Šta je novo?

Nehigijenska,divlja i slična naselja

Pa ne mora da znači. Ako bi prihvatili stalno prebivalište, u zamenu za potpisivanje tog ugovora, onda bi dobili i lične karte, samim tim, policija bi mogla i da ih legitimiše, i u slučaju povrede ugovora, i kazni, naravno, novčano (što svakog najviše boli, hehe. :) ). Uostalom, mogu da se kladim da većina njih ne želi svojoj deci da žive na način na koji oni sada žive, znači, racionalno je pretpostaviti da bi prihvatili "pravila igre" u zamenu za unapređenje životnih uslova, i nekakvu perspektivu za svoju decu.
 
Sta su to uradili Slovenci zivo me zanima?Neznam da li ste upoznati na proljece stize novi kontigent Roma iz Njemacke i jos nekih zemala fora je sledeca trebali bi da ih vrate na
AP Kosovo i Metohiju jer su doticni priznali nasu pokrainu medjutim oni nece jer nemajun bezbednost pa stranci oce da ih vrate ucentralnu Srbiju.Nasa vlada nece da ih prihvati iz razloga Kosovo je Srbija pa mogu da ih vrate jedino u npr Prizren Pristinu itd.Zbog toga se ceka bjeli sengen najvise.
 
KimIlSin":3abx3r1q je napisao(la):
Pa ne mora da znači. Ako bi prihvatili stalno prebivalište, u zamenu za potpisivanje tog ugovora, onda bi dobili i lične karte, samim tim, policija bi mogla i da ih legitimiše, i u slučaju povrede ugovora, i kazni, naravno, novčano (što svakog najviše boli, hehe. :) ). Uostalom, mogu da se kladim da većina njih ne želi svojoj deci da žive na način na koji oni sada žive, znači, racionalno je pretpostaviti da bi prihvatili "pravila igre" u zamenu za unapređenje životnih uslova, i nekakvu perspektivu za svoju decu.
Nisam baš siguran.

Kada se jedno mini-nehigijensko naselje raseljavalo na Čukaričkoj padini kasnih 1980-ih ili početkom 1990s, ne sećam se tačno kad, Romi iz tog naselja su dobili stanove u novoizgrađenim zgradama na tom mestu.

I šta se dalje dešava? Nakon određenog vremena su sve rasprodali iz njih: stolariju, bukvalno su parket vadili i prodavali, ruinirali stanove i otisli odatle. Jer njima ne odgovara bilo kakva obaveza, ne žele da se integrišu i to je to. Neće da plaćaju Infostan, vodu, struju, ne zanima ih to. Radije će da žive ispod Gazele kao NN lica i da ih boli .... Oni takvu budućnost žele i svojoj deci, to je izvesno. Tragično i strašno, ali je tako.
 
jovanovm":2c4xw438 je napisao(la):
^^^ To je otprilike neka moja vizija, mada sam ja i dalje okrenut poljoprivredi. Ili jbg, nek kopaju za obilaznicu, sta im fali? Nama treba jeftina radna snaga, oni nek odrade. Dati im izbor - sekundarne sirovine, poljoprivreda, rad na grad. infrastrukturi, grad. zelenilo, sta god. Nema sta da vracamo, ti ljudi mogu biti resurs Beograda, samo pametno da im se pristupi. Kroz par generacija, integracija u drustvo bi bila kompletna, i sto je najbolje, neusiljena.
JBT, al ste vi svi slatki...pa to je daj boze svacija vizija, ne samo za rome nego za sve srbe u raznim domenima!! Mi se vrtimo u krug u ovim temama, svi ponavljamo isto..branimo prava ljudi, dajemo predloge sta se moze raditi snjima..svi se bre slazemo za isto i to ne treba vise ponavljati..ali CINJENICA je da ONI nece to da radeeeeeee kako ne kapirate!!! (ko ce njih da vuce za rukav i tera da to rade..tek je to krsenje ljud.prava, a da ne pricam da je neizvodljivo) ,nece ni SRBI a kamoli oni...Jedva bre rade u gradskoj cistoci, koji je vama..gde zivite, ne mogu vise ove bajke da citam ovde. NECE LJUDI DA RADE UOPSTE, A KAMOLI VASE BAJNE PREDLOGE (ala gazela..joj ..poljoprivreda..joj)...da li si ti Jovanovm normalan...Jedva nas seljak obradjuje zemlju koji vekovima to radi a kamoli cigani, pa umrli bi od gladi..
Da, par generacija da prodje..ne zelim da budem pesimista ovde i da ne verujem u nas sistem (!!), i da kazem da ti ljudi ne mogu nista da rade (a to ne zato sto su glupi ili sl.vec ne zive zivot koji mi zivimo, pogotvo ne zive ovi muslim.romi koji su stigli sa kos bos..u ovom slucaju ne ubrajam rome koji zive pristojno sa porodicama u beogradu i u ostalim gradovima sirom srbije-to je dr.prica a i oni su u manjini) ali realno na zalost u ovoj zemlji mi ne mozemo da napravimo sa njima nikakav adekvatan deal ni u sl.50god..to verujte...nisu se adaptirali godinama na ovom tlu...pa da jesu, prvi Romi u Rumuniji i Bugarskoj bi tako radili jel zaboga oni sada rade kako i EU..po njihovim pravilima, savetima...cvrc
 
direktor":381th1ar je napisao(la):
Sta su to uradili Slovenci zivo me zanima?Neznam da li ste upoznati na proljece stize novi kontigent Roma iz Njemacke i jos nekih zemala fora je sledeca trebali bi da ih vrate na
AP Kosovo i Metohiju jer su doticni priznali nasu pokrainu medjutim oni nece jer nemajun bezbednost pa stranci oce da ih vrate ucentralnu Srbiju.Nasa vlada nece da ih prihvati iz razloga Kosovo je Srbija pa mogu da ih vrate jedino u npr Prizren Pristinu itd.Zbog toga se ceka bjeli sengen najvise.
Slovenci su prvo valjda nekoj ciganskoj porodici srušili bespravno sagrađenu kuću, a onda su jednu poveću grupu cigana vozom poslali u Hrvatsku, Cigani su sve vratli, a Slovenci su ih opet poslali u HR i tako jedno 5 puta. Na kraju su cigani ostali u Hrvatskoj.
 
jovanovm":2yvtm6t4 je napisao(la):
ivana_bg i retardinjo, može li da se ne meša odgovaranje, versko opredeljenje i druge babe i žabe i u ovu temu?
Цитирај неки мој пост и реци на шта конкретно мислиш? Какве сам ја бабе и жабе мешао?
...што је (како кажу) ,,вук вучко" рекао донт микс грендмадрс нед д фрогс...:D:D:D
 
retardinjo":2hnubwh9 je napisao(la):
jovanovm":2hnubwh9 je napisao(la):
ivana_bg i retardinjo, može li da se ne meša odgovaranje, versko opredeljenje i druge babe i žabe i u ovu temu?
Цитирај неки мој пост и реци на шта конкретно мислиш? Какве сам ја бабе и жабе мешао?
...што је (како кажу) ,,вук вучко" рекао донт микс грендмадрс нед д фрогс...:D:D:D
нед д фрогс???

Nastranu šalu, mislim da niko od nas nije ni blizu rešanja ovih problema, niti ćemo išta doprineti bilo kom drugom rešenju. Samo se bezveze svađate među sobom.
 
Ja imam ideju kako bi se to lako resilo. Ali...ne bi se nikome svidelo....zato... :kafa:
 
ivana-bg":1lx7i61i je napisao(la):
ali CINJENICA je da ONI nece to da radeeeeeee kako ne kapirate!!!
Greška, Romi su vrlo aktivni u skupljanju sekundarnih sirovina, stimulacija od strane države može samo da pomogne.
 
Znas sta mene nervira stim... Da, ima roma koji skupljaju sekundarne sirovine i to im je posao tokom cele godine. Bravo, srecna sam zbog toga i tako i treba. A ima roma koji su zaposleni u gradskoj cistoci, koje sam jedno malo je reci milion puta videla kako vuku onu metlu i maze snjom trotoar, a onda dodju kod kanti i kontenjera i krecu da odvajaju kartone, flase itd. i nastave dalje (djubre ostavljaju sa strane ili po ulicama). Sve je to lepo sto on zeli sa strane dodatno da zaradi ali on nije za to placen nego da cisti ulice beograda (sve mi cini da zloubotrebljavaju kao izasao sam na teren, radim svoj posao a ustvari radim ovaj drugi ali me ipak placaju za ovaj prvi..ma nemoj!!). Neka to radi u slobodno vreme, a kad treba da radi svoj posao neka ga radi kako treba i zasta ga drzava placa.
 
Dajte ljudi, hajde pokazite malo razumevanja, humanost ne boli, majke mi. Jasno mi je da pojedinim lepim okicama ne godi da gleda karton, ali treba sagledati stvari i dalje od kartona.

Izludjuje me podela na “oni” i “mi”. Romi u Srbiji nisu pali s Marsa, oni su gradjani Srbije i nasi sugradjani. Po kom osnovu ih treba preseliti u Vranje??? Ilegalno su se naselili na ovu ili onu lokaciju. Pa?! Koliko vas je zastaklilo terasu, nadozidalo stan, kucu, ili vec nesto trece, a isto tako ilegalno. Da li vas zbog toga treba vratiti tamo odakle ste, ili odakle su vase mame, tate, babe ili dede?

Romi prolaze kroz teror o kome se ne prica, jer je taboo. Imam poznanika koji je Rom, covek je ekstremno vredan, solidno zaradjuje, ali se svakodnevno suocava sa brojnim problemima. Desava se da ga odbijaju za posao, jer ga ne zele u svojoj kuci zato sto je Rom, pojedinci ne zele da se rukuju sa njim zato sto je Rom, njegov sin cesto dobija batine samo zato sto je Rom (!!!), itd, itd… Znam primere gde su romska deca jos u osnovnoj skoli ponavljala razrede samo zbog svoje nacionalnosti. Kako da nastave skolovanje kada ih sabotiraju? Kako da se zaposle kada ih poslodavci ne zele u svojim firmama? Kako da napreduju na bilo koji nacin? Netrpeljivost ide do te mere da koristimo i fraze poput: “cigan-mala”, “ciganisanje”, “ciganska radost” i sl, a sve imaju za cilj vredjanje! Cemu takva generalizacija?? Nisu svi Romi isti. Nije ni svaki Srbin Radovan!

Potpuno je naivno verovati da je resenje romskog pitanja nemoguce. Moramo nauciti da zivimo jedni sa drugima, a ne jedni pored drugih. U takvoj getoizaciji je i nastao problem. Rome treba integrisati u drustvo i dati im sansu. Problem jeste delikatan, ali sa razvojem svesti na obe strane veoma je resiv.

8. april je Svetski dan Roma. Ja im zelim da im se vise ne desava los tretman u drustvu, a forumase zelim da podsetim na decaka Dusana Jovanovica, naseg sugradjanina koji je ubijen pre 12 godina.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1340336
 
ˇ@jelenabg: Ja to nikad nisam video - uostalom takvo ponašanje je kultura rada i sistem vrednosti u čitavoj Srbijil.

I prestani da istresaš svoje frustraciej nad njima.

Ili znaš, šta, grešim, radi šta oćeš-
 
Hehe, pa 'ajde Ivana, uzmi neku polovnu ladu, nakaci prikolicu, pa skupljaj sekundarne sirovine. :laugh: Pa ces videti koliko Romi ne vole da rade. :rolleyes: Hoce da rade, nego jedino od sakupljanja sekundarnih sirovina mogu nekako da (pre)zive, samo im treba obezbediti uslove za to. Sto stanova u naselju Cukaricka Padina tice, mislim da je to urbana legenda, i da nema veze sa stvarnoscu. Znaci, samo sveobuhvatno resenje, koje bi objedinilo koliko-toliko normalne uslove za zivot, obrazovanje dece (narocito!), i dobijanje stalnog prebivalista. Jedino tako bi se problem nehigijenskih naselja dugorocno resio. Medjutim, mene vise brine cinjenica da se tolika prasina dize samo oko naselja podno Gazele. Ali, takvih ima jos puno, o kojima svi cute... Mozda zato sto se ne vide... :blah::violina:
 
samo kritikom mozemo praviti promenu


Sklonjeni irelevantni delovi posta,
Steva
 
pa recimo suprotno od bajki vasih kako treba ih zaposliti ovako i onako a to je vlada vec pokusavala a ja sam babaroga jer kazem da to ne funkcionise zato sto su oni navikli da zive sasvim dr.zivotom..mora se njihova kultura analizirati prvo pa onda praviti plan za njih..pricam iz iskustva..radila sam u orgz.za ljudska prava i nisam rasista ovde protiv roma, a oni sto su ubili onog malog romskog decaka bi "lincovala"...
Znaci ova tema je sad malo otisla dalje...i nemam nameru vise da je komentarisem. ne zanima me sta ce se sledece komentarisati. svako od nas pokazuje svojim radom sta je i ko je i sta je postigao u zivotu, a ne navodno pametnom diskusijom ovde.
 
pa dobro, ljudima sigurno odgovara da svesni svoje pasivnosti razapnu nekoga, tako njihove reci postaju dela. problem je sto i jedni i drugi pricate o "Romima" ko da su oni neka grupa iz nebuha sastavljena od po svemu istih pojedinaca koje sad treba uciniti slicnim nama... u stvarnosti postoje i oni kojima je u skoli sasvim dobro i zavrse faks, a postoje i oni koji ne doguraju ni do cetvrtog razreda osnovne, postoje oni koji imaju dvoje dece i koji se poradjau u visegradskoj, a postoje i oni sa desetoro dece koji se proadjaju u kartonskoj kutiji... tu nije rec o pravilima i izuzecima vec razlicitim slucajevima cija je zastupljenost potpuno sekundarna...

mozda ja zivim u nekoj bajci, ali ne verujem da ima ljudi u Beogradu koji svojim sugradjanima uskracuju nesto zato sto su Romi, onako kako vam u Hrvatskoj nece promeniti novac zato sto ste Srbi... pre ce biti da uciteljica ne ferla romsko dete iz karton-mahale, onako kako ne ferma i srpsku decu odraslu u nekom budzaku cije majke slinave dolaze na roditeljske sastanke ... diskriminacija je kada ti neko ne da vakcinu zato sto si Rom, kada ti ne dopusti da uplatis ekskurziju zato sto si Rom, kada ti da manju ocenu zato sto si Rom... ovo o cemu mi pricamo je nesrecan zivot jedne zajednice u nasoj drzavi koja nije u stanju (ili ne zeli) da se prilagodi nasim zeljama, a zapravo zivi srecno cuvajuci one vrednosti koje su im ostavili preci. Ko tu nesto zeli da promeni, treba da bude svestan da u Srbiji za to nece naci ni novca ni vremena ni nacina.
 
jovanovm":2danhx2i je napisao(la):
^^ Ko je jelenabg? :vops:
Ma to ja samo malo dinamike da unesem... :vops: (sorry Ivana)

Ivana, vrlo "suptilno" menjaš teze, i pokušavaš da predstaviš da "mi" zastupamo ono što je vlast "pokušavala", ali ne funkcioniše..
ivana-bg":2danhx2i je napisao(la):
]pa recimo suprotno od bajki vasih kako treba ih zaposliti ovako i onako a to je vlada vec pokusavala a ja sam babaroga jer kazem da to ne funkcionise zato sto su oni navikli da zive sasvim dr.zivotom..
Bilo bi lepo da se prošetaš malo po temi i proveriš šta je ko pričao, npr: http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=41959#p41959


Sklonjeni irelevantni delovi posta,
Steva
 
GOJE":ofxyeu33 je napisao(la):
retardinjo":ofxyeu33 je napisao(la):
jovanovm":ofxyeu33 je napisao(la):
ivana_bg i retardinjo, može li da se ne meša odgovaranje, versko opredeljenje i druge babe i žabe i u ovu temu?
Цитирај неки мој пост и реци на шта конкретно мислиш? Какве сам ја бабе и жабе мешао?
...што је (како кажу) ,,вук вучко" рекао донт микс грендмадрс нед д фрогс...:D:D:D
нед д фрогс???

Nastranu šalu, mislim da niko od nas nije ni blizu rešanja ovih problema, niti ćemo išta doprineti bilo kom drugom rešenju. Samo se bezveze svađate među sobom.
хехе...куцачка грешка...требало је да искуцам енд д фрогс...:D

Да не понављам свој пост #171 са теме ,,Obnova sportskih centara & Pripreme za Univerzijadu"...мислим да би то било привремено решење за време трајања универзијаде...а, када се заврши, људи се врате на ,,своја" огњишта, лепо полако плански видети ко је нелегално дошао из друге земље и депортовати, а ко је одавде, вађење докумената свима и налажење посла према квалификацијама (то би вероватно било скупљање секундарних сировина са службеним возилима за транспорт) и неки смештај плаћен за годину дана на некој локацији (у виду јефтинијих контејнера) који је наравно на добровољној бази, јер нико не може да га натера да ту живи, али да остану где су сада, не могу...

То би било сасвим довољно, а све преко тога би било не фер према Србима са Косова и Метохије који су у срцу Србије малтретирани и самим тим у старту имају лошије услове него цигани-роми испод газеле и код универзитетског насеља...

Јел има неко боље решење?
 
Ja mislim da je najbolje resenje da sve prazne placeve u novom beogradu ograde pod izgovorom da ce tu da se nesto gradi, pa ako Romi kojim slucajem provale ogradu i nasele se na odredjen plac, budu odmah isterani jer je to privatni plac i da tu treba nesto da se zida.Mislim koji ce sad pa Rom proveravati da li se tu nesto zaista gradi ili su ih ogradili zbog njih da se ne bi doselili. :bash:
 
BOKI SMOKI":ojss36ds je napisao(la):
Ja mislim da je najbolje resenje da sve prazne placeve u novom beogradu ograde pod izgovorom da ce tu da se nesto gradi, pa ako Romi kojim slucajem provale ogradu i nasele se na odredjen plac, budu odmah isterani jer je to privatni plac i da tu treba nesto da se zida.Mislim koji ce sad pa Rom proveravati da li se tu nesto zaista gradi ili su ih ogradili zbog njih da se ne bi doselili. :bash:
Једно време је тако био ограђен простор испод ж. станице Нови Београд, код бувљака па су ипак провалили, направили смеће, још један бувљак а у последње време подигли и уџерице. И нико није реаговао.
 
Pa Ivana uradi nesto, promeni, ucini ovaj svet boljim.Samo stavi sebe u poziciju da si mala Romkinja koja prosi i duva lepak, koja ne zna ama bas nista zbog tog je....g sistema vrednosti.Mi i oni smo krivi zato sto su oni neobrazovani i nepismeni.Oni zato sto se ni malo netrude da sami sebi pomognu(cast izuzecima) i mi sto okrecemo glavu takvome problemu umesto mu se suprotstavimo.Evo pogledaj nas ostale Evropljane mislimo da znamo sve a ustvari nemamo blage veze.Koliko ljudi cita knjige u Srbiji,?Jako malo, samo se informisemo preko medija, kao da su mediji jedino sretstvo informisanja.i nismo samo mi takvi nego i ceo svet.Npr u Americi je od 1961 obrazovanje pocelo da opada da bi do 1994 doslo do jako malog broja obrazovanih ljudi.Zasto, zato sto svaka vlast voli da u svojoj zemlji ima sto vise neobrazovanih da bi mogla njima da manipulise.Pogledaj Radikale na svakim izborima se hvataju za Rome, zasto?pa zato sto od njih lako mogu da dobiju glasove, i nerade samo oni to, nego svi ostali.Ali oni su najupecatljiviji po pitanju toga.Zasto su komunisti ubijali intelektualce, zato sto su oni bili pretnja, tj zdrav razum koji je bio opasnost za crvene.Mi se jedino razlikujemo od roma zato sto smo donekle organizovani a oni nisu.Jesi li nekada videla Rome da protestuju u masi od 300 do 400 hiljada zato sto vecina njih nema zdravstvenu,licnu kartu ili drzavljanstvo.Nisi.U neku ruku vlasti to odgovara, jel bi onda drzava morala da trosi velike svote novca na samo izdavanje dokumenata a i na sledecim izborima bi imali pravo glasa, sto odredjenim politickim strujama to ne bi odgovaralo.+ socialna pomoc.Ja da sam u poziciji u kojoj si ti a ne znam tacno u kojoj si, ja bih prvo zabranio da se prodaje lepak.Zato sto ga Romska deca duvaju, a par puta sam video da to rade i djubretari.Ja sam na nesrecu bio trogodisnji uzivalac droga i probao sam sve i svasta ali lepak nisam jer znam da je on jako stetan po mozak.A oni ga duvaju stalno i jako je jeftin i dostupan za razliku od drugih droga koje su manje skodljive a kostaju mnogo vise.I ako ta decurlija duvaju lepak godinama u sta ce oni izrasti? u zombije.Istorija se ponavlja, a da li znas zasto?Zato sto ljudi stalno prave iste greske.A ti budi ta koja te greske nece napraviti.Pogledaj Srbe, mislim kada vratim film u nazad cudi me da nas ima ovoliko koliko nas ima.Kakvi smo dobro jos postojimo kao narod.Istorija nam se puno puta ponavljala pa i sada se ponavlja zato sto ljudi zaboravljaju i samim tim prave iste greske.Prvi svetski rat, uci li su nas da mi nismo krivi, mozda nismo direktni krivci ali smo indirektni.Organizacija mlada bosna je bila teroristicka organizacija kao sada UCK.Turska je prodala bosnu 1908 zbog teske ekonomske situacije Austro Ugarskoj Monarhiji.Ako bi kojim slucajem Slobodan Milosevic bio ubijen na Kosmetu 1997 od Strane UCK mi bi ih proglasili za teroriste, sto i jesu.I napravili bi rusvaj na kosovu zbog toga.Ima jedna izreka koja kaze kada je Gavrilo Princip ispalio metak na Franca ferdinanda da taj metak od tada luta Srbijom i ubija Srbe.Sto se ispostavilo kao aksiom.Prvi svetski rat bi se desio ali mi smo mogli da ostanemo neutralni ili da udjemo pred sam kraj.Drugi svetski,rat je bio nasa najveca greska, svi oko nas na jednu stranu a jedino mi pametni na drugi stranu.Tacnije drugi svetski je bio , sto se tice balkana sansa za ubijanje Srba, i ja tu nekrivim niti Nemce niti Hrvate, Italijane, Albance, Madjare, bugare, rumiune, makedonce pa cak i crnogorce, vec smao nas, jer smo mi tada bili kao nemocno dete koje tuku drugari iz razreda, zato sto je bilo nevaljao.Tako ti je i sada draga moja.Evropa i svet=Srbija ili nista.Mozda sam malo otisao sa teme ali Romi su takvi zato sto smo ih mi nacinili takvima.Visedeceniski nemar je doveo do toga da oni budu na rubu socialne lestvice i odbacivanja okoline.
 
Vrh