Šta je novo?

Nehigijenska,divlja i slična naselja

Naselja nisu izmislili, ali su Expo centar baš omašili. Još jedan primer za temu štampani mediji
 
Ekspo centar su smestili preko Supervera :lol:

Juče sam prolazio pored Belvila, izgleda mi kao da su počeli da postavljaju ogradu na placu između poslednje zgrade (one staklene) i parkinga kod buvljaka, tj. da pokušavaju da ograde plac sa nehigijenskim naseljem.
 
Ево једне по мени разумне вести са Б92, да не буде да стално критикујем градску и ине власти.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=03&dd=21&nav_category=206&nav_id=351344

Vranje da prihvati svoje Rome
21. mart 2009. | 01:34 | Izvor: Večernje novosti
Beograd -- Vranjske vlasti tvrde da su od Ministarstva rada i socijalne politike dobio zahtev da taj grad preuzme “svoje“ Rome koje žive ispod beogradskog mosta Gazela.

Kako su u upravi Vranja rekli za “Večernje novosti“ oni su taj zahtev odbili, na šta im je iz Beograda zaprećeno da će Vranju biti uskraćena finansijska sredstva iz republičkog budžeta ukoliko se ne povinuje.

Član Gradskog veća zadužen za socijalna pitanja Branimir Stojančić kaže da su on i gradonačelnik Miroljub Stojčić odbili su da prisustvuju sastanku u Beogradu 9. marta, pošto smatraju da je reč o diskriminaciji i gaženju osnovnih ljudskih prava o slobodi kretanja.

Stojančić tvrdi i da je posetio vranjske Rome u Beogradu i da su svih 58 odbili da se vrate u Vranje.

“Čak i da ti ljudi pristanu da se vrate, Ministarstvo rada ne nudi nikakvu pomoć da se ovde zbrinu, nego su sve prepustili nama“, objašnjava Stojančić.

U Ministarstvu rada i socijalne politike kažu da samo nastoje da pomognu opštinama u Srbiji da zbrinu Rome koji imaju trenutno prebivalište u nehigijenskom naselju kod Gazele u Beogradu.

U najvećem nehigijenskom naselju u Beogradu, inače, osim beogradskih, stanuju i 62 porodice iz 11 gradova - Vranja, Merošine, Vladičinog Hana, Prokuplja, Lebana, Pančeva, Kovina, Leskovca, Bojnika, Surdulice i Lebana.
 
Neka se lepo vrate. Sloboda kretanja ne znaci ujedno i sloboda bespravnog naseljavanja.
 
pa pre par godina u parizu neke skitnice su htele da se nasele ispod jednog ne tako znacajnog mosta..da postave shatore..znaci, parizani se digli na noge, policija dosla..protest organizovan u roku od 24 i sve ih oterali odatle...Ja se tada zabavljala sa francuzom i ja mu kazem a krsenje ljudskih prava sto se tako teraju ti ljudi kao st*** a ni skloniste da im obezbede, a meni decko daj u kom svetu ti zivis...Da..EU recite srbiji kako se to stvarno radi molim vas, zivimo u zabludi.
 
vrachar":2zi5y15e je napisao(la):
Neka se lepo vrate. Sloboda kretanja ne znaci ujedno i sloboda bespravnog naseljavanja.
Ma odgovarao sam na ovaj post, sorry nisam obelezio. Znam ja o cemu vi pricate, i takodje sam za resavanje tog problema jer kad imam goste u Beogradu kad prolazimo tuda preko gazele uvek vicem "a vidite kako se Kalemegdan lepo vidi odavde, tamo, tamo levo!". Ali ne bih sad bas da teram ljude iz Beograda samo zato sto su nasi nesposobni da rese problem.
 
Ja se sa vracharom slazem. Ima toliko lepih domacinstava gde moze da se radi po celoj Srbiji...molim lepo... nemam nista protiv da im drzava dodeli napusteno neko selo na koriscenje uz otplatu s kojom bi mogli da postanu vlasnici... ali prvo treba decu poterati u skolu i kod lekara, tu nema pregovaranja...
 
Sallex":3t61qvgr je napisao(la):
Ali ne bih sad bas da teram ljude iz Beograda samo zato sto su nasi nesposobni da rese problem.
Kada bi se neko bespravno uselio na tvoju terasu, sta bu radio? Ti ljudi su tamo nepozvani, zive nezakonito, ne placaju nikakve dazbine plus redovno kradu kablove sa Gazele. Beograd u ovom slucaju treba da koristi praksu bilo kog drugog evropskog grada. Pakujmo kofere pa na prikladniju lokaciju.
 
^^I treba da se rasele ali ne moze niko da ih tera u Vranje. Kakva je to glupost.
 
To se moze rijesiti za pet min ako se hoce .Razgovarao sam sa jednim Romom isod gazele inace iz Leskovca ima tamo kucu i zemlu ali nece da je obradjuje.Kaze citiram <<NISAM LUD DA RADIM ZEMLU KAD OVDJE IMAM 2000DIN DNEVNO MINIMUM>> sad se pitate kako ima 4 djece od 5 do 14 god koja prose plus zena a on skuplja starine i sekundarne sirovine.Razgovarao sam sa njim na buvljaku tacnije preko puta.Kaze zvace brata da dodje iz Leskovca isto.Pita sam ga za naselje iza Belvila kaze preselice se tamo bolje je nego ispod gazele a mozda nesto i dobiju.Moze te pogledati na skyscrapecity imaju temu i slike sa google erta iz 2007 gdje uopste nije bilo naselja.E sad sta bi trebalo da drzava uradi da ga vrati u Leskovac da ga kazni zatvorom jer mu djeca neidu u skolu koja je obavezna za sve ako djete neide u skolu posljedice snosi roditelj.A sto se tice slobode nastanjivanja ona nije apsolutna nemozete da se natanite u Hajd parku jer vam se svidja zelenilo postoje neka pravila i propisi koji moraju da se postuju.Samo da se ispostuje zakon Romi nebi mogli biti ispod gazele na pruzi na Dorcolu iza Belvila itd..:dil:
 
Milance, sasvim je logicno da idu u vranje i to je pravi potez grada (treba ih i na kosovo vratiti sa albancima da zive jer oni su i dosli odatle..i to oni muslimanski romi sa kosova). Ako mi nemamo sredstva da ih zbrinemo, izvinite vratite se tamo gde imate nesto i gde pripadate i odakle ste dosli jer ovde niste nasli zivot skladan pravilima drzave i grada. tako rade i u drugim zemljama. ne moze svako da radi sta zeli...zamisli da se ja naselim u centru novog sada pored katedrale i kao ludilo mi, ebes gradjane i grad tamo..naravno, sto bi novi sad resavao moj problem gde da me zbrine ako moze da me vrati tamo gde sam dosla. ni bogate drzave ne bi rasipale novac tek tako da bi svakom obezbedjivale smestaj, nego ono sto je logicno, i vec ocigledno a to je da se vrate svojim kucama ako je to moguce, a moguce je.
Ja sam radila snjima i znam njihov mentalitet, molim vas prestanite da ih zalite jer oni tacno rade ovo zato sto ih i ne zanima sta mi mislimo i pravo im odgovara da prave tursku mahalu i ciganiju od grada...nikad se oni civilizovati nece, a to nije zbog siromastva.
 
Jos jednom procitajte sta sam napisao. Treba da se rasele ali po kom zakonu ti kao vlast mozes bilo kome da naredis da ide za Vranje ili negde drugde. Razdvojite te dve stvari. Svakako da nemaju pravo da budu ispod Gazele.
 
Pa zakonski ne mogu da se oteraju u Vranje ali mogu da se oteraju. Tamo su potpuno bespravno i nezakonito. Time sto grad hoce da ih prosledi na neko konkretno mesto je samo olaksavajuca okolnost za zitelje kartona.
 
Za sve borce za prava kartona, evo danasnje slike ispred SRC 25. maj :kafa: Pa uzivajte u lepotama.

2h2jlg2.jpg


9jdhcm.jpg
 
Језиво изгледа!
Они вероватно нелегално вуку и струју од некуд...ова логаритамска антена сигурно на служи као громобран...:)

Маса тих људи је давно дошла са простора околних држава и углавном немају држављанство...што више бораве у Србији, то ће бити теже наћи податак одакле су дошли и врло вероватно да ће да остану у Србији...некоме то тако одговара...
 
vrachar":19zzw433 je napisao(la):
Za sve borce za prava kartona, evo danasnje slike ispred SRC 25. maj kafa Pa uzivajte u lepotama.
Potpuno izvrces ono sto drugi govore a sto se ne slaze sa tvojim stavom a mislim da si i ti toga svestan.
Tendeciozno podmeces te slike odvracujuci paznju od stvarnog znacenja onoga sto sam postovao (posto si i na mene mislio tim slikama)
Da! treba ih iseliti ali ponavljam ne mozes im reci idi u Vranje, vrati se na Kosovo, ne budi covek! Puno njih koristi situaciju i to je za svaku osudu ali ima i tih koji su "od pocetka" tu i dosli su iz nuzde. Za to sto im deca ne idu u skolu i nemaju nikakvu perspektivu da se izvuku iz takvog zivota krivim gradsku vlast (ovu, proslu, onu tamo...) sto se nije time odmah pozabavila i naterala ih da zavrse istu i pokusaju nesto smisleno da rade.
 
Decu treba u školu i kod lekara, pa će svi da se vrate odakle su došli. prosto kao pasulj. ili to ili će naći posao... Vlasti bi mogle ovo da reše za 15 minuta samo da žele da rade svoj posao. Kao uostalom i svi drugi gradski problemi...

Sklonjeni irelevantni delovi posta,
Steva
 
Milance":2omdy8vf je napisao(la):
vrachar":2omdy8vf je napisao(la):
Za sve borce za prava kartona, evo danasnje slike ispred SRC 25. maj kafa Pa uzivajte u lepotama.
Potpuno izvrces ono sto drugi govore a sto se ne slaze sa tvojim stavom a mislim da si i ti toga svestan.
Tendeciozno podmeces te slike odvracujuci paznju od stvarnog znacenja onoga sto sam postovao (posto si i na mene mislio tim slikama)
Da! treba ih iseliti ali ponavljam ne mozes im reci idi u Vranje, vrati se na Kosovo, ne budi covek! Puno njih koristi situaciju i to je za svaku osudu ali ima i tih koji su "od pocetka" tu i dosli su iz nuzde. Za to sto im deca ne idu u skolu i nemaju nikakvu perspektivu da se izvuku iz takvog zivota krivim gradsku vlast (ovu, proslu, onu tamo...) sto se nije time odmah pozabavila i naterala ih da zavrse istu i pokusaju nesto smisleno da rade.
Tendenciozne ili ne, te slike predstavljaju realnost i nazalost takvih prizora ima sve vise i vise. Meni kao Beogradjaninu i nekome ko pored slicnih mesta prolazi svaki dan takav prizor smeta. Ne samo zbog estetike vec i higijene. A sto se tice selidbe, sto se mene tice neka idu u tri lepe, jer ja kartonske favele i djubriste da gledam u centru Beograda necu.

Dosli su sa strane, niko ih nije zvao, nikoga nisu pitali, nikome ne ogdovaraju i na svoju a i nasu stetu prave djubriste od grada. Za takvo ponasanje nemam toleranciju niti saosecanje.
 
Ni meni se ne svidjaju pojedini mahala delovi grada pa ne mogu da trazim da se ljudi odatle vrate odakle su dosli ( a dosli su). Niko ovde ne brani ROME niti treba da se spekulise ko su i sta su, koje boje itd, vec ne moze se tako postupati sa njima. Oni tu nisu mogli da se dosele tek tako, kao nikog nisu pitali i te fore. Pa to nije jedna kutija vec celo naselje. To je gradska vlast dopustila, to je njihova greska, i sada moraju da rese taj problem i pojedu go*** jer su ga sami stvorili. Ali ne tako sto ce se sad napraviti pametni i reci PA VRATITE SE ODAKLE STE DOSLI.
 
Pa dobro, a prilično jeftino rešenje bi bilo kada bi im grad ustupio neko zemljište, gde bi bilo podignuto privremeno kontejnersko naselje (koje bi kasnije, eventualno postalo naselje stalnog tipa, sa normalnim kućama), sa pogonom za sortiranje sekundranih sirovina sa pratećom infrastrukturom, koja bi, pored ostalog obuhvatala javno kupatilo, specijalnu zanatsku školu za odrasle, i školu za decu, izmešu ostalog. Znači, svaka porodica bi potpisala ugovor sa gradom, gde bi starijima bilo dozvoljeno sakupljanje i sortiranje sekundarnih sirovina, pri čemu bi se obavezali da im deca idu u školu, kako bi se jednom izvukli iz začaranog kruga siromaštva i beznađa u kome e trenutno nalaze. Zauzvrat, dobili bi koliko-toliko normalne uslove za život.
 
^^^ To je otprilike neka moja vizija, mada sam ja i dalje okrenut poljoprivredi. Ili jbg, nek kopaju za obilaznicu, sta im fali? Nama treba jeftina radna snaga, oni nek odrade. Dati im izbor - sekundarne sirovine, poljoprivreda, rad na grad. infrastrukturi, grad. zelenilo, sta god. Nema sta da vracamo, ti ljudi mogu biti resurs Beograda, samo pametno da im se pristupi. Kroz par generacija, integracija u drustvo bi bila kompletna, i sto je najbolje, neusiljena.
 
Pa oni mogu postati resurs našeg grada, samo što je sakupljanje sekundarnih sirovina najprofitabilniji posao koji oni trenutno mogu da nađu. Uzmimo u obzir i činjenice da u Beogradu još uvek ne postoji organizovano sakupljanje i sortiranje sekundarnih sirovina, da je vreme čekrka, lopata i kolica već odavno prevaziđeno kod izgradnje autoputeva, već se koriste savremene mašine, za koje su potrebne određene kvalifikacije (koje oni nemaju), kao i to, da je čak i ovakav način sakupljanja sekundarnih sirovina i reciklaže bolji nego ništa, onda mi nijedna druga ideja ne pada na pamet... Samo, treba ih ugovorno obavezati da:
1. Da se privremeno ne naseljavaju na drugim lokacijama
2. Šalju decu u školu, i da ih ne (zlo)upotrebljavaju za rad
3. U slobodno vreme pohađaju neki kurs za opismenjavanje i/ili profesionalnu kvalifikaciju
4. Da pribave lične karte, zdravstvene knjižice, itd.
Tako bi se barem njihova deca emancipovala i konačno izašla iz tog pakla zaraza i bede... Ko zna, možda bi se to moglo dopuniti nekim stipendijama za najtalentovanije učenike među njima, tako da bi, konačno, barem ta deca mogla da se otrgnu iz smrtonosnog zagrljaja siromaštva i neznanja...
 
^^^ E, ali stvar je u tome sto bi onda policija i grad trebalo da proveravaju da li se izvrsavaju te ugovorne obaveze, a svi znamo da su nasi politicari za to jednostavno nesposobni.
 
Vrh