Šta je novo?

Naučno tehnološki park Zvezdara

ako je jedina, ili barem dominantna namena NTP Zvezdara poslovni prostor za "new age industries" to je razocaranje. I ovako imamo hiljade kvadrata poslovnog prostora sa kojim ne znamo sta cemo. Sto jednom ne dodju i prodju ti izbori, da nas malo manje lazu
 
Čovek se odlično izrazio, ovo što se gradi i nije naučni centar, već poslovni prostor.
 
a sta ako privatna kompanija ima svoje laboratorije i radi svoje istrazivanje ili software development sta je onda?
 
Kada privatne kompanije rade istraživanja, one to rade očekujući profit od njih. Sa druge strane, naučne ustanove koje finansira država, ili se finansiraju od donacija, bi trebalo da rade istraživanja za opšte dobro, ne očekujući određenu zaradu (mada i do toga može da dođe).
U svakom slučaju, prostor može da se dodeli samo neprofitnim organizacijama, čime god se one bavile. U suprotnom, ovo će biti samo još jedan poslovni centar.
 
radi se, pravo gradilište... možda budu neke fotke ako ponovo ne naletim na mentalno ograničenog čuvara
 
Druze,ulaz iz trnavske iza zidica je slobodan,tamo preko deponije.Nemaju ni tarabu ni nikakvu prepreku tmao ;)
 
Da javnem,sklonise betonske konstrukcije za krov i grede sa svih betonskih zgrada.Izliveni su tanki betonski stubici na koje ce biti montiran krov.

Videh i celicne piramide koje su ostale pored objekata,mozda ih iskoriste za kupole na krovovima,nisam siguran.

U svakom slucaju,zahuktalo se gradiliste.Steta sto ne moze da se vidi sa ove strane ograde ona nova kruzna zgradica.
 
Na zadnjim spratovima su postavljeni metalni kosturi na koje ce ocigledno staviti staklenu fasadu.Dakle,za oko mesec dana ili manje bi trebalo vec fasada da se pojavljuje.

Nadam se da ce staklo biti normalno a ne ono sa rendera.
 
Bila je ekipa juce.Napravih i fotoreportazu danas sa novim foto aparatom,nakanicu se to da postavim danas ili sutra.

25-full-4.jpg


A grafiti ostaju zauvek na betonu,ocigledno ih ne diraju :lol:

11708879264e5b82934943a297469522_640x385.jpg
 
Evo i reportaze.Malo kasni al nema veze :)

Prilazimo gradilistu sa istocne strane iz pravca Sume.Iza jednog zidica na ulici se ulazi.Pred nama se nalazi zelenilo koje je samoniklo jer se nalazi na parceli naucnog centra i bice prokrceno.Tacno odakle sam slikao treba da prodje put koji ce da spoji naucni centar sa istocnom stranom.Vise o njemu kasnije.

p8310023.jpg


Ako krenemo direktno ka gradilistu nece nas zaustaviti nikakva ograda niti cuvar vec deponija koja je podosta porasla u zanje vreme.Ona je nezvanicna granica istocnog dela gradilista.Deponija postoji vec nekoliko godina...

p8310024.jpg


Spustamo se nizbrdo,i tu nalazimo staru betonsku bazu kada je zapocete izgradnja ovog naucnog centra.Ocigledno nije koriscena godinama.Sa desne strane gde je zidic i zelenis bi trebala ta nova ulica proci,takodje se treba dosta nasipati teren sto se vidi.

p8310025.jpg


Priblizavamo se gradilistu,ali mu ne mozemo prici jer smo u rupi,a sa leve strane su nelegalne kuce.Stanovnici nisu bili bas prijateljski nastrojeni pa sam bio sprecen da slikam kako izgleda put do tamo.Jedini zakljucak koji se namece je da su te nelegalne kuce na 20tak metara od Naucnog centra i da bi moralo da se ruse pre pocetka njegovog rada u martu sledece godine.

p8310026.jpg


Dakle,prosli smo kroz to nelegalno naselje i sad smo na jugozapadu gradilista.Ovde vec ima ograde vise zbog stanara nego neke zastite gradilista.Jasno se vidi koliko su nelegalne kuce centru,tacno preko njih treba proci ta ulica.Na zadnjem spratu se vide kosturi za montiranje fasadnih stakala.Zanimljivo je da se grafiti nece kreciti vec se preko njh ici montaza enterijera.Sigurno Djole sa liona nije znao da ce njegov grafit postati svojevrsna vremenska kapsula kada je pravio grafit ovde :)

p8310028.jpg


Struja je dovedena sa juzne strane iz pravca srednje medicinske skole koja je nekoliko stotina metara odatle

p8310029.jpg


Evo nas i sa zapadne strane centra,na putu do tamo smo prosli blatnjavi putic i jos jednu mini deponiju tik uz ogradu centra.Tu su parkirana kola radnika,bilo je i nekoliko audija,nisam zbog njih slikao tablu gradilista.

p8310030.jpg


Ovo ce biti glavni ulaz kada se napravi centar.Nazalost ne vidi se unutrasnjost i novosazidana zgrada u obliku kruga iza ove kockice u prvom planu.Cuvari su bili kulturni ali nisu dali da udjem na gradiliste :(

Na sve strane se radi,samo se cuje lupanje i kucanje,3 krana se pokrecu non stop i radnici nesto dovikuju.Neverovatan dozivljaj jer gledam od detinjstva ove napustene betonske kosture.

p8310031.jpg


Obratite paznju,nema asfalta sve do ulice Veljka Dugosevica,nekih 500 metara od ove kapije.A evo kako izgleda put do tamo.

Pola puta je tucanik

p8310032.jpg


A pola su neke betonske ploce

p8310033.jpg


Ovuda izlazi taj put na Asfaltiranu ulicu(Veljka Dugosevica).Veoma je neugledan put,cak i kada bi se asfaltirao jer su ovih nekoliko kucica nelegalne a put je sagradjen pre 20+ godina kada je zapoceta izgradnja centra da bi masine mogle doci do gradilista.

p8310034.jpg


Urbanistickim planom je predvedjina nova ulica juznije koja bi bila izmedju medicinske skole i NTC Zvezdara,pa preko onih kucica sa prvih slika do pocetka nase odiseje gde bi izbila na jos jednu ulicu.

Problem je sto je centru samo struja dovedena,nemam ni ideju odakle ce dovesti vodu,kanalizaciju i toplovod.A,plasim se da ce to nakrpiti preko ovog puteljka sto ce biti krpacina a i time ce centar imati samo prilaz iz jedne ulice...

Da iskoristim sliku sa prve strane teme.Roza linija je postojeci neplanski zemljani put.
U-ulaz(kapija)
S-odakle je pocela fotoreportaza
K-gde smo zavrsili reportazu

Crvenom bojom je uplaniran novi put.


epi-centar.jpg


Potvrdjeno je da se poslovni inkubator sa Masinskog fakulteta seli ovde,do marta ce pomenuti i druge korisnike ovog naucnog centra.Mozda i ne bude samo poslovni prostor kao sto neko rece.
 
bravo vucko! kao da jedan plus nije dovoljno.
 
Izvinjavam se ako udavih.Tek nabavih foto aparat i ovo mi je prva reportaza.Htedoh da se zahvalim Horusu.Velikom Vracharu i Blagoju koji mi dadose inspiraciju da uradim reportazu.

Uzgred receno posto je nekih 400m od mog prozora lokacija slusao sam do 21h veceras dizalice kako rade.Ovi ljudi se ne ne zezaju.

Steta sto nigde nema nijednog postenog clanka o nastavku izgradnje,ipak 11 miliona eura nije sitna cifra.

Da podsetim,ovo je zvanicar render,valjda ce izbaciti tu zlatnu kicastu boju

12-homepage-1.jpg


U pitanju su ovih 5 kockica,zaokruzenih plavom bojom.Koliko nacuh,planiraju do 2020te da odrade i ostalih 13 kockica sve do ulice na sredini mape(Veljka Dugosevica).

ucy-koskic.jpg


Cak postoje i ideje da se u planiranu kotlarnicu koja nece biti kotlarnica jer je centralno grejanje ipak stiglo u blizinu za razliku od 1980tih(na zadnjoj mapi na krajnjem istoku smesti sekretarijat za zastitu zivotne sredine Grada Beograda da ne bi bio u centru grada.Vec ima nekoliko diplomskih i magistrarskih radova koji se bave tom tematikom).Ko zna sta nam buducnost donosi ;)
 
Вучко, лепа фоторепортажа, укњижен плусићћћ у дневник. Значи и модератори коначно кренули да праве лепе фоторепортаже, као и ми "обични" чланови (надам се да не иде жути картон за ово). :D Само напред. :kk:

Један мали предлог, да ли би могао други пут, сликама које постављаш, да смањиш резолуцију ? Иако имам добар рачунар, требало је времена да се учита ових 11 слика, свака по 3,03 мегабајта, па рачунај. Шта да раде они чланови и гости форума који имају рачунаре са неком слабијом поставком, прође време, а и стрпљење, па могу и да одустану од даљег прегледа теме !

Надам се да се нећеш љутити, али ово је чисто добронамеран и другарски предлог и савет. :kk:
 
Vucko bravo za reportazu ja sam cuo da ce i inkubator ETF takodje da smjeste tu :gobb:
 
Одлична репортажа. :kk:

Него, ко је био толико бахат да нелегално гради на плацу НТЦ-а (код слова К?)
 
Gago,hvala na savetu.Ja sam krenuo da kacim slike sa onim formatom od 800x640 ali mi je pucalo postavljanje pa sam drugi put zaboravljao da stavim da se smanje slike.Znam za ubuduce,ipak mi je prva reportaza.

Stf,imaju jos 2 nelegalne kucice kod slova U.Jedna se koristi i na 50m je od kapije gradilista dok druga izgleda kao iz mad max filmova jer ima pletenu ogradu,zice na sve strane.Ves masine i kojekakve limove.Steta sto je ne uslikah.Totalna postapokalipsa.

Samom izgradnjom centra makar i u ovoj okrnjenoj verziji dobija se fina sredina jer su tu osnovna skola,srednja skola,naucni centar,sportski tereni i suma. :gobb:

Naravno,da se usput srusi ta uzasna nelegalna gradnja juzno od centra.
 
Е, за овакву репортажу се и од злог Сизифа добија плус.
 
Vrh