Saznao sam iz pozudanih izvora da će se OFAC-ov predstavnik obratiti lično na forumu Beobuild 30. februara. Strpite se do tad.
Pojedini analitičari čak su sugerirali da bi mađarska naftno-plinska kompanija mogla biti potencijalni kupac ruskog udjela u NIS-u. Hoće li ruska strana biti zainteresirana za takav aranžman, ostaje otvoreno pitanje.
Naravno da ne sme niti im pada na pamet da krše sankcije. Pretpostavljam da bi vlada Srbije morala da formira neku Agenciju za uvoz nafte , ili tako nešto, pa da ta agencija kupuje naftu od MOL-a i preprodaje je firmama u Srbiji.Kako MOL sme da prodaje naftu NISu bez sankcija/posledica?
Ovde je tema NIS, a nije prirodni gas.Ali to ne prolazi u Srbiji, jer bi morali biti 100% imbecili da se odreknemo jeftinih ruskih i pristanemo da kupujemo skuplje energente sa zapada.
...
E vidiš isto tako smo mi spremni da platimo manju cenu energenata a da dobijemo slobodu i nezavisnost od Brisela i Vašingtona,
Naravno da ne sme niti im pada na pamet da krše sankcije. Pretpostavljam da bi vlada Srbije morala da formira neku Agenciju za uvoz nafte , ili tako nešto, pa da ta agencija kupuje naftu od MOL-a i preprodaje je firmama u Srbiji.
Ovde je tema NIS, a nije prirodni gas.
Gorivo u Srbiji je izuzetno skupo i skoro uopšte nema veze sa Rusijom, osim što je deo vlasništva u NIS-u Ruski.
A od tog dela preko 40% imaju njihovi tajkuni, kapitalisti.
Ukratko, ja lično ne vidim neki benefit što Srbija kupuje jeftino gas, ali vidim pljačku na pumpama.
Услужна прерада нафте. МОЛ ће ангажовати НИСову оперативу преко плаћања плата радника директно. Наводно то Руси компензују Мађарима преко гаса.Kako MOL sme da prodaje naftu NISu bez sankcija/posledica?
I ovo je zanimljivo iz te vesti:
„Nacionalizacija je iznuđeno rešenje ako ne postoji saglasnost da na strani Gasproma da se NIS proda. Ukoliko ne daju saglasnost, a za sada je nisu dali, Srbija u stanju nužde mora da reaguje i postoje pravni okvir za to, koji se oslanja na sporazum između Srbije i Srbije iz 1996. gde se kaže da je nacionalizacija ili eksproprijacija stranog ruskog preduzeća moguća ako je to u interesu, u skladu sa nekim zakonom. Taj zakon bi bio taj zakon o nacionalizaciji, ali bi on morao da kosntatuje da postoji javni interes, da država može oduzeti pravo svojine, ali to mora biti urađeno uz tržinu naknadu“, navodi Parivodić.
Cena koju bi Srbija platila za NIS, navodi, iznosi 620 miliona evra, što je, kako dodaje, pravedna tržišna cena.
Нема финансијских трансакција.I kako u tom scenariju MOL onda ne krši sankcije?
Данас примају све картице.