Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

Na Vrčinu sada policija ima posla jer se stalno čukaju na tom suženju.
Trebalo je taj jedn podvožnjak koji bio problem produžiti i malo eksproprijacije ali avaj oni su sve završili ispred podvožnjaka u krivini.
Nadam se da i taj projektant uživa kad treba da se merdžuje u traku na tom mestu.
Sve se slažem. Često koristim taj pravac i svega sam se nagledao da likovi koji su u levoj traci na samoj krivini ulaze u desnu itd.
Šteta toliko novca je uloženo a bez punog efekta.
Dosta ljudi i dalje ima problem sa izborom kućice buni ih tamo gde je živ čovek a gde tag, par puta sam na Vrčinu prolazio kroz tag za kamione jer se u sekundi napravi kolaps zbog nekoga koje je zalutao.

Obzirom da je planirana i rekonstrukcija petlje Mali Požarevac nadam se da neće uraditi istu priču razvući je samo u širinu jer ne znam koliki će efekat biti. Već duže vreme je neizdrživo za povratak ka Beogradu i svaki put su gužve do pola brda. A stanica nema mogućnost da otvori više od 2 prolaza za Beograd.
 
Sta kazu iz ENPay-a da li se njihovi tagovi mogu koristiti u Makedoniji? Tacnije u Open Balkan sistemu.
Poštovani,
OPEN BALKAN očekujemo tokom leta - informisaćemo vas kad budemo tehnički svi na ovoj platformi. Ideja je da vi kao korisnici ne bi trebalo ništa dodatno da radite da sve bude automatski.
Srdačan pozdrav,
ENPay Podrška
 
Pomoćnik direktora za naplatu putarine u JPPS gospodin Darko Savić je u izjavi za RTS Dnevnik 1 22.5.2023 izjavio da je zadnje obećanje koje je dobio od ljudi iz Makedonskih Puteva a u vezi datuma početka interoperabilne naplate 15.06.2023 godine.

Prema tome čekamo sredinu Juna.
 
Nisam koristio ENPay ranije, ali sam dosta zadovoljan postpaid sistemom Puteva Srbije - tereti se kartica sledeci dan, stignu svi racuni na mail (i u csv formatu), pregledan listing na portalu. Nista spec ali ni ne treba vise od toga, za mene kao prosecnog korisnika.
Primaran razlog prelaska je definitivno Open Balkan kad zazivi, tako da drzim fige da bude kao sto je Mo naveo iznad.
 
Evo da se "pohvalim" prvi, ako se još nekome nije desilo.
Sinoć sam koristio tag na relaciji BG-PO i obrnuto, da bih jutros u 5 dobio sledeća dva mejla od Puteva;

Capture.JPG

Capture1.JPG


S obzirom da tag OB koristim već neko vreme (sad u nedelju na relaciji Pakovraće-Obrenovac), uvek je sve sutradan skidalo sa računa i bilo mi je čudno zašto se ovo desilo. Iste sekunde sam proverio i stanje na računu i imao sam para.
Jutros sam zvao banku i rekli su mi da su videli da su pokušane transakcije, koje su odbijene iz njima nepoznatih razloga i da će da me obaveste kada budu otkrili o čemu se radi. Nisam uspeo ranije da zovem i PS i kada sam im malopre zvao, rekli su mi da kolege koji se bave naplatom rade do 15 i 30 i da pokušam sutra.

Na OB sajtu mi stoji sledeće:
Capture2.JPG


Smatram ovo jako nefer i bezobrazno prema potrošačima, jer nije moja greška. Razumem da su PS hteli da se ograde i da naplate svoje, ali nije prošlo ni 10 sati od mog prolaska rampi do blokade taga.
I šta sada ako npr. moram opet negde da idem i da koristim tag, blokiran je bar još 3 dana, jer su tako napisali u mejlu, da će narednu naplatu pokušati za 3 dana. Zar nisu mogli da blokiraju tag kada probaju dva, tri puta da naplate? Uostalom, ako se ovo nekome desi, a nije pročitao mejl, može da se iznenadi na rampi kada ostane spuštena i da se prave gužve.
 
Upravo stigao mejl onaj standardni, o uspešno izvršenoj transakciji, sa pdfom i onom tabelom. A i sa računa je zadužena ova suma za putarinu. Sad je samo pitanje da li mi je tag i dalje blokiran.
 
Slažem se sa tobom da je rok prekratak i da bi u slučaju kada izmedju tebe i pravnog lica postoji ugovor treba da postoji i doza poverenja i jasne sankcije za obe strane za nepridržavanje klauzula ugovora.

Sa druge strane pisao sam već treba razumeti da je ovo nešto novo za ovo javno preduzeće i da će sigurno biti još sličnih situacija a jedina uteha je da će ovaj bag pomoći tehničkoj podršci da unapredi sistem.

Ta blokada taga se kod Puteva zove takozvana Crna lista i slažem se da bi u okviru web servisa morala biti dostupna za pretragu po broju taga da bi svako mogao pred put da proveri uredjaj.

Takodje bi takve vrste poruka koje za cilj imaju blokadu korisnika morale imati i mogućnost slanja SMS ili push up poruka.

Nadam se da će IT sektor JPPS ozbiljno shvatiti potenicijal ove platforme ali i svoje obaveze i poštovanje prema vernim i savesnim korisnicima.
 
Konačno jedan ozbiljan tekst o Open Balkanu i tehničkim detaljima istog kao i razlozima za njegovo kašnjenje.

Podsećnja radi moja malenkost je to napisala još 20 Juna 2022....

"Radilo se predano na tome i nećete verovati Putevi već imaju spremno sve i ne samo za Makedoniju već i za Bosnu i Rep. Srpsku...I ne samo za Balkan već za sve zemlje koje koriste DSRC 5.8(većina )...Ali za brak je potrebno dvoje....Druga strana mora iste korake odraditi.
Detalji oko vrste tagova(pripejd,postpejd,hibrid Openbalkan itd) uključenih u razmenu će biti dogovoreni kad komšije jave da su spremni,za sada je rano govoriti o detaljima a naša ruka je ovaj put već ispružena i čeka."


A evo i linka intervjua sa Srpskim i Makedonskim zvanicnicima.

 
Konačno jedan ozbiljan tekst uopšte, minus Goran Vesić. Naši mediji generalno ne naprave ovakav opis sa raznih strana i ubace komentare više ljudi, već odmah guraju politiku.
 
Evo i Mladen Alvirović je za emisiju SAT koja će biti emitovana 4 Juna najavio odgovor sa preciznim informacijama.

 
Evo jedan info za sve one koji putuju za Grčku.
Ove godine idemo na Kefaloniju i imamo dosta rampi kao i tunel ispod Preveze.

Grčka takođe ima tagove, evo par smernica za one koji putuju tamo.

Na samom Evzoniju imate beli kontenjer gde možete uzeti njihov Tag koji je BESPLATAN uz uslov uplate 15 EUR dopune. Radno vreme mislim da je od 7 do 15 tako nešto.
Procedura je kratka i tag je aktivan za 20tak min s tim da ćete u tom slučaju platiti prvu rampu u keššu.
Postoji aplikacija na kojoj u svakom trenutku vidite stanje i dopunu možete izvršiti karticom.
Rampe se sporije otvaraju i nema jurcanja kao kod nas.

E sad postoji i mogućnost apliciranja za Tag online kao što sam i ja uradio.
Procedura ukratko izgleda ovako:
Zahtev sam podneo preko sajta https://egnatia.eu/en/online-services/egnatia-pass/ za dostavu TAG uredjaja.
Prvi korak je bio popunjavanje podataka na New Customer Application, mali problem bio je oko VAT broja gde sam stavio JMBG. Grkinja me je zvala posle 15 min na mobilni i pitala za VAT broj ponovo gde sam joj rekao to isto tj izdiktirao sam joj JMBG. Nakon toga dobićete mejl sa dokumentacijom koju treba potpisati, svuda je stavljen krstić i tu sam se potpisao i skenirano im vratio na mejl, ništa drugo popunjavao nisam, znači samo potpis svuda gde je krstić. Za Vat broj su mi dali neki broj sa prefiksom RS.
Nakon toga poslali su mi broj za aktivaciju na sajtu.
Napomena isti podaci su za sajt kao i za app myegnatiapass koju sam skinuo na telefon.
Sve ovo o čemu pišem bilo je u petak, a već danas mi je tag stigao na kućnu adresu, bez ikakvih pratećih troškova.
Tag je isti kao i naš tj odgovara naš nosač.
Ostaje da ovih dana uplatim novac na Tag i odbrojavam dane do letovanja.

Usluga im je fantastična i više nego prijatno sam iznenađen i aplikacijom i odgovaranjem na mejl.

Znači open balkan do Evzonija (ako proradi kao što su obećali) pa onda Grčki tag.
 
Sve ovo o čemu pišem bilo je u petak, a već danas mi je tag stigao na kućnu adresu, bez ikakvih pratećih troškova.

Usluga im je fantastična i više nego prijatno sam iznenađen i aplikacijom i odgovaranjem na mejl.
Potvrđujem sve navedeno, na mejl odgovaraju skoro pa odmah! Veoma, veoma prijatno sam bio iznenađen radom korisničke službe.

Samo da dodam informaciju (sa jednog drugog foruma) da je naša carina pojedincima naplaćivala i trošak carine (700-800 din) iako Grci uredno šalju kao "besplatnu pošiljku". Očigledno naši carinici tumače propise na različite načine....
 
Jedan od najkorisnijih postova na temi! Bravo!
Kako ide uplata onda tog depozita od 15 EUR kada apliciras online?
U samoj aplikaciji karticom. Biraš iznos i tip kartice.
Samo da bi tag bio aktivan mora tih 15 EUR minimum.

Sve je uprošćeno maksimalno.

dumax naši carinici su posebna priča isto tako kada naručujem neki sitniš preko aliexpresa jednom naplate carinu drugi put ne a isti stvar naručio.
 
@ĆoRaVa_SoVa Hvala za ovaj post sa detaljnim objašnjenjem. Ja sam prošle godine uzeo tag na Evzoniju, trajalo je možda desetak minuta, sve što je potrebno od dokumenata je lična karta. Znači ne pasoš nego lična karta. Jedini problem je što je kontejner iza bankine, pa morate stati u krajnju desnu traku sa sva četiri migavca.
 
Super post...planirao sam svakako da ove godine uzmem i grčki tag.

Samo pitanje...za koji autoput važi taj Tag...? Koliko se sećam imali su 6 različitih firmi dole.
 
Super post...planirao sam svakako da ove godine uzmem i grčki tag.

Samo pitanje...za koji autoput važi taj Tag...? Koliko se sećam imali su 6 različitih firmi dole.
Mislim da je Alvirovic u jednoj od patrola prikazao ceo proces uzimanja taga i naglasio da se tag svake firme moze koristiti na svim deonicama.
Konkretno ovaj link od par postova iznad je Egnatia - Odos (Istok-Zapad)
 
Ja sam ga poručio online jer vozim noću i na evzoniju sam kada ne radi "kontenjer"
Idem preko Lefkade, kraće se ide trajektom. Opet radi trajekt Vasiliki Fiskardo koji nije radio zbog zemljotresa koji je zadesio Lefkadu pre par godina. Tada je veza bila Nidri Fiskardo.
Trajekt ide 2 puta dnevno ka Kefaloniji 11h i 13 h tako nešto, moram još da proverim.
 
Ja sam ga poručio online jer vozim noću i na evzoniju sam kada ne radi "kontenjer"
Idem preko Lefkade, kraće se ide trajektom. Opet radi trajekt Vasiliki Fiskardo koji nije radio zbog zemljotresa koji je zadesio Lefkadu pre par godina. Tada je veza bila Nidri Fiskardo.
Trajekt ide 2 puta dnevno ka Kefaloniji 11h i 13 h tako nešto, moram još da proverim.
Savet ti je da proveriš i rezervišeš trajekt Vasiliki-Fiskardo. Ja sam 2011. godine (doduše davno) išao na Kefaloniju i srećom sam bio rezervisao mesto na trajektu. Išlo je 3 trajekta dnevno u 9, 11 i 13 h, ali tog dana je duvao vetar i bili su talasi, tako da je išao samo jedan u 13 h. Svi koji su imali rezervisano su mogli da se ukrcaju, a ovi što nisu, izvisili su.

Tako da savet ti je da se raspitaš i vidiš da to obezbediš unapred.
 
opet se odlozilo sa pocetka juna na kraj juna, i najverovatnije ce se obecanja preliti u jul..
podsecanja radi, prvo obecanje je bilo za proslu letnju sezonu, pa onda septembar, pa onda... vec znate
 
Vrh