Šta je novo?

Naplata karata i kontrola - [ Beograd Plus,... ]

Ja mislim da na kartici postoji podatak kad je ocitana i da mogu da provere, jer sam prisustvovao kad je kontrolor nekoj devojci rekao da je kartica ocitana poslednji put juce u toliko i toliko sati...
 
Jumper":9159y6fq je napisao(la):
Ja mislim da na kartici postoji podatak kad je ocitana i da mogu da provere, jer sam prisustvovao kad je kontrolor nekoj devojci rekao da je kartica ocitana poslednji put juce u toliko i toliko sati...

Zbogom privatnosti, nedostajaćeš nam.
 
Iz danasnje Politike:

`Botagiji sajt busplusa

Gradjani vise nece morati da idu do stajalista da bi videli koju sifru treba da ukucaju u poruci da bi saznali za koliliko minuta stize vozilo javnog prevoza. Ovu informaciju, na jesen, (?!), moci ce u svakom trenutku da vide na sajtu buslusa. Osim naziva stajalista i njihovih kodova, na ovoj mapi bice prikazana i granice izmedju prve i druge zone jedinstvenog tarifnog sistema. Na istoj internet adresi moci ce da se vidi i koliko kosta dopuna pojedincanih nepersonalizovanih karata po zonama-kazu u busplusu. U ovoj firmi su demantovali informaciju da su provajderi vec poceli da naplacuju sms servis. Ipak, ova usluga, ce kao i svaka druga, poceti da se naplacuje od septemba. Koliko ce kostati, za sada nije poznato.`

Sta reci, osim mali korak za coveka, a veliki za covecanstvo, mislim, ako posle godinu dana od pocetka cele ovde price ce da zavrse manje vise koristan i funkcionalan sajt, ja mislim da mi nema sta da brinemo, za jedno 20 godina ce mozda nauciti da rade kako treba i ostatak svog posla.
Zasto ne nastave postavljanje displeja za najavu dolaska? A da..morali bi da smisle kako da naplate gledanje neceg manje vise nepouzdanog (iz raznoraznih razloga)...
 
Pa ti displeji i tako stoje za ukras sinoc oko 21h slavija smjer ka trgu sva vozila su dolazila za 5 ili 6 stanica a onda se pojavila 29 na displeju je idalje pisalo 6 toliko o tome :D
 
Šverc u prevozu zakonom zaštićen
IZVOR: 021
Novi Sad -- Ukoliko kontrolor Gradskog saobraćajnog preduzeća putnika zatekne bez karte ne postoji nijedan legalan način da ga zadrži dok ne dođe policija, piše portal 021.





Tu informaciju novosaskomp ortalu potvrdila je portparolka Gradskog saobraćajnog preduzeća Snežana Jaković. Prema njenim rečima, kontrolori nemaju pravo ni na fizički kontakt ni na legitimisanje "slepih putnika".

"Naš kontrolor ga ne može sprečiti da izađe iz vozila na sledećoj stanici i odšeta. Prema našem uputstvu, kontrolor GSP-a u slučaju kad putnik nema kartu može samo da pozove policiju, ali ne i da ga spreči da napusti vozilo ili da ga na bilo koji način zadrži na mestu", kazala je Jakovićeva za Radio 021.

Centar za prava potrošača nedavno je objavio listu prava i obaveza putnika, ali i nadležnosti kontrolora i komunalne policije u gradskom prevozu i preporučio putnicima da ako primete odstupanja od te liste, odnosno budu svedoci neprimerenog ponašanja nadležnih, slučaj prijave, jer je i snimak mobilnim telefonom dovoljan za pokretanje krivičnog postupka.

Koja su prava putnika i šta ne smeju kontrolori

Iako je putnik pri ulasku u vozilo obavezan da kupi ili pokaže kartu, što je prvo pravilo gradskog saobraćajnog prevoza, kada su prava putnika u pitanju, ona nigde nisu istaknuta, te mnogi i nemaju predstavu o tome šta kontrolori smeju, a šta ne smeju da rade, kada ih zateknu bez karte.

Iz organizacije za zaštitu potrošača poručuju da bilo kakva upotreba fizičke sile ili izdavanje naredbe vozaču da ne otvara vrata, kako bi putnike bez karte sprečili da napuste vozilo nisu dozvoljeni jer je svako zadržavanje ili izbacivanje putnika krivično delo, za koje mogu odgovarati pred sudom.

Stoga su iz Centra za prava potrošača pobrojali na šta sve kontrolor nema pravo:

- da legitimiše putnike, to pravo prema zakonu ima isključivo policija i komunalna policija

- da bude grub ili bezobrazan

- da pretresa putnika

- da maloletnicima insistira da mu pokažu dokumenta

- da prisili putnike da plate kaznu bilo kakvim verbalnim ili fizičkim napadom

- da naredi vozaču da zatvori vrata da putnik ne bi mogao da izađe napolje

- da upotrebi bilo kakvu silu da bi sprečio putnika da napusti vozilo do dolaska komunalne policije

- da na bilo koji način dođe u fizički kontakt sa putnikom, svaki takav čin se tretira kao pokušaj protivpravnog narušavanja slobode kretanja ljudi na javnom mestu

S druge strane, kontrolor ima pravo:

- da ponudi putniku koji je bez karte da plati kaznu, što putnik može da odbije jer niko osim sudije za prekršaje nema zakonsko pravo da kažnjava građane za bilo kakve postupke

- da pozove komunalnu policiju, što je trenutno malo verovatno usled ograničenosti kapaciteta tog represivnog aparata

Ukoliko ipak dođe do situacije da je komunalna policija u pratnji kontrolora, ili da putnik nije imao vremena da napusti vozilo pre nego što se komunalna policija pojavila

Komunalna policija nema pravo:

- da podatke iz ličnih dokumenata putnika da na uvid kontroloru

- da privodi u stanicu bilo kojeg putnika kome je moguće ustanoviti identitet

- Komunalna policija ima pravo prema zakonu da izvrši proveru identiteta putnika a na dva načina: uvidom u ličnu ispravu ili na osnovu izjave lica čiji se identitet proverava

- da na osnovu podataka o identitetu putnika, koji je dobila od putnika, podnese prijavu sudiji za prekršaje

- da pretrese građanina ukoliko postoji "opravdan" povod, pretres mora vršiti lice istog pola

- da pozove "pravu" policiju, da im pomogne ukoliko to nađu za shodno.
 
Trkacice, jel to onda znaci da ja onda kod sudije za prekrsaje samo treba da mahnem clanom 90. Ustava i slobodan sam? :)

Naravno, mislim na personalke u vezi sa tim cl.
 
Uf,a ne htedoh prvi da nacnem pricu o danasnjem dogadjaju...

Ok,slazem se,imamo sva prava da budemo mnogo izrevoltirani ,i nervozni i sve,jos jednom ponavljam da je ta fora sa vratima nesto najtuplje sto je iko ikada smislio,i ne treba je postovati,ali nasilje kao resenje ipak ne smemo opravdavati.

Ipak je to covek,pa iako je veliki broj tih kontrolora nadrndan,krajnje bezobrazan i sve... uvek pomislim da je to ipak neciji muz,otac i sl...
I udjem pored njega/nje na srednja vrata komotno,nekad se i pobune,poklopis ih recima i cao...
 
nnikolic1986":2mormi8u je napisao(la):

Nisam nasilan ali zaslužio je i gore!?Upravo si samog sebe demantovao i to u svega nekoliko reči. Samo zato što mu je rekao da uđe na druga vrata manijak ga je metalnom palicom isprebijao, šta bi taj ludak tek uradio da mu je neko u autobusu slučajno stao na patike. Užas u kakvom svetu živimo gde sebi dozvoljavamo taj luksuz da nasilje opravdamo. Postoje drugačiji načini za borbu protiv busplusa, recimo oni likovi što dele letke u autobusima, iako se ne slažem sa njihovim stavovima moram da pohvalim njihove dobre manire i spremnost da koristeći reči ( REČI A NE PALICE) obrazlože svoje stavove. Ovih huligana sa palicama kojima svaka druga reč počinje sa brate mi je pun kofer.
 
Da se nadovezem na prethodni drugi komentar.
Slazem se da ne treba ikada koristiti nasilje, pogotovo ne u ovim slucajevima. Ali najiskrenije, iz dubine duse, mislim da kontrolor nije rekao "Gospodine, ulaz je na predniim vratima." To garantujem milion i dvestapedesethiljada posto. Takve reci ne mogu iznervirati coveka, barem ne u toj meri da ga ovaj zvekne sipkom po glavi. Sigurno je bio bezobrazan, nepristojan ili nesto slicno. Retki su ljubazni kontrolori. Eto danas mi se desilo da sam isao u grupi od troje, uredno kucao kartu za sve, i kada je kontrolor pregledao kartu, napravio je najneverovatniju facu, u stilu "Ova bu**** kucala tri karte". Onda kada je podigao glavu i video nas troje, rece hvala.
Da se vratim na Busplus, opet kazem da su mnogo zas**li sa novim pravilima. Nisam ocekivao da ce ljudi poceti da se svadjaju oko ulaza. Pogotovo ne sa decom. Mislim da ce nna kraju biti udarani i kontrolori i putnici. Ja bukvalno nisam smeo da otkucam kartu kada sam ulazio jer je bila neverovatna guzva iza mene.
 
OK i šta ćemo sada, jedna uvreda (pod pretpostavkom da ga je uvredio) ekvivalent jednom udarcu u glavu, mogli bismo i to da usvojimo kao neku vrstu moralne norme, ionako nismo daleko od toga. Nasilje bilo kakvo nije i ne sme nikada biti opravdano. Koliko puta sam i sam imao neprijatnih iskustva počevši od kasirki u Maxiju, šalterskih službenica pa sve do asistenata na fakultetu, pa mi ipak nikada na pamet nije pala upotreba fizičke sile.
 
Niko normalan ne šeta sa šipkom naokolo. Al da je bezobrazluk ovo sa vratima jeste! A i cena karte je bezobrazna za naše uslove. Ali šipka u glavu nije nikakvo rešenje. Danas šipka, sutra nož ili bomba na nečiju firmu.
 
Kao i uvek,nagrabusice neko ko radi za 20 000 ili 25 000 dinara a ne glavonje.Dobro je da ima preko 200 komentara na b92 na ovu vest sto govori kako je besan narod zbog ovog sikaniranja.
 
Bivis":3qcf9h26 je napisao(la):
OK i šta ćemo sada, jedna uvreda (pod pretpostavkom da ga je uvredio) ekvivalent jednom udarcu u glavu, mogli bismo i to da usvojimo kao neku vrstu moralne norme, ionako nismo daleko od toga. Nasilje bilo kakvo nije i ne sme nikada biti opravdano. Koliko puta sam i sam imao neprijatnih iskustva počevši od kasirki u Maxiju, šalterskih službenica pa sve do asistenata na fakultetu, pa mi ipak nikada na pamet nije pala upotreba fizičke sile.
To hocu i da kazem. Uvek treba biti ljubazan, jer nikad ne znas na kakve ces ljude da naletis. Istina je da je sipka bila preterana, ali i pesnica ilinesto slicno bilo bi opet preterano. Zbog toga ljubaznost na prvom mestu.
 
Bila je danas reportaza u novostima oko bus plusa.

Guzva na sajmu zbog bus plus kontrole.Niko nije bio bez karata,svi koji se svercuju redovno silaze na sajmu ili ruskoj i pesace pored mosta preko Ade i odlaze na stanicu kod Ade ciganlije.

Ulazak je na sva vrata.

Sve u svemu puce im prica skroz.


"milmar"":3q3jm4za je napisao(la):
Danas na liniji 26 u #777...

slika324-large.jpg


:laugh:
 
bolje je preko celih ovako nekako jeftino deluje ;)
a realno dobar je bus plus ono sa beslplatnim je dobro samo u teoriji zamislite kakva bi nam busevi i trole i tramvaji bili da je besplatan prevoz ko u indiji :)
 
sasa901":2xbg010x je napisao(la):
bolje je preko celih ovako nekako jeftino deluje ;)
a realno dobar je bus plus ono sa beslplatnim je dobro samo u teoriji zamislite kakva bi nam busevi i trole i tramvaji bili da je besplatan prevoz ko u indiji :)


Da li je to on upravo rekao da je bus plus dobar ?!
 
sasa901":g3f3i4uk je napisao(la):
bolje je preko celih ovako nekako jeftino deluje ;)
a realno dobar je bus plus ono sa beslplatnim je dobro samo u teoriji zamislite kakva bi nam busevi i trole i tramvaji bili da je besplatan prevoz ko u indiji :)
image.jpg
 
Da li neko ovde zaista postuje te ulaske? Ja se uglavnom vozim obelezenim harmonikama i obavezno ulazim i izlazim na srednja vrata i ne placam trenutno prevoz. Cak mi je super fora kad se u vozilu nalaze ti GSP kontrolori, sede sve vreme i kuliraju, i kad naidjemo na tackastu kontrolu oni kao stanu na srednja vrata i ne daju da se udje. A tackasta kontrola ne ulazi u to vozilo misleci da se u njemu sve uredno kontrolise?!

Pa i meni je BusPlus trenutno fenomenalan, nikad lagodniji sverc, jos sam dobio kontrolore koji me stite od prave kontrole :lol:
 
Vrh