Šta je novo?

Nehigijenska,divlja i slična naselja

Meni je zanimljivo da je vecina ljudi glasala za opciju hitnog raseljavnja romskih naselja.
Ok slazemo se da je ilegalno = nezakonito i da tu nema kompromisa. No valjda cemo se svi sloziti da je pitanje integracije roma u srpsko drustvo jedan izuzetno delikatan problem.
E sad vidim da vecina ljudi misli, kao, sto bi njima obezbedjivali smestaj ako ionako ima puno ljudi koji su u istoj ili slicnoj situaciji.
Sve to stoji, ali romi su cesto diskriminisani i zbog same cinjenice da su drugaciji, pa u tom kontekstu imaju i dodatne probleme.
Cini mi se da se u ovoj temi preklapaju bas ta dva problema: 1. ilegalna gradnja i 2. integracija roma u drustvo.
Isto tako mi se cini (po rezultatima glasanja) da ljudi daju prioritet ovom prvom.
E to me je malko razocaralo.
 
zhaba":151maj8w je napisao(la):
Meni je zanimljivo da je vecina ljudi glasala za opciju hitnog raseljavnja romskih naselja.
Ok slazemo se da je ilegalno = nezakonito i da tu nema kompromisa. No valjda cemo se svi sloziti da je pitanje integracije roma u srpsko drustvo jedan izuzetno delikatan problem.
E sad vidim da vecina ljudi misli, kao, sto bi njima obezbedjivali smestaj ako ionako ima puno ljudi koji su u istoj ili slicnoj situaciji.
Sve to stoji, ali romi su cesto diskriminisani i zbog same cinjenice da su drugaciji, pa u tom kontekstu imaju i dodatne probleme.
Cini mi se da se u ovoj temi preklapaju bas ta dva problema: 1. ilegalna gradnja i 2. integracija roma u drustvo.
Isto tako mi se cini (po rezultatima glasanja) da ljudi daju prioritet ovom prvom.
E to me je malko razocaralo.
Ako je istina da su neki (mnogi) od tih Roma dosli iz susednih zemalja i borave u zemlji ilegalno, tu nema sta da se razmislja o integraciji. Nisi drzavljanin Srbije? Cao. Takve treba deportovati tamo odakle su dosli - nisu Srbijin problem. Nek na njihovoj integraciji rade njihove maticne drzave. Drugo ima dosta Roma integrisanih u srpsko drustvo - naravno i oni su na udaru diskriminacije ali oni ljudi rade, zaradjuju, placaju porez, zive u svojim stanovima...malo je neukusno fokusirati se samo na Rome koje ilegalno zive na tudjem ili drzavnom vlasnistvu. I ne mozemo dozvoliti da cinjenica da postojanje drustvenih predrasuda prema nekoj grupi bude izgovor toj grupi da ne postuju zakon. Ne moze neko da pravi deponiju od naselja u centru grada pa bio Rom, Srbin, Slovak ili bilo sta drugo.
 
zhabu je upravo pojela zmija ... :) Da, ileg.gradnja i romska integr.se preplicu bas u ovoj nasoj polemici ali zapravo idu ruku pod ruku i cak sta vise jedan za drugim...oni su kao nokat i meso, a nasi gradjani su dali prioritet ovom prvom jer bez resenja prvog, ne mozemo ni da mislimo o drugom! Kao sto je Djilas rekao: sve cemo vam obezbediti ali jedini uslov je da vasa deca idu u skolu...di' ces bolje integracije za pocetak :)
:kk: hazard
ps.preplicu se i ilegalna gradnja/ilegalni stanovnici ...ne samo da se ilegalno naseljavaju gde stignu u bg nego su jos i ilegalci... :mad:
 
@hazard
Ja se s time slazem na drugaciji nacin, radije mislim - nisi drzavljanin Srbije i neces da radis i doprinosis ovom drustvu, e onda cao. Nemam nista protiv integraciji Roma, Kineza, Arapa, Ukrajinaca, Rumuna ili bilo koga drugog koji je spreman da radi i doprinosi ovom drustvu. A da se ti utaljigas negde iz bilo gde (gde vec imas kucu) da bi izboksovao dzabe stan u Beogradu, e brale, za tako nesto treba da budes posebna vrsta gnjide.
 
Четвртак, 28. мaj 2009.

Утврђен Акциони план за расељавање нехигијенских насеља на територији Београда за 2009. годину
Градско веће утврдило је на данашњој седници Акциони план за расељавање нехигијенских насеља на територији Београда за 2009. годину. Приликом разматрања могућности за збрињавање породица из нехигијенског насеља испод моста „Газела” указала се потреба да се на јединствен начин реши питање расељавања свих нехигијенских насеља у Београду. Зато се приступило изради овог акционог плана, којим су обухваћене све активности Градске управе за расељавање и смештај ових особа. Поред тога, решења која понуди град (локације, услови живота, помоћ и подршка надлежних институција и локалне самоуправе у процесу социјализације и интеграције расељених) морају да буду одржива и систематска у будућој пракси у овој области.

Процењује се да у Београду има око 130 нехигијенских насеља, у којима живи неколико десетина хиљада становника. Нехигијенска насеља испод моста „Газела” припадају категорији највећих са пописаних 220 породица, то јест 986 особа.

Акционим планом, у сарадњи са локалним самоуправама, прецизно ће се мапирати сва нехигијенска насеља, као и бесправно усељени објекти у Београду. Планирана је набавка 300 мобилно-стамбених контејнера и 30 санитарних контејнера, а процењена вредност ове набавке износи 110 милиона динара. За сваку породицу обезбеђен је по један контејнер, а десет породица ће користити један санитарни контејнер. За сваку породицу, према броју чланова, град ће обезбедити и основни намештај (кревете, столове, столице, полице...). У сарадњи са локалним самоуправама утврдиће се локације за расељавање са пратећом инфраструктуром, у складу са законским прописима, а расељавање мора бити спроведено у складу са стандардима Европске инвестиционе банке и Европске банке за обнову и развој.

Град је преузео одговорност за расељавање следећих категорија: породице које имају пребивалиште на територији Београда, породице расељене са Косова и Метохије и избеглице из бивших југословенских република, под условом да не поседују имовину на неком другом месту. Провером у новембру и децембру 2007. године утврђено је да од 175 породица које живе испод моста њих 114 испуњава услове за градски програм расељавања. Преостале 62 породице су мигранти или сезонски радници који су у Београд дошли из разних крајева Србије и градске власти, у складу са законским прописима и територијалном надлежношћу, нису прихватиле одговорност за њихово расељавање, већ је одлучено да републички органи преузму одговорност за њихово расељавање.

За расељавање породица у стамбене контејнере на локацијама са приступним прилазима, водом, канализацијом, депонијом и струјом, град ће обезбедити превоз до новог одредишта, а припремљен је и посебан социјални програм који се тиче образовања, здравствене заштите, запошљавања и других видова социјалне заштите. Град ће за почетак помоћи свим особама да добију лична документа, а циљ је да се обезбеди посао бар једном члану сваке породице. У ту сврху комбиноваће се три стратегије: тражење могућности директног запошљавања у јавном сектору, обезбеђивање директног или индиректног запошљавања у Градском центру за рециклажу и саветовање, обука за посао и помоћ при запошљавању посредством Националне службе за запошљавање. Планирано је да рециклажни центар буде такозвано средње предузеће под управом града, који ће обезбедити запошљавање 220 особа и можда још око хиљаду неформалних радних места у сакупљању отпада. Алтернативна локација за овај центар, планиране површине од око 4,5 хектара, идентификована је на Палилули, а прелиминарно је општина Звездара најавила могућност за реализацију рециклажног центра и на својој територији.
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1346759
 
Ista vest i iz drugog izvora, ovog puta sa vremenskim rokom: 45 dana!

Grad raseljava „Karton siti“
Romske porodice koje žive ispod mosta “Gazela” već su obaveštene da će u roku od 45 dana biti izmeštene iz centra grada i raseljene na više mesta u Beogradu. Sve opštine dobile su zadatak da pronađu adekvatne lokacije za postavljanje kontejnera u koje će biti smešteni raseljeni Romi.
http://www.blic.rs/beograd.php?id=93217
 
Romi ne pristaju na iseljavanje iz Beograda
Autor: Beta | Foto:N. Jošida | 30.06.2009. - 07:30
Romske porodice koje žive u blizini naselja Belvil u Novom Beogradu ne pristaju na iseljavanje van Beograda, a u obzir dolaze ne previše udaljena prigradska naselja, izjavila je stanovnica tog romskog naselja Borka Vasić.

„Postoje dokazi da Romi u Beogradu žive od 1706. i sada da nas neko iseljava odavde to nije ljudski”, kazala je u ponedeljak Vasić agenciji Beta dodajući da ni porodice raseljene sa Kosova ne pristaju na smeštaj u kolektivnim centrima van Beograda pošto su već u njima bili i poznato im koliko su tamo loši uslovi.
Ona je navela da u romskom naselju u blizini Univerzitetskog sela i dalje živi oko 250 romsikih porodica, sa najmanje po pet članova i dodala da je samo nekoliko porodica iseljeno tokom aprila i maja.

Vasićeva je istakla da u Romskom naselju kod Belvila vladaju veoma loši higijenski uslovi, i da zbog pacova tamošnjim stanovnicima preti zaraza.
„Nama ne treba milostinja, treba nam ruka prijateljstva. Hoćemo da se naše žene edukuju, da nam deca idu u školu, a ne da nas iskorišćavaju”, kazala je Vasić koja je učestvovala i na konferenciji za novinare nevladinih organizacije Regionalni centar za manjine i Švedski helsinški odbor za ljudska prava povodom prošlonedeljnog postavljanja žičane ograde oko romskog naselja kod Belvila.
Borka Vasić navela je da postavljanje žičane ograde prestavlja ukidanje prava na život i slobodno kretanje.
„To je za nas drugi logor, drugo Staro sajmište”, kazala je Vasić.

Predstavnici nevladinih organiacija Regionalni centar za manjine i Švedski helsinški odbor za ljudska prva ocenili su da je postavljanje žičane ograde oko romskog naselja kršenje osnovnih ljudskih prava i getoizacija.

Predstavnica Regionalnog centra za manjinska prava Jovana Vuković je navela da zbog postavljanja žičane ograde oko romskog naeslja ne mogu da prođu ambulantna ili vatrogasna kola, a poseban vid pritiska na stanovnike predstavlja i prisustvo policije koja patrolira oko naselja.

Predstavnik Švedskog helsinškog odbora za ljudska prava Goran Miletić je naveo da takvim odnosom prema Romima Srbija krši međunarodne obaveze i konvencije koje je potpisala.
„Nije problem prinudno iseljavanje, problem je način na koji se to obavlja. Prema svim standardima u tom slučaju potrebno je obezbediti adekvatan alternativni smeštaj i pravnu zaštitu, a Romima kod Belvila to nije pruženo”, kazao je Miletić.
On je dodao da bi nevladine organizacije trebalo i da tuže Srbiju Međunarodnom sudu za ljudska prva u Strazburu, ali da bi taj proces dugo trajao, a sama presuda bi verovatno bila simbolička kompenzacija, koja ne bi pomogla Romima.
„Pravi način je pritisak na državu i gradsku vlast u Beogradu i sa time ćemo nastaviti”, kazao je Miletić.
izvor Blic
link http://www.blic.rs/beograd.php?id=99479
 
uu da, losiji su centri od onoga gde oni zive sada...ma da necete da zivite u knez mih, molicu lepo??jos biraju kao nece daleka naselja, samo blizu centra..ocete dj......cu! ima da letite ko bele lale!
a te nevlad.orgz-bolje da cute...znam ih kako dishu i lose je za sve ostale sem za njih..moraju da kazu nesto tuzno da dobiju hiljade dolara u dzep..a sto su rome iz dablina maltretirali i izbacili iz zemlje? za to nista eu i ngos..mrsh bre, nama ste dosli da sedite na glavi!
 
Treba nastaviti sa prisilnim iseljavanjima, pogotovu sa prostora ispod Gazele, a oni neka se žale kojem kod hoće sudu.
Očigledno je taj pristup jedini pristup koji daje rezultate, i Đilas za to ima moju punu podršku.
Nije Grad dužan da im obezbedi baš ništa, osim karte za mesto iz kojeg su došli.
(i da se razumemo isti princip treba da važi za bilo koju bespravnu gradnju bila reč o Romima ili ne -
ako niko ne koristi tu zemlju i ako ne smetate nikom ostanite dokle hoćete, ali čim zemlja zatreba nemate nikakva prava)

Znam da će sada svi da skoče na mene, ali samo zamislite koliko bi dugo trajao scenario u kojem vi ilegalno uđete u Ameriku, razapnete šator na Central parku i zahtevate da ostanete tu, jer su bolje mogućnosti za posao nego u Beogradu.
Baš me zanima koji bi sud mene branio od deportacije, i jeste li to ili nije kršenje mojih ljudskih prava.
 
Nažalost, u ovom slučaju su neke nevladine organizacije rešile da ponovo zloupotrebe te nesrećne ljude i činjenicu (krajnje nebitnu) da su pripadnici neke manjinske zajednice. Korist, osim jednokratnog promovisanja tih NVO (i eventualne finansijske pomoći sa strane zbog cele situacije), nema apsolutno niko.

Potpuno je logično da će Univerzitetsko selo biti ograđeno, žicom, ogradom ili panoima, i pristupni putevi takođe. U taj deo, osim akreditovanih sportista/radnika/novinara/volontera/obezbeđenja - apsolutno niko nema pristup. I to nije ničiji ćef ili razlika u odnosu na bilo koju prethodnu univerzijadu ili bilo koje drugo takmičenje gde učestvuje puno zemalja. E sad, što su se neke porodice bespravno uselile na lokaciju od koje su očekivali da će najviše moći da izvuku, pa su još između pomenutih ključnih saobraćajnica sa dve strane, univerzitetskog sela sa treće i pruge sa četvrte... pa, sami su sebe getoizirali. Beogradu su ostavili izbor da ih a) otera; b) ogradi; c) otkaže univerzijadu... Velikoj većini bi najlogičniji odgovor bio pod a), ali mislim da je ovo možda i najbolje rešenje. A ovim fenserima što su "najjači su najjači", što koriste univerzijadu i sirote ljude koji za bolje ne znaju - za samopromociju... mislim, džabe njima objasniti šta su bezbednosne procedure - ili ne žele da znaju ili ih u suštini i ne interesuje, pošto ovako dobijaju medijski prostor.

Ne osuđujem previše te ljude koji tamo žive... oni se bore da dobiju što više mogu, na pošten ili nepošten način... to je njihov način borbe za život. Uostalom, videli smo na primeru nehigijenskog naselja na Dorćolu - kad znaju da neće dobiti ništa, ne bune se, prihvate činjenice. Traže više samo kad ih neko nahuška. E te ljude osuđujem mnogo više, jer ih svesno zloupotrebljavaju.
 
Tu huskaci su ustvari i problem. Ako se malo udje u tu pricu onda saznas da su vecinom ti huskaci oni koji su ih i doveli dotle, ponekad uz ugovornu obavezu ili u odnosu duznickog ropstva. Sadasnji program gradskih vlasti nije los. Treba ga samo implementirati snaznom policijskom akcijom, i nikako ne dozvoljavati proteste protiv raseljivanja Roma!

Ne krivim ja one koji se bore za zivot tako kako se bore. Vecina ljudi u ovoj drzavi i krsi zakon jer je vecina zakona pogresno napisana, zagubuljena zackoljicama i selektivno primenjivana. To mi ne smeta. Ono sto me nervira je to sto se kolovodje ove ljudske patnje ne privedu pravdi. Njihova imena i prezimena se znaju... Zar bi bilo tako tesko ubaciti policajca romskog porekla u civilu u naselje na nedelju ili mesec dana? Siguran sam, raskrinkale bi se mnoge kriminalne radnje...
 
Moja keva je prodala stan u centru i kupila kuću u GROCKOJ da bi mogla da preživi sa manje para mesečno a oni neće da se sele daleko ! ?
Ko je ovde lud ?
Verovatno moja keva da je otišla ispod gazele a stan prevela na moje ime možda bi dobila sad jedan na poklon i to bliže a ne u grockoj :bash:
 
ma bre njihov bezobrazluk ne treba tolerisati! da nam je vise snage i pameti pa da sa njima zavrsimo do kraja avgusta...
 
Nema sumnje da je ilegalno- ilegalno. Da oni odatle moraju da odu, moraju!
Ali ogradjivanje zicanom ogradom???
Ja za to nemam tolerancije. I jesu ogradjeni zato sto su sramota za ovaj 'fensi' grad a ne zato sto se toboze plase za bezbednost ucesnika Univerzijade itd... Dovoljno je bilo da postave dodatne policijske snage da vode racuna o redu i miru.
U pitanju je pravo licemerje i akt fasizma. Zar to ne vidite?
Nemam reci...
 
zhaba, moram samo da te ispravim u jednom, nije ograđeno to divlje naselje već je ograđen belvil kao univerzitetsko selo. niko ko nije takmičar, zvaničnik ili volonter ne može da uđe iza te ograde, koja još jednom ograđuje celo univerzitetsko selo, a ne divlje naselje koje se graniči sa njim samo na jednom njegovom delu.
 
ja sam bio ubeđen da su oni ogradili ulicu (ovu internu saobraćajnicu) kao što su je ogradili i sa strane druge ulice, kako niko ko nema legitimaciju (tj pravo pristupa) ne može da uđe u Uni Naselje. A samim tim ni romi koji žive tu... Da su ih pustili već zamišljam kako bi svakog na šta nalete prosili za pare... Jeste možda akt fašizma (textbook)... al jbg...
 
Između ostalog nema nikakve bodljikave žice nego normalne ograde kao i na gradilištu u npr. Resavskoj i isto kao u Resavskoj što su preko ograde stavili reklamu za Beer Fest tako su ovde stavili reklamu za Univerzijadu.Sve je normalno, civilizovano i humano.
 
Da, zaista nisu oni ograđeni već Belvil. To su one debilne NGO prosule priču zato što im tako odgovara. Posebno se nakostrešim kada čujem Helsinški odbor jer oni prednjače u neobjektivnosti među nevladinim organizacijama.
 
Vrh