Šta je novo?

Napušteni objekti i lokacije

Super izgleda projekat, najinteresantnije su staze koje sjajno prate linije fasade i sve izgleda tako homogeno.
 
bigvlada":3hyaks9q je napisao(la):
Temelji muzeja Narodnooslobodilačke revolucije.

Prvo jedno upozorenje: NEMOJTE IĆI TAMO!

Ima jako puno rupa i iskrivljenih i zarđalih šipki. Pad sa četiri metra visine je sasvim dovoljan da nekog ubije, a čak da i taj neko preživi, radi se o kraju kroz koji prolazi izuzetno malo ljudi, iako je okružen bulevarima i mnoštvom zgrada. Da ne pominjem da ni telefoni najverovatnije neće raditi iz onih rupa.

OK, sada da krenemo sa slikama - ovo je slikano iz pravca bulevara Nikole Tesle.
img0021fw0.jpg


Konstrukcija nije u potpunosti od armiranog betona, pojedini zidovi su ipak napravljeni od cigala.
img0022jy0.jpg


Gornji deo konstrukcije. Ovde nisam kročio od 1982. godine, tj. od kada su prekinuli radove. Pretpostavljam da je donji deo bio planiran kao depo muzeja. Na ćoškovima je devet metalnih konstrukcija, visine oko šest metara. Deseta je u sredini. U podrumu ima više prostorija, nisam provalio gde je trebao da bude lift i stepenice. Grubo mereno, građevina ima oblik kvadrata, dimenzija 30*30 metara. Na betonske ploče je nasut tanak sloj šljunka, a ovo crveno i žuto na slikama je mahovina. Neke ploče fale a neke su se urušile.

img0023ey9.jpg

img0024ca7.jpg

img0025yu8.jpg

img0026io5.jpg

img0027xb6.jpg

img0028lf7.jpg

img0029uf2.jpg

img0030nq5.jpg

img0032kq8.jpg

img0037fy5.jpg


Ključno pitanje: Da li ovde ima dovoljno mesta za zgradu Opere? Moje mišljenje je da nema. Samo ulaz u bioskop Sava Centra ima veću površinu. Ova zgrada je namenski građena, kao muzej, i mislim da svakako treba da bude muzej. Pošto će muzej holokausta i/ili tolerancije biti na Starom sajmištu, ja bih ili napravio originalni muzej koji prikazuje jedan veoma značajan period naše istorije ili bih u završenu zgradu preselio muzej Afričke umetnosti. Poput muzeja Savremene umetnosti, i ovaj bi deo većih eksponata mogao da drži na otvorenom a i više ljudi bi znalo gde je i moglo da ga poseti nego što je slučaj sa sadašnjom lokacijom na Senjaku.

btw. Da li neko ima planove ili originalne slike projekta, kako je zgrada trebalo da izgleda?


Ја сам, стицајем околности, улазио пре петнаестак године доле, у подрумски део Музеја револуције. Одлично познајем тај простор. Овако изгледа:

http://www.youtube.com/watch?v=LRS8JtCb_YA
http://www.youtube.com/watch?v=ZByDwLeLCrs
http://www.youtube.com/watch?v=A8hHjqwItlM&feature=related

Tакође, то ми је била тема на дипломском раду. Овако је требало да изгледа:
maketa.jpg

izgledobjekta.jpg

osnova.jpg

presekmuzeja.jpg


Уколико постоји интересовања за ову тему, можете ме слободно питати. Радо ћу одговорити. :)
 
Moze se ikoristiti za neki drugi muzej posto revolucija nije vise u modi .Vidim da ima i neka dvorana bioskop stali.Moze malo detaljnije o povrsini koliko bi kostalo da se izgradi :kafa:
 
direktor":1vsd0qhv je napisao(la):
Moze se ikoristiti za neki drugi muzej posto revolucija nije vise u modi .Vidim da ima i neka dvorana bioskop stali.Moze malo detaljnije o povrsini koliko bi kostalo da se izgradi :kafa:


Може, наравно. То је била тема нашег дипломског рада на факултету. Сасвим је безвезе што је ово здање три деценије запуштено на таквој локацији... Штавише, може да буде мултифункционалног карактера, не мора стриктно да буде музеј...

Овај подрумски део више вуче на магацински простор за поставке, мада може да поприми и изложбени карактер. Има велике дворане које су повезане...

Нисам нагласио у првом посту: горња основа је основа приземља. То је данас платформа са рупама... Овај подрум који постоји није планиран испод целе основе што се види из пресека. Тачније, свашта се дешава од цртежа на папиру до реализације истог...

За неку цену, морало би комплетно да се уради пројектно решење и оквирни предмер и предрачун. Оно што је моје мишљење је да је постојећи део, у неку руку, оптималан и може да послужи. Треба да се препројектује само, што значи да се само изнад ради што смањује поједине трошкове.

Иначе, сумњам да би се сада испројектовало Рихтерово решење. Фали доста ствари у вези пројекта, а и другачије је стање на терену...
 
JT sta se radilo i o cemu se razmisljalo jos daleke 1961-ve ovo stvarno jos uvek izlgeda sveze i lepo. Stvarno smo mi jedno suludo drustvo, planiras nekakav centar za promociju nauke a OVO i ko zna koliko drugih stvari ti u medjuvremenu stoji godinama nerealizovano. I zaista, da li je prenamena nekome pala na pamet?

Ne da nam se. Stalno gradimo kule u vazduhu, krecemo od krova ka temelju, sve ocekujuci neki drugaciji ishod. Definicija ludila. Ili gluposti.
 
JohnyBgood":2vx5pt5i je napisao(la):
JT sta se radilo i o cemu se razmisljalo jos daleke 1961-ve ovo stvarno jos uvek izlgeda sveze i lepo. Stvarno smo mi jedno suludo drustvo, planiras nekakav centar za promociju nauke a OVO i ko zna koliko drugih stvari ti u medjuvremenu stoji godinama nerealizovano. I zaista, da li je prenamena nekome pala na pamet?


Проблем је доста дубок. Реч о политичкој и идеолошкој позадини. Ако би читао пројектни програм конкурса за изградњу Музеја револуције, видео би да он треба симболизује ту борбу народа и народности са ових простора. То је могло до 1990. да се реализује... После је дошло до пропасти и слома државе, а и идеологије. Ово што сада постоји представља само траг те пропале идеологије и краја револуције. Зато се тако сви односе према том објекту...

Иначе, ово је најбољи пројекат Вјенцеслава Рихтера у његовој архитектонској каријери. Овде је доста пажње и умећа посветио, поготово у обликовном смислу и архитектонској пластици.

Свакако мислим да тај недовршени објекат треба да добије одређену функцију и да не треба да буде дезавуисан од стране оних који одлучују...

Центар за промоцију науке је исто, у неку руку, тема са политичком позадином. То је уједно први међународни конкурс после распада Југославије и ова власт је морала да се докаже да је способна за тако нешто...
 
Da,ovo je bas ukleta lokacija jer malo ko zna za nju.Steta sto nije sagradjen,mada verujem da bi ga prenamenili od 1990. na ovamo u nesto prigodnije.

GIorano,dobrodosao!Ispratih ti i youtube kanal,ima sta da se vidi :kk:

Taj projekat Rihtera me podseca na konferencijski centar u Sirtu,Libija koji je ovih dana nazalost unisten.Osim,naravno sto je ovde u pitanju kupa dok je kod nas cetvorougaona osnova

300px-Sirte2.jpg
 
Ajmo druge uklete zgrade skender begova pored gspa stoji stambena nezavrsena godinama isto tako u despota stefana ,pa napocetku juznog bulevara .Nego sto se tice tog centra za promociju nauke znam da je potreban itd ali ga ja nebi pocinjao dok nesrede narodni muzej ,muzej istorije srbije,i dodati muzej po zelji :bash:
 
vucko":1ngoh1wg je napisao(la):
Da,ovo je bas ukleta lokacija jer malo ko zna za nju.Steta sto nije sagradjen,mada verujem da bi ga prenamenili od 1990. na ovamo u nesto prigodnije.

GIorano,dobrodosao!Ispratih ti i youtube kanal,ima sta da se vidi :kk:

Taj projekat Rihtera me podseca na konferencijski centar u Sirtu,Libija koji je ovih dana nazalost unisten.Osim,naravno sto je ovde u pitanju kupa dok je kod nas cetvorougaona osnova

300px-Sirte2.jpg


Хвала, Вучко. :) Хехе, трудим се. :) Има свашта на мом каналу. :cool:

Можда да, можда не. Музеј „25. мај” на Дедињу је задржао своју функцију. :) Само се смањио значај те институције из политичких разлога.

Има сличности у идеји са тим конференцијским центром у Сирту. :) Да, слажем се... Штета што је уништен... :( Надамо се да ће бити обновљен...

direktor":1ngoh1wg je napisao(la):
Nego sto se tice tog centra za promociju nauke znam da je potreban itd ali ga ja nebi pocinjao dok nesrede narodni muzej ,muzej istorije srbije,i dodati muzej po zelji default/bash

Слажем се...
 
На мом блогу ћу, с времена на време, објављивати чланке о Музеју револуције. Реч је о мом истраживању и мастер тези коју сам радио на факултету. :) Ускоро ћу окачити (ових дана).

Линк првог чланка: http://gioranoangelo.blogspot.com/2011/10/1.html

Што се тиче запуштених локација (сурово ми је да напишем уклете локације) и неискоришћених потенцијала, интерeсантан је простор Београдског приобаља (од Бранковог моста до марине „Дорћол”). Ево једног мог истраживања како би то могло да се среди (напомена: радио сам са колегиницом у тиму). Линк: http://gioranoangelo.blogspot.com/2011/09/2010.html
 
Giorano Angelo":1o0afr4g je napisao(la):
На мом блогу ћу, с времена на време, објављивати чланке о Музеју револуције. Реч је о мом истраживању и мастер тези коју сам радио на факултету. :) Ускоро ћу окачити (ових дана).

Линк првог чланка: http://gioranoangelo.blogspot.com/2011/10/1.html

Што се тиче запуштених локација (сурово ми је да напишем уклете локације) и неискоришћених потенцијала, интерасантан је простор Београдског приобаља (од Бранковог моста до марине „Дорћол”). Ево једног мог истраживања како би то могло да се среди (напомена: радио сам са колегиницом у тиму). Линк: http://gioranoangelo.blogspot.com/2011/09/2010.html
Bravo.
 
Giorano Angelo":3og86m3b je napisao(la):
На мом блогу ћу, с времена на време, објављивати чланке о Музеју револуције. Реч је о мом истраживању и мастер тези коју сам радио на факултету. :) Ускоро ћу окачити (ових дана).

Линк првог чланка: http://gioranoangelo.blogspot.com/2011/10/1.html

Што се тиче запуштених локација (сурово ми је да напишем уклете локације) и неискоришћених потенцијала, интерeсантан је простор Београдског приобаља (од Бранковог моста до марине „Дорћол”). Ево једног мог истраживања како би то могло да се среди (напомена: радио сам са колегиницом у тиму). Линк: http://gioranoangelo.blogspot.com/2011/09/2010.html

WOW, impresivno! +

Ako smem pitati, odakle dolazi ovo Giorano (sto citam Djorano)?

Nekako bih ocekivao "Bosco" (u smislu gora/suma) ako je vec Angelo (Adjelo). Ili mozda jos bolje MontAngelo (gde bi asocijacija bila gora/planina) :D A onda opet mozda nije lose uneti neku ortogonalnu liniju u celu pricu da ne bude suvise literalno. Eh kad bi "svi" pricali italijanski a ne engleski, svet bi bio puno lepse mesto vec u startu :rolleyes: , ali u svakom slucaju hvala i za ovu malu zagonetku sa nickom / umetnickim imenom ;)

PS Sto se tice gore pomenutok muzeja 25 maj, ta zapustenost i namerno unistavanje i krnjenje kompleksa me izludjuje. Motivisano je naravno i politicki ali ja mislim da je gomili reketasa zinulo da tamo pravi kuce i najradje bi sve to SRUSILI da mogu. Kad to kaze neko ko je i antisocijalista a o antikomunizmu da i ne govorimo, onda to sve govori.

Taj muzej je potencijalno velika atrakcija Beograda i njegovo unistavanje je SRAMOTA za nas kao narod. Ma sta mislili o Titu, to je deo nase proslosti, veliki deo naroda (bez obzira sto je to mozda bila propaganda) ga je voleo, ima lepa secanja na ta vremena, i stvar je postovanja prema samome sebi da se to tretira sa osnovnim ljudskim postovanjem i dignitetom. Na kraju, ako se bas hoce, mogu se dodati i neki eksponati koji govore kriticki i o njemu i o tim vremenima, mozda cak i posvetiti deo muzeja tome, sto da ne?

Da ne kazem da bi stvarno veliki broj ljudi voleo da vidi i njegov Mercedes i Rols-Rojs, i grumenje prasine sa Meseca koje su poklonili Amerikanci, i filmove sa tih sletova i predavanja stafeta, i GOMILE drugih zanimljivih predmeta koji su mu poklanjani. I vratiti one stepenaste fontane koje su valjda simbolizovale Sutjesku.

Ovako to izgleda kao jos jedna od ukletih lokacija, umesto da bude lepo mesto na kome Beogradjani i njihovi gosti mogu da provedu zanimljivih pola dana, pa onda malo setnja do Konaka dole... i onda se bunimo sto "stranci samo locu po splavovima" a nismo se ni potrudili da im nesto drugo pokazemo.
 
Sorry Dzoni, ali vidi se da ne zivis u Beogradu. Muzej "25. maj" jeste u losem stanju, ali je jedna od najvecih turistickih atrakcija u Beogradu :)

Parking za autobuse je cesto popunjen (najvise, razume se, 25. maja, ali i ljudi iz nejugoslovenskih zemalja vole da odu i vide ko je bio taj Tito). O bilo kakvom strateskom unistavanju muzeja i gradnji kuca, stanova i sl. nema ni govora i niko ozbiljno ne pomislja na to.
 
Pa ja kad sam bio pretproslog leta, sto ipak nije bilo tako davno, ljudi koji tamo rade su mi se zalili kako OVI :D hoce da ih uniste, kako je muzej 4 jula otkinut od kompleksa, i kako je na onu najnoviju okruglastu zgradu (koja mu je izgradjena pred kraj zivota) MUP stavio svoju sapu, umesto da se i ona otvori za posetioce. Ja volim da procaskam sa ljudima, a nas narod se jako lako otvori (naravno vecina i oni normalni dok te muvatori zavlace do besvesti) i sve ti kaze, mnogo volim tu crtu :)

A i cinjenica je da je onaj prostor ispred kao i sama zgrada stvarno zapusten ispod svake kritike. Mislim da ce izgledati "ukleto" dok god se ne vrati origanlni oblik stepenastih fontana. A to da ljudi u tolikom broju posecuju iako je u tak jadnom stanju stvarno SVE govori.

Uzgred, oni soliteri na koje se pruza pogled iz muzeja su jedan od primera brutalizma koje nikako ne treba sacuvati, neka ih obloze cime hoce jer od ovoga kako je sada ne moze da bude gore :/
 
JohnyBgood":1jyga1qi je napisao(la):
WOW, impresivno! +

Ako smem pitati, odakle dolazi ovo Giorano (sto citam Djorano)?

Nekako bih ocekivao "Bosco" (u smislu gora/suma) ako je vec Angelo (Adjelo). Ili mozda jos bolje MontAngelo (gde bi asocijacija bila gora/planina) :D A onda opet mozda nije lose uneti neku ortogonalnu liniju u celu pricu da ne bude suvise literalno. Eh kad bi "svi" pricali italijanski a ne engleski, svet bi bio puno lepse mesto vec u startu :rolleyes: , ali u svakom slucaju hvala i za ovu malu zagonetku sa nickom / umetnickim imenom ;)

Први пут овај псеудоним сам употребио још 2003. године, а на интернету се може наћи још од 2007. године (преко разних форума и јутјуба). :) Иначе то је изведеница мог правог имена. Нисам ишао на буквалан превод, него више на симболизам. Када се преведе на српски значило би „Плач анђела” или „Анђеоски плач”. Више је симболистички дакле. ;)

И звучније је некако и лако памте људи. Када сам упознао Крешимира Рогину и Винка Пенезића (хрватске архитекте), прозвали су ме Ејџи (А.Г.) због тог псеудонима, рецимо. :)

JohnyBgood":1jyga1qi je napisao(la):
Taj muzej je potencijalno velika atrakcija Beograda i njegovo unistavanje je SRAMOTA za nas kao narod. Ma sta mislili o Titu, to je deo nase proslosti, veliki deo naroda (bez obzira sto je to mozda bila propaganda) ga je voleo, ima lepa secanja na ta vremena, i stvar je postovanja prema samome sebi da se to tretira sa osnovnim ljudskim postovanjem i dignitetom. Na kraju, ako se bas hoce, mogu se dodati i neki eksponati koji govore kriticki i o njemu i o tim vremenima, mozda cak i posvetiti deo muzeja tome, sto da ne?

У суштини се слажем. :) И увек ће постојати две стране: ЗА и ПРОТИВ. Али опет то не знчи да треба да уништимо што је већ прошлост и историја. Свако време има своје мане и врлине. Тако и људи памте. Мени је то добра идеја: да буде нешто што представља ту идеологију и то време, и као пан-дам, критика тог времена. :) У сваком случају, привукло би доста странаца. :)

Наше друштво је склоно дисконтинуитету него континуитету на свим пољима...
 
Ah, nisam to ukacio jer malo vuce na spanski (llorar (jjorar) - plakati) dok je na italijanskom plakati piangere (pjandjere) tako da nisam video tu vezu, a ja na ovu drugu stranu vucem po definiciji jer mi je spanski puno, puno slabiji. Nazalost, jer je spanski u mnogome puno, puno korisniji...
 
--Наше друштво је склоно дисконтинуитету него континуитету на свим пољима...--

Upravo!Nego sta mislite da promenimo ime teme,ovo uklete lokacije mi zvuci previse parapsiholoski i misticno a radi se o cisto politicko-ekonomsko-gradjevinskom problemu.

A mogli bi i spisak nedovrsenih objekata da obnovimo,ako nista da skinemo makar NTC Zvezdara sa liste :)
 
JohnyBgood":snlok1v3 je napisao(la):
Ah, nisam to ukacio jer malo vuce na spanski (llorar (jjorar) - plakati) dok je na italijanskom plakati piangere (pjandjere) tako da nisam video tu vezu, a ja na ovu drugu stranu vucem po definiciji jer mi je spanski puno, puno slabiji. Nazalost, jer je spanski u mnogome puno, puno korisniji...

Не, не, реч је о италијанском пореклу речи. :) Плакати јесте piangere, али постоји стари израз giori или giore (Ђори, Ђоре) и значи плач у преводу. Реч не спада вероватно у књижевни језик, али постоји у употреби у појединим деловима Италије. :)

JohnyBgood":snlok1v3 je napisao(la):
Upravo!Nego sta mislite da promenimo ime teme,ovo uklete lokacije mi zvuci previse parapsiholoski i misticno a radi se o cisto politicko-ekonomsko-gradjevinskom problemu.

Ја сам за. :) Мада мислим да би бољи назив био заборављене или запуштене локације. :) Краће је и боље звучи. Е сад, то је неко моје мишљење, предлог... :)
 
Ево кратак списак. Кренућу од Новог Београда пошто ту живим. :)

1. Музеј југословенске револуције (блок 13)
2. Зграда „Рад” (блок 20)
3. Зграда ЕДБ-а (блок 20)
4. темељи код Делта М (блок 19)
5. Зграда П+6 - служи за паркинг ваљда, има рекламе (блок 34)
6. Стамбени објекти Бежанијска коса (блок 59)

Ето, за почетак нешто. :)
 
Zgrade generalštaba i bivšeg saveznog mupa treba rekonstruisati. Što više vreme prolazi, sve su u lošijem stanju. Bojim se da neće biti drugog rešenja osim rušenja kada država odluči da to stanje sanira.
 
Po meni su najukletije lokacije one koje ne samo da pate same nego zbog njih kao da je uklet i citav grad.

1. Prokop. Da se najzad smilujemo i zavrsimo taj ukleti-prokleti-***ni zeleznicki cvor, Beograd bi doziveo kvalitativni skok. Odjednom mozes ne samo da izadjes na reku nego kompletiras prirodni centar grada koji je sada jedno ukleto bespuce sa sinama koje zvrje prazne.

2. Slavija. Jednostavno se ne moze biti ozbiljan evropski grad a kamoli metropola ako ti takvo ruglo stoji u samom centru. A nama to stoji DECENIJAMA, za sta jednostavno vise ni izgovori ne vaze, a nikakvog stvarnog opravdanja odavno nema.

3. mesto po meni dele Narodna Biblioteka i Trg Republike, odnosno onaj blok gde je staklenac. Sramota je da je trg na kome su i Narodni muzej i Narodno pozoriste zapravo polurazvaljen odnosno nedovrsen. Slicna je sramota da Narodna biblioteka nikada nije obnovljena, pa makar i iz srpskog inata prema onima sto su je srusili, ali i zbog aktiviranja onoga sto je potencijalno nas Monmartr iznad Save.

Naravno, ima ukletih lokacija i van centra ali su one bar sakrivenije i manje uticu na ukupnu atmosferu i utisak koji grad ostavlja i na stanovnike i na posetioce. Ali ove ne samo da su uklete same za sebe nego sputavaju i ostatak grada da krene napred.
 
Giorano Angelo":94tua59t je napisao(la):
Ево кратак списак. Кренућу од Новог Београда пошто ту живим. :)

1. Музеј југословенске револуције (блок 13)
2. Зграда „Рад” (блок 20)
3. Зграда ЕДБ-а (блок 20)
4. темељи код Делта М (блок 19)
5. Зграда П+6 - служи за паркинг ваљда, има рекламе (блок 34)
6. Стамбени објекти Бежанијска коса (блок 59)

Ето, за почетак нешто. :)
7. Мотел на Бежанијској коси у улици Бежанијских илегалаца
8. Водени парк (блок 44)
 
Гага":2aoeuqoo je napisao(la):
Giorano Angelo":2aoeuqoo je napisao(la):
Ево кратак списак. Кренућу од Новог Београда пошто ту живим. :)

1. Музеј југословенске револуције (блок 13)
2. Зграда „Рад” (блок 20)
3. Зграда ЕДБ-а (блок 20)
4. темељи код Делта М (блок 19)
5. Зграда П+6 - служи за паркинг ваљда, има рекламе (блок 34)
6. Стамбени објекти Бежанијска коса (блок 59)

Ето, за почетак нешто. :)
7. Мотел на Бежанијској коси у улици Бежанијских илегалаца
8. Водени парк (блок 44)

Хвала, Гаго! :)
 
Vrh