Novo zdanje Ambasade SAD na Dedinju biće gotovo 2012. godine
Prva „zelena zgrada“ u našem gradu
Lana Gedošević | 23. 11. 2010. - 00:10h | Foto: Ž.Šafar
Izgradnja kompleksa Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) na Dedinju iz dana u dan napreduje. Prema procenama, kompletan završetak glavne zgrade sa svim pratećim objektima, koji se prostiru na kompleksu od čak 40.468 kvadratnih metra, očekuje se na leto 2012. godine. Nova Ambasada SAD biće prva zgrada u Srbiji i regionu koja će biti izgrađena prema standardima “zelene gradnje”.
Ovako će kada bude završena izgledati nova zgrada Ambasade SAD
Kompleks će se sastojati od sedam zgrada: glavne, zgrade sa radionicama, tehničkih zgrada, kao i objekta za smeštaj marinaca. Glavna, troipospratna zgrada sa kancelarijama, unutrašnjim atrijumom i multimedijalnim centrom nalazi se u centru kompleksa. Njena unutrašnjost biće obložena kamenom i osvetljena prirodnim svetlom, zidovi atrijuma biće obloženi drvetom, a pod domaćim granitom. Kompleks će imati tri ulaza, glavni, konzularni i servisni, a planirana je izgradnja i terena za tenis i košarku.
- U februaru su počeli radovi i zgrada ubrzano dobija svoj novi oblik. Od tada je u kompleks uliveno više od 5.800 kubnih metara betona i instalirano više od 500 tona armature. Tim građevinara u proseku ima 200 radnika dnevno. Do danas su izvođači i podizvođači uložili više od 307.000 sati rada ,što je otprilike oko 105 godina jednog čoveka. U ovim poslu angažovano je i 20 srpskih kompanija - rekla je Meri Vorlik, ambasadorka SAD u Srbiji istakavši da je procena da je ovim projektom “ubrizgano” više od četiri miliona dolara u lokalnu privredu, i da je do sada urađeno 25 odsto od celog posla.
Standarde takozvane “zelene gradnje” propisao je Stejt department, i po tom principu rade se sve ambasade SAD koje se trenutno grade. Na primer, ova ambasada je projektovana tako da koristiti manje energije i vode od standardnih kancelarijskih prostora, a u njenoj gradnji koriste se održivi i materijali koji se mogu reciklirati. Zgrada će imati grejače za vodu sa trenutnim zagrevanjem, potrošnja energije će moći da se podešava, imaće senzore za kontrolu svetala, a koristiće se i energetski efikasne lampe. Kompleks će imati instalacija sa niskim protokom, slavine koje se automatski zatvaraju, ali i WC šolje koje ne koriste vodu već druga sredstva za ispiranje. Prioritet pri parkiranju imaće vozila sa niskim nivoom emitovanja gasova, ali i ona kojima se dovozi više ljudi. Na primer, za izradu fasade koristiće se domaći granit i druge vrste kamena.
- Neke materijale smo uvozili, a neke nabavljali i ovde. Na primer, sve skele su iz Srbije. Plan je da ceo posao završimo u leto 2012. godine. Brzo gradimo, radimo sedam dana u nedelji. Kad je loše vreme, možda ne radimo sa 100 odsto kapaciteta, ali trudimo se da što više posla završimo - kaže Irving Fontejn, direktor projekta Ambasade SAD.
U okviru kompleksa biće zasađene domaće i na sušu otporne vrste drveća i biljaka. U umetničkom programu Ambasade SAD naći će se kolekcije radova savremenih umetnika – Amerikanaca, Srba i Amerikanaca srpskog porekla.
Maksimalna zaštita na radu
Zaštitni prsluci, šlemovi i naočare obavezna su oprema na gradilištu Ambasade SAD. Zaposleni na licu mesta mogu da dobiju medicinsku pomoć, a šut i drugi materijali odmah se iznose iz kompleksa. Pre izlaska na ulicu obavezno se peru točkovi svakog kamiona, dok se dva puta nedeljno pere i ulica. Pušenje je dozvoljeno na nekoliko mesta na gradilištu, ali ne svuda.
Lična karta kompleksa
Početak radova 10. februar 2010.
Završetak izgradnje 2012.
Površina kompleksa 40.468 kvadratnih metara
Površina zgrada 13.900 kvadratnih metara
Ukupna vrednost projekta oko 117 miliona dolara
Broj radnika koji rade na izgradnji oko 500