Šta je novo?

Naučno tehnološki park Zvezdara

Bas mi je drago da mogu da se ukljucim u ovu raspravu...

Projekat Naucno Tehnoloskog Parka Zvezdara je prvi put uradjen krajem 80-ih godina kad je i bila zapoceta izgradnja. Kao i sve u ovoj zemlji pocetkom devedesetih je stalo. I ocetkom mandata ove vlade ljudi odlucili da zavrse ovaj projekat...

Vucko odlicni su ti renderi... Mislim da se plava boja savsreno uklapa sa ambijentom. Fasada koja ce biti upotrebljena je identicna onoj koja je bila planirana 89-e godine. U magacinima Mihajla Pupin jos uvek stoje stakla firme Glaverbel iz Belgije ako se ne varam koja su bila isporucena za NTP Zvezdara. Na jednom objektu mozes da primetis metalne drzace za fasadu. Naravno iako je zadrzao stari izgled fasada je potpuno modernizovana i uklapa se u sve danasnje evropske standarde.

Objekat koji je pocet da se radi u brdu je trebala da bude stara kotlarnica. Po novom projektu predvidjeno je da se provuce toplovod (89-e to je bila naucna fantazija) koja bi grejala ceo objekat.

Kruzna lamela nije jedini ulaz u objekte,vec svaki ulaz ima svoj ulaz. Ali da bi ceo kompleks izgledao reprezentativno dodat je jedan veliki zajednicki ulaz.


Takodje ovaj projekat nema nikakvih dodirnih tacaka sa Teslinim centrom ili nekim tornjem o kom sam video da pisete ovde.

Da budem potpuno iskren, Jedinica za upravljanje objektima nema pojma za sta ce koristiti ove objekte (bar ne koliko je meni poznato). Cela poenta ovog projekta je kao sto je vucko napisao da se zavrsi do kraja 2011 ili pocetkom 2012... Ovo je jedini objekat u Srbiji koji moze biti zavrsen u ovakvo kratkom roku zato sto je betonska konstrukcija zavrsena i radovi koji su potrebni da se ovi objekti zavrse i puste u upotrebu ne predstavljaju tezak zadatak. Zato se predvidja da ce izgradnja ovih objekata kostati oko 10 miliona evra plus otprilike isto toliko za opremanje. A zamislite zasto ce objekti biti zavrseni bas pocetkom 2012.... Sta se to desava na prolece sledece godine a sto uvek iziskuje velike napore vladajucih stranaka.....

Drago mi je ako sam razjasnio vase dileme po pitanju ovog projekta!
 
Drago mi je Alexandre da si se ukljucio u raspravu i razjasnio nedoumice.Dobrodosao! :kk:

Da li bi mogao da negde iskopas optrilike kako je trebalo izgledati naselje krajem 80tih kada je gradjeno?Nadjoh na internetu nekoliko mrtvih linkova,a koliko vidim bili su detaljni renderi.Cisto da vidimo koliko su promenili ideju od tada.

Lepo je cuti i to za toplovod,da ne znas odakle ce poterati taj toplovod jer ima vise opcija,da li ce od gradske bolnice,sa istoka od studentskog doma ili sa zapada gde su osnovna i medicinska skola?Koliko znam svi ti objekti imaju svoje kotlarnice i nemaju jos toplovod.
 
Vucko nabavicu plan kompletnog kompleksa kako je trebao da izgleda 80-ih i postavicu. ali evo ti opis...
Ovih pet objekata koji ce se sada raditi su ni 10% onih koji subili predvidjeni. Na slici koju si ti postavio da pokazes linije zvezdarske sume ogranicio si juznu zonu kompleksa. Samo o toj zoni tebalo je da bude 22 jedinice (sada se gradi samo 5). U toj juznoj zoni trebala je da bude kotlarnica, garaze i jos ponesto. Dok severna zona je trebala da bude centar NTP Zvezdara. U njoj je trebala da bude 27 objekata, Centralna upravna zgrada, vile za menadzere koji rade, skole, posta, bolnica, teniski tereni. Planirano je da se ceo kompleks izdrzava sam od sebe ida osim hrane i namirnica nemaju ljudi potrebe da izlaze iz kompleksa. Naravno u to vreme to je mozda i bilo moguce. Danas to bi to kostalo vise stotina miliona evra i od severne zone nema nista. Zato mislim da 5 objekata nemaju nikakvu svrhu jer su premali da budu pravi naucno tehnoloski park a sa 16 000 velike su za kancelarije...

Toplovod bi trebao da ide od gradske bolnice bar tim pravcem...

Ne znam da li postoje 3d renderi za projekte iz 80-ih ali mogu da nabavim planove,naravno ako su ikad napravljeni renderi znam gde da ih nabavim i okacicu ih ovde...

pozdrav!
 
Nisam ni znao za to.A ostatak kompleksa bi isao pretpostavljam sa severne strane do postojeg Mihajla Pupina?

To naselje zvuci kao elitni centar,slusao sam nesto od starijih price dedinje 2 i slicne nazive ali niko nije znao konkretno o cemu se radilo,a kamoli da je povezano sa tim nezavrsenim gradjevinama.Slazem se,u potpunosti je nerealno sada,mislim da je i za to vreme mozda bilo preterano.

Slazem se,bice po nasem obicaju nit ce kancelarije nit naucni centar vec multipraktik,od svega pomalo,ali bice im dobra fora za slikanje pred izbore.

Fino za toplovod,tako je i najbolje,jer deo izmedju gradske bolnice i centra krajnje neurbanizovan i uzasan cak i bez tih radnickih baraka i ciglane kod centra.

Ne verujem da postoje,ali ti planovi bi bili veoma korisni.Hvala unapred na njima :)

Evo sta iskopah iz nekog dokumenta iz 2007me godine

Science and Technology Park “Zvezdara” – situated in Belgrade, for which a feasibility study was
made in 2003 but has not started operating yet. The main focus of the park should be information,
telecommunication and biotechnology. In the first stage it is planned to raise five buildings and 12,500 square
meters of premises, and in the second 25 more buildings and 100,000m2;
 
vucko":81cbb5rn je napisao(la):
Lepo je cuti i to za toplovod,da ne znas odakle ce poterati taj toplovod jer ima vise opcija,da li ce od gradske bolnice,sa istoka od studentskog doma ili sa zapada gde su osnovna i medicinska skola?Koliko znam svi ti objekti imaju svoje kotlarnice i nemaju jos toplovod.
Ne znam za ostale, ali Penezić nije imao toplovod pre 5 godina, već kotlarnicu ispod drugog bloka, i majstor Velju ložača koji se zapije pa zaboravi da utuli grejanje noću :)
 
Da Vucko cela severna zona trebala je da bude uradjena preko puta ka Mihajlu Pupinu. Navodno razmislja se da nakon zavrsetka ovih objekata udje se u izgrdanju ostatka, ali mozda moja deca to docekaju.... videcemo :)
 
@medjutim I dalje ima kotlarnica,kao i u gradskoj bolnici,osnovnoj i medicinskoj skoli,vrticu u cingrijinoj.Koliko razumeh trebalo bi skoro da se toplifikuje kraj,a pogotovu ovaj deo gde ce biti centar,naravno najvise zahvaljujuci izgradnji istog :kk:

Aleksandre,bas lepo sto ce svaka zgrada imati ulaz,bilo bi i sa aspekta bezbednosti sasavo da postoji samo jedan izlaz za sve objekte zajedno.

Hmmm...Mozes li mi tacno oznaciti gde na mapi treba taj ostatak da se gradi?

Pitam jer ce za najvise 2 meseca biti zasticena zvezdarska suma od dalje gradnje a bice i donet ovaj urbanisticki plan sa manjim izmenama

http://www.iza-ogledala.com/sumskiFajlovi/sumaMapa.jpg

Pa ce izgradnja biti zabranjena na podrucju sume,a bice jedino moguce gde se nalazi Trudbenik,direktno severno od centra,sa druge strane Veljka Dugosevica.Ne spada u plan,ali je ucrtan put koji ce biti napravljen u sklopu tehnoloskog parka sa jugo zapada
 
Sa aspekta protiv pozarne zastite ne bi bilo moguce da svaka zgrada nema svoj zaseban ulaz. Kruzna lamela objedinjuje sve objekte i daje joj reprezentativniji izgleda, njena glavna uloga nije da sluzi kao protiv pozarni izlaz.

Obradovacu te jer nikakvih radova bar sto se tice ovog projekta nece biti na teritoriji Zvezdarske sume. Od sadasnjih objekata do granice sume moze da se smesti jos dosta ovakvih jedinica (radjena je neka vrsta studije za navodni nastavak izgradnje iako za sada nije izvesno). Ali u svakom slucaju NTP nece uticati na sumu.

Ne znam kako da nacrtam na GE ali severna zona je trebala da bude na drugoj strani ulice Veljka Dugosevica i bila je veca od juzne znaci cirka 30ha. Ona je trebala da bude na delu sume i gde su sada svi nelegalni objekti..

Takodje ako pogledas na GE par objekata koji su uz same objekte ,koji ce se sada graditi, moraju da se ruse zato sto je tu predvidjena ulica...

Ne znam da li je gradska bolnica prikljucena na toplovod ali posto se NTP Zvezdara prikljucuje na toplovod se strane gradska bolnice nema logike da ne prikljuce i bolnicu...
 
U pravu si,naravno da ne sluzi kao protivpozarni izlaz samo vec to sto kazes.Lupam ponekad ko maksim po diviziji.

Koliko razumeh tvoje objasnjenje,obelezih na GE,jel si na ovaj deo mislio?Izmedju terena i pupina

http://www4.slikomat.com/10/0214/u5f-pup.jpg

Da,trebaju se rusiti te barake sa juzne strane gradjevine zbog puta,i red je bio jer ta napustena ciglana i skladista izgledaju kao horor film.

Toplovod je prosle godine stigao do ograde bolnice duz ulice Svetog Nikole ali ga nisu prikljucili jos.

Koliko razumeh deo tog planiranog naselja je izgradjen ako se pogleda srednja medicnska skola,vrtic je zapadno od trudbenika a i osnovna skola je tu.Mislim da su ta tri objekta pravljena 80tih.
 
img
 
Kao sto sam i obecao evo ga situacioni plan kompletnog NTP Zvezdara....

http://rapidshare.com/files/447995756/NTP_-_situacija_iz_1989..jpg

Nazalost ne znam kako da stavim sliku ovde pa vas molim da je stavite direktno ovde da bi mogli lakse da vidimo...

Kada kazes napustena ciglana mislim da pricas o Trudbenikovoj betonjerki kojaje dovucena tu zbog celog projekta. :kk:

Za par dana bi smo trebali da saznamo ime izvodjaca radova pa i konacno da se ovaj projekat zavrsi...
 
Za idući put, uploaduješ na imgur.com i iskopiraš link ispod "Message boards" i pejstuješ ovde, i eto sličice.

j5PWm.jpg
 
Alexandre hvala ti ko bratu! :kk:

Evo manje ispravke,rotirah sliku da bude okrenuta ka severu,ovako je okrenuta ka istoku.Zaokruzih plavom bojom objekte koji su sada sagradjeni

ucy-koskic.jpg


Odusevljen sam projektom,bilo bi previse ovih kockica u ovom stilu ali ne smeta mi,naprotiv.I sam znas na sta lici taj kraj sa napustenim stovaristima,barakama,i.t.d.Ovako nesto bi bas sredilo kraj a i kao sto kazes ne bi uticalo sumu sto je pohvalno.Cak bi da kazem grubo napravilo branu da se ne pravi nelegalno po sumi.

Jedva cekam da objave izvodjaca i da krenu da rade ovo cudo!

Inace,slika koju postavih na prosloj strani otkriva jednu stvaricu-a to je da nisu odustali od celog projekta jer se vide obrisi zgrada ka severo-istoku!

http://www4.slikomat.com/10/0210/2zp-dizal.jpg
 
Фантастично.
 
научно фантастично
 
Лепо ово све изгледа и свака част за ове планове. Међутим мене занима која ће бити намена овог објекта. Добро би дошла нека информација о томе макар и незванична.
 
Ceo projekat je obavijen velom misterije,izgleda da ni oni sami ne znaju sta ce biti,samo je vazno da se uradi pre izbora
 
Vucko tiuzi ih za sliku a posto su je uzeli sa foruma znaci da prate isti :vops:
 
Не треба да их тужи, већ само да захтева да убудуће, кад позајме слику са овог сајта, потпишу БеоБилд. Једина последица тужбе биће да нас никад више неће ни цитирати, ни објавити наше слике.

Мислим да је у нашем интересу да се име ББ-а што чешће појављује у јавности.
 
Naravno,nisam sasav da ih tuzim kad je stvar od opste koristi,naprotiv,drago mi je da koriste moju fotografiju.A slike sam postavio i na Skyscrapercity-u pa su mozda uzeli odatle.

Pokusavam da jos nesto saznam povodom ovog centra,ako bude rezultata bicete prvi koji ce saznati. ;)
 
vucko":1pkinmzn je napisao(la):
Naravno,nisam sasav da ih tuzim kad je stvar od opste koristi,naprotiv,drago mi je da koriste moju fotografiju
исправна логика, свака част
 
Vrh