Šta je novo?

Ne da(vi)mo Beograd!

Nije problem spominjanje genocida u Srebrenici, koji je cinjenicno stanje, problem je sto se nase zrtve u tim istim ratovima ignorisu i poricu.

па јесте проблем, баш зато што нико не спомиње српске жртве. нарочито ови наши (квази)левичари попут НДМБГ и других. а и Сребреница је спорна из много разлога, но о томе није тема, тако да нећемо да залазимо
 
Хватање за ову тему јесте аутогол. Требали су да се држе локалних проблема пошто се на њима истичу мане власти које сметају свакодневном животу грађана.
 
Koliki broj ljudi je čuo za njihovo spominjanje Srebrenice?
Koliko intenzivno se to u medijima spominje kao loše?
 
Мислим да је ово тренутак у коме је рационално бити прагматичан у питању избора а не петљати се у неке више расправе и глупости које немају никакву поенту осим да заваде противнике ВеУправе.

Тренутно је извесно да су људи из Морамо апсолутно највише еколошки освећени и то су доказали. На овом форуму се сви мање више слажу да је екологија један од најургентнијих проблема са којим се сусрећемо и да се по сваку цену мора зауставити културолошко и еколошко деградирање Београда. Ови из Морамо не морају да освоје потпуну победу да би имало смисла гласати за њих, довољно је да освоје мандате и служе као какав-такав кочничар у градској управи; поготово ако остатак опозиције зграби значајан део посланичких места.

Шансе су да ће у најекстремнијем случају моћи само да гурају и прогурају неке најразумније и најосновије еколошке мере што је опет, за главу боље од оног што имамо сада. Њихово мишљење о Сребреници је сасвим неважно и кладио бих се у главу да немају шансе да икада дођу у позицију која би им омогућила да кроје спољну политику Србије или да се њихово мишљење о Сребреници ичим истиче.

Такође, када кажете "српске жртве се не спомињу" мислите искључиво на ЕУ и САД који то гурају под тепих али је основно питање зашто их ми не спомињемо? Зашто Хрвати могу да обележавају Олују, ми да масивно протествујемо против депортације тенисера из Аустралије али не можемо да обележавамо српска страдања у Босни? Зашто родитељи не уче сопствену децу? Зашто се не праве мурали у спомен српским жртвама него се праве мурали који величају Ратка Младића који је несумњиво одговоран за смрт великог броја људи (како год тај чин називали)?

Није ли вам мало сумњиво како је то таман довољно марити за српске жртве да се не гласа за опозицију али преко тога не морамо ништа да радимо да би били прави родољуби? Као нпр. боримо за чист ваздух наше деце и заштиту наших шума и гора од уништења?

Не верујем да ћу гласати за њих на републичким изборима али нагињем ка томе да гласам на градским и сматрам их јако важном и потенцијалном заменом за катастрофалну стару левицу која нам ништа добро није нанела. Нека имамо бар некакво зелено-лево крило коме није главни приоритет титоизам и цепање земље.
 
мени градски избори нису спорни, ту сам већ одлучио за кога ћу. проблем су републички
 
Nažalost, u nacionalnom parku Srbija, ekološka udruženja, ekološki protesti i stranke ili pokreti usmereni na ekologiju su uglavnom omraženi od strane većeg dela naroda. *

Večeras baš oko 17h putujem na drugi kraj grada, ne znajući da je protest ekoloških udruženja Saznam tek usput kad je moj autobus preusmeren. Kad sam stigao kod osoba kod kojih sam se uputio, kažem im da sam kasnio zbog protesta. Pitaju kojih protesta, reko ekološka udruženja. Usledio je kiseli osmeh i komentar ''A mda... ekolozi... svi su sada ekolozi...'' A taj koji to kaže je vrlo obrazovana i razumna osoba, i sam se često žali na stanje društva i države. Ali eto, u njegovim očima, to su sve ili cirkusi ili mahom plaćenici iz inostranstva.

SNS je delu naroda (pod time podrazumevam i neke ovde na forumu) usadio tu neku bolesnu sliku i ideju da neko ko želi da doprinosi ekologiji, treba da živi od vazduha, bude veći Isus od Isusa (ono, on tebi šamar, ti njemu drugi obraz), provodi svaku slobodnu sekundu skupljajući otpatke po ulici i skreće pažnju na ekološke ili društvene probleme tako da nikoga ne ugrožava, odnosno tako što će da protestuje ili drži govore usred Deliblatske peščare (gde ih niko nov neće čuti).

Neko puši cigarete - ''on je lažni ekolog'' (o ovome je sam Žvaldemort prdeo na TVu ako se dobro sećam, pokušavajući da diskredituje Ćutine pošto ništa drugo ne mož' da im kaže)
Neko poseduje automobil - ''on je lažni ekolog'' (isto autor Žvaldemort, inače poznati pešak i putnik javnog prevoza još od 1990...)
Koristi potrošne materijale i moderne tehnologije u eri globalnog konzumerizma gde ni nemaš mnogo opcija - ne, ne... lažni ekolog
Širi svoj glas i ideje na ''mirne'' načine - niko ga ne zarezuje ni 5%, ''pffft, kak'e dalabu, nemaju šta pametnije da rade...''
Širi svoj glas i ideje blokadom saobraćaja nakon što ga vlasti otkače i prevare - ''lažni ekolozi, maltretirate radne ljude... da ste bar taksisti pa i ajde, nego vi ekolozi, mamu vam...''
Reaguje na napad i brani se verbalno - ''lažni ekolog''
Reaguje na fizičke napade istom merom - ''lažni ekolog i huligan''
Po povratku sa izrabljivačkog posla, ne ide da skuplja đubre, fekalije i otrove iz fabrika - ''lažni ekolog''

Za jedan zatucani, plemenski deo naroda (još ako mu je SNS u srcu), sve što neko uradi a da izlazi iz okvira Isus i Buda metoda, on je lažni ekolog.


* Sad, neko bi meni mogao da kaže da sam i ja nekoliko puta govorio protiv nekih ekoloških ideja i mera. I to je tačno, jesam. S tim što sam gotovo uvek napominjao da meni smeta jedan deo ekologije (koja je ogromna i brojna disciplina) koji je postao industrija i profiterstvo. Dakle, smeta mi kada mi neko dođe i kaže ''e hajde da u vašem obolelom, disfunkcionalnom gradu sa MILION VOZILA vi lepo zamenite 500 autobusa (koji prevoze po 100 i 160 ljudi) na dizel ovim mojim precenjenim kršem na struju... a automobile ne dirajte nikako'' Ili kad stigne nalog iz EU i kaže ''e, nemojte da koristite termometre i toplomere sa živom; pomrećete ako se neki slomi. Umesto toga koristite ove nove, sa nereciklabilnim baterijama, displejima i povećim šansama za kvar, koje ćete bacati u đubre svakih 5 godina i turati na deponije za buduće generacije''.
roto.jpg


Ali to ne znači da ne podržavam, i da nisam podržavao, druge ekološke napore i ideje. Svest i vaspitanje o propisnom odlaganju smeća, o štednji struje (kad je moguće), o korišćenju javnog prevoza, o stavljanju filtera na industrije i toplane, o eliminisanju kancerogenih materijala kojih su nam puni domovi, o smanjenju i bojkotovanju bolesnih konzumerističkih načela i propagandi... I isto tako ne mislim da je dužnost ekologa da glumi đubretara niti da bude veći Isus od Isusa. Po toj idiotskoj logici, dužnost Zaštitnika građana je da patrolira gradom i nadzire kuće i ulice pod svojom nadležnošću. A to veze s vezom nema, naravno. Niti jeto uslov da taj Zaštitnik bude uspešan i efektivan u svom poslu.

Ali u ovim plemenskim prostorima, mnogi ljudi prosto nisu u stanju da shvate da reč ''Ekologija'' obuhvata jednu ogromnu nauku, disciplinu i filozofiju manifestovanu u 1000 pravaca i struja. I kao što u svetu humanitarnih akcija i filantropije imamo primere i manifeste u vidu: 1) Fondacije Katarina Rebrača (za svaku osudu) i 2) Fondacije Srbi za Srbe (za svaku pohvalu), tako isto i u svetu Ekologije ima istinskih aktivista i dobronamernih, pa ima onih malo... rastegljivih principa i zalaganja, i na kraju skale ima onih koji su samo profiteri i hohštapleri. Ali nažalost, u Srbalja, dovoljno je da neki ekološki napor jednom ne uspe (ili ne bude opravdan), ili da neko ko radi nešto u ime ekologije jednom ne ispadne Isus... i gotovo, odmah sledi reka negativnih komentara, cepidlačenja, moralisanja, vaganja, stavljanja pod lupu (da se pregleda svaka njegova izjava i potez, a po mogućstvu i intimni život), WhatAbout-izama, nenormalnih poređenja, i sličnih idiotluka koje su postale nacionalni sport u Nacionalnom parku Srbija.
 
Poslednja izmena:
Uostalom, evo, dovoljno je samo da otvorim članak postavljen na drugoj temi i... izleti potvrda svega što sam gore opisao:


"Ovaj zločin prema prirodi dogodio se noćas. Čekao sam do podneva da se oglasi bar neka organizacija za zaštitu prirode. Ili neko od onih koji su prisutni u javnosti kada je u pitanju zaštita životne sredine. Niko nije ni reč rekao. A zašto bi kada ovo nije medijski atraktivno? Ili da budem maliciozniji kada ih je posadio, kako oni kažu, Vesić", dodao je.

"Pa pošto niko nije odlučio da obavesti javnost o ovom vandalskom činu rekoh da to uradim ja. Odmah sam naložio Zelenilu da se polomljena stabla zamene novim sadnicama, jer nikada oni ne mogu da polome onoliko stabala koliko Beograd može da ih zasadi", zaključio je Vesić.
Imbecil.jpg



Ovo je kao kada bi nekoga na pijaci u Beogradu prevario neki prodavac, o tome čuje tek 1% Srbije (ako i toliko), i nakon 2 sata oglašava se Ministar finansija i kaže ''Eto... ETO! Ja sam lepo čekao satima da se o ovom strašnom incidentu oglase razna udruženja za zaštitu potrošača, ali niko od njih ni da zine... Eto, vidite kakvi su. Treba ih ukinuti. To su sve foliranti i strani plaćenici''.

E jedan deo Srbalja upravo tako rezonuje, i loži se i prima upravo na takve manipulacije i konstrukcije. Kao što se može videti i iz ovog komentara gore i reakcija na njega. WhatAbout-izam (ne mogu da smislim dobar prevod) u svojoj najčistijoj formi. Očekivati od takve mase neke fundamentalne promene u razmišljanju i biranju vođa je prosto nerealno. Jedino se može nadati da im se donekle umanje uticaj i glasovi. Ne vredi, narod ovde prosto voli hohštaplere, autokrate, manipulatore i psihopate na rukovodećim pozicijama.
 
Poslednja izmena:
Oglasili se ili ne, dođe im na isto, zato što u oba slučaja ispada da nevaljaju i da su lažni ekolozi.
 
Pa da, upravo to. Obrni okreni, nikad ne valja ili nije dovoljno.

I uz to, stalno se čeka neko savršenstvo. Što reče neko na temi o izborima, nama je ministar policije Vulin a ljudi čekaju da dođe neko savršen da ga zameni... Jbt...
 
Samo kad se setim onog "Naš predsednik Erdogan... Izvinite moram iz početka.". Ili još bolje, spušta liftom sa vrha zgrade i presecanja vrpce u prizemlju iz kabine, po otvaranju vrata lifta.

Ili recimo doček olimpijaca po povratku iz Ria od strane tadašnjeg predsednika: "Država će uraditi sve što je u njenoj moći da vam pomogne, ali treba da znate da njena moč nije velika...".
 
Ne znam da li je dobra tema za ovako nešto, a možda je i već spomenuto....

Ne vidim nigde konkretne ideje. Sve opcije, uključujući Ne davimo Beograd, ili nemaju nikakve planove, samo neke apstraktne ciljeve koje samo neko operisan od realnosti može da napiše ili imaju gomilu nekog teksta u kome se rečnikom pseudointelektualca kroz pasuse i pasuse razglaba o nekoj temi.

Ne kažem da mora bilo ko sve da pokrije, ali mora da se fokusira na par ključnih stvari jer nikog nije briga za njihove eseje. Glasači već znaju koje probleme imaju, ali daj mi rešenje. Znam da je zagađeno, znam da je gužva u saobraćaju, znam da je prljavo, znam da pola Beograda nema kanalizaciju... Ali ne čujem konkretna rešenja i rokove ni od jedne opcije. Ili se čak ni ne bave problemima ili se kao NDBG rasplinjuju na sto tema sa milion redova teksta.

Idealno, trebalo bi napraviti odbore za svaku mesnu zajednicu i ciljati najveće probleme svakog naselja + desetak opštih. Npr opšti su metro, proširenje ulica, vrtići, domovi zdravlja, javni prevoz, kanalizacija, zelenilo, sređivanje zgrada i urbanistički haos. A lokalno je npr ulica koja je raskopana godinama, produženje/preusmeravanje buseva, sređivanje nekog skvera/parkića, javno osvetljenje ili nešto što je trenutna vlast upropastila, a očigledno je ljudima iz kraja.

Ali ne deluje mi da je iko spreman na konkretno angažovanje. Ako grešim, molim vas da me uputite na kontraprimer 😁
 
Zato sto pitanje Kosova nije dnevnopoliticka stvar. Ne bi trebala biti ni ideoloska, ma koji stav imali.
Mnogo se zloupotrebljava u politickim obracunima i u prikrivanju drugih tema bitnih za svakodnevni zivot gradjana.
 
Pa da. Bolje da se neko koncentrise na lokal i tu pokaze da li je sposoban ili nije.

Nego svi hoce odmah da se probiju na drzavnom nivou.

Evo recimo Sapic. Radio je neke proste stvari i svideo se Novobeogradjanima. I umesto da se bavi time i dalje i iskoristi mnogoljudnost NBG da se probije do gradske skupstine, pokazao je svoje pravo lice.
 
Kako osvojiti ili zadržati vlast u Nacionalnom parku Srbija u 5 jednostavnih koraka:

1) Budi najbolji u napušavanju protivnika. Nije bitno da li govoriš istinu ili lažeš, bitno je samo da narodu deluješ kao najjači napušator i autokrata i odmah ćeš im se dopasti
2) Ubedi narod da opozicija ne treba da postoji, jer ako može Severna Koreja da bude ''demokratska republika'' a drži je jedna ista partija, što ne bi mogao i ti u Srbiji
3) Ne prestaj da pričaš o Kosovu i Srebrenici, čak i kada ih se odričeš. Nije bitno šta radiš po tim pitanjima, bitno je šta pričaš da radiš
4) Svakih par meseci podeli narodu pare ili nešto materijalno. Za pare uvek možeš da se zadužiš, a ako ti nije do zaduživanja, deli brašno, priveske, sendviče i olovke
5) Obavezno predstavi to deljenje stvari ili para kao tvoj poklon narodu, i potrudi se da se ne seti da su to njegove pare, koje si im sam oteo, a sad samo vraćaš delić

Opciono:
6) Za svaki svoj uje******* - kojih će neminovno biti - uvek okrivi strane sile ili domaće izdajnike. A ako okolnosti to ne dopuštaju, okrivi - pa sam narod. Reci im da nisu dovoljno dobri i dostojni ovako dojajne vlasti i države. Isprva će se duriti, ali posle će te zavoleti i braniti još jače, ko oni dobri ljudi u banci u Štokholmu kad su branili svoje kidnapere i tlačitelje.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je trenutno najpotrebnije da se opozicija međusobno ne napada. Ko to radi, diretno radi za SNS jer umesto da otima glasače od SNS-a, otima od drugih stranaka koje su protiv SNS-a.

Ovo je bukvalno borba samo protiv SNS-a i to je jedinni način da krene njihovo rušenje. Mora što više pravih opozicionih stranaka da uđe u skupštine (gradske i i republičke).

Mislim da se možemo složiti da su prava opozicija Boško, Đilas, Jeremić i NDMBGD sa svojim koalicijama i nadam se da će svi oni preći cenzus.
 
Mislim da se možemo složiti da su prava opozicija Boško, Đilas, Jeremić i NDMBGD sa svojim koalicijama i nadam se da će svi oni preći cenzus.
Samo je pitanje vremena kada će neko da uleti na temu samo da ti kaže da neka od navedenih opcija nije prava opozicija. Samo gledaj. :D


Mislim, meni svejedno, meni ni iz džepa ni u džep, znam ko su prave opozicije i znam za koga ću da glasam. I znam šta mi je cilj na ovim izborima. Pa i građanska dužnost. Nego samo kažem, sedi u fotelju i gledaj kako kreću nove podele i rasprave. ''Složiti se'' i ''Srbi'' ne mogu da idu u istoj rečenici, osim u ekstremnim situacijama, ratovima i pretnji spolja.
 
Ja imam zamerku jedino na isticanje NDMBGD sa svojim koalicijama 🤣

Ekoloski Ustanak i njihova koalicija moze. Najjace da su oni skocili sa 3 posto na 13 posto u Beogradu.

Tih deset posto razlike je dovukao neko drugi.





Zuti moraju da se ujedine i iznesu bolje kandidate i programe i kampanju.

Desni blok mora da se ujedini i umije i organizuje.

Zeleni moraju da se bolje organizuju, definisu bolje ciljeve, strategiju i politiku i paze sta pricaju.

Svi zajedno ne smeju da se napadaju i okrenu ka napadanju jedino Vucica i SNS.

Potreban je dobar zajednicki kandidat za Predsednika.

Za sada:

Zuti - 16 posto
Zeleni - 9 posto
Desni - 9 posto

*desni ako se ujedine svi zivi - Dveri, DSS, DJB
..

Nek svi udare zajedno po Vucicu, zuti nek pokusaju da namaknu jos koji procenat, ali mi kao jedini spas izgledaju zeleni i desnica. Zeleni nek dignu proteste na visi nivo, ekologija, gradjanstvo, vazduh, voda, poljoprivreda, javne licnosti... Desnica nek udari po Vucicevoj izdaji Kosmeta, nek furaju pricu o domacinima, pravim vrednostima...

U nekom ludilu mozda skupe 50 posto 🤣
 
Slazem se sa Bekijem da je 30 i nesto % trenutni domet cele opozicione ekipe, nije to uopste lose 100ak mandata u Skupstini, pa jos kad krenu tv prenosi sednica, ima da se peni i preznojava onaj na Pinku i Hepiju.
 
To je najgore.
Takvima nema spasa.
Samo treba shvatiti da je neprijatelj jedan i da se ne sme rasipati energija.

Iako se slažem da ovi moraju da se sklone, i dalje ne mislim da će nam biti bolje. Sem zelenih, niko nema pojma šta radi, kad dođu neće se ništa bitno promeniti.

Tako je i Sloba sklonjen, pa smo se desetak godina kasnije vratili na staro i tako ćemo u krug ako nastavimo istom logikom. Oni koji hoće nešto da urade će biti potopljeni od strane onih koji su tu samo jer nisu ni za šta drugo.

Ljudi moraju da glasaju za nekog ko hoće nešto da uradi da bi mu dali legitimitet, a ne za grupu stranaka/udruženja a gde se taj legitimitet razvodnji do besmisla i gde se većina samo šlepa na mržnji prema vlasti.
 
Tako je i Sloba sklonjen, pa smo se desetak godina kasnije vratili na staro
Samo da proverim da li sam dobro protumačio - znači, 2010. Srbija je ovako izgledala?
Srbija.jpg

312672_1000-devedesete-printscreen-4_iff.jpg

p0992ym6.jpg

izbeglice.jpg

red-za-hleb-devedesete.jpg


Samo da proverim. Ako sam pogrešno protumačio, reci(te) mi pa ću se ispraviti. Nego da proverim, za svaki slučaj.
Pošto svakih par godina odjekne neko ili neka struja koja izjavi ''e toliko prezirem Žute da kažem da je bolje da nikad nismo ni skidali Slobu sa vlasti. Bolje da je ostao Sloba.''.
E tad postajem maksimalno militantan a fitilj i ''kredit'' smanjujem na nulu.

Zato što je to izjava u rangu ''e toliko sam ljut što me danas opljačkaše u butiku da bih radije da živim u Severnoj Koreji jer tamo toga nema''.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na stare ljude, vratili smo se na iste ljude na političkoj sceni kao devedesetih. Da je ista geopolitička situacija kao tad, verovatno bi bilo isto i u smislu koji si ti izvukao...
 
Vrh