Šta je novo?

Najavljena privatizacija Telekoma

Jasno je zasto se prodaje. Da bi od tih para uradili neke infrastrukturne projekte, 2011 i 2012 i onda na osnovu najsvezijih secanja, dobiti sledece izbore. Zasto ga onda nisu prodali ove godina, ili prosle. Zasto ce ga prodati u godini pred izbore?

Tako da sva ta filozofiranja o isplativosti, monopolu i kojecemu, uopste nisu vazna.
 
o, da, vrlo su vazna, itekako.

Monopol te sprecava da napredujes, omogucava ti da ostvaris profit gotovo po svojoj volji. Nije to monopol nad uvozom crvenog manga iz Juzne Amerike, nego nad telekomunikacionim uslugama jedne zemlje.

Da lakse shvatis: monopol Telekomu omogucava da ih zabole Q za korisnike, nivo i kvalitet usluga koje nude. To je problem.

E sad, o prodaji i njenim modalitetima bi se dalo raspravljati. A ja mislim da se u vezi TS sve lose radi, od pripreme javnosti na tender do njegovog raspisivanja.
 
tako je stf, slazem se 100%.

uostalom, da je srbija normalna drzava, koja ima odgovorne politicare, mi bi birali izmedju 2 dobre opcije -- da se dovede profi menadzment u telekom, racionalizuje poslovanje, podigne nivo servisa i ide ka 'regionalnom liderstvu' ili da se proda nemcima (koji su u jakoj drzavi prisiljeni da posluju na drustveno odgovoran nacin), a od para izgradi mreza brzih puteva koji ce sve vece gradove srbije povezati sa tri medjunarodna koridora. srbija je medjutim banana (ili crevni mango, ko vise voli), a politicari, i oni na vlasti i u opoziciji, su talog zemlje; tako da se izbor svodi na 2 losa: da li vise volimo telekom kao partijsku prciju koju stranke cerupaju kako im se svidi, kome ce mozda mitar miric biti direktor, a za korisnike im je strucno j***, ili pak da se proda nemcima (koji u slabim drzavama ne zaziru ni od kriminala, a kamoli od losih poslovnih praksi - snimi balkanske afere DT-a, kao i hombah-subotic kombinacije), a dobijene pare se spickaju na ko-zna-sta u cilju dobijanja izbora, tako da za dve godine gradjani najverovatnije nece imati ni telekom, ni brze puteve, a ni pare od privatizacije. al' ce zato imati iste ministre u 16. reinkarnaciji, koji ce veselo pricati o srbiji kao lideru regiona, i ulasku u EU (koji je vec 10 godina 5-7 godina udaljen od nas).

nemam ja nikakve dileme da odluka o prodaji telekoma nema veze s ekonomijom vec strogo sa (stranackom) politikom. u protivnom, kao sto si i naveo, naravno da se telekom ne bi prodavao u vreme najvece svetske ekonomske krize posle drugog svetskog rata, a direktno pred izbore u srbiji. u protivnom, ne bi se telekom prodavao (sto ce da dovede do gubitaka radnih mesta, narocito radnih mesta za visoko-obrazovane) u isto vreme kad drzava (tj. gradjani) placa firmama 10 000 eura + zemljiste + infrastrukturu + poreske i carinske olaksice, za zaposljavanje radnika, i u vreme kad se ionako subvencionise sve od kukuruza do automobila. ne bi javna ponuda za prodaju telekoma bila formulisana tako da se i ne zna sta se tacno prodaje i ko tacno prodaje.

medjutim, to sto motivi politicara za prodaju telekoma nisu ekonomske prirode, ne znaci da je besmisleno pricati o ekonomskim (ili bilo kakvim drugim) efektima prodavanja ili ne prodavanja, ili o tome kakav je biznis plan kompanije telekom. ja tako i razumem postojanje ovog topika na forumu; diskutovati da li su srpski politicari korumpirani, nesposobni i vodjeni samozivom logikom je potpuno deplasirano.
 
U sustini, izbor nama u ovakvim okolnostima je izmedju toga da ostavimo telekom u nasem vlasnistvu, i time ga sacuvamo za vreme kada uspostavimo ozbiljnu drzavu, ili da ga prodamo budzasto i ostanemo i bez firme, i bez para i puteva.

Jel to uopste izbor?

Dobro je da odjednom dizu glas svi, bune se. Valja se nesto pa mozda i uspemo da ga spasimo od prodaje. Ja znam da cu se pojaviti na svakom protestu koji se bude organizovao protiv ove "privatizacije"...
 
U sustini, izbor nama u ovakvim okolnostima je izmedju toga da ostavimo telekom u nasem vlasnistvu, i time ga sacuvamo za vreme kada uspostavimo ozbiljnu drzavu, ili da ga prodamo budzasto i ostanemo i bez firme, i bez para i puteva.
sama cinjenica da telekom ne bi bio prodat, ne znaci da bi bio "sacuvan", tj. iste trzisne vrednosti za 4, 5 godina ili u vec nekoj hipotetickoj buducnosti "kad se uspostavi ozbiljna drzava". firme koje imaju lose rukovodstvo (a bez zezanja, pogledaj na sajtu telekoma ko sedi u upravnom odboru i poceces da places) i koje se sistematski pljackaju (od strane stranaka ili raznoraznih "visih drzavnih interesa", u ovom slucaju) su firme koje ce u otvorenoj trzisnoj utakmici gubiti trku sa konkurentima koji te probleme nemaju. uopste nije ocigledno da vrednost telekoma u buducnosti ne bi bila manja nego sada, ja cak mislim da je ona danas dosta manja nego pre 3 godine, odnosno pre ulazaka u preskupe avanture u RS i CG. naravno, razlozi sto se uslo u akviziciju u RS, i osnivanje kompanije u CG nisu ni bili ekonomske prirode, vec politicke, da ne kazem "nacionalne" prirode. mada cesto nije najpametnije voditi biznis rukovodeci se nacionalnim interesom, to je ipak legitimno i mnoge zemlje to rade, ali je fer ovde pitati, sto je i savet za borbu protiv korupcije upitao, otkud sada 180 stepeni zaokret? potencijalni problemi koje ja licno mogu da vidim (a nisam insajder, ne znam detalje), a koji bi mogli da postanu akutni u skorijoj buducnosti (i vrlo verovatno pre fiktivne buducnosti u kojoj je uspostavljena ta ozbiljna drzava) su:

1) 40% prihoda cele telekom grupe generise fiksna u srbiji. telekom je tu upravo izgubio monopol. to se ne vidi danas, i verovatno se nece osetiti sledecih godinu-dve, ali ne postoji jasan nacin u ekonomiji kako da gubitkom monopola povecas udeo u trzistu, narocito kad krupni igraci krenu da ulaze na to trziste. dodatni bonus je sto konkurencija moze postati atraktivnija i u drugim sektorima jer ce imati mogucnost davanja paketa (npr. fiksna + internet) i tako u buducnoti moze dodatno ugrozavati telekomove pozicije i van fiksne.

2) lose stanje u zavisnim firmama. u crnoj gori, M-tel je gubitas od osnivanja (2007) i gubici su porasli u 2009. u odnosu na 2008, iako M-tel vec drzi oko 30% trzista, tj. neko drasticno sirenje nije bas verovatno. telekom srpske posluje u plusu, ali ima jak negativan trend -- za 2009. godinu prihodi su porasli 18.7%, a rashodi cak 26.5%; firma je zabelezila ukupan odliv novca u 2009. i samim tim smanjenje obrtnih sredstava; dug raste dok kapital stagnira... indikativno je da su prakticno sve vrste rashoda porasle po stopi vecoj od prihoda. naravno, to moze biti samo privremena slabost uzrokovana SEKOM ili vec necim drugim (ali hmm, ista stvar se nije desila u telekomu srbija), ali mogu biti u pitanju i strukturni problemi koji polako isplivavaju -- ja i ti ne mozemo znati sta je od ta dva. ja u svakom slucaju, za svoje pare, ne kupujem deonice firmi ciji godisnji finansijski izvestaji izgledaju kao kod telekoma srpske. pritom, dug maticne firme -- telekoma srbije -- je oko milijardu eura, ubedljivo najvecim delom posledica tog regionalnog sirenja.

3) problemi u daljem razvoju. investicije u 2009. su 30% manje nego 2008. a sva je prilika da ce u 2010. biti jos manje, jer drzava povlaci zaradu iz telekoma koja bi isla u investicije i ubacuje je u potrosnju (skoro je telekom, a na pritisak vlade, ponovo dodelio dividende; 20% je otislo grcima u kesu, 80% u budzet srbije i to su tih 5000 dindzi sto ce svaki penzioner u srbiji dobiti). naravno, u vecini kompanija u svetu investicije su smanjene zbog krize, medjutim profitabline kompanije akumuliraju taj kes na racunu, a ne bacaju ga kroz prozor, i time samo odlazu investicije za kasniji bum. vlada srbije, s druge strane, telekom koristi kao kasicu prasicu i olupa je kad god im tako nadodje. zadnje je bilo za penzionere, sutra ce mozda biti za sudsku administraciju, prekosutra za policiju... veliko je pitanje da li bi telekom mogao da prati tempo investicija, u vrlo dinamicnom sektoru telekomunikacija (a na otvorenom trzistu), vodjen takvom vladom.

4) zaposleni. ukoliko se problem nezaposlenosti u srbiji produzi (a kraj bas i nije na vidiku), povecace se pritisak na telekom da zaposljava zasluzne partijce, rodbinu zasluznih partijaca i sl. takav scenario bi naravno, ugrozio profitabilnost firme, raspoloziv novac za investicije i samim tim poziciju telekoma na trzistu.

svaki od ova 4 faktora pojedinacno (a kamoli svi zajedno u nekom najgorem slucaju) mogu ozbiljno da uzdrmaju vrednost telekoma u buducnosti.

ponovo, moj licni stav je da se ovde ne bira izmedju dobre i lose opcije, vec dve lose. meni je tesko da provalim gde gradjani srbije manje gube -- da se ostavi koza da cuva kupus ili da se kupus trampi za sargarepe, pa one daju kozi na cuvanje. ima elemenata i za i protiv; mada, sad kad su mi se neke stvari slozile u glavi, najverovatnije nije ni bitno, sanse su da se u oba slucaja zavrsava bez baste a sa sitom kozom. :/

pozdrav.
 
Djaba sve .... ako u priči ,,carevo novo odleo,, Telekom prestavlja stare gaće neka odu i one, za novo odelo ... pa ostaje nam da sačekamo nekog klinca da otkrije i javno da uzvikne ,, car je go ,,....
 
@MisterNo

U pravu si. Fiksna telefonija i dalje ima znacajan udeo u prihodima kompanije, sto je prirodno. Sve statistike u poslovnim rezultatima, kako naseg Telekoma, tako i kompanija u svetu belezi pomeranje u udelu koji pravi ovaj vid komunikacije. Tako i u Srbiji, Telekom od kako ga je Djindjic otkupio od Italijana i od kad su krenule investicije i modernizacija u sustini prati iste trendove. U proseku prihodi u fiksnoj telefoniji opadaju tempom od oko 10% godisnje, dok primat preuzima mobilna telefonija, a najveci deo nominalnog rasta lezi u distribuciji internet usluga(ove godine rast je preko 100% recimo). Mozemo reci da je u tom smislu godisnji izvestaj kompanije prirodan sled stvari za trziste na ovom nivou razvoja.

Sto se tice Radujka i ekipe, ja stvarno sa tom ekipom rezimskih mediokriteta koji su se "uhlebili" u javnim preduzecima nemam nista. Ja se samo borim da zastitim javni interes, kao interes svih nas gradjana. U kriminalnom upravljanju ekonomijom ovo mi je pokazni primer, pa zato pricam sada dok se sve nije desilo. Sto je Platon rekao:" Nezainteresovani ljudi su osudjeni da njima vladaju zli ljudi". Kao sto sam vec i govorio na ovom topiku, kada bi svi gradjani imali osecaj da se radi o njihovoj imovini, mozda bi sudbina nekih stvari u ovoj zemlji bila drugacija. Kada se Telekom proda, bice kasno za ove diskusije, a mi cemo ostati i bez Telekoma i bez para i bez fantomskih koridora.

E sad, kada govorimo o realnosti vezanoj za komapniju kakva je Telekom, tu mozemo svi da se slozimo da je to mesto zloupotrebe, loseg upravljanja, korupcije i negativne selekcije. To nije sporno. Medjutim, sporno je kako prosecan gradjanin u Srbiji vidi resenja u tim situacijama. Da li je to posledica hronicne apatije ili ukorenjenog nihilizma ili neceg drugog je neka druga tema. Ljudi potezu za prodaju kompanije kako bi je "oteli" korumpiranim partijama, medjutim to je argument upravo tih koji nas pljackaju jer su im privatizacije veoma unosne "seme", zbog kojih su inace tu. Zanimljivo je da je premijer Cvetkovic i njegova kompanija ucestvovala i u privatizaciji 1997., a istu inicijativu vuce i sada i opet je ukljucena u posao. Nema veceg uspeha za jednog konsultanta da dva puta proda istu kompaniju i uzme kajmak.

Naravno da je vrednost Telekoma danas manja nego sto je bila pre 3 godine. Danas se nalazimo duboko zasli u krizu koja je toliko teska i sistemska da vec postoji konsenzus da se nece zavrsiti u ekonomskom modelu u kome zivimo danas. Bilo kakva prodaja u ovakvom ekonomskom okruzenju, koje podrzaumeva nedostatak kapitala i sredstava mora da podrazumeva i znatno nizu cenu. Sa cenom kompanije nema ali nikakve veze posao u RS i CG, to je zabluda. Rast prihoda i dalje podrazumeva otplatu investicije u roku koji je manji od jedne decenije. Sto se tice posla u CG, tu se radi o "greenfield" investiciji, pa su bilansi verovatno negativni(pogledaj bilans recimo VIP operatera u Srbiji i bice ti jasno o cemu govorim), ali to je manje bitno posto se radi o jako malom segmentu poslovanja.

Sto se tice tvojih dilema oko buducnosti kompanije tu ima dosta razloznih argumenata, ali ja smatram da za njih postoji resenje, koje je uvek bolje od prodaje kompanije.

1. Fiksna telefonija: trend opadanja prihoda kako od marginalizacije tog vida komunikacije, tako i od povecanja konkurencije sa kojima su se susrele tokom prethodne decenije skoro sve telekomunikacione kompanije u razvijenom svetu resavan je daljim sirenjem. velike svetkse korporacije su pad prihoda nadoknadjivale upravo akvizicijama monopola po istocnoj Evropi. Posto je pad u tom segmentu neminovan kao posledica tehnoloskog napredka, znaci ne radi se o "plafonu" te industrijske grane vec o evoluciji, svaka dobro upravljana kompanija ce pratiti potrebe potrosaca i novim uslugama zadrzati svoju trzisnu poziciju. Kao sto vidimo iako je deterioracija fiksne telefonije nesto sto se u razvijenom svetu desilo jos pre 7-8 godina telekomunikaciona industrija se nije raspala, vec transformisala prema novim potrebama trzista.

2. U tvom agrumentu koji sugerise da kompanija propada i da joj prihodi tonu u odnosu na rashode na svim trzistima je simplifakcija tokova u tako velikom sistemu. Mozda bi bilo najbolje staviti celu pricu u realni kontekst, gde u Srbiji budzet krpi rupe sa ekstra oporezivanjem telekomunikacija, a gde je ekonomija u toliko losem stanju da bi bilo kakvi drugaciji rezultati bili pravo iznenadjenje. Isto bi opet podsetio na uredbu sa kraja 2007. godine gde je uredbom vlade ukinut investicioni budzet u korist republickog budzeta. Slicno je pre nekoliko dana prakticno "reketaski" ispraznjen racun Telekoma kako bi se isplatili obecani bonusi za penzionere. Tu se u potpunosti slazem sa tobom, vlast je glavni uzrok problema i zato prodaja nije resenje. Mozda bi bas zbog toga ceo ovaj diskurs morao da se vrati tamo gde mu je mesto, a to je profesionalizacija javnih giganata i politicka revolucija. Nece ti trebati moderne telekomunikacione usluge, jer ces figuratvino receno biti go i bos. Znaci problem se resava tako sto se pristupa uzrocima problema, a oni nisu u Telekomu. Zato je Telekomu potreban spas, kao i gradjanima Srbije.

I onda se jadni vec toliko prevareni narod preko rezimskih medija danima "lozi" da diskutuje kako da se potrosi crkavica koja ce se dobiti prodajom Telekoma. Mahnes sa malo evra pred nosom i svi su odmah tu. Tesko mi je kad vidim da ljudi hoce da "zastite" Telekom tako sto ce ga "oteti" kriminalcima u vlasti i prodati "odgovornim filantropima" iz neke zapadne firme. A kao da ne znaju da nista nece videti od toga, kao sto ni do sada nisu videli. Vec se masta o silnim koridorima, pokusavaju ljudi sami sebe da lazu, valjda im je lakse tako.

Pa posto pare nece videti, mozda da odmah poklonimo telekom na tacni nekom strancu? Ja im stalno ponavljam, tako ce vise da ostete lopove u firmi i Vladi. Bar oni nece dobiti nista, iako smo mi izgubili sve u oba slucaja.....
 
E pa nazalost mislim da ce prodati telekom i da ne mozemo nista promeniti na miran nacin.

Javna tajna je da ce i EPS na dobos...Profesori sa mog fakulteta koji su glavni strucnjaci za energetiku sto se tice turbina i kotlova pricase o tome i scenario ce biti prakticno identican ovome sa telekomom.Dakle evo narodu crkavice,napravite neki putic,ostalo politicari u dzep,ko zna koliko ljudi na ulicu i gotovo...

Samo je pitanje da li ce uspeti EPS pre ili posle izbora da uvaljaju.Bice prodat nemackoj firmi RWE...
 
Postoji najbolja opcija. Dovesti komplet novo i strucno rukovodstvo i menadzment. I kompanija staje na noge.

Ali, ta opcija se uopste i ne razmatra, jer se bira izmedju partijske firme i rasprodaje.
 
@ vucko

cela sira i strucna javnost vec mesecima apeluje na rezim da otvori debatu o pitanju prodaje Telekoma. Potpuno ignorisanje je vec poteglo nekoliko inicijativa da se na ulicama brani Telekom od prodaje. Mislim da i investitora treba upozoriti da se radi o privatizaciji koja ce biti revidirana. Za EPS takodje znam. Iz izvora "bliskih vlasti" sam cuo da se on cuva za sledeci mandat i za vracanje dugova. Zato danas sa Telekomom branimo i EPS. Jednom se mora reci DOSTA.

@stf

Zaustavljanje ove lopovske privatizacije nema alternativu. :p bar ne za nas gradjane....ako je u nama ostalo i zrno odgovornosti. Bojim se da smo poceli da licimo na politicku elitu koja nas vodi.
 
Nadam se da ce biti protest,to bi diglo svest naroda,moramo stati ovoj sramnoj prodaji na put!

Sto se tice EPS-a upravo tako,evo i u TENT-u u Obrenovcu svi inzenjeri sa kojima pricasmo nam rekose da ce ga prodati i da nam je bolje da bezimo iz zemlje sto pre to bolje :/

Zalosno je koliki defetizam vlada kod ljudi,cak i onih koji su obrazovani.
 
pa kid,
nisam siguran za platonovu izjavu, ali osim nje su manje-vise svi podaci koje si naveo opet netacni i proizvoljni. ukljucujuci tu i tvoje navode mojih argumenta iz prethodnog posta. elem, nije ni bitno. svako koga to zanima moze da procita moje originalne postove, a moze i da gugluje vecinu tvojih "informacija" i utvrdi njihovu pogresnost. vrlo kratko, dve stvari: prvo, sasvim je ok biti protiv prodaje telekoma i bez ikakvog razloga. kazati "meni ovde nesto smrdi, ja ovima nista ne verujem, toliko su nas puta prevarili, ja sam protiv toga" je savrseno legitimno, fer i posteno. nije posteno doci u raspravu sa zabarakadiranim stavom i onda konstantno izmisljati razne podatke koji treba da potkrepe taj stav, a bez argumenata odbacivati cinjenice koje ne idu u korist tog stava. drugo, rekao bih da je drzava srbija tu gde jeste najvise zato sto je previse ljudi intelektualno lenjo da samostalno istrazi konkretne informacije vezano za neki problem, vec radije operisu polu-istinama, kafanskim tracevima i frazama; onda to sve generalizuju, dizu na visi nivo od neophodnog, predstavljaju stvari kao pitanje zivota i smrti, i o koncu se proglasavaju zastitnicima napacenog naroda i zakljucuju da je neophodna revolucija. :violina:

e, a ko tek zna koliko bi srbija bila bolja i uspesnija drzava da su se silne generacije studenata od dimitrija tucovica do danas (ukljucujuci i mene) manje brinule o podizanju svesti naroda a vise bavile skolicom i podizanjem svoje struke. :grand:

ajd u zdravlje.
 
@ MisterNo

Zanimljivo je da si uzeo Dimitrija Tucovica kao pocetnu tacku. Ostavih danas komentar na jednom drugom forumu, kako smatram da se bas od tada nacionalnom elitom siri autosovinizam i nihilizam, koji u ovo moderno vreme dostize svoj vrhunac sa preuzimanjem celokupnog sistema i projektovanjem tih vrednosti na ceo narod. On se sada krije pod maskom lazne pragmaticnosti, polit-realizma, i promocije uskih vidika koji trebaju da nas "spasu od preterenog filozofiranja".

Nisam ti odgovorio na prosli wall of text,, zato sto sam smatrao da nemam sta da dodam na KiDov odgovor. To je izgleda bila greska...

Al haj'mo redom...

1) 40% prihoda cele telekom grupe generise fiksna u srbiji. telekom je tu upravo izgubio monopol. to se ne vidi danas, i verovatno se nece osetiti sledecih godinu-dve, ali ne postoji jasan nacin u ekonomiji kako da gubitkom monopola povecas udeo u trzistu, narocito kad krupni igraci krenu da ulaze na to trziste. dodatni bonus je sto konkurencija moze postati atraktivnija i u drugim sektorima jer ce imati mogucnost davanja paketa (npr. fiksna + internet) i tako u buducnoti moze dodatno ugrozavati telekomove pozicije i van fiksne.
Telekom nije izgubio monopol. 100% fiksne telefonije je u njihovim rukama, kao i celokupna infrastruktura. To sto on vise nema sistemsku zastitu ne znaci da nije fakticki monopolista. Tvrdnja da krupni kapital samo sto nije usao u fiksnu telefoniju u Srbiji, da se takmici sa jednim ovakvim telekomom, je u najmanju ruku proizvoljna i maglovito hipoteticka. A dalje izvodjenje predvidjanja iz te hipoteze - da ce novi igrac imati atraktivnije pakete (npr. fiksna + internet) od naseg telekoma - je vec previse neozbiljno. Ispada kao da telekom ne moze da ponudi to isto, i bolje. Kao sto i sada sabija Telenor i VIP u mobilnoj telefoniji, parirajuci svim ponudama...

2) lose stanje u zavisnim firmama. u crnoj gori, M-tel je gubitas od osnivanja (2007) i gubici su porasli u 2009. u odnosu na 2008, iako M-tel vec drzi oko 30% trzista, tj. neko drasticno sirenje nije bas verovatno. telekom srpske posluje u plusu, ali ima jak negativan trend -- za 2009. godinu prihodi su porasli 18.7%, a rashodi cak 26.5%; firma je zabelezila ukupan odliv novca u 2009. i samim tim smanjenje obrtnih sredstava; dug raste dok kapital stagnira... indikativno je da su prakticno sve vrste rashoda porasle po stopi vecoj od prihoda. naravno, to moze biti samo privremena slabost uzrokovana SEKOM ili vec necim drugim (ali hmm, ista stvar se nije desila u telekomu srbija), ali mogu biti u pitanju i strukturni problemi koji polako isplivavaju -- ja i ti ne mozemo znati sta je od ta dva. ja u svakom slucaju, za svoje pare, ne kupujem deonice firmi ciji godisnji finansijski izvestaji izgledaju kao kod telekoma srpske. pritom, dug maticne firme -- telekoma srbije -- je oko milijardu eura, ubedljivo najvecim delom posledica tog regionalnog sirenja.
i Mtel i Telekom Srpske se i dalje investiciono razvijaju. U Srpskoj je tokom 2009. u rad pusteno skoro 1000 novih baznih stanica, i znatna sredstva su ulozena u digitalizaciju fiksne telfonije, kao i u opticku transportnu mrezu. U Crnoj Gori se takodje ulaze u izgradnju baznih stanica u cilju povecanja pokrivenosti signalom. Kompanija je ulozila sredstva i za ulazak na fiksno wireless trziste u CG. A u obe cerke kompanije su potpisani novi ugovori o zakupu prosle godine, koji su znatno uticali na rashodnu stranu. U svakom slucaju, socan procenat rashoda i dalje odlazi na investicije.

Iz svega se vidi da je negativan trend samo statisticki pokazatelj, a ne i podatak koji tera na paniku i zabrinutost za buducnost kompanije.

3) problemi u daljem razvoju. investicije u 2009. su 30% manje nego 2008. a sva je prilika da ce u 2010. biti jos manje, jer drzava povlaci zaradu iz telekoma koja bi isla u investicije i ubacuje je u potrosnju (skoro je telekom, a na pritisak vlade, ponovo dodelio dividende; 20% je otislo grcima u kesu, 80% u budzet srbije i to su tih 5000 dindzi sto ce svaki penzioner u srbiji dobiti). naravno, u vecini kompanija u svetu investicije su smanjene zbog krize, medjutim profitabline kompanije akumuliraju taj kes na racunu, a ne bacaju ga kroz prozor, i time samo odlazu investicije za kasniji bum. vlada srbije, s druge strane, telekom koristi kao kasicu prasicu i olupa je kad god im tako nadodje. zadnje je bilo za penzionere, sutra ce mozda biti za sudsku administraciju, prekosutra za policiju... veliko je pitanje da li bi telekom mogao da prati tempo investicija, u vrlo dinamicnom sektoru telekomunikacija (a na otvorenom trzistu), vodjen takvom vladom.
Sve si rekao sa poslednjom recenicom. Dakle nije problem u kompaniji vec u aktuelnoj vladi (i svakoj koja se bude ovako odnosila prema telekomu, da ne bude zabune). Istoj toj vladi koja bi sada da ga proda pod izgovorom da se nema para za nove investicije.

4) zaposleni. ukoliko se problem nezaposlenosti u srbiji produzi (a kraj bas i nije na vidiku), povecace se pritisak na telekom da zaposljava zasluzne partijce, rodbinu zasluznih partijaca i sl. takav scenario bi naravno, ugrozio profitabilnost firme, raspoloziv novac za investicije i samim tim poziciju telekoma na trzistu.
Opet, problem je u vladi a ne u firmi. A argument na koji ciljas sve vreme - da je mozda bolje prodati telekom sada dok ga vlada ne otera u zivo blato - nema puno smisla obzirom da je nametnuto "resenje" neprihvatljivo. A zaista je neprihvatljivo prodati firmu u sred krize za mali deo onoga koliko ona zaista vredi, i to iz svih pogresnih razloga ("neophodnog" smanjenje ucesca javnog sektora u privredi, i slicnih gluposti). I ovde dolazimo do sustine. Pred nama je izbor (nasilno smo pred njega dovedeni sa ovakvim osionim ponasanjem vlade), da li da prodamo firmu ili ne. I vreme je da izaberemo. Koji je tvoj izbor?

Btw, moram priznati da mi cela ova rasprava lici na neku kruznu logiku: vlada planira da proda telekom - telekom lose posluje zbog vlade - telekom treba prodati.
 
telekom je izgubio monopol nad fiksnom (i to je jako dobra stvar), tu nema bas mesta nadgovornjavanjima. do sada nije zakonski postojala mogucnost da imas fiksni telefon van PTT-a, sada postoje dva licencirana provajdera, sutra ce ih (nadam se) biti i vise. odavde postoje dva puta u fiksnoj telefoniji: jedan je da telekom ostane drzavni i bude u poziciji da na trzistu zloupotrebljava to sto je on i vlasnik infrastrukture, i da kao i do sada prihode u tom sektoru ostvaruje mahom samaranjem gradjana. drugi je da se drzava odrekne direktnog biznis interesa u tom sektoru, i zakonski regulise koriscenje infrastrukture tako da omoguci zdravu konkurenciju izmedju vise kompanija (bas kao sto je to slucaj u npr. mobilnoj). nemam ni najmanju dilemu da je druga opcija bolja za sve gradjane srbije i da ka tome treba ici. niko nigde nije postavio hipotezu "da ce novi igrac imati atraktivnije pakete", vec da ce telekom biti pred drasticno vecim izazovima nego do sad. jednostavno, sektor u kome je telekom generisao preko 50% prihoda u srbiji, a u kome je po automatizmu imao 100% trzista i gde je mogao da lupa cene kako im se navrne, sada je otvoren za napad konkurencije. to su vrlo proste cinjenice, a ne visoka matematika. to da li bi telekom u fer utakmici oduvao konkurenciju ili bi poklekao, ko bi davao atraktivinije pakete od koga, to ja ni ne pokusavam da predvidjam -- nisam milan tarot. naravno, moguce je telekom "braniti" tako sto ce mu se omoguciti de fakto monopol, na sta ti ciljas, ali tu se onda ne moze govoriti o uspesnoj kompaniji, vec o onoj koja zavrce usi gradjanima, i koja je i dovela do toga da je fiksna u srbiji na zacelju evrope po svim merilima, osim cene.

slobodni gotovinski tok u telekomu srpske je pao za mashala 41%(!!) dok se kapital nije povecao, i to nema nikakve veze s velikom kolicinom neophodnih investicija koje ti pominjes, jer se investicije ni ne knjize kao gotovinska aktivnost -- one ulaze odvojeno i kompenzuju se amortizacijom u izvestajima, tako da se pojavljuju u ukupnim rashodima, ali ne menjaju saldo novcanih aktivnosti preduzeca (osim ako ne idu u povecanje kapitala). zakup koji pominjes takodje veze nema, video si valjda i sam da je to najmanji rashod u izvestaju koji cini 3% svih rashoda u RS. svi troskovi u RS sem jednog rastu brze od prihoda, a oni najbitniji -- i najveci -- plate i troskovi operatora takodje rastu brze od prihoda. sumnjam da to sve ima veze s ekonomskom krizom, jer ona postoji i u srbiji, pa se to ipak ne desava u telekomu srbije. sad, da li treba biti zabrinut za buducnost te kompanije? pa ja stvarno ne znam, ali iskreno i ljudski ti kazem -- da je moja kompanija, da su u pitanju moje licne pare, ja bih jako brinuo (a da sam se za takvu firmu zaduzio 700 miliona evra kao sto je to telekom srbije maestralno uradio, pa trcao bih okolo i vristao). ja ne znam da li je fluktuacija (a i sam rekoh da je to apsolutno moguce), jer nisam u menadzmentu firme i nisam milan tarot, ali ti u svakom slucaju nisi dao ni jedan jedini ekonomski razlog da je u pitanju statisticka fluktuacija a ne trend, pokazao si samo da ne znas kako se knjize investicije u jednoj kompaniji. oko ovoga, a i generalno, to sto se menadzment telekoma (pa i radnici) zalaze da se kompanija proda, a oni sami izlete napolje, moze se objasniti partijskom lojalnoscu, ali nije nemoguce i da oni kao insajderi razumeju da je zagrizeno vise nego sto moze da se sazvace.

pri tom, da stvari budu najsmesnije (najtuznije?), ta 4 razloga koja sam naveo nisu razlozi ZA prodaju kao sto ih ti predstavljas (ili kid), vec kao sto sam i eksplicitno napisao -- ozbiljni faktori zasto cena telekoma *moze* biti manja u buducnosti, tj. zasto ne-prodaja nije automatski isto sto i "cuvanje" firme, kako ljudi cesto rezonuju. i to nema nikakve veze s aktuelnom vladom ili "rezimom"; realnost je da mi nemamo pozitivna iskustva u vodjenju drzavnih kompanija (u duzem vremenskom periodu) ni u jednom periodu dosadasnje istorije. ljudi cesto previdjaju da su mnogi ex-'giganti' (npr. zelezara smederevo koju je neko pomenuo) upropasteni u idealnim ekonomskim vremenima, i bili gubitasi jos pre uvodjenja sankcija. i to nema veze samo s direktnim kradjama koje se daju spreciti, to ima veze pre svega sa losim poslovnim potezima, sa ne-domacinskim poslovanjem, s drugarskim ugovorima, rodjackim vezama... tako je bilo nekad, tako je i danas: 2007. i akvizicija telekoma srpske (sto je baj d vej uradio kostunjavi, tj. prosli "rezim", a ne ovaj "rezim") -- los poslovni potez za udzbenike, koji je po meni i glavni razlog (cak vise nego ekonomska kriza) sto je cena telekoma danas niza od one koju su ljudi ocekivali. i nema razloga tu padati u vatru ili bedak, pricati o nihilizmu ili revolucijama. to uopste ne znaci da smo mi neki cudni i nakaradni narod; ma jok bre, od oko 190 drzava na ovom svetu ti na prste mozes da izbrojis one gde drzavne firme domacinski posluju bas kao i privatne ili javne kompanije. u velikoj vecini slucajeva, drzava je prosto fokusirana na stvaranje dobre makro-ekonomske situacije za biznis i na regulaciju trzista, a ne na vodjenje firmi i ubiranje dividendi. to da je drzava los biznismen, to su mnogi apsolvirali, mi smo samo i doktorirali. uostalom, mozda ce biti jos jedne sanse da se drzava trenira k'o vlasnik; cena telekoma je visoko postavljena, nije nemoguce da niko ne ponudi 1,4 milijardu evra, i da firma ostane partijama na upravljanje.

nego pomenuo sam intelektualnu lenjost kod ljudi u srbiji u proslom postu, kako ih mrzi da sami istrazuju i formiraju autonomno svoj stav, pa me sad ovo jako zanima: dakle kad ti kazes

Zanimljivo je da si uzeo Dimitrija Tucovica kao pocetnu tacku. Ostavih danas komentar na jednom drugom forumu, kako smatram da se bas od tada nacionalnom elitom siri autosovinizam i nihilizam, koji u ovo moderno vreme dostize svoj vrhunac sa preuzimanjem celokupnog sistema i projektovanjem tih vrednosti na ceo narod. On se sada krije pod maskom lazne pragmaticnosti, polit-realizma, i promocije uskih vidika koji trebaju da nas "spasu od preterenog filozofiranja".
najiskrenije: da li si ti siguran da to TI smatras, a ne CEDOMIR ANTIC koji je bas to objavio u politici u prosli petak:
http://www.politika.rs/pogledi/Chedomir-Antic/153339.sr.html
slazem se i ja umnogome sa tim pogledom, ali ga ne bih predstavljao kao svoj, sem ako ne bih bio cedomir antic... a i ne mislim da autosovinizam ima ikakve veze s prodajom telekoma.
 
Prvu gresku koju pravis je da celu stvar posmatras samo kroz ekonomsku prizmu. Kako u nasim induvidualnim zivotima, tako i u javnom sektoru drzave, pare nisu jedino merilo uspeha. Pa je tako tebi kupovina Telekoma Srpske neracionalana jer je preplacena (a slazem se da je malo preplacena). Taj argument bi priznao nekom Eskimu sa kojim teoretisem, ali tebi ne mogu posto si racunam upoznat sa situacijom sa obe strane Drine. Poslovi se ugovaraju kako iz ekonomskih, tako i iz strateskih, drustvenih i politickih razloga. Ovo naravno iznosim samo kao princip, a konkretan slucaj kupovine Telekoma Srpske sadrzi sve te aspekte. Meni ta akvizicija nije tesko pala - naprotiv. Iako tada nisam podrzavao Kostunicu, konkretan potez kupovine Telekoma Srpske sam priznao kao sjajan potez. I ekonomski, zbog toga sto su u pitanju telekomunikacije koje ne mogu a da ne donose pare ako iole ozbiljno posluju. Fiksna mozda bude poslovala slabije dok se potpuno ne digitalizuje i ulozi u infrastrukturu, posle toga izdaci odlaze uglavnom na odrzavanje te infrastrukture. Mobilna posluje po principu odasiljana signala sa postavljenih stanica, sto ce reci sama usluga razgovora kompaniju ne kosta nista kad je vec ulozila da ga omoguci. I tu se dakle tekuci troskovi svode na odrzavanje. Zasto ovo pricam? Pa zato sto ti uzimas statisticke podatke poslovanja (a svi znamo dosetke o statiscici, zar ne?:) u protekle 2 godine, pricas o gotovinskom toku (izdvajajuci ga iz ukupnog pregleda poslovanja kompanije, iz nepoznatog razloga), stidljivo pominjes SEKU (koja ima ogroman uticaj na ukupno makroekonomske uslove u kojima kompanija posluje), i tako svasta nesto, kao kisa oko Kragujevca, sve stidljivo navodeci na zakljucak da kompanija lose posluje u rukama ove drzave (koju predstavlja aktuelni rezim, dakle promenljiva kategorija).

To je nastavak besmislene rasprave u kojoj se svi slazemo. Problem je sto ti to uzimas kao ekonomski aksiom, odbijajuci da uopste razmotris argument da kompanija treba da ostane u rukama drzave koja bi je rekonstruisala. I nastavljas sa lamentiranjem nad nasom dokazanom nesposobnoscu, sto zalazi u domen nihilizma. Sta vise, kao primer za tu nesposobnost dajes Sartid, implicirajuci da se "privatizacija" pokazala kao resenje. Na stranu prica o samoj kriminalnoj privatizaciji, koju smo ispricali pre par strana, ta zelezara sada ne radi. Pogon koji ne radi je nista. Zakljucan kapital za vlasnika, nikakav prihodnik za drzavu.

Ja nudim drugaciju perspektivu. Drzava mora zadrzati vlasnistvo nad kompanijama i sektorima koje smatra kljucnim ili strateski bitnim, poput telekomunikacija. To moze i ne mora da znaci drzavni monopol, u zavisnosti od sektora do sektora, od kompanije do kompanije. U slucaju fiksne telefonije Telekoma Srbije, jesam za liberalizaciju trzista, ali ne tako sto bi izgradjenu i tehnoloski osavremenjenu infrastrukturu koju smo svi mi zajedno gradili, damo na slobodno koriscenje bilo kojoj privatnoj kompaniji. Dakle, TS kao drzavna firma jedina ne bi placala koriscenje infrastrukture, a taj povlasceni polozaj bi koristila da bude regulator na trzistu. Ako privatna inicijativa ne dovede do osetnog povecanja kvaliteta usluga, ili snizavanja cena, TS bi intervenisala podizuci uslugu ili snizavajuci cenu, terajuci i konkurenciju da uradi isto. Tako se dolazi do najbolje cene/usluge za gradjanina potrosaca, a ne tako sto ce se prepustiti sve privatnom sektoru i fantomskim zakonima slobodnog trzista.

pri tom, da stvari budu najsmesnije (najtuznije?), ta 4 razloga koja sam naveo nisu razlozi ZA prodaju kao sto ih ti predstavljas (ili kid), vec kao sto sam i eksplicitno napisao -- ozbiljni faktori zasto cena telekoma *moze* biti manja u buducnosti, tj. zasto ne-prodaja nije automatski isto sto i "cuvanje" firme, kako ljudi cesto rezonuju. i to nema nikakve veze s aktuelnom vladom ili "rezimom"; realnost je da mi nemamo pozitivna iskustva u vodjenju drzavnih kompanija (u duzem vremenskom periodu) ni u jednom periodu dosadasnje istorije. ljudi cesto previdjaju da su mnogi ex-'giganti' (npr. zelezara smederevo koju je neko pomenuo) upropasteni u idealnim ekonomskim vremenima, i bili gubitasi jos pre uvodjenja sankcija. i to nema veze samo s direktnim kradjama koje se daju spreciti, to ima veze pre svega sa losim poslovnim potezima, sa ne-domacinskim poslovanjem, s drugarskim ugovorima, rodjackim vezama... tako je bilo nekad, tako je i danas: 2007. i akvizicija telekoma srpske (sto je baj d vej uradio kostunjavi, tj. prosli "rezim", a ne ovaj "rezim") -- los poslovni potez za udzbenike, koji je po meni i glavni razlog (cak vise nego ekonomska kriza) sto je cena telekoma danas niza od one koju su ljudi ocekivali. i nema razloga tu padati u vatru ili bedak, pricati o nihilizmu ili revolucijama. to uopste ne znaci da smo mi neki cudni i nakaradni narod; ma jok bre, od oko 190 drzava na ovom svetu ti na prste mozes da izbrojis one gde drzavne firme domacinski posluju bas kao i privatne ili javne kompanije. u velikoj vecini slucajeva, drzava je prosto fokusirana na stvaranje dobre makro-ekonomske situacije za biznis i na regulaciju trzista, a ne na vodjenje firmi i ubiranje dividendi. to da je drzava los biznismen, to su mnogi apsolvirali, mi smo samo i doktorirali. uostalom, mozda ce biti jos jedne sanse da se drzava trenira k'o vlasnik; cena telekoma je visoko postavljena, nije nemoguce da niko ne ponudi 1,4 milijardu evra, i da firma ostane partijama na upravljanje.
U konacnici, ti to koristis kao argument za prodaju. To izgleda ovako: prvi, drugi, treci, cetvrti faktor koji moze uticati na smanjenje cene u buducnosti > firmu treba prodati sada dok ne padne cena.

Zasto ja imam problem sa tim? Prvo, zato sto su ti faktori, kako sam u proslom postu napisao, uglavnom proizvoljni i podlozni su uticaju, to jest promeni. Pogotovo poslednja dva vezana za ulogu vlade. Drugo, zato sto je resenje koje nudis svojevrsno "lecenje pacijenta tako sto cemo ga ubiti".

Dalje, nije tacno da smo se pokazali kao losi upravljaci drzavnim kompanijama. Naravno, sve zavisi od toga kako koncipiras uspeh, i koje su okolnosti sistema i vremena u kom se posluje. U samoupravljackom sistemu SFRJ, nase javne kompanije su spadale u sam svetski vrh. Pricam o gradjevinskim firmama, masinogradnji, trgovinskim gigantima, itd.

Imam problem i sa tom "realnoscu" uopsteno. Realnost je najpromenjivija kategorija koja postoji. Izmedju toga da propagiram stav da svi mi trebamo da se prilagodjavamo realnosti, i toga da svi mi trebamo da prilagodjavamo realnost nama - ja biram ovaj drugi. Kao uostalom i tih par drzava koje se nisu ogranicile na puko uspostavljanje uslova za privatni biznis, i koje se uzimaju za primer kao razvijene i ozbiljne drzave.

To da je drzava los biznismen je nametnuta neoliberalna ideja. Ceo taj koncept se upravo pred nasim ocima rusi, i tesko da ce ikada vise zaziveti.

Cena od 1,4 milijardi je kriminalno nisko postavljena, a ne visoko. Malo mi je mrsko da opet prolazimo kroz tu pricu oko cene. Evo ti citat iz jednog teksta:

"Факат је и да је Карићев Мобтел продат за 1,5 милијарди евра. Дакле, фирма која се бавила само мобилном телекомуникацијом, која је имала мање од милион корисника, и која је запошљавала неколико стотина људи, је продата за милијарду и пет стотина милиона евра. С друге стране, после куповине Телекома Српске и лиценце за трећег оператера у Црној Гори, наш државни Телеком се може похвалити бројем од преко 7,7 милиона корисника мобилне телефоније. Са додатних 3,4 милиона фиксних прикључака – што чини апсолутни монопол над фиксном телефонијом у Србији, и већинским учешћем на тржишту АДСЛ услуга, Телеком Србије се цени на око 2,5 милијарде евра. Скандалозно! Овде је изузетно важно указати на одабир саветничке куће у припреми приватизације. Наиме, Влада Србије је изабрала Сити групу за саветника, што је избор који завређује више од пажње заинтересоване јавности, с обзиром да иста кућа послује у виду брокера за најозбиљнијег потенцијалног купца – Дојче телеком. Дакле, иста фирма која саветује нашу Владу око процеса и услова приватизације, као и око процене вредности “робе”, ради и као инвестициони саветник најозбиљнијег потенцијалног купца. Ту из скандалозног прелазимо у криминогено."

nego pomenuo sam intelektualnu lenjost kod ljudi u srbiji u proslom postu, kako ih mrzi da sami istrazuju i formiraju autonomno svoj stav, pa me sad ovo jako zanima: dakle kad ti kazes

najiskrenije: da li si ti siguran da to TI smatras, a ne CEDOMIR ANTIC koji je bas to objavio u politici u prosli petak:
http://www.politika.rs/pogledi/Chedomir … 39.sr.html
slazem se i ja umnogome sa tim pogledom, ali ga ne bih predstavljao kao svoj, sem ako ne bih bio cedomir antic... a i ne mislim da autosovinizam ima ikakve veze s prodajom telekoma.
Zanimljivo mi je kad neko pocne sa "najiskrenije", potpuno obesmisljujuci taj pojam svojom praznom i neiskrenom formom...
Da, to JA smatram, a vidim da se i Ceda Antic slaze. A pretpostavljam da bi se napabircilo jos ljudi koji se slazu a razmisljaju svojom glavom. Ili ti sporis da postoji slobodna misao, uopste? Sta da pomislim kad ides okolo i napadas ljude sa kojima se ne slazes da ne misle svojom glavom (pokusavajuci valjda da ih nateras da misle tvojom?).

A autosovinizam ima veze sa stavom koji provejava u tvojim postovima. I uklapa se u jasno iskazani pezorativni stav o dizanju svesti kod ljudi, i o brizi za javni interes uopste. Ono, napisao si da je Srbija tu gde jeste zato sto su joj ljudi intelektualni lenjivci, koji generalizuju, drame, i misle se da brane nesvestan narod od loseg sistema (zlocin nad zlocinima!). Siguran sam da bi isplivao taj autosovinizam na povrsinu da skrenemo temu sa telekoma, na politiku ili istoriju...
 
Taj članak Čedomira Antića je jedna od glupljih stvari koje sam pročitao ove godine.

Ali, MisterNo - +1 za analizu.
 
i od mene jos jedan +1 za MisterNo-a.

Zaista, gotovo udzbenicki objasnjeno i prezentovano, detaljno i sto je najvaznije fokusirano, bez truna demagogije.
 
Ramirez":2c5cjz4q je napisao(la):
U slucaju fiksne telefonije Telekoma Srbije, jesam za liberalizaciju trzista, ali ne tako sto bi izgradjenu i tehnoloski osavremenjenu infrastrukturu koju smo svi mi zajedno gradili, damo na slobodno koriscenje bilo kojoj privatnoj kompaniji. Dakle, TS kao drzavna firma jedina ne bi placala koriscenje infrastrukture, a taj povlasceni polozaj bi koristila da bude regulator na trzistu. Ako privatna inicijativa ne dovede do osetnog povecanja kvaliteta usluga, ili snizavanja cena, TS bi intervenisala podizuci uslugu ili snizavajuci cenu, terajuci i konkurenciju da uradi isto. Tako se dolazi do najbolje cene/usluge za gradjanina potrosaca, a ne tako sto ce se prepustiti sve privatnom sektoru i fantomskim zakonima slobodnog trzista.
Ovim Telekomu ostaje cist monopol jer bi bio direktno povlascen, sto je exibit evidence No1 za monopol. I ne bi ga sigurno koristila da bude regulator na trzistu, ne bi TS imao nikakav interes u tome da mu se na bilo koji nacin uskrati monopol. Ako mu se isti potpuno ne oduzme - sam ga se nikad nece odreci.

I otkad su zakoni slobodnog trzista fantomski? Jel' otud sto je Marksov kapital ponovo trazen?


P.S. kad smo kod infrastrukture: dobar deo TS infrastrukture je direktno finansiran od strane gradjana (nazalost, i od mene pre par godina kad sam uvodio drugu liniju, odrali su me kao macku pri kabliranju od bandere do stana, nepunih 7 metara), tako da je vrlo upitno sta je tu zaista njihovo.
 
Ramirez":142l7aqu je napisao(la):
To da je drzava los biznismen je nametnuta neoliberalna ideja. Ceo taj koncept se upravo pred nasim ocima rusi, i tesko da ce ikada vise zaziveti.
To da je drzava los biznismen je jedna cinjenica dokazana mnogo mnogo mnogo mnogo puta u praksi, a narocito u zemlji Srbiji. Naravno postoje izuzeci - postoje i cele zemlje-izuzeci. I uopste se ne rusi to pred nasim ocima, ako se ista rusi u ovoj krizi to su mnogi koncepti o tome kako drzava treba da intervenise u ekonomiji (i da li treba uopste da intervenise). To da je SEKA dokaz da je privatno vlasnistvo nad velikim firmama lose ili da privatni sektor nije bolji u privredjivanju od drzave je zapravo, kako da kazem, nametnuta neosocijalisticka ideja.

Problem je u tome, kada govorimo o Telekomu i Srbiji konkretno, je sto bi ti da se nekako, vrlo brzo, Srbija transformise iz jednog tipicno loseg primera drzave preumesane u privredu i jedan od tih malobrojnih izuzetaka gde drzava bolje ume da priredjuje od privatnika (ili bar jednako dobro). Sad dovoljno je da pogledas kakvu imamo politicku, khm, "elitu" pa da zakljucis da takvu transformaciju necemo videti u sledecih 20 godina. Vredi li toliko cekati, uzimajuci u obzir kakve su danas prilike?

Drzava Srbija je u mnogo cemu atrofirala i mnoge su pojave metastazirale i uopsteno receno, drzavni aparat je u mnogo losem stanju. Moze to sve mic po mic da se resava - mozda - ali bi trajalo jako dugo i sa mnogo boljim ljudima na politickoj sceni nego sto ih imamo trenutno, i to bi bila jedna mnogoglava azdaja sa kojom bi se bilo jako tesko boriti. Efikasnije je - i mnogo brze - saseci drzavu na njenu, da kazem, minimalnu meru, i onda se fokusirati na to da se ona u tim sektorima gde mora i treba da bude reformise i dovede u neki red (npr. sudstvo, tuzilastvo). Sve te drzavne firme (a la Telekom) su meta za raznorazne politicke parazite koji su tu samo da bi isisavali pare. Sto je manje takvih meta, to ce manje i biti parazita - to nije kao sto si rekao "lecenje pacijenta tako sto cemo ga ubiti" nego lecenje tako sto cemo da amputiramo neki inficirani ud da bi ostatak tela preziveo. Mislim ili to ili da se nadamo da ce nekako kvalitet politicara porasti - sto moze jako, jako dugo da traje. Mene zato raduje na neki nacin to sto je drzava primorana da proda Telekom, i sto ce morati da proda i EPS - jer nakon toga vise nece biti sta da se proda, i nece postojati rezervna varijanta zvana "prodacemo jos neku veliku firmu ako zafali para", vec ce neko morati da pravi neke ozbiljne promene u toj drzavi. Najbolja i najodgovornija drzava je ona koja zavisi samo i jedino od poreza svojih gradjana.

A ako tebe toliko brine strano vlasnistvo nad Telekomom, evo ti predlog: neka drzava da deonice na slobodnu prodaju na berzi i neka zakonom propise da strani kapital ne moze da premasi 49% vlasnistva, i neka ogranici svako pravno ili fizicko lice na max. 5% vlasnistva (da ne bi doslo do tajkunizacije). I to je mnogo bolje nego da firma ostane u drzavnom vlasnistvu.
 
jovanovm":2zpbqsc0 je napisao(la):
Taj članak Čedomira Antića je jedna od glupljih stvari koje sam pročitao ove godine.

Ali, MisterNo - +1 za analizu.
Clanak je zapravo vrlo tacan (za ovaj istorijski osvrt nisam bas siguran, mislim na generalna zapazanja o danasnjoj politickoj sceni), "u sridu" sto bi rekli.

I takodje +1 za MisterNoa
 
Kartograf":2nqymlwp je napisao(la):
Ramirez":2nqymlwp je napisao(la):
U slucaju fiksne telefonije Telekoma Srbije, jesam za liberalizaciju trzista, ali ne tako sto bi izgradjenu i tehnoloski osavremenjenu infrastrukturu koju smo svi mi zajedno gradili, damo na slobodno koriscenje bilo kojoj privatnoj kompaniji. Dakle, TS kao drzavna firma jedina ne bi placala koriscenje infrastrukture, a taj povlasceni polozaj bi koristila da bude regulator na trzistu. Ako privatna inicijativa ne dovede do osetnog povecanja kvaliteta usluga, ili snizavanja cena, TS bi intervenisala podizuci uslugu ili snizavajuci cenu, terajuci i konkurenciju da uradi isto. Tako se dolazi do najbolje cene/usluge za gradjanina potrosaca, a ne tako sto ce se prepustiti sve privatnom sektoru i fantomskim zakonima slobodnog trzista.
Ovim Telekomu ostaje cist monopol jer bi bio direktno povlascen, sto je exibit evidence No1 za monopol. I ne bi ga sigurno koristila da bude regulator na trzistu, ne bi TS imao nikakav interes u tome da mu se na bilo koji nacin uskrati monopol. Ako mu se isti potpuno ne oduzme - sam ga se nikad nece odreci.

I otkad su zakoni slobodnog trzista fantomski? Jel' otud sto je Marksov kapital ponovo trazen?


P.S. kad smo kod infrastrukture: dobar deo TS infrastrukture je direktno finansiran od strane gradjana (nazalost, i od mene pre par godina kad sam uvodio drugu liniju, odrali su me kao macku pri kabliranju od bandere do stana, nepunih 7 metara), tako da je vrlo upitno sta je tu zaista njihovo.
Povlascenost ne znaci monopol. Povlascenost bi dobila upravo da bi je koristila kao prednost za regulativnu ulogu. Nije to nikakvo prazno ocekivanje, pricam o jasno definisanim uslovima pod kojim bi poslovala ta javna firma. Dakle interes TS bi definisala drzava kao vlasnik, i TS se tu nista ne pita jer sluzi kao orudje a ne kao subjekt.

Zakoni slobodnog trzista su oduvek bili fantomski, bar onakvi kakvim ih definisu i predstavljaju neoliberalni ekonomisti. Po njima, ti zakoni ce uvek dovesti do uravnotezenog, sredjenog trzista, u kome ce slobodna konkurencija omoguciti najbolje usluge i najbolje cene potrosacu. To je pajp drim koji je zaziveo isto kao sto je i kosmopolitski komunizam zaziveo u razniim inkarnacijama real-socijalizma.

Kad smo kod infrastrukture, slazem se sa tobom. Zapravo, sve vreme i govorimo o TS kao o javnom dobru kojeg smo svi zajedno finansirali i gradili. Nema dakle tu "sta je tu njihovo a sta nase", jer je sve nase. Nema "njih". Ili ih bar nema sve dok kompaniju ne prodamo, kako stvari stoje sa sve infrastrukturom.
 
Ramirez":qm29h28d je napisao(la):
Povlascenost ne znaci monopol. Povlascenost bi dobila upravo da bi je koristila kao prednost za regulativnu ulogu. Nije to nikakvo prazno ocekivanje, pricam o jasno definisanim uslovima pod kojim bi poslovala ta javna firma. Dakle interes TS bi definisala drzava kao vlasnik, i TS se tu nista ne pita jer sluzi kao orudje a ne kao subjekt.

Kad smo kod infrastrukture, slazem se sa tobom. Zapravo, sve vreme i govorimo o TS kao o javnom dobru kojeg smo svi zajedno finansirali i gradili. Nema dakle tu "sta je tu njihovo a sta nase", jer je sve nase. Nema "njih". Ili ih bar nema sve dok kompaniju ne prodamo, kako stvari stoje sa sve infrastrukturom.
Tesko mi nekako da poverujem da bi ova nasa drzava takva kakva je i fakticki, u praksi, mogla da izgura takav model.

Sto se tice ovoga njihovo i nase, tu se ne slazem sa tobom. Telekom nije nas, bar nije moj nimalo niti ga tako osecam, ali njihov trenutno jeste itekako, dok god pune svoje i stranacke dzepove iz mojih mesecnih racuna. Tako da TS ne bih osecao nista vise ili manje svojim kada bi to sutra bio npr. T-Com ili ostao TS. Mozda bih i vise osecao svojim da bude T-Com ako ce to za mene kao krajnjeg korisnika znaciti bolju uslugu za istu cenu ili nove usluge i sadrzaji za odgovarajucu cenu. No hard feelings, ali patriotski zanos, kao TS je moj, placemo za Smokijem i NIS-om, kod mene ne piju vodu.

Da se sutra TS proda stranom kupcu:
- sa emotivne strane ne bih ni suzu pustio, mozda bih se cak i osmehnuo poucen time kako su krajnje korisnike drali godinama (na international calls i internetu, nedostatku triple play-a, iptv-ja i mnogo cega drugog... digression: zna li neko da li smo jedina evropska zemlja u kojoj se uz osnovnu pretplatu ne dobija caller ID?);
- zdravorazumski, ekonomski, medjutim, tu bi se dalo mnogo toga reci i o mnogo cemu raspravljati (da/ne, vreme, velicina paketa, cost/benefit/patriotic analiza)
 
hazard":1zaiyk3c je napisao(la):
Ramirez":1zaiyk3c je napisao(la):
To da je drzava los biznismen je nametnuta neoliberalna ideja. Ceo taj koncept se upravo pred nasim ocima rusi, i tesko da ce ikada vise zaziveti.
To da je drzava los biznismen je jedna cinjenica dokazana mnogo mnogo mnogo mnogo puta u praksi, a narocito u zemlji Srbiji. Naravno postoje izuzeci - postoje i cele zemlje-izuzeci. I uopste se ne rusi to pred nasim ocima, ako se ista rusi u ovoj krizi to su mnogi koncepti o tome kako drzava treba da intervenise u ekonomiji (i da li treba uopste da intervenise). To da je SEKA dokaz da je privatno vlasnistvo nad velikim firmama lose ili da privatni sektor nije bolji u privredjivanju od drzave je zapravo, kako da kazem, nametnuta neosocijalisticka ideja.

Problem je u tome, kada govorimo o Telekomu i Srbiji konkretno, je sto bi ti da se nekako, vrlo brzo, Srbija transformise iz jednog tipicno loseg primera drzave preumesane u privredu i jedan od tih malobrojnih izuzetaka gde drzava bolje ume da priredjuje od privatnika (ili bar jednako dobro). Sad dovoljno je da pogledas kakvu imamo politicku, khm, "elitu" pa da zakljucis da takvu transformaciju necemo videti u sledecih 20 godina. Vredi li toliko cekati, uzimajuci u obzir kakve su danas prilike?

Drzava Srbija je u mnogo cemu atrofirala i mnoge su pojave metastazirale i uopsteno receno, drzavni aparat je u mnogo losem stanju. Moze to sve mic po mic da se resava - mozda - ali bi trajalo jako dugo i sa mnogo boljim ljudima na politickoj sceni nego sto ih imamo trenutno, i to bi bila jedna mnogoglava azdaja sa kojom bi se bilo jako tesko boriti. Efikasnije je - i mnogo brze - saseci drzavu na njenu, da kazem, minimalnu meru, i onda se fokusirati na to da se ona u tim sektorima gde mora i treba da bude reformise i dovede u neki red (npr. sudstvo, tuzilastvo). Sve te drzavne firme (a la Telekom) su meta za raznorazne politicke parazite koji su tu samo da bi isisavali pare. Sto je manje takvih meta, to ce manje i biti parazita - to nije kao sto si rekao "lecenje pacijenta tako sto cemo ga ubiti" nego lecenje tako sto cemo da amputiramo neki inficirani ud da bi ostatak tela preziveo. Mislim ili to ili da se nadamo da ce nekako kvalitet politicara porasti - sto moze jako, jako dugo da traje. Mene zato raduje na neki nacin to sto je drzava primorana da proda Telekom, i sto ce morati da proda i EPS - jer nakon toga vise nece biti sta da se proda, i nece postojati rezervna varijanta zvana "prodacemo jos neku veliku firmu ako zafali para", vec ce neko morati da pravi neke ozbiljne promene u toj drzavi. Najbolja i najodgovornija drzava je ona koja zavisi samo i jedino od poreza svojih gradjana.

A ako tebe toliko brine strano vlasnistvo nad Telekomom, evo ti predlog: neka drzava da deonice na slobodnu prodaju na berzi i neka zakonom propise da strani kapital ne moze da premasi 49% vlasnistva, i neka ogranici svako pravno ili fizicko lice na max. 5% vlasnistva (da ne bi doslo do tajkunizacije). I to je mnogo bolje nego da firma ostane u drzavnom vlasnistvu.
Ispravio bih se, jer sam napravio lapsus. Umesto "biznismen" bi trebalo da stoji "vlasnik". Nadam se da to ispravlja nedoumice.

Sto se tice krize, ne slazemo se. Do krize se stiglo upravo jer su se u centru vodili konceptom da drzava ne treba da utice i intervenise u ekonomiji. Neoliberalni koncept dakle. To sto je prvo puklo u bankarskim, finansijskim sferama, govori samo da su tamo najdalje stigli sa slobodnim igranjem pa je taj balon najvise narastao pred pucanje. I ne mislim da je privatno vlasnistvo nad velikim firmama losa stvar, zapravo jos nisam naisao na takvo stanoviste. Problem nije u vlasnickoj strukturi, vec u uslovima u kojima firme posluju, to jest podloznosti trzista na uticaje velikih firmi.

Sto se telekoma tice, problem je sto nam se rasprava siri i pretvara u neko vazdusasto polemisanje. Nisi ti nista manje realista od mene, zato sto se zalazes za prodaju. Meni je kristalno jasno kakva nam je drzava, samo sto mislim da je to pogresna dilema. Necemo drzavu dovesti u red tako sto cemo rasprodati sve ono sto smo gradili i akumulirali decenijama (a sve i da je u nekom neverovatnom scenariju tako dovedemo u red, od cega posle da zivi ta drzava? od novih petoletnih planova i radnih akcija, gradjenja novih drzavnih monopola koji bi nam punili kasu?). Zato sam i dao primer lecenja pacijenta smrcu. Vi bi da ubijete drzavu da bi ubili parazitsku oklokratsku elitu, a ja bih da ubijem (figurativno pre nego sto neko skoci) parazitsku oklokratsku elitu da bih spasio drzavu.

Sto se tice samog modaliteta vlasnistva i upravljanja Telekoma Srbije, otvoren sam za razne opcije i mogucnosti. U principu, cilj je da zadovoljimo javni interes, pa kako god da dodjemo do toga. Ali osnova od koje moramo da krenemo da bi uopste o tome pricali, je ta da nema prodaje TS u ovom trenutku, po ovoj ceni, pod ovim uslovima privatizacije, i sa ovim lopovima na vlasti.
 
Ramirez":1bi97mxx je napisao(la):
Sto se tice krize, ne slazemo se. Do krize se stiglo upravo jer su se u centru vodili konceptom da drzava ne treba da utice i intervenise u ekonomiji. Neoliberalni koncept dakle. To sto je prvo puklo u bankarskim, finansijskim sferama, govori samo da su tamo najdalje stigli sa slobodnim igranjem pa je taj balon najvise narastao pred pucanje. I ne mislim da je privatno vlasnistvo nad velikim firmama losa stvar, zapravo jos nisam naisao na takvo stanoviste. Problem nije u vlasnickoj strukturi, vec u uslovima u kojima firme posluju, to jest podloznosti trzista na uticaje velikih firmi.
To jednostavno nije tacno. Mislim, mozda to tako izgleda spolja, laicki, na prvi pogled - priznajem, to je bila i moja prva reakcija kada je sve krenulo - ali kada se zagrebe nije tako. Mozemo da razglabamo sada stranama i stranama o strukturi americke finansijske regulative, drzavno nametnutom monopolu rejting agencija, (para)drzavnim organizacijama Fannie Mae i Freddie Mac koje su glavni igraci na americkom trzistu stambenih kredita (odakle je krenulo s*anje), ali sustina je u tome da je glavni generator ove krize bila americka centralna banka (Fed). Fed je nakon recesije 2001. (tj. da bi se brzo izaslo iz recesije) vrlo svesno duvao kreditni balon, "lakim kesom", kreditnom ekspanzijom i vrlo niskim kamatnim stopama. Rezultat je bio izmedju ostalog nekretninski balon koji je posle pukao - a sustina price je bila da je Fed pokusao kreditnom ekspanzijom da nadoknadi stagnaciju realnih zarada, tj. da "vestacki" podigne standard. I to "slobodno igranje" uopste nije bilo toliko slobodno sustinski - negde se ono odigravalo po striktnim pravilima Feda i drugih regulatornih tela koji su 'igranje' itekako usmeravali, a negde je to igranje bilo zapravo 'preslobodno' i mnogo 'slobodnije' nego sto bi bilo na istinski slobodnom trzistu jer je iza tog igara bila drzavna garancija u slucaju nekog velikog s*anja (drugim recima lako je bankarima da se igraju s tudjim parama ako ih drzava garantuje - i to je jedan vid drzavne intervencije u ekonomiju). Tako da je objasnjenje krize mnogo komplikovanije od toga da je drzava dala suvise slobode bankarima i slicnim, i insistiranje samo na tome vodi u potpuno pogresnom pravcu.

Sto se telekoma tice, problem je sto nam se rasprava siri i pretvara u neko vazdusasto polemisanje. Nisi ti nista manje realista od mene, zato sto se zalazes za prodaju. Meni je kristalno jasno kakva nam je drzava, samo sto mislim da je to pogresna dilema. Necemo drzavu dovesti u red tako sto cemo rasprodati sve ono sto smo gradili i akumulirali decenijama (a sve i da je u nekom neverovatnom scenariju tako dovedemo u red, od cega posle da zivi ta drzava? od novih petoletnih planova i radnih akcija, gradjenja novih drzavnih monopola koji bi nam punili kasu?). Zato sam i dao primer lecenja pacijenta smrcu. Vi bi da ubijete drzavu da bi ubili parazitsku oklokratsku elitu, a ja bih da ubijem (figurativno pre nego sto neko skoci) parazitsku oklokratsku elitu da bih spasio drzavu.

Sto se tice samog modaliteta vlasnistva i upravljanja Telekoma Srbije, otvoren sam za razne opcije i mogucnosti. U principu, cilj je da zadovoljimo javni interes, pa kako god da dodjemo do toga.
Sta to znaci "od cega ce da zivi ta drzava"? Mislis li da drzava treba da zivi od prihoda Telekoma, EPSa, i slicno? To je zasigurno pogresan pogled na drzavu i njenu organizaciju. Pa drzava zivi i od Telenora: Telenor pravi profit, na koji placa porez, Telenor kupuje usluge od drugih firmi u Srbiji i placa PDV, Telenor zaposljava hiljade ljudi i isplacuje im plate i doprinose, a na plate se opet placa porez, pa onda ti zaposleni idu i trose te svoje pare i time placaju PDV. Odgovor na pitanje "od cega drzava treba da zivi" je jednostavan: od poreza koji ubira. U tom smislu drzava jednako zivi od Telenora i US Steela koliko i od Delte ili Ist Pointa (domace velike firme) i od Telekoma i Aerodroma (profitabilne drzavne firme).

Ali osnova od koje moramo da krenemo da bi uopste o tome pricali, je ta da nema prodaje TS u ovom trenutku, po ovoj ceni, pod ovim uslovima privatizacije, i sa ovim lopovima na vlasti.
Cemu onda diskusija na ovom topiku uopste? Zasto pises replike onda? Jer jasno je da oko toga nema konsenzusa. Takodje, tom linijom rezonovanja mozemo doci do zakljucka da je bilo bolje ne privatizovati nista od 2000. naovamo, jer su uvek bili neki lopovi na vlasti.

Sto se tice javnog interesa, primarni javni interes je da Telekom ne bude drzavni i da ne bude monopolista, a to kako ce se potrositi pare od privatizacije je sekundarni javni interes. Jer, nije poenta privatizacije (uopsteno) da se sliju pare u budzet, nego da se promeni struktura ekonomije i da drzava prestane da bude glavni privrednik.
 
Vrh