Šta je novo?

Napušteni objekti i lokacije

Šta se dešava sa ovom zgradom u Bul.Despota Stefana ?
1.jpg
 
Борчанац":36i3klpe je napisao(la):










Код старе пијаце у Борчи, плац већи од 140х90 на којем може да се пожели мноштво ствари...а и да се изравна за паркинг била би корист велика. У срцу насеља вечита џунгла никоме сигурно није од користи.



direktor":36i3klpe je napisao(la):
Vjerovatno je rezervisan za neki javni objekat treba pogledati plan , a mozda je samo neuredjena zelena povrsina


Сигурно је за јавне објекте, у једном углу је мањи објекат библиотека и пошта а поред су и неки контејнери зеленила смештени скоро. Не знам шта каже план али можда у овоме лежи расплет. Проширење пијаце мора на ту страну некако да иде, јер нема где друго.



http://www.lobi-info.rs/prosirenje-pija ... ecne-hale/
 
Ne znam gde da smestim ovaj post a ova tema mi se učinila najpribližnijom, izvinite ako sam pogrešio.
Radi se o nedovršenim stambenim zgradama u kojima su, naši vajni, investitori ostavili stanare da se sami snalaze kako znaju i umeju!!!
Ja imam tu nesreću da sam 2007 kupio stan u izgradnji, da je stan(ovi) završen i da smo se uselili (barem nešto) ali da sama zgrada nije, nedostaje priključak na grejanje, garaža, zvaničan priključak na vodovod i kanalizaciju (sada se vodi kao građevinski priključak) i još poneka da kažem sitnica da bi se zgrada i stanovi uknjižili i dobili upotrebnu dozvolu.
Nemam nameru da kukam o svom ličnom problemu nego da kroz njega pokažem na neke nelogičnosti i eventualno dam predloge koji bi pomogli vlasnicima stanova u takvim objektima.
Da uzmem na primer grejanje: u zgradi je završena kompletna instalacija sa kompletnom podstanicom (pumpe, razvod, struja, izmenjivač) cevi toplovoda su u zgradi, fali samo priključak koji rade elektrane. I sad evo problem koji je praktično ne rešiv: Elektrane traže između 30 do 40 EUR po kvadratu zgrade (stana) i to za celu zgradu i to da se plati odjednom da bi nas priključili. Prikupiti taj novac od svih stanara je prosto nemoguće a plus taj iznos moramo uplatiti pod imenom investitora (čima ga praktično oslobađamo te obaveze). Mi uspevamo da se dogovorimo sa većinom stanara i onda se pojavi neki genije koji neće da plati (pod različitim izgovorima tipa ja sam to platio, mi moramo da investitora nateramo da izvrši svoje obaveze) i ceo plan padne u vodu! U ovom slučaju odluka više od 51% stanara nije obavezujuća jer realno gledajući svi smo to već platili kroz cenu stana i nemožemo nikoga naterati da to plati dvaput! Pokušali smo da nađemo soluciju da odlukom više od 51% stanara donesemo odluku i da u Elektranama dogovorimo plaćanje u nekoliko rata kroz uplatnice Infostana, smatrajući da sadašnja situacija nikome ne odgovara (mi nemamo grejanje a Elektrane prihode) ali je rečeno da je to nemoguće zbog toga što oni rade po uredbama iz grada a takva ne postoji da bi se to moglo uraditi! Tako da smo upali u pravu “Kvaku 22”! Normalno svi plaćamo porez na imovinu na takve stanove i garaže koje nemožemo da u potpunosti ili uopšte koristimo!
Kako nam je objašnjeno, od strane advokata, pravno gledano investitor koji je započeo zgardu mora je i završiti ili preneti svoja ovlaščenja na drugog čime taj drugi postaje investitor a prethodni se oslobađa obaveza! Tako da vlasnici stanova, maltene, moraju investitora, koji ih je da blago kažem prevario, čuvaju kao malo vode na dlanu jer bez njega ništa ne mogu da urade!
Našu imovinu koju smo, na nesreću, u potpunosti isplatili, ne možemo da legalizujemo, jer praktično nigde ne spadamo! Nismo u procesu legalizacije jer je izgradnja počela sa svim dozvolama pa nepadamo u tu kategoriju, vodimo se kao nova zgrada pa sve moramo da plaćamo odjednom, porez na imovinu plaćamo u punom iznosu kao da je zgrada u potpunosti završena, vodu plaćamo duplo više jer se vodimo kao građevinski priključak, i tako dalje. Nemamo kome da se žalimo niti tražimo pomoć jer zakon nas u ovom slučaju uopšte ne štiti a ničim ne obavezuje investitora koji zakonski nema rok za dobijanje upotrebne dozvole (čitaj završetak radova na zgradi)!
Zanima me da li postoji neko udruženje, ili nešto drugo, koje okuplja vlasnike stanova koji su u sličnoj ili istoj situaciji kao i mi, pa da zajednički probamo da rešimo neke naše probleme?
 
Da li ste se obratili zaštitnuku građana saši jankoviću.
 
Postoji udruzenje hiljadu ostecnih , a da pritegnete tu stoku od investitiora ,
 
@ Milisav, Nismo se njemu obraćali ali mislim da nema ni smisla jer on nadgleda sprovođenje zakona a u našem slučaju su baš problem postojeći zakoni i propisi koji nam onemogućuju da nešto uradimo!

@ Direktor, Udruženje 1000 oštećenih je za specifičan objekat (Stankom i Legat) a da pritisnemo investitora je opet nemoguće (zakonski a drugi način je da kažem "malce" nezakonit i ne tako lako dostupan običnim ljudima.

Evo kakve nelogičnosti postoje:

Kažete: Tuži ga! OK, pitali mi advokata a odgovor glasi: A zašto ga tužite? Pa nije završio zgradu!!! To je činjenica, ali šta vi tražite od njega? Pa da završi zgradu!!! To je sad u redu ali on će da kaže "Hoću čim budem mogao" i to mu zakon omogućuje i šta onda, vi čekate dok on ne bude mogao a po zakonu nema ograničenje!

Ajde da probamo drugu varijantu: I sad odmah jedno ALI, možemo da ga tužimo samo pojedinačno svaki vlasnik stana ponaosob! Tužimo ga da nam je dužan pare za završetak zgrade! Super je to ali koliko je to para? Sad ide procedura: Sudski veštak izlazi na lice mesta i procenjuje koliko je potrebno para potrebno da se zgrada završi (za tu uslugu smo čuli strašne cene!) e sad tu sumu deli na sve stanove i za svaki stan ispada određena suma i to je iznos za koji ga vi tužite! I opet isti postupak, sud presudi (nakon određenog protoka vremena, koje se meri u godinama, je je to parnica) i on kaže hoće ali trenutno nemože i opet smo na istom!

Treća varijanta: Bili ste pametni pa ste u ugovor ubacili član sa kaznom za kašnjenje! Bravo, ALI vi ste se uselili i koristite stan (ne u potpunosti ali ga ipak koristite) e sad ide priča za koju svotu ga tužite!!! Da ne dužim opet se sve svede na prve dve varijante!

Sve u svemu ono što nevalja u celom poslu su 2 stvari: Prva je da su u svim varijantama to parnice koje se po pravilu sporo rešavaju a da bi prebacili na krivično delo moramo dokazati da je on (investitor) imao u startu nameru da nas prevari!!! To je verujte jako teško dokazivo ako on samo kaže "Hoću ali ne mogu"! Zakon nema rok za završetak neke zgrade (objekta) niti obavezu investitora da položi neke bankarske garancije iz kojih bi se u tim slučajevima završila zgrada ili barem umanjila šteta koju su pretrpeli kupci!

I najlepše od svega, ako ga vi tužite on ima opravdanje da dok traje sudski postupak nije obavezan da bilo šta radi na vašoj zgradi a vi ulazite u problem da ni vi sami (pod uslovom da skupite pare) ne možete da uradite ništa tj. vi možete ali papire za to teško ćete napraviti jer vi niste investitor!

Auh i mene je ponovo glava zabolela, ko ovo razume svaka mu čast, a oni koji hoće da kupuju stan "u izgradnji" neka dobro paze i moj savet im je NEMOJTE TO DA RADITE!!!
 
Ako smatrate da ste u ostvarivanju prava oštećeni pošto organi uprave nisu korektno (ili uopšte nisu) primenili propise Republike Srbije i ako ste predhodno u odgovarajućem pravnom postupku pokušali a niste uspeli da prava ostvarite ili zaštitite pred nadležnim državnim organima, obratite se telefonom, mejlom ili pismom Zaštitniku građana ili dođite u naše prostorije. Ukoliko je problem na koji ukazujete u nadležnosti Zaštitnika građana, zaposleni u Stručnoj službi uputiće Vas kako da podnesete pritužbu. Ceo postupak za vas pred Zaštitnikom građana je besplatan.

http://www.ombudsman.rs/index.php/lang- ... i-gradjani


ja bih na vašem mestu se i njemu obratio....
 
Celu ovu moju pisaniju o problemu koji imam (a i ko zna koliko ljudi još) je da pokušam da ne nešto uradi jer trenutno stanje ne vodi ničemu!

Evo mog predloga: Kao prvo da se jednostavno ubaci u Zakon da investitor mora da preda i bankarsku garanciju ako hoće da zida objekat u vrednosti od 10% od ukupne vrednosti i da je negde deponuje do završetka (upisa zgrade i stanova u zemljišnje knjige) ili to ili da se samo uknjiženi stanovi mogu prodavati. To je za budućnost.

Za postojeće zgrade: da se uvede neki period recimo 3 do 5 godina kao max rok za završetak zgrade i uknjižbu stanova. Ako se u tom roku zgrada ne završi da se omogući vlasnicima stanova da uz dokazivanje (kada je zgrada započeta i da nije završena) i osnivanje kućnog saveta da kućni savet ima prava da sprovede završetak zgrade na osnovu odluka koji se donose većinom i da se omogući plaćanje na rate preostalih dažbina (taksi, participacija, itd...).

Ovo je samo najopštije, jer tu postoji mnogo varijanti koje treba uzeti u obzir (recimo da pojedini stanari nisu uplatili kompletne iznose za stan pa nemaju ni potvrde da su stanove isplatili u celini, itd...). Treba od nečega makar početi pa posla nadograđivati jer sadašnja rešenja ne idu u korist nikome- ni državi kojoj se ne plaćaju porezi, komunalna preduzeća koja ne dobijaju nikakv prihod, ni vlasnici stanova koji nemaju osnovne uslove za život, nemogućnost prometa takvih stanova, ...
 
Kada neko dobije gradjevinsku dozvolu , ona ima u dan upisan pocetak radova kao i dan zavrsetka radova
Takodje kad se ugovara kupovina stana moze se ugovriti da se pare prebace na tzv eskontni racun gdje stoje polozene i investitoru se prebacuje iznos u procentima u zavisnosti od zavrsenosti zgrade , pa tek kad zgrada prodje tehnicki prijem i kljucevi se predaju onda se prebaci poslednja transa od 20 % novca , pa ce invastitoru biti u interesu da sve zavrsi na vrijeme
Moj komsija je na ime kasnjenja radova dobio 2 garazna mjesta i 10 000 evra
 
Поздрав свима, новајлија сам овде на форуму па не замерите ако сам поставио питање на погрешном месту :)

Интересује ме зашто је зграда на углу Карађорђеве и Михаила Богићевића код Главне железничке незавршена? Мени лично она, са "паркингом" испред и оним малим радњама код болнице Свети Сава потпуно највише руже и онако неуређен простор Савског трга.
 
Београд је 1992. требало да године буде домаћин светског првенства у кошарци. Зато је крајем осамдесетих и почела да се гради Арена. У згради коју помињеш требало је да буде хотел "Лика" од четири звездице, у којем је требало да буду смештени новинари. Због распада земље првенство смо изгубили, а хотел је само опкровљен и добио је фасаду. И тако стоји већ четврт века. Верујем да сада многи и немају појма да постоји ова зграда и у чијем је власништву. Грехота.
 
Дошљак":3se5x9ln je napisao(la):
Поздрав свима, новајлија сам овде на форуму па не замерите ако сам поставио питање на погрешном месту :)

Интересује ме зашто је зграда на углу Карађорђеве и Михаила Богићевића код Главне железничке незавршена? Мени лично она, са "паркингом" испред и оним малим радњама код болнице Свети Сава потпуно највише руже и онако неуређен простор Савског трга.

Добро дошао Дошљак
Укњижен плусић

sizif":3se5x9ln je napisao(la):
Београд је 1992. требало да године буде домаћин светског првенства у кошарци. Зато је крајем осамдесетих и почела да се гради Арена. У згради коју помињеш требало је да буде хотел "Лика" од четири звездице, у којем је требало да буду смештени новинари. Због распада земље првенство смо изгубили, а хотел је само опкровљен и добио је фасаду. И тако стоји већ четврт века. Верујем да сада многи и немају појма да постоји ова зграда и у чијем је власништву. Грехота.

Сизифе, кад већ Дошљак спомену овај крај, да ли можда знаш нешто о хотелу Пошта који се дограђује и реновира већ прилично дуже време. Што каже Дошљак, а и ми смо то одавно закључили, да је тај део код болнице Свети Сава доста запуштен и не уређен. Баш сам туда прошао пре неки дан и онако са сетом гледао ту недовршену грађевину и како то све около ружно изгледа.
Слика са бинга.
 
Gago,naterao si me da prelistam moju omiljenu temu na Beobuildu :) ,Homer je ranije postavio na temi hoteli Beograda za Hotel Poštu :
viewtopic.php?f=21&t=333&start=650
U planu je bilo da se kompletno rekonstruiše i da dobije još jedan deo iza postojeće zgrade (trebalo je da 2011g. dobijemo moderan hotel sa 4*). Uradjeni su grubi gradjevinski radovi na tom "novom delu" i tu su stalo i stoji već godinama :( .
 
Sve me nešto potseća na neku Šar.. Šar... Šarenu fasadu :lool:
 
milos.tro":qz6w02y7 je napisao(la):
Gago,naterao si me da prelistam moju omiljenu temu na Beobuildu :) ,Homer je ranije postavio na temi hoteli Beograda za Hotel Poštu :
viewtopic.php?f=21&t=333&start=650
U planu je bilo da se kompletno rekonstruiše i da dobije još jedan deo iza postojeće zgrade (trebalo je da 2011g. dobijemo moderan hotel sa 4*). Uradjeni su grubi gradjevinski radovi na tom "novom delu" i tu su stalo i stoji već godinama :( .
Хвала Милоше, плусићћћ
Све је јасно око хотела Поште, биће једног лепог дана на куково лето :(
 
Хвала на информацијама. Греота објекта да пропада и простора у околини који би могао да заблиста, а овако је веома сабласна. Чак сам пре неки дан чуо разговор једног момка и девојке који су се питали како ли је оним људима који живе у згради која преко фасаде има билборд (хотел Лика колико сам разумео).
 
astrodule":2fsex3t1 je napisao(la):
Pre neki dan videh aktivnost na gradilištu popularnog "Mrkonjić grada" na Bežanijskoj kosi (iza Rodića / ex IDEA, tj ugao Peđe Milosavljevića i Partizanske avijacije).

http://binged.it/1v2aMmh

https://maps.google.rs/maps?hl=en&ll=44 ... .81,,0,6.2

О наставку изградње војних станова сам писао крајем септембра и поставио неколико слика, а такође и Раша. То је на теми "Разни пројекти" на страни 98: viewtopic.php?f=21&t=546&start=2425, а гледаћу да у суботу одем и направим још неки снимак, јер има помака. Отворићу и посебну тему о овоме, као што сам и обећао.
 
dsc03915.jpg

sta je bilo nekad u ovoj zgradi francuska 11 stoji zakljucana zapustena
 
Vrh