standard.
http://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_registration_plates_of_the_European_Union

he common EU format of having a blue section on the left with EU stars and the country code was introduced by Council Regulation (EC) No 2411/98 of 3 November 1998 and entered into force on the 11 November 1998. It was based on a model registration plate which several member states had introduced, Ireland (1991),[1] Portugal (1992),[citation needed] and Germany (1994).[2]
 
Zašto onda ne staviti i zvezdice ako je 'standard', nego samo plavo polje? Ne razumem zašto samo plavo polje bez zvezdica, kao posle da se samo izgrebu zvezdice skalpelom? ;-)

Hrvati su to rešili tako što su ostavili prazno mesto za to plavo polje, pa će verovatno lepiti nalepnice kada za to dođe vreme. Moje rešenje je slično, samo što postoji i SRB pa ne moraju ljudi da unakaze lep auto sa onim groznim ovalnim nalepnicama.
 
Wile E. Coyote":1r2arnu1 je napisao(la):
Pa može da bude i plavo polje bez zvezdica, a posle da se nalepe.
Pa može i celo plavo polje da se nalepi onda, logično... 2+2...
 
Може, слажем се, мада мени лично лепше изгледа са плавим пољем него скроз бела.
 
RockerSVK":3kr8p9yp je napisao(la):
О укусима се не расправља :) Најважније је, да ће бити коначно нове :vops:
O ukusima se ne raspravlja pošto ljudi ili imaju ukusa ili nemaju, i ne možeš da ih naučiš ukusu... u Srbiji ljudi nemaju ukusa, pa zemlja izgleda onako kako izgleda, Beograd izgleda kao rupetina koja jeste, žene obučene kao ku*ve a muškarci kao ruski mafijaši iz lošeg B filma, državni grb bi bolje nacrtao neki student crtanja iz Italije, kompletan centar Beograda stoji u 70-ima ... i sasvim je logično da i tablice budu ružne u zemlji u kojoj 99% ljudi nema ni trunke ukusa. :)
 
Веома натуралистичка констатација. Али треба узети у обзир, да Србија није ни стигла да изађе из деветесетих, а оне су се поново вратиле... :violina:
 
Plavo polje sadrži country code što znači da neće više trebati izlepljivati automobile nalepnicama. Članstvo gore ili dole, to treba tako da stoji a do ulaska Srbije u EU ima i ove tablice da svima dopi*de. A kad dođe vreme za to zameniće svi tablice za nove, bile one slične ovima ili ne, glupo je lepiti zvezdice naknadno. deep0dark-ov predlog nije loš ali je previše sličan UK modelu a takav format već imamo. Uostalom ne vidim razloga zašto bi ukidali geografske oznake, sa malo pameti nadležnih mogu veoma lepo da izgledaju.
 
Wile E. Coyote":2w8xt6x4 je napisao(la):
Није овај државни грб од јуче.
Grb nije od juče, ali je zvanična interpretacija državnog grba od juče, tj. napravljena u poslednjih 20 godina. Imali su šansu da naprave srpski grb koji izgleda lepo ali pošto kao nacija nemamo ukusa, sada imamo grb koji je jednostavno ružan. Nisam to ja izmislio - to će da vam kaže bilo koji student umetnosti. A pogledajte, recimo, Ruse, i njima je grb star stotinama godina, ali zvanična interpretacija tog grba je sto puta lepša nego naša.

200px-Coat_of_Arms_of_the_Russian_Federation.svg.png


200px-Coat_of_arms_of_Serbia_small.svg.png


Srbi nemaju ukusa, tačka. Zato će nam tablice 100% biti ružne, i 90% komentara ovde samo to potvrđuju.
 
@deep0dark
Tvoja izjava da "Srbi nemaju ukusa" se može gledati na dva načina:
a) Sebe svrstavaš u tu grupu "Srba", iz čega sledi da ni ti taj ukus nemaš, pa ne možeš biti pozvan/a o tome da sudiš, jerbo ne znaš šta je to dobar ukus.
b) Sebe ne svrstavaš u tu grupu "Srba", te su tvoji komentari takođe suvišni, jer nepripadanjem toj grupi nju intimno ne poznaješ, i ne znaš njenu unutrašnju strukturu ili dinamiku - ne poznaješ "Srbe" dovoljno dobro da bi bio upoznat sa njihovim poimanjem "lepog", "ukusa" ili "dizajna".

E, da. Apropo Srba koji nemaju ukusa:

http://www.designed.rs

Da ljudi koji odlučuju o stvarima se ne razumeju u dizajn, sa tim se slažem... ali to nema nikakve veze sa "srpstvom" već sa načinom na koji je konstruisana naša vlast (koji se ne razlikuje mnogo/ili uopšte od drugih).

P.S. Predlog ti je lep.
 
@deep0dark:
Jao kako si ti samo poseban&pametan...

to je ko iz onog vica kad Mujo vozi auto u Engleskoj i cuje na radiju "pazite neki ludak vozi pogresnom stranom autoputa!" pa kaze na to "cuj jedan, svi!".

I da, koja to tacno kapitalna razlika izmedju stilizacije ruskog i srpskog grba?
 
stranac":vgjg0r41 je napisao(la):
Uostalom ne vidim razloga zašto bi ukidali geografske oznake, sa malo pameti nadležnih mogu veoma lepo da izgledaju.
Mda...
Ja vidim!
Ne mora pandur u Lebanu (ili u nekom drugom inferiornom/pasivnom kraju ove naše Srbije) da me zaustavi i maltretira samo zato što vozim BG tablice! Ubedljivo najbolji model koji je mogao da nam se desi je španski! Tzv. "ćorava" tablica koja osim 4 broja i 3 slova nema nikakvih geografskih oznaka na sebi (format 1234ABC).
 
deep0dark":30f5m4y3 je napisao(la):
Wile E. Coyote":30f5m4y3 je napisao(la):
Није овај државни грб од јуче.
Grb nije od juče, ali je zvanična interpretacija državnog grba od juče, tj. napravljena u poslednjih 20 godina.
Није ми јасно шта подразумеваш под званичном интерпретацијом? Потпуно исти грб као данашњи је користила Краљевина Србија од 1882-1918.
 
Wile E. Coyote":fxuusb6l je napisao(la):
Потпуно исти грб као данашњи је користила Краљевина Србија од 1882-1918.
E to što je koristila kraljevina ima i kome se ne sviđa, recimo... :)
 
jovanovm":g61f0pel je napisao(la):
@deep0dark
Tvoja izjava da "Srbi nemaju ukusa" se može gledati na dva načina:
Srbin sam, ali objektivno 99% mog naroda nema ni trunke ukusa. Tih 1% koji imaju ukusa na žalost nisu u stanju da prevagnu, i ZATO nam je sve u zemlji ružno.

jovanovm":g61f0pel je napisao(la):
Da ljudi koji odlučuju o stvarima se ne razumeju u dizajn, sa tim se slažem... ali to nema nikakve veze sa "srpstvom" već sa načinom na koji je konstruisana naša vlast (koji se ne razlikuje mnogo/ili uopšte od drugih).
Upravo tako, ali pošto narod nema ukusa, kako može vlast da bude imalo drugačija i da, recimo, angažuje neke mlade, talentovane ljude da (kao Rusi, na primer) naprave vizuelno prijatnu varijantu državnog grba. Na žalost, i narod i vlast nam je prepuna ljudi koji recimo nisu u stanju da razlikuju Helveticu od Times-a a kamoli Helveticu od Frutigera. I zato nam je sve u zemlji ružno i otužno. Tek kada se mnogo puta uzastopce vratiš avionom iz nekog normalnog evropskog grada shvatiš koliko naš narod ima mizerno malo ukusa. Nije prijatno, ali je tako.
 
hazard":2s1hkd3q je napisao(la):
I da, koja to tacno kapitalna razlika izmedju stilizacije ruskog i srpskog grba?
Kapitalna razlika je da je jedan lep a drugi ružan. Mislim da ćeš čak i ti da se složiš da je ruski grb mnogo lepši (čak i ako ne misliš da je srpski ružan).
 
Wile E. Coyote":2zixhdhj je napisao(la):
deep0dark":2zixhdhj je napisao(la):
Wile E. Coyote":2zixhdhj je napisao(la):
Није овај државни грб од јуче.
Grb nije od juče, ali je zvanična interpretacija državnog grba od juče, tj. napravljena u poslednjih 20 godina.
Није ми јасно шта подразумеваш под званичном интерпретацијом? Потпуно исти грб као данашњи је користила Краљевина Србија од 1882-1918.
Ne, nije, isti (mada tako piše u Wikipediji) nego sličan, tj. onaj koji je usvojem pre nekoliko godina je blago sređena i "digitalizovana" verzija Obrenovićevog grba.
 
deep0dark":39k7zhf4 je napisao(la):
Wile E. Coyote":39k7zhf4 je napisao(la):
deep0dark":39k7zhf4 je napisao(la):
Grb nije od juče, ali je zvanična interpretacija državnog grba od juče, tj. napravljena u poslednjih 20 godina.
Није ми јасно шта подразумеваш под званичном интерпретацијом? Потпуно исти грб као данашњи је користила Краљевина Србија од 1882-1918.
Ne, nije, isti (mada tako piše u Wikipediji) nego sličan, tj. onaj koji je usvojem pre nekoliko godina je blago sređena i "digitalizovana" verzija Obrenovićevog grba.
To nisam znao. +1 za pojašnjenje.
 
deep0dark":25cprmfl je napisao(la):
hazard":25cprmfl je napisao(la):
I da, koja to tacno kapitalna razlika izmedju stilizacije ruskog i srpskog grba?
Kapitalna razlika je da je jedan lep a drugi ružan. Mislim da ćeš čak i ti da se složiš da je ruski grb mnogo lepši (čak i ako ne misliš da je srpski ružan).
Ne moze kapitalna razlika biti u tome sto je jedan lep a drugi ruzan. Jer se o ukusima ne raspravlja. Sam si rekao.
Osim intenzivnijih boja, ne vidim u cemu je ruski ``lepsi``? Jednak nivo detalja imaju i ruski orao i nas. srpski mali grb na orlovim prsima je jednostavniji, a samim tim, graficki i lepsi. Uz to, Rusi imaju i boju vise.
Meni licno, je lepsi taj ruski orao u poletu, od naseg ``mirnog`` ali to se ne menja, tako je kako je. Ne znam stvarno STA je to, sto je kod naseg grba tako ruzno? Objasni svega ti.
 
deep0dark":3ialnsfp je napisao(la):
Srbin sam, ali objektivno 99% mog naroda nema ni trunke ukusa.
Objektivno? Oprosti, kada si organizovao anketu? Koji su ti kriterijumi ukusa? Strašno bih voleo da vidim rezultate... jesi li ih konsolidovao SPSSom? :p

Tih 1% koji imaju ukusa na žalost nisu u stanju da prevagnu, i ZATO nam je sve u zemlji ružno.
Sebe svrstavaš u tih 1%? Nije mi jasno šta ti je ono značilo "Srbin sam" osim nacionalne etikete... jeli treba da znači da imaš ili nemaš ukusa?

Upravo tako, ali pošto narod nema ukusa, kako može vlast da bude imalo drugačija i da, recimo, angažuje neke mlade, talentovane ljude da (kao Rusi, na primer) naprave vizuelno prijatnu varijantu državnog grba.
Ne izvrći mi reči. Ja nisam rekao da narod nema ukusa, već da u ovoj zemlji se ne angažuju talentovani ljudi za mnogo toga (mada se nešto ponekad i provuče)... a to nema veze sa dizajnom već sa problemima društva koje se bori samo protiv sebe (što opet, nije tipično srpski izum)...


Na žalost, i narod i vlast nam je prepuna ljudi koji recimo nisu u stanju da razlikuju Helveticu od Times-a a kamoli Helveticu od Frutigera. I zato nam je sve u zemlji ružno i otužno.
Posebno onaj sajt koji sam postavio, jedan od najposećenijih u zemlji.

Tek kada se mnogo puta uzastopce vratiš avionom iz nekog normalnog evropskog grada shvatiš koliko naš narod ima mizerno malo ukusa. Nije prijatno, ali je tako.
Zato što tako romantiziraš evropske [sic] gradove, zato će ti i oni uvek izgledati "normalni" a naši "mizerni"... Evo ti jedne lepe slike iz jednog normalnog evropskog grada. U pitanju je jedina srednjevekovna kula u gradu, u kojoj se nalazi kafić sa neonkom, font iz kolekcije buvljak, a logo piva na tendi ima 3 različita fonta. Nalazi se u centru...

YeLMv.jpg


Samo čudo, tamo se niko ne frapira oko genetske inkompatibilnosti sa osnovnim principima dizajna...

Preporučujem ti da svratiš na Mikser početkom sledećeg leta... da pogledaš malo šta je stvarno srpski dizajn...
 
Vrh