Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

jesi li ti to pročitao na neki pežorativan način?
Pa da... pa mi je to bilo malo bezveze, iskreno... imajući u vidu ekspanziju upotrebne vrednosti našeg taga mimo naših granica.

Ne razumem se u tehničke detalje, ako je moglo bolje, brže i efikasnije, šteta što to nije urađeno.
Mada iz iskustva znam da je nekad ovakva tehnička zavrzlama više umetnost mogućeg nego željenog...

Ne znam, mogu samo da spekulišem.
Nadam se da će vremenom ovo da se ispegla, ako je moguće...
 
Pa da... pa mi je to bilo malo bezveze, iskreno...
Iskoristiću ovu priliku za mali off-topic, u vidu jednog vica:

Kod:
1941. godina, Moskva, Sovjetski savez, sednica vlade:

Žučna svadja izmedju Staljina i Molotova... Molotov izlazi iz kabineta i kaže tiho sebi u bradu:
  - "Brkato govedo!"

Čuo to neki poručnik koji je stajao blizu i odmah otrči Staljinu:
- "Tovariš Staljin, znate li sta je rekao Molotov?"
- "Šta?"
- "Brkato govedo!!!"
- "Zovi ga ovamo!"

Dolazi Molotov...
- "Reci mi, ŠTA si rekao izlazeci iz kabineta!?!"
- "Rekao sam: BRKATO GOVEDO!!!"
- "A na koga si to mislio?"
- "Pa, na Hitlera, naravno..."

Staljin (okrećući se poručniku):
- "A reci mi ti, na koga si ti mislio?!?!"
 
Iskustvo sa tagovima ka Igumenici: u MKD super funkcioniše OB, gotovo isto kao u SRB. Grčki tag je sličan kao CRO tag, gotovo da mora da se zaustaviš pre prolaska. Elem, poslednja rampa ka Igumenici - gužva, a ENP u sredini, tako da mi tu I nije vredeo. Na ostalim rampama je radio super.
Dodatak: uzeo neograničeni net u Cosmote radnji za 12,5 eur/mesec.
Kako se zove ta Cosmote tarifa, to ima u svakoj njihovoj radnji?
 
Kako se zove ta Cosmote tarifa, to ima u svakoj njihovoj radnji?
Ne znam.tačno kako se zove tarifa. Ja sam se raspitao u nekoj radnjici u Mecovu pa su mi oni rekli da je najbolje da kupim paket u Cosmote shop, jer pored toga što je jeftiniji u Cosmote shop-u, ovi u Mecovu nisu imali autorizaciju za neograničen paket. Zato sam na kraju našao Cosmote shop u Igumenici i tamo kupio za 12,5 eur paket sa neograničenim Internetom. E sad, kvalitet neta zavisi od dosta faktora, a najvise od lokacije na kojoj si. Nekad ubija, nekad se muči, a kazu da je to kao najbolja mreža.
 
ama, bukvalno sam u poruci iznad napisao, aperiorista se zove tarifa, bukvalno na grckom znaci neograniceno...
1691230188965.png
 
Kako se zove ta Cosmote tarifa, to ima u svakoj njihovoj radnji?
Није тарифа јер је припејд. Картица се зове WhatsUp, а оператер је Cosmote. Уместо тарифа постоје пакети које бираш кад ти истекне претходни. Само кад купиш картицу добијаш месец дана неограниченог интернета. Позиви и поруке се наплаћују са кредита, ако га уплатиш. После првих месец дана имаш да бираш разне пакете, међу којима су ови интернет пакети. Имајте у виду да Грчка наплаћује 10% пореза на припејд допуне. Тако допуна од 10,9€ кошта 12€. И обавезно понесите пасош јер картица мора да се региструје на вас.

И да додам: "Απεριόριστα" значи "неограничено", али то није име пакета. Имена пакета су "GIGA Day", " GIGA SouKou", "GIGA 4SouKou Unlimited",...
 
Hvala puno na iscrpnim informacijama, sutra rano ujutru krećem put Grčke pa mi ove informacije baš znače. Planiram da uzmem grčki tag na granici jer mi poštom nije stigao a prijavio sam se pre mesec dana.

Kupio sam novi OB tag u pošti jer nisam našao vremena da svoj stari tag razvezujem sa ENpay i prevezujem na OB. Utešio sam sebe da moji živci vrede više pa sad eto imam dva taga.

Za pohvalu je što sam proces registracije na OB završio online za 10ak minuta.

Sugestija za OB, jasni naznačite na sajtu da u polje "verifikacioni kod" treba uneti broj virtuelne registracione tablice sa ugovora za tag.
 
Ja u Grčkoj prolazim sa 20 na sat i ni na jednoj rampi nisam imao problema. Na par rampi neki grci su zaglavili a imaju uglavnom samo jedan prolaz za tag, pa dok su se svi malo vraćali u rikverc, na tim rampama sam čekao više nego da sam platio klaslično, mada sve u svemu se isplatilo.

Što se tiče Cosmote kartice, sačuvaj je, moguća je online dopuna. Ja sam prošle godine uzeo to za 12,5 za neograničen internet, a ove godine sam dopunio online za 4 evra, 6G na 7 dana.
Danas sam prolazio naplatne rampe od Igumenice do Asprovalte sa 20 kmh. Što je najbolje, još i stoji ograničenje (nisam ga primetio prvi put).
Inače, danas je jedan u pasatu sa bg tablama izgleda ušao brže, pa ga nije očitalo. Lik se onda vratio u rikverc i ušao u keš rampu. Posle je prolazio normalno s tagom, ali sporije.
 
Danas sam pokušao u AllYes da raskinem ugovor / prebacim tag na prepaid ali nisu dozvolili jer imam prolaske autoputem od početka avgusta / obračunskog perioda. Mora se sačekati kraj obračunskog perioda, pa onda još par dana za fakturu i naplatu tokom kojih se tag ne sme koristiti, i tek onda može da se prebaci tag.

Mislim da je to potpuna nebuloza, naplata ide preko kreditne kartice (koju mogu da ukinem kad hoću) bez obzira u kom je statusu tag, ali eto...
 
С обзиром у којој држави живимо, сигурно неће појефтинити...
A pazi kako je to "dobra" ideja.Ugovaras put direktnom pogodbom,krajnji korisnik ne može da utiče na cenu ali će zato na toj deonici plaćati skuplju putarinu.

Paradoks 2,da li ovo znači da na deonicama koje su isplaćene putarina treba da pojeftini jer više ne nosi teret izgradnje već samo održavanja kojeg uzgred budi rečeno opet ugivaraš na vrlo "transparentnim" tenderima.
 


Za nekoliko dana OB i u Crnoj gori a "uskoro bih i rs".
 
Delimicno sam danas ostvario svoju zamisao. Na HAC prodajnom mestu Slavonski Brod zapad kupio sam HR tag. Sve završio za 5 minuta i TAG je odmah bio aktivantako da sam deonicu SL. Brod - Zagreb istok odmah “platio” ENC uređajem. E sad problem na HR naplatnim rampama je što ENC trake nisu do oljno dugačke i jasno označena pa sam na Lučkom čekao u koloni. Smislio sam da na izlazu iz tunela Učka dokonfigurišem ENC za Bina, ali pošto su gužve usput bile nesnosne, nije mi se dalo da i to stedim, ali u povratku, sigurno. Sve u svemu naš tag i ENP su mnogo bolje organizovani, ali sa novim sistemom koji se lansira u HR biće svemnogo lakše.
 
I ja sam uzeo ENC pre neki dan kod Slavonskog broda. Dobra je stvar, ali su im čitači ENC uređaja katastrofa, tehnologija je arhaična i potrebno je maltene stati ispred rampe da bi se uređaj očitao. Čak i one Fast ENC trake su im spore.

A što se tiče Lučkog, @varicak koliko sam ja primetio na ulasku su im sve trake ENC, tako da ti ne gine čekanje u redu, jer ne postoji ENC only traka. Dok je na izlasku napravljena posebna naplatna rampa Demerje, koja je samo za ENC i kartice, što je po meni opet promašaj, jer će svi turisti nagrnuti tu, i opet ne gine čekanje u koloni.
 
Inicijativa da električna vozila dobiju popust kreće sa realizacijom.

"Ministarstvo građevinarstva inicirati Izmene i dopune zakona o korišćenju javnih dobara na osnovu koga će tražiti nove subvencije za korisnike električnih vozila prilikom korišćenja auto-puteva.

- Oni koji su od prve do četvrte kategorije, na osnovu Izmene zakona, ukoliko bude usvojen na Skupštini, dobiće 13 odsto popusta na korišćenje auto-puteva, dok će oni koji su četvrta kategorija ostvariti popust od 10 odsto - rekao je ministar."
 
Problem sa vinjetama je što moraš da ih imaš i čuvaš za svaki slučaj. Npr udjem u Madjarsku preko Bačkih Vinograda i udjem posle na AP bez vinjete jer nemam gde da je kupim do prve pumpe, dakle ne znam hoće li me kazniti jer nemam vibjetu na delu puta i tu kaznu ponoštiti ako vide da sam je ipak ubrzo uzeo. Pa čuvaj račun pa šta ako padne sistem? Meni je od svoh sistema zapravo najbolji onaj turski koji kombonijr najbolje od dva sveta
 
Problem sa vinjetama je što moraš da ih imaš i čuvaš za svaki slučaj. Npr udjem u Madjarsku preko Bačkih Vinograda i udjem posle na AP bez vinjete jer nemam gde da je kupim do prve pumpe, dakle ne znam hoće li me kazniti jer nemam vibjetu na delu puta i tu kaznu ponoštiti ako vide da sam je ipak ubrzo uzeo. Pa čuvaj račun pa šta ako padne sistem? Meni je od svoh sistema zapravo najbolji onaj turski koji kombonijr najbolje od dva sveta
O turskom sistemu sam pisao prethodnih godina.
HGS je vrlo komforan -nalepnica je jeftina, radi poput skupog taga, a ukoliko nemaš nalepnicu ili kredita, ništa strašno, platićeš u roku od dve nedelje. Pri tome, na ulasku u Tursku ima bezbroj punktova za plaćanje, na usputnim odmorištima, ali i u svakoj pošti. Moguće je pratiti stanje preko aplikacije i onlajn dopunjavati. I da, inflacija im ubija cene putarine. Pri tome, postoji i sjajna mreža puteva koji nisu pod naplatom. Naplaćuju se veliki mostovi i putevi sa oznakom O. Šta treba više nekome ko povremeno vozi turskim putevima?
 
Problem sa vinjetama je što moraš da ih imaš i čuvaš za svaki slučaj. Npr udjem u Madjarsku preko Bačkih Vinograda i udjem posle na AP bez vinjete jer nemam gde da je kupim do prve pumpe, dakle ne znam hoće li me kazniti jer nemam vibjetu na delu puta i tu kaznu ponoštiti ako vide da sam je ipak ubrzo uzeo. Pa čuvaj račun pa šta ako padne sistem? Meni je od svoh sistema zapravo najbolji onaj turski koji kombonijr najbolje od dva sveta
Na Mol pumpama u Srbiji može da se kupi vinjeta za Mađarsku. Par puta uzeo u Jerkoviću ili na autoputu kada sam išao gore.
 
Za Mađarsku uvek kupim na Mol pumpi, a za Bugarsku uvek onlajn. Ne znam zašto, jednostavno sam navikao.
Govorili su mi da je do Segedina moguće doći i bez vinjete, ali nikad ne želim da razmišljam o tome, kupim.
 
svaku vinjetu online, hvala bogu - osim austrijske, ona se moze uzeti najranije za 14 dana od dana kupovine.
do segedina preko horgosa 2 samo pravo lokalnim putem, bez vinjete.
 
Koje je radno vreme kamiona u Presevu? Zna li ko? Kamion gde se vrsi prekonfiguracija taga, da se razumemo.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Vrh