Ромске породице из нехигијенског насеља са дорћолске пруге прешле у мобилне стамбене јединице које је град поставио у радно насеље Прогрес
Петнаест ромских породица са пребивалиштем на територији Београда град је преселио из нехигијенског насеља са пруге поред Дунавског кеја на Дорћолу у Крњачу. Надлежни су прошле среде и четвртка порушили нелегално саграђене уџерице, раселили породице и почистили 780 кубика смећа којим може да се напуни једанаест вагона.
На дорћолској прузи било је смештено још 12 домаћинстава која су се доселиласа југа Србије и из Македоније. Осим две породице које су смештене у прихватилишту, ови досељеници без пребивалишта у престоници сами су се склонили, без помпе и посебних захтева. За њих није обезбеђен смештај, што нису ни очекивали јер, по утврђеном рецепту из случаја рушења картонки код „Белвила”, кров над главом следује онима који су пријављени у Београду.
Простор иза паркинга код Спортског центра „Милан – Гале Мушкатировић” је сређен, тако да су комплетни радови окончани пре турнира „Србија опен”.
У месту познатом као радно насеље Прогрес, које се протеже у близини истоимене фирме у Крњачи, град је поравнато земљиште насуо песком и сместио седамнаест контејнера, односно мобилних стамбених јединица. Уведена је струја, постављени су покретни хемијски тоалети, а до краја недеље биће прикључена и вода. До тада у насеље редовно пристижу цистерне са водом каои храна.
Лекари су прегледали нове станаре Крњаче, а Милан Кркобабић, заменик градоначелника и председник радне групе задужене за решавање проблема ромских породица, каже да ће град и даље интервенисати ако им буде била потребна социјална помоћ.
– Потписали су уговор са градом, који подразумева одређене обавезе. Сходно томе, неће моћи да се исељавају, издају просторије и опет противзаконито настањују део града који им западне за око. Морамо се ослободити и осталих нехигијенских насеља јер су првенствено извори зараза – истакао је Кркобабић подсећајући да су код дорћолске пруге утоварене огромне количине смећа.
Нови житељи насеља у Крњачи ипак се не радују одласку из центра града у боље услове. Тврде да им уреднији смештај није важнији од посла којим су се на Дорћолу успешно бавили – сакупљањем и продајом папира. Како кажу Роми, џаба све када је центар престонице далеко.
– Пресељење нам је истргло паре из новчаника. Већ четири дана не радимо, не сакупљамо папир, а новац клизи из руку. Ми смо рођени Дорћолци, а ово насеље је далеко од извора зараде – јадиковали су досељеници у насеље Прогрес. Расправу је прекинуо староседелац ромског порекла који тврди да већ 15 година, сваког јутра, из Крњаче путује у комунално предузеће где ради за 30.000 динара месечно, од чега је саградио кућу и избегао статус социјално угрожене групе становништва. Наступио је тајац, али убрзо и громки смех јер је огорчени Дорћолац узвратио да нема посла који би обављао за те паре.