Šta je novo?

Najavljena privatizacija Telekoma

^^^ Nikakve pare ni za sta nisu obezbedjene, zapravo ni projekti jos nisu zavrseni. Telekom se ne prodaje zato sto je dobro za gradjane Srbije i zato sto neko brine o trzistu telekomunikacija.

Cela ova sarada je napravljena da bi se prodalo jedino preostalo u vlasnistvu drzave kako bi se pokrio budzet i udar krize do sledecih izbora. na tom putu cemo biti pokradeni, pare od prodaje ce biti potrosene na finansiranje 600.000 zaposlenih u drzavnoj administraciji i penzije, ali vidim da ovde nekima takva stvar treba da se desi 100ti put da bi onda mozda shvatili. Predpostavljam
da ce na kraju kad udarimo dno reci:" Pa da, kad smo nesposobni tako nam i treba".

U medjuvremenu je premijer izjavio da se za sledecu godinu sprema privatizacija EPS-a, pa ce idi redom. I njega neko ume da bolje upravlja od nas, ne treba nam. Na kraju krajeva i tamo puno ljudi sedi i ne radi nista, i treba da im prodamo EPS. Ne moze vise tako!

S jedne strane prica o tome da je vlast korupmirana, sa druge da je menadzment Telekoma los, a onda prica kako tim ljudima treba dati da prodaju imovinu. Cak i da se slazem sa tim da ga treba dokapitalizovati ili privatizovati, niukad ne bih dozvolio lopovima da to rade. Meni nije hitno koliko je njima.

A da Telekom nikad nece vredeti vise nego sto vredi sad...HAHAHAHAHA....pa to je mozda i najveca laz od svih koje sam cuo u ovoj bezobzirnoj kampanji da se narod ubedi da je ovo za njihovo dobro. Ne samo da su procenili nasu telekomunikacionu infrastrukturu na bednih 3 milijarde nekih evra, nego i cinjenica da se u sred krize u Srbiji nesto prodaje je za mene tacka na sve argumente. Pametan krizu koristi da kupi, a ne da proda!

Da zakljucim onda. Trenutna vlast nam govori da Srbija nema para i da ce iz tog razloga prodati Telekom kako bi mogla da zatvori finansijku godinu. 50 godina smo gradili Telekom, da bi ga danas neko prodao za 3 meseca budzeta ili 3 milijarde evra.
Srbija srlja u bankrot, imamo jos nekoliko meseci pre nego sto vrisnemo "upomoc" ko PIGS kako ih zovu( Portugal, Irska, Spanija i Grcka).
Jedino resenje nije prodaja imovine, vec racionalizacija budzeta. To zna i ucenih srednje ekonomske skole.
Politicka elita ocigledno ne resava probleme, vec sebi kupuje vreme nasom imovinom. Za mene je ova privatizacija kap u prepunoj casi, i smatram da ovim ljudima treba uzeti i vlast i dzavnu imovinu iz ruku sto pre. Pre nego sto bude kasno....
 
Ja mislim da prodaja ne bi bila jedina opcija, kada bi se Telekomu garantovao monopol još dugo. Ali, sva je prilika da monopol klizi, a u uslovima slobodne konkurencije (potpuno slobodne, da se razumemo) Telekom može samo u brzinsko smanjivanje profita, kasnije stagnaciju i na posletku verovatno u gubitke, što ne odgovara nikome, najmanje državi.

Zato mislim da je prodaja, uzev u obzir sve okolnosti, jedino moguće rešenje.
U uslovima slobodne konkurencije (cak i da zanemarimo da bi drzavni Telekom i dalje ima povlasceni polozaj unutar svoje drzave) monopol bi morao da se rusi tako sto se monopolisti oduzima market share. A to se radi tako sto se ponudi bolja usluga od monopoliste, bolji uslovi, itd. Imamo primer VIP-a koji se evo godinama cima da otme mali deo tog market share-a mobline telefonije. Nemam nikakve podatke, ali pretpostavljam da su od kupovine licence do danas vlasnici vise ulozili nego sto su izvukli iz te firme. Krajnji benefitor su obicni gradjani za cije se novce kompanije nadmecu.

E sad, Telekom moze da bude kupljen od strane Dojce Telekoma koji bi jednostavno preuzeo taj market share i tu inertno monopolisticku poziciju. Sta mislite da ce onda da se desi? Ja vam garantujem da necemo imati nivo usluge kao u Nemackoj. Pre ce biti da ce DT koristiti tu mega akviziciju da izvuce sto vise para moze odavde. Gledace da uloze minimalno a iznesu maksimalno, kao pravi kapitalisti. Zavaravamo se ako mislimo drugacije.

haha, evo i "management" (jbt!) Telekoma priznaje da u uslovima slobodne konkurencije nemaju šanse... a do skoro svaki interview nekoga iz tog "managementa" je obilovao bahaćenjem kako oni jedva čekaju konkurenciju i da je ona vrlo poželjna za Telekom...
Haha, pa eno i premijer prica kako to zapravo treba da se proda. Mora da je istina kad oni kazu!

Доласком најпре Теленора, а касније и других фиксних оператера, заувек се губи монополистичка позиција Телекома (што је и европска обавеза Србије) и он никада неће имати већу вредност од садашње. 3 и по милијарде евра делује реално, што значи да би за 40% могло да се добије око 1,6 милијарди (+ милијарда грађанима), што је отприлике 10 годишњих профита. С тим што би држава и даље поседовала 13% Телекома. Ако би се трансакција одвијала у овим оквирима, чини се да би то био добар посао.
Rofl za boldovan deo...
Kao sto su drugi vec napisali, ova cifra koju su nam bacili u oci, od 3,5 milijardi je lazna. Ona je deo cele kampanje koja se priprema godinama a sprovodi mesecima, a koja za cilj ima da ova prodaja "prodje" u javnosti, da ne bude nepopularna jer bi tako politicari koji je sprovode platili previsoku cenu. Ta kampanja je jako sofisticirana. Za dve decenije je sofisticiranija od one sa kojom su razbili ex Jugoslaviju (fizicko razbijanje ne bi bilo potpuno da nije bilo i psiholoskog), a i ta prosla je bila za nas susret trece vrste. Kao kad su Astecima dosli konkvistadori..
Zanimljivo je da je prvo pre par nedelja izasla u javnost vest da ce Telekom (ili deo kompanije, potpuno nebitno u ovakvim slucajevima gde se napada laik a ne strucnjak) mozda biti prodat za milijardu evra. I to Dojce Telekomu. Pa je ta vest demantovana. Demantovano je bilo da ce se uopste prodati, iako nije iskljuceno bilo. Pa nam onda bace cifru od 2 milijardi, a prost narod kome nema ko da kaze (mejnstrim mediji, novinari, i stranke, se namerno prave gluvi i glupi) pomisli "opala, skocila cena". Onda za 2 nedelje Misa Brkic (lol) izadje sa cifrom od 3,5 milijardi evra, i uz svakodnevno bombardovanje gradjana informacijama kako je pravo vreme, kako se nece ponoviti greske iz proslosti, kako se svi slazu da to treba sada odmah i kako nema argumenata protiv zapravo (koji samar u lice svima nama koji mislimo suprotno), obican covek ovde zaista i pomisli da je vreme. Jos ga zamlacuju kako te pare treba da se potrose i sve tkao nekim sekundarnim temama. Sve, samo da se ono glavno - prodaja proguta ovako na blic kako su ga izveli, a posle ce lako sa parama.

Претпоставимо да неким случајем политичари послушају "глас народа", т.ј. Спејс Каубоја, Шмексија и Вучка, па одустану од продаје 40% Телекома за цца. 1,6 милијарди евра. И кроз три-четири године, због непостојања капитала који би се уложио како би МТС одржавао конкурентност са великим играчима, фирма престане да доноси профит (не заборавите, нема више монопола фиксне којим су пеглане рупе, нема више монопола на интернет везе). Вредност компаније драстично падне, Шмекси, Каубој и Вучко у међувремену магистрирају и оду у бели свет, а ми који би да останемо се ухватимо за Ђоку. Нит' пара, нит' путева.
Pravis gresku u koracima sa tim pretpostavkama. To jest, mogu ja isto tako da pretpostavim da bi kroz tri cetiri godine Telekom i dalje bio u mega profitu, i da bi imao vise nego dovoljno kapitala da ulozi da bi odrzavao konkurentnost, kako ti kazes, sa "velikim igracima". Telekom bi tu i dalje bio zapravo najveci igrac, pogotovo ako bi se sredio problem njegovih kadrova usput. "Veliki igraci" bi zapravo bili ti koji bi godinama morali da sipaju mnogo kapitala ovde da bi odrzavali konkurentnost sa Telekomom. Nesto slicno kao sa VIP-om u mobilnoj telefoniji.



Nego, citao sam sve ove postove i primetio nesto sto je vec postalo simptomaticno u nas. Svi mi hocemo zapravo isto, da nam bude bolje i da lepo zivimo, al mnogi ne znaju kako do tog cilja da stignu. Hocemo da budemo kao Nemacka (ili jednostavno Zapadna Evropa), a ne ponasamo se kao Nemci. Ponasamo se kao raspala Istocna Evropa.
Mislim, pravila su vrlo jasna. Radi u svom interesu najbolje sto umes i napredovaces. Prepusti svoju sudbinu nekom drugom, i to nekom ko na tebe gleda iskljucivo kao na nebitnog potrosaca njegove robe i usluga, i eksploatisace te. Prosto k'o pasulj, al opet uspevaju da nas kolektivno peru. I tacno nije nemoguce da cemo za 5-10 godina, kada skroz puknemo a pucicemo ako nastavimo ovim putem, porazeno reci "tako nam i treba kad nismo za bolje", stvarno verujuci u to sto govorimo.
 
Ако мислиш да сам нека врста портпарола Владе - грешиш. Ако мислиш да имам икакве директне користи из продаје Телекома - грешиш. Ако мислиш да не знам колико је кадровска политика у Телекому непотистичка и партијска - грешиш.

Међутим, ако мислиш да делим мишљење како је све што је до сада рађено са Телекомом лоше - и ту грешиш. По мени, одлука да се нешто мање од половине новца добијеног за Мобтел уложи у куповину Телекома Републике Српске, повољан откуп 29% италијанског улога у компанији, као и улазак у Црну Гору, представљају одличне пословне потезе који су у многоме и довели до пораста вредности Телекома. Али, ти потези су могли да буду повучени у ситуацији када се поседовао кеш и Телеком који је у процесу демонополизације више нема свежег новца којим би се супротставио јаким европским играчима.

Продаја 40-процентног пакета Телекома може завршити као распродаја "породичног сребра", али се најављеним паметним улагањем у инфраструктуру може схватити и као конверзија једне врсте капитала у другу, потенцијално исплативију и сигурнију. Претпоставимо да гро новца буде уложен у поменуте аутопутеве (Београд-Вршац-Румунија, Београд-Пожега, Шабац-Рума, Параћин-Зајечар-Бугарска, Појате-Крушевац-Краљево-Чачак). То би значило да Србија више није саобраћајна рупа, а наплата путарине би добрим делом надоместила профит који држава сада убире од Телекома. Индиректна, далеко већа корист би се огледала у подизању конкурентности свих крајева кроз које ти путеви прођу, као и у упошљавању велике грађевинске оперативе у наредних пар година. Ја не могу да гарантујем да ће све бити тако, али нисам ни сигуран да неће.

Што се тиче опаске "Rofl za boldovan deo...", извињавам се што не знам шта значи, па ако може превод на српски.
 
Ramirez":3t34vh4t je napisao(la):
Imamo primer VIP-a koji se evo godinama cima da otme mali deo tog market share-a mobline telefonije. Nemam nikakve podatke, ali pretpostavljam da su od kupovine licence do danas vlasnici vise ulozili nego sto su izvukli iz te firme.
Evo da ti odmah odgovorim da loše misliš, a za ovo kratko vreme su oni ugrabili vrlo pristojnih 15% tržišta i taj procenat konstantno raste (sporo, ali raste). 2009. godinu su završili u plusu ako me sećanje dobro služi, a i generalno gledano vrlo pristojno oni posluju na našem tržištu.
 
sizif":2fyvdu2q je napisao(la):
Ако мислиш да сам нека врста портпарола Владе - грешиш. Ако мислиш да имам икакве директне користи из продаје Телекома - грешиш. Ако мислиш да не знам колико је кадровска политика у Телекому непотистичка и партијска - грешиш.

Међутим, ако мислиш да делим мишљење како је све што је до сада рађено са Телекомом лоше - и ту грешиш. По мени, одлука да се нешто мање од половине новца добијеног за Мобтел уложи у куповину Телекома Републике Српске, повољан откуп 29% италијанског улога у компанији, као и улазак у Црну Гору, представљају одличне пословне потезе који су у многоме и довели до пораста вредности Телекома. Али, ти потези су могли да буду повучени у ситуацији када се поседовао кеш и Телеком који је у процесу демонополизације више нема свежег новца којим би се супротставио јаким европским играчима.

Продаја 40-процентног пакета Телекома може завршити као распродаја "породичног сребра", али се најављеним паметним улагањем у инфраструктуру може схватити и као конверзија једне врсте капитала у другу, потенцијално исплативију и сигурнију. Претпоставимо да гро новца буде уложен у поменуте аутопутеве (Београд-Вршац-Румунија, Београд-Пожега, Шабац-Рума, Параћин-Зајечар-Бугарска, Појате-Крушевац-Краљево-Чачак). То би значило да Србија више није саобраћајна рупа, а наплата путарине би добрим делом надоместила профит који држава сада убире од Телекома. Индиректна, далеко већа корист би се огледала у подизању конкурентности свих крајева кроз које ти путеви прођу, као и у упошљавању велике грађевинске оперативе у наредних пар година. Ја не могу да гарантујем да ће све бити тако, али нисам ни сигуран да неће.

Што се тиче опаске "Rofl za boldovan deo...", извињавам се што не знам шта значи, па ако може превод на српски.
Skroz se slazem. :kk:
 
Продаја 40-процентног пакета Телекома може завршити као распродаја "породичног сребра", али се најављеним паметним улагањем у инфраструктуру може схватити и као конверзија једне врсте капитала у другу, потенцијално исплативију и сигурнију
Koliko smo mi mozda ludi svi koji mislimo da drzava moze da bude vlasnik takvog preduzeca i da ono istovremeno bude uspesno, toliko je tvoja fantazija o "pametnom ulaganjem sredstava u infrastrukturu" jos dalje otisla izvan realnosti. Mozda nisi niciji porparol, ali ne znam kako si ti tako samouveren da ce ta sredstva biti "pametno" utrosena je za mene prosto zadivljujuce. To jos sve od nekog ko zivi u Srbiji.
 
Ova situacija sa telekomom je kao tamni vilajet,sta god da se uradi sa istim, kajacemo se.
 
Ne mislim, sizife, da si portparol Vlade. Niti sam to implicirao :]
Verujem i da nemas nikakve direktne koristi. Ali sta znaci to sto si napisao sem sto si mi tri-cetiri puta napisao da gresim oko necega sto nisam pomenuo uopste? Jel tim iskazom tvoj stav dobija na tezini zato sto nemas koristoljubiv motiv? Ono, ni ja nemam nikakve direktne koristi od nacionalnog Telekoma, niti sam portparol opozicije (da ne na brajam sad sta im sve zameran, predugacko bi bilo a i nije tema:). Ne napadam ja ovu prodaju Telekoma zato sto ne volim Vladu, obrnuto je - ne volim ovu prodaju Telekoma pa napadam Vladu zbog nje.

I za dalju raspravu bi bilo dobro da se slozimo oko te monopolisticke pozicije koju Telekom ima. Ja recimo tvrdim da ce se ta monopolisticka pozicija po inerciji zadrzati jos neko vreme, ko god bio vlasnik kompanije. Bivsa ministarka telekomunikacija Aleksandra Smiljanic se slaze. Iluzorno je, i neozbiljno, ocekivati da ce se tek tako urusiti monopol Telekoma, cim na trziste udju konkurenti. U ovom slucaju je i opasno ocekivati takve fantazije jer to ocekivanje direktno utice na tvoj, i stav mnogih, oko same prodaje.

Продаја 40-процентног пакета Телекома може завршити као распродаја "породичног сребра", али се најављеним паметним улагањем у инфраструктуру може схватити и као конверзија једне врсте капитала у другу, потенцијално исплативију и сигурнију. Претпоставимо да гро новца буде уложен у поменуте аутопутеве (Београд-Вршац-Румунија, Београд-Пожега, Шабац-Рума, Параћин-Зајечар-Бугарска, Појате-Крушевац-Краљево-Чачак). То би значило да Србија више није саобраћајна рупа, а наплата путарине би добрим делом надоместила профит који држава сада убире од Телекома. Индиректна, далеко већа корист би се огледала у подизању конкурентности свих крајева кроз које ти путеви прођу, као и у упошљавању велике грађевинске оперативе у наредних пар година. Ја не могу да гарантујем да ће све бити тако, али нисам ни сигуран да неће.
Ovo zahteva quote. "Najavljena pametna ulaganja u infrastrukturu"? Decko, jel ti i ja zivimo u istoj ravni postojanja? :D
Jel moguce da ti 10 godina isti ljudi najavljuju pametna ulaganja i pametne privatizacije, a ti im i dalje verujes? Kad Vlahovic, najveci lopov u istoriji svih privatizacija, covek koji je ostetio tebe i mene (jer treba da shvatimo da kad neko osteti drzavu osteti nas) za milijarde evra, kaze da je vreme da se proda Telekom, ja sam siguran da nije vreme.
A ti si vidim taj Telekom vec pretvorio u asfalt diljem Srbije nam. Ne znam ni sto se cudim kad se skroz uklapa. Izadju na TV da kazu da ne brinemo, nece biti stetocine kao do sada sto su bili, i u infrastrukturu ce uloziti ovog puta, i sta ce ljudi nego da poveruju...

"Rofl za boldovan deo..." znaci "Valjam se po podu smejuci se na ovaj podebljan deo tvog citata". U pitanju je ona deo o "evropskoj obavezi Srbije".

Evo da ti odmah odgovorim da loše misliš, a za ovo kratko vreme su oni ugrabili vrlo pristojnih 15% tržišta i taj procenat konstantno raste (sporo, ali raste). 2009. godinu su završili u plusu ako me sećanje dobro služi, a i generalno gledano vrlo pristojno oni posluju na našem tržištu.
Pa ono, ja se godinama pitam ko koristi VIP uopste? Ja u svom telefonu imam jedan njihov broj. Imao sam dva, ali je drugar presao na 063. Cesto pitam ljude da provere svoje imenike i da mi kazu kolko imaju 060 brojeva unutra, i rezultat je uvek ispod 5. Mozda firme masovno koriste bas tu mrezu, mada sumnjam jer bi to znacilo da sam bas uspeo da zaobidjem sve i svakoga ko je njihov korisnik.
Jel ti je podatak o 15% trzista zvanican, i ako jeste, odakle je? :]
 
Ramirez":2fqoq580 je napisao(la):
Jel ti je podatak o 15% trzista zvanican, i ako jeste, odakle je?
Pa pazi, ja sam početkom 2009. godine učestvovao u jednom njihovom programu i na prezentaciji koja nam je tad puštena bili su tu negde oko 12%, a na osnovu istraživanja koja su mi na poslu dostupna, oni su tu negde danas oko 15%.
 
Ramirez":26inzjvz je napisao(la):
Ne napadam ja ovu prodaju Telekoma zato sto ne volim Vladu, obrnuto je - ne volim ovu prodaju Telekoma pa napadam Vladu zbog nje.
Верујем ти. Али то што си добронамеран не значи да си у праву.

Ramirez":26inzjvz je napisao(la):
I za dalju raspravu bi bilo dobro da se slozimo oko te monopolisticke pozicije koju Telekom ima. Ja recimo tvrdim da ce se ta monopolisticka pozicija po inerciji zadrzati jos neko vreme, ko god bio vlasnik kompanije.
Наравно да неће престати исте секунде, али ће се крунити из дана у дан, а то ће негативно утицати на будућу цену Телекома.

Ramirez":26inzjvz je napisao(la):
"Najavljena pametna ulaganja u infrastrukturu"? Decko, jel ti i ja zivimo u istoj ravni postojanja? :D
Jel moguce da ti 10 godina isti ljudi najavljuju pametna ulaganja i pametne privatizacije, a ti im i dalje verujes? Kad Vlahovic, najveci lopov u istoriji svih privatizacija, covek koji je ostetio tebe i mene (jer treba da shvatimo da kad neko osteti drzavu osteti nas) za milijarde evra, kaze da je vreme da se proda Telekom, ja sam siguran da nije vreme.
A ti si vidim taj Telekom vec pretvorio u asfalt diljem Srbije nam.
Нема потребе за "Дечко". Нисам сигуран да си старији од мене, а и непримерено је овој дискусији.
Нису све приватизације у Србији прошле лоше - У.С. Стил, Мерима, Здравље, ваљаонице у Севојну, цементаре итд. - а за Влаховића би, ваљда, требало да ти верујем на реч? Дозволи ипак да за оно што је у твојој глави несумњиво, у расправи на форуму мораш да изнесеш и неки аргумент. Што се тиче улагања у инфраструктуру, слажем се да је могла да буде боља, али да су путеви ипак много бољи него што су били може да се не сложи само онај ко нема појма како су изгледали пре десет година.

Ramirez":26inzjvz je napisao(la):
"Rofl za boldovan deo..." znaci "Valjam se po podu smejuci se na ovaj podebljan deo tvog citata". U pitanju je ona deo o "evropskoj obavezi Srbije".
Хвала на појашњењу. Само да питам: да ли је смех последица радости, хистерије или нечег трећег? Свакако није плод познавања обавезе да се монопол у области фиксне телефоније укине.
 
Pa ovako, prvo telekomunikaciona privredna grana trpi jedan od najmanjih uticaja krize, sto ce reci, jedna od retkih grana koje nisu u krizi, jer je moderan zivot prakticno nemoguce zamisliti bez telefona i interneta, a nase trziste tesko da je pokriveno, sto znaci da ima jos potencijala za sirenje.

Sa dobrom upravom Telekom itekako ima sansu, posebno sto poseduje svoju infrastrukturu, a to je i najvaznije (moze da zivi samo od iznajmljivanja svojih kablova). Dok god je u drzavnim rukama moze da se vrsi kontrola nad cenama, a primeri okolnih zemalja (Makedonija, Hrvatska, Bosna…- otkad je Dojce telekom kupio u ovim zemljama cene su skocile a usluga je postala gora nego ikad) su valjda dovoljni da ne napravimo istu gresku. Ko ce spreciti Dojce telekom da podigne cene i ko ce spreciti da se sav kapital izlije iz Srbije, pa svakom sa iole mozga je jasno sta ce se desiti, jer je vec vidjeno.

Dojce telekom vec ima ocajnu reputaciju u okruzenju, Prodaja Telekoma koji drzi monopol stranoj firmi ,i to firmi tako losom reputacijom u poslovanju u okolnim zemljma, je ravno samoubistvu. Nema ko da garantuje bilo sta u poslovanju Dojce telekoma, pa nisu ludi da ulazu kad vec imaju priliv koji ce, kao sto je poznato, samo izvoziti kamionima iz Srbije.

Zaista je dovoljno i da samo pogledate ko vodi ovu privatizaciju, strucnjak za procene Vlahovic (secerane procenio na 1 dinar, njegova firma je kupila ‘Novi dom’ za vrednost samo jednog placa ove firme, Sartid je posebna prica, preduzece ubaceno u stecaj neposredno pre privatizacije, tadasnji ministar za privatizaciju Vlahovic i Nemanja Kolesar (dokazani kriminalac, prevarant I pljackas) sef Djindjicevog kabineta optuzeni, Sartid je nasilno prodat US Steel-u za mnogo manje od vrednosti, bio je citav skandal, poznata je prica o gomili novca koju su pokrali, ima toliko toga, a i ovo je suvise) covek sa toliko putera na glavi da moze da se nahrani ceo africki kontinent, umesto da je u zatvoru on ce da organizuje jos jednu uspesnu privatizaciju, Dinkic i ekipa, katastrofa, za svoje sitne interese, nek nam je bog u pomoci.
Nemam nista protiv da im platimo da nestanu, dok jos ima nesto od ove nesrecne Srbije. Pa ova privatizacija je toliko sumnjiva,da se ne ponavljam. Doneti na precac takvu odluku, odokativnom metodom procenjujes vrednost kompanije koja ima sve objektivne mogucnosti da nastavi da raste i da zaradjuje. To sto je vlada nesposobna, ali nije stvar ni u nesposobnosti nego u totalnoj kriminalizaciji i korupciji, ne znaci da treba prodati dobru firmu.

Da ne pominjem da Telekom ima ne samo ekonomski nego i strateski znacaj, niko normalan ne prodaje strateski resurs i strateski polozaj, ako niste primetili zbog strateskog polozaja se vode i ratovi. Umesto da radimo na tome da Telekom preuzima primat, a ima sve mogucnosti i moze da finansira sebe i da pomaze drzavi, sto se nisu pozabavili reorganizacijom preduzeca i planom za dalji razvoj, to je mnogo jeftinije i korisnije za gradjane i Srbiju.

A prodati Telekom da bi se gradili putevi to je tek vic. Ova bajna vlada nema odradjene ni projekte ni obracune za te puteve kojima nam mase ipred nosa,a itekekako postoje nacini da se do novca dodje. Evropski fondovi su bili otvoreni sa milionima i milijardama za Srbiju, samo sto Srbija nema projekte sa kojima bi mogla da konkurise, a vec smo videli kako se grade i odrzavaju putevi u Srbiji, sve sto su radili je najgoreg kvaliteta a i ovo sto imamo se ne odrzava, ovaj jedini autoput se raspada.

Gde su pare od putarina, od pumpi kojih je izgradjeno bezbroj i ostalih direktnih i indirektnih izvora prihoda od vec postojecih puteva. I buduci da Srbija ima svoj geografski polozaj, svoju tranzitnu vrednost, neminovno je da su putevi jedna od krucijalnih i neophodinh investicija. Kada su nas zaduzivali, sto nas nisu zaduzili za gradjenje puteva nego za punjenje budzeta i javnu ptrosnju i ko zna za kakve sve gluposti. Nego, iznenada treba prodati Telekom da bi se gradili putevi, nije nego, svima je jasno da ova prodaja Telekoma sluzi za sitne interese nasih politicara, a ne za dobrobit naroda i Srbije. Sada se vade svi oni argument da se ljudi prevare, vrsi se uzasna zamena teza.
 
"Decko" nije bilo maliciozno, tako da nema problema sto se mene tice :kafa:

Upravo je privatizacija Sartida jedan od primera tih najlosijih privatizacija koje su se desile kod nas. Stecajni upravnik tog preduzeca je bio Branislav Ignjatovic, kum Nemanje Kolesara (kolege lopova nadleznog ministra Vlahovica... da, to sto mogu na glas da kazem da su lopovi mi pricinjava takvo zadovoljstvo, kad mi se vec smeju sa tv-a u facu kao slobodni ljudi posle svega). Dok je u medijima izlazila prica o 1.7 milijardi dolara duga Sartida (svaku "uspesnu" privatizaciju su pratile i medijske kampanje obmanjivanja javnosti), realni dug je bio ispod 600 miliona dolara. Iako je dogovoreno da se dugovi eliminisu kroz stecajni postupak, kompanija sa jos 5 zavisnih preduzeca je prodata za svega ~24 miliona dolara. Neverovatno niska cena nije jedino strasno u prici, vec i nacin na koji je postupak vodjen, nepostovanje zakonskih uslova (prodaja preduzeca u stecaju direktnom prodajom primenjuje se samo kad je
prodajna cena stecajnog duznika veca od ukupnog iznosa njegovog duga, sto ovde naravno nije bio slucaj, u suprotnom je potrebno otvoriti javni poziv, dati ponude, i traziti misljenje poverioca), nejasnoce oko vlasnistva (Kupac, U.S. Steel Serbia kasnije promenjeno u U.S. Steel Balkan, po zakonu domaca firma, je osnovala holandska fantomska firma Tarobi Beeher i B.V. U.S. Steel Balkan je osnovana 2003. godine, kao trgovacko preduzece koje za svoje poslovanje odgovara sa celokupnom svojom imovinom, a sva je bila u zakupu. U celoj saradi je ucestvovala i U.S. Steel Kosice sa kojom je Sartid imao potpisan ugovor o poslovno tehnickoj saradnji, ugovor kojim ta firma dobija eksluzivno pravo da upravlja Sartidom, da ubira dobit a da ne snosi nikakvu odgovornost sa eventualno lose poslovanje i dugovanje), diskutabilno ucestvovanje pojedinih subjekata (izmedju ostalih, Vilijema Montgomerija, ex US ambasadora koji je ucestvovao u svim pregovorima oko preuzimanja Sartida, sto je nejasno obzirom da je zvanicni kupac holandska firma dok U.S. Steel Kosice, podruznica U.S. Steel Pennsylvania koju sam pomenuo gore, ima samo ugovor o poslovno tehnickoj saradnji; i Aleksandra Vlahovica, suvlasnika u revizorskoj kuci Diloit i Tus koja je aktivno ucestvovala u proceni vrednosti Sartida, i koja je nekako zakupila poslovni prostor odmah uz Vladu Srbije, Narodnu skupstinu i Ministarstvo za privredu i privatizaciju), itd...

Sto se puteva u Srbiji tice, od raspada Jugoslavije smo u promet pustili tek oko 200 kilometara autoputeva, od čega je veći deo izgradjen pre 2000. U Hrvatskoj je za isto vreme, recimo, pusteno u promet oko 1400 kilometara autoputeva.
A i moj subjektivni dozivljaj je da su nam putevi najuzasniji od svih drzava sa kojim bih ja da se poredim, iako bi trebalo da su nam strateski bitan resurs. :rant:

Smeh na "evropske obaveze" je tu da ne bi bilo placa. Da nije tuzno, bilo bi smesno fazon.
Pocev od tih "evropskih" mantri koje se pojavljuju na sve strane, do zloupotrebe univerzalnih vrednosti u cilju propagiranja EU kao jedinog resenja za nas. Mada mozda ti nisi mislio na "EU obaveze", nego sam ja postao alergican pa me zasvrbe prsti lako. :cool:
 
@Спејс Каубој

Видим да ти је све јасно и да имаш јасну визију изградње Телекома као српске компаније која ће почистити конкуренцију у региону. Јасно си лоцирао и лопове који из себичних разлога то желе да спрече. Само, што нам јасно и гласно не укажеш на људе који треба да воде Телеком и одакле ће се обезбедити средства за његову борбу са конкуренцијом (само без фраза типа "итекако постоје начини да се до новца дође").

Да подсетим, Телеком је био мусава, безлична компанија у сенци Мобтела све док нису протерани Карићи, а процветао је тек када је пола новца који је уплатио Теленор потрошено да би се купили Телеком РС, трећа мобилна телефонија у ЦГ и да би се од Италијана откупило 29% власништва (не заборавите, Слоба је својевремено продао 49% компаније Грцима и Италијанима). За ове трансакције је потрошено близу 800 милиона евра, тако да приче како је све слупано у потрошњу нису тачне (наравно, то ни Коштуничину владу, ни ове после њега не амнестира што другу половину новца нису пласирали стриктно у инфраструктуру). И Телеком је, дакле, искористио ту шансу, напумпао је цену са тадашњих милијарду на данашње 4 милијарде евра. Међутим, свежих средстава за даљу борбу са европским играчима више нема, а бојим се да ће без њих, а у моменту када започиње демонополизација нашег националног оператера, његова вредност почети да пада. Ти ћеш и даље моћи да пишеш есеје о корумпираној постпетооктобарској власти, а ми ћемо, како већ рекох, моћи да се ухватимо за голог Ђоку.

А колико су европски фондови отворени за улагања у путну привреду најбоље говори судбина аутопута Бар-Бољаре за који Хрвати нису могли да издејствују банкарске гаранције, као и сличан посао који је у Републици Српској требало да ради Штрабаг. Једини путни правац у региону који су европски банкари данас спремни да финансирају је Коридор 10. За све остало мора да се одреши кеса из буџета. Зато је и добра концепција да се Коридор финансира кредитима, а остали правци који су важни Србији, али не и европским банкарима, из новца који би се добио продајом дела (не целог) Телекома.
 
@Ramirez

Pratio sam te sve do:
Aleksandra Vlahovica, suvlasnika u revizorskoj kuci Diloit i Tus
I onda je vec preslo iz "ima smisla" u "no fuckin way". Vlahovic je bio Office Managing Partner u Deloitte-u Jugoslavija (ne pravom Deloitte-u, vec samo njihovoj lokalnoj podruznici)... Da pojasnim - jeste on bio partner, ali to nije nikakvo suvlasnistvo. Bilo bi malo tesko imati suvlasnistvo u firmi ciji je prihod u 2009. godini bio 26 milijardi dolara, tj. 2.6 puta veci od budzeta cele Republike Srbije. Moguce je da covek ima neke akcije u Deloitte-u (to mozes i ti za 15 minuta preko interneta i sa 1000 dinara), ali da moze da pravi bilo kakve odluke ili nekakav direktan profit onda bi trebalo toliko da se nakrade da sve sto proizvodi cela Srbija 6 meseci ide direktno njemu u dzep. To je potpuno neverovatno.

Druga stvar - moguce je da je privatizacija US Steel bila lose obavljena. Ali cinjenica je da je to jedan od najvecih srpskih izvoznika koji zaposljava 9,100 ljudi i danas proizvodi vise celika nego sto je ta kompanija proizvodila u svojoj istoriji (2004. je prevazidjen predjasnji rekord iz 1997). Jeste, kapitalizam se zasniva na iskoriscavanju jeftinijih trzista i njihove radne snage, te ono o cemu ti pricas je potpuno tacno - to je provalio drug Marks jos poodavno, dodao drug Markovic, a drug Lenjin pojasnio kako je to metod imperijalizma tj. osvajanja drugih zemalja. ali cinjenica je da je taj kapitalizam (a to kazu sva trojica ovih baja) mnogo efikasniji od bilo kog predjasnjeg sistema. To znaci da bi i prodaja Telekoma sigurno bila eksploatatorski cin, ali sama po sebi je bolja od Telekoma u drzavnom vlasnistvu. Na nama nije da resavamo svetske probleme nepravde kapitalizma - to su pokusali mnogo bogatiji i pametniji od nas. Mi sada treba da se potrudimo da izgradimo osnovu za buducnost, pa da nasa deca pokusaju da doprinesu svetskom razvoju.

Da dodam, nisam ja za "sok terapiju", ali kod nas je tranzicija sve samo ne brza, moras priznati...:)
 
Suvlasnik lokalne podruznice, za tadasnju Srbiju i Crnu Goru. To nema nikakve veze sa ovim, posto ne menja stvari. Ministar za privatizaciju je suvlasnik filijale firme, za drzavu ciji je ministar, koja je ucestvovala u proceni vrednosti preduzeca koje se privatizuje, i koje je na kraju privatizovano po ceni znatno nizoj (nekoliko desetina puta, da ne bude zabune) on realne...

Drugi pasus nema veze opet sa onim sto sam ja pricao. Ne borim se ja ovde protiv kapitalizma. I znam da je U.S. Steel Balkan jedan od najvecih domacih izvoznika. Upravo zbog toga mi se i place kad vidim za koliko je prodata firma...
Konkretno oko prodaje Telekoma, najverovatnije Dojce Telekomu sto nam je svima jasno valjda, imamo iskustva sto drzava iz regiona, sto samih Nemaca koji se vise zale na tu firmu nego mi sto smo se zalili na nas Telekom. Kao pravi kapitalisti oni su svugde pokusavali sto duze da zadrze poziciju monopoliste, da sa najmanjim ulaganjima izvuku najveci profit, itd.

To znaci da bi i prodaja Telekoma sigurno bila eksploatatorski cin, ali sama po sebi je bolja od Telekoma u drzavnom vlasnistvu
Za ovo mi treba neka argumentacija, posto ja isto vrlo lako mogu da napisem "Telekom u drzavnom vlasnistvu je u svakom slucaju bolji od Telekoma u nemackom vlasnistvu" ;)
Imamo recimo primer Londonskog metroa koji je bio privatizovan, pa ga je drzava opet nacionalizovala zato sto su ga privatnici doveli do propasti. A mislim da Britanci i dalje ljubomorno gledaju na Francuze i Nemce zato sto ovi drugi nisu privatizovali svoje zeleznice.

Tranzicija je kod nas zapravo eufemizam za deceniju kradje i stetocinstva. Slazem se da predugo traje i da treba da zaboravimo vise na taj termin. Restrukturiranje privrede je novi kul termin, smao se nadam da i za njega necemo vezati 10 godina obmana i lazi. Mnogo jace drzave, ili bolje receno - drzave koje se ne nalaze ni izbliza ispred takvih izazova kao nasa, sebi ne mogu da dopuste decenije donosenja losih i strateski stetnih poteza... a nas bas briga. I onda se pitamo sto smo tu gde jesmo... tuga.
 
@jovanovm

Malo smo skrenuli off-topic, posto smo razgovarali o tome koliko je privatizacija Telekoma Srbija dobra za komapniju i nase telekomunikacije. Da li je kapitalizam pravi i najefikasniji sistem od svih je jedna potpuno druga diskusija. Niko ovde ne resava nikakve nepravde kapitalizma, vec isticemo uzasan 'mismanagement' pre nego sto se desio. Slazem se da treba da doprinesemo svetskom razvoju, ali sve sto nasa zemlja trenutno radi ukljucujuci i prodaju telekomunikacija je daleko od doprinosa prvo svojim interesima pa posle i celog sveta.
Sto se Vlahovica tice, pa milsim da nema potrebe da pricamo o tome. Covek je trebao da bude u zatvoru davno. Privatizacija Sartida je samo jedno od njegovih reformskih remek dela. Cak i deo o Deloittu je manje vazan pored sveha ostalog sto se zna o njemu. Sama cinjenica da posle svih skandala i kradja se taj covek opet pojavljuje u javnosti, ni manje ni vise bas kad je nastupila privatizacija jos neceg velikog.

@sizif

Opet ne iznosis istinu. Mobtel kad je uzet Karicima je vec bio znatno slabija kompanija od Telekomovog MTS-a. Druga stvar koja nije istina je da je novac od prodaje Mobtela dat Telekomu da kupuje po regionu. Telekom je sve akvizicije obavljao kreditinim aranzmanima i svojim profitima. Pare od privatizacije Mobtela su otisle u famozni NIP fond, koji kako je potrosen pitaj trenutnog gradonacelnika( direktor fonda, pa kasnije i ministar). U svakom slucaju ni tad nismo videli ta "pametna" ulaganja u infrastrukturu, a para nema.
Italijanski deo Telekoma je otkupio jos pokojni Djindjic tako da ni to nema mnogo veze sa Mobtelom.

"...И Телеком је, дакле, искористио ту шансу, напумпао је цену са тадашњих милијарду на данашње 4 милијарде евра. Међутим, свежих средстава за даљу борбу са европским играчима више нема, а бојим се да ће без њих, а у моменту када започиње демонополизација нашег националног оператера, његова вредност почети да пада."

Naravno da je iskoristio sansu i odradjen je dobar posao. Dobro, necemo da se zavaravamo to je prirodna ravnoteza, da kazem. Kompanija sa 10 miliona pretplatnika ima predodredjenu ulogu lidera u regionu u kome zivimo. Drugim recima, ne treba mu mnogo da bude najveci, samo malo dobrog upravljanja.
E sad sveza sredstva.....
Pre godinu ipo dana ova vlada je donela ukaz po kome 100% profita Telekom mora od tog dana da uplacuje u budzet. Tog momenta Telekom je opasno skresao svoj investicioni budzet, iako je nastavio sa najvecim projektima koji su bili u toku(IPTV i Teleconferencing)
sad ti isti koji su ukazom vlast uzeli razvojan sredstva Telekomu nam govore da on nema para za razvoj u trci sa konkurentima. kao resenje su nam predstavili prodaju. Tako ce lakse da se trka, jer ga nece biti vise.
Ako je Telekom Srbije toliko nesposoban da se nosi sa konkurencijom kako to da Telenor posle 6 godina poslovanja jos uvek nije jeftiniji od MTS-a? kako da od dolaska nije uspeo da ponudi ni jednu jeftiniju uslugu od svog drzavnog i neefikasnog konkurenta?
Eto ukinut mu je monopol u samo jednom segmentu, pa nekako nije propao...zapravo je postigao 'flawless victory'
Upravo kapitalizam ti pruza brojne mogucnosti da dobijes kapital koji ti je potreban za dalji razvoj, a ja milsim da privatizacija dfinitivno nije najbolje resnje. Mozda hartije od vrednosti na berzi?

Razgovarao sam u medjuvremenu sa jednim drugarom iz Hrvatske, koji mi je potvrdio da je njihova prodaja telekoma Dojce Telekomu bila mozda najveca greska koju su uradili. Oni su svoj telekom prodali jos pre vise od 15 godina i kako on kaze jos uvek nemaju ni blizu ni kavlitet ni ponudu kakvu ima Nemacki kupac. istovremeno Dojce nije napravio ni jednu znacajniju investiciju za to vreme. Drugim recima, da im ekonomija nije otvorena 10ak godina duze od nase, verovatno bi im usluge proporcionalno bile iste ako ne i gore od onih koje su kod nas.
Isto tako je bivsa ministarka telekomunikacija potvrdila da iako su sve zemlje u okruzenju prodale svoje telekome upravo Dojce Telekomu jos pre 15-20 godina, verovao ti Sizife ili ne, Srbija danas ima vise prikljucaka po glavi od tih zemalja. Ej...15-20 godina kasnije!!!!

Znaci ti mozes da trazis dokaze za Vlahovica, mozes da nas ubedjujes u privatizaciju kao jedino i konacno resenje svih nasih problema, ali onda ja tebi kazem da kad i ti kao i mi shvatis da to nije bilo ispravno, mi mozemo isto samo da se uhvatimo za nesto golo.
 
Ево и синдикалци се слажу са Рамирезом, Спејсијем и КиДом:

Sindikati Telekoma trazze dijalog o prodaji kompanije

BEOGRAD, 31. marta 2010. (Beta) - Reprezentativni sindikati Telekoma Srbije zatrazzili su danas poccetak dijaloga sa Vladom Srbije o najavljenoj prodaji 40 odsto akcija te kompanije.

Sindikat Telekoma Srbije i Jedinstveni sindikat Telekoma Srbije su u otvorenom pismu predsedniku Srbije Borisu Tadichu i premijeru Mirku Cvetkovichu ocenili da do sada nije dat ni jedan odrzziv argument za prodaju kapitala te kompanije.

Sve ukazuje da je odluku o prodaji 40 odsto akcija Telekoma drzzava donela na preccac i bez ccvrstih ekonomskih razloga, kao i da jedini razlog za prodaju mozze biti novac koji bi se dobio od prodaje, smatraju sindikati.

To je novac, ocenili su, koji bi mogao da se dobije iz dobiti Telekoma Srbije u narednih ccetiri do ssest godina, ako kompanija ostane u vechinskom drzzavnom vlasnisstvu, zbog ccega sidnikat ne vidi razlog za prodaju.
http://www.beta.co.yu/default.asp?tip=article&kategorija=ekonomija&ida=2286515&id=&ime=


@КиД

Морам признати да је твоја аргументација убедљива и да си ме у неким стварима демантовао. Пре свега када је куповина Телекома Српске у питању. То што сам био убеђен да је део новца од продаје Мобтела отишао за ову аквизицију је моја заблуда због које се извињавам. Телеком Српске је купљен кредитом који је одобрила америчка Сити банка. Међутим, моја опсервација је и била да ни Коштуничине, ни Цветковићеву владу ништа не амнестира од одговорности због тога што новац од продаје Мобтела није пласиран пре свега у инфраструктуру. То, наравно, не значи да ништа није урађено. Гомила путева је генерално реконструисана (рецимо путна инфраструктура Крагујевца, 100 км од Лесковца до македонске границе, 50км између Крагујевца и Краљева, 60км јужног дела Ибарске магистрале, пут ка ЦГ), али је све то ситно у односу на оно што је тим новцем могло да се уради. Међутим, политичари су се определили за концепт испуњавања гомила непродуктивних жеља локалних заједница.

Што се тиче откупа италијанског удела у Телекому од 29%, он је коштао 195 милиона евра (са све дугом од 100 милиона), иако су Италијани својевремено свој део платили 497 милиона евра. Није битно што паре нису биле од Мобтела, битно је да је неко имао одакле да их пласира у овај посао. Један од креатора те изузетно успешне акције с почетка 2003. био је управо Александар Влаховић кога бисте или у затвор или на вешала.

Што се тиче Сартида, сам аранжман са Американцима је направљен након што је немачким банкама, као највећим повериоцима (давале су кредите '98. и '99. године, без гаранције државе Србије), било понуђено да оживе производњу и консолидују фирму, али су оне то одбиле. Сматрале су да ће им припасти читава фабрика, па су 2002. престале да финасирају обртни капитал. Тада Србији не би остало ништа. И овај посао је водио Влаховић. Споразумом Владе Србије и "Ју-Ес стила" који је потписан 31. марта 2003. године, Американци су се обавезали да кеширају 23 милиона долара, да у прве три године никог не отпусте и да у подизање производње у првих пет година уложе још 150 милиона. Србија се решила највећег губиташа (сваки трећи динар губитака у Србији био је Сартидов) и дужника (отписан дуг од око 580 милиона долара), а добила је највећег извозника. Не знам да ли је било уграђивања, али признајем да је и мени појављивање "малог Колесара" у овом послу сумњиво. Међутим, док суд не покаже другачије - а за ових 7 година није, упркос цвиљењу и претњама немачких банкара - ово је за мене један од најбољих послова које су постпетооктобарске власти обавиле. Уз гашење Мобтела, јачање Телекома и довођење Теленора и ВИП-а, за које највећу заслугу имају Коштуница и Динкић.

Немам намеру да изигравам Влаховићевог адвоката, али кад видим острашћене изливе, засноване на полуистинама, добијем порив да проблем осветлим и са друге стране. Као и у случају продаје 40% Телекома.
 
^^^^^
Sto se tice putne infrastrukture ona je ozbiljno dezinvestirana u Srbiji, cak i u reltivnom odnosu sa zemljama u regionu koje nemaju tako vazne koridore da im presecaju teritoriju.
Nije da u Srbiji nije nista uradjeno, ali na zalost ne moze da dobije prelaznu ocenu. Kao i kod Telekoma tako i kod puteva placamo danak neodgovornom i neracionalnom trosenju poreskih i drugih prihoda. Tako recimo, direktno naplatom putarine Srbija inkasira 300 miliona evra svake godine. Ali ta sredstva u u minimalnom delu odlazi nazad u dalji razvoj, a vecina bude potrosena kroz javnu potrosnju i finansiranje administracije. Za 10 godina od tih prihoda direktno se ulije 3 milijarde, a indirektno kroz usluge jos 10 puta toliko. To je mnogo novca da bi Srbija i dan danas imala citave sekcije koridora nedovrsene. Taj neko mora prvo da opravda ta sredstva pre nego sto krene da me ubedjuje da treba da prodam Telekom da bi izgradio puteve.
Znaci mi imamo problem sa ljudima koji upravljaju finansijama, jer upravlajjuci nasom imovinom oni nisu stvorili novu vrednost citavu deceniju. Zapravo samo su nas zaduzili, a najveci deo te profitabilne imovine je za male pare prodat.

Sartid je daleko od najveceg posla koji je petooktobarska Srbija izvela. Sartid je mozda najveca plajcka koju smo doziveli. Evo i kako.
Prvo ta kompanija je bas kao sto i kazes prodata za ni manje ni vise nego 23 miliona dolara!!!!!
To je bio dobar posao ali sigurno nije za nas. Ako nekoj kompaniji otpises dugove, zasto je onda poklanjas? Kupac ce da je dobije ili za 23 miliona + dugove da vrati ili ce da plati punih 600 miliona, ali je firma cista i bez dugova, mi preuzimamo sve obaveze.

Srbija se nije resila gubitasa, Srbija je izgubila najvece kapacitete za proizvodnju celika u ovom regionu za 23 miliona dolara. Dobila je najveceg izvoznika, ali je dobila i najveceg uvoznika. sartid uveze preko 500 miliona evra vrednih sirovina godinje isto. Najgore od svega je sto nije bilo nadmetanja, nije bilo validne procedure a ti kukavni Nemci su nam ponudili mnogo bolju cenu. Krupp je bio zainteresovan da plati Sartid 450 miliona. Djindjic je i dogovorio taj posao, ali posle atentata za vreme Zivkoviceve vlade ambasador Mongomeri je odlicno odradio posao za svoju zemlju i Sartid su dobili Ameri iz druge ruke, posto je firma preprodata US Steelu za 250 miliona. za mene je Mobtel najbolji posao od 2000te do danas. Mobtel je izgradjen prljavim novcem, pa je tom privatizacijom novac vracen gradjanima. Ubijene su dve muve iako su pare posle trosene za popravljanje skolskih wc-a.

Meni samo ostaje da pitam kako je moguce da ce 40% giganta kakv je "Telekom Srbija" da bude prodat za priblizno istu sumu kao i 60% Mobtela? Ako nista drugo, onda bi bra to trebalo da vam bude sumnjivo. Mobtel je prodat za skoro 1.5 milijardi evra! Kako to da je Telekom postigao najbolju cenu ako je situacija takva? Da li ovo neko baca na dobos nacionalno dobro? Ocigledno neko laze i ja prosto ne mogu da cutim. Secam se da je OTE pre 2-3 godine procenio svojih 20% na minimum 1.5 milijardu. Svoj posed 20% naseg telekoma mu je bila jos jedna prednost koja mu je podigla cenu prilikom prodaje.

Nas Telekom super zaradjuje i ima sve kapacitete da se razvija. Problem kod Telekoma jeste sto on donosi samo 300 miliona godisnje a njima treba odmah milijardu. Ako ce da moj kupac za 3 godine otplati svoju investiciju onda tu nesto nije uredu, pogotov sto mu prodajem drzavni monopol i najveci regionalni Telekom. Za Telekom u ovoj privatizaciji nema pluseva, njemu je sve minus. Zapravo ima da uskoro propadne kazu. Tako se ne prodaje imovina, ako ti tako cenis svoj Telekom zasto bi Nemac platio vise?
 
Чекај, зар није читав Мобтел продат Теленору за 1.513.000.000 евра? Како мислиш 60%?
 
70% izvini je drzava prodala za 1.5 milijarde. Ostalih 30% je u vlasnistvu Austrijanaca i onog lika sa kojim je Vlada pravila dogovor, posto je pred kraj svega Karic njemu hteo da proda celog operatera. Ganjali su se, ali posto je PTT koji je bio vlasnik 49% odnosno 60% bio cist pred zakonom, Austrijanci su pristali na vansudsku nagodbu i dobili su fine dividende za svoj deo. Doduse za te pare je dobijena i licenca, medjutim to ne menja stvar.
 
Дојче телеком нуди 800 милиона

БЕОГРАД- Дојче телеком је у овом тренутку спреман да за 40 одсто акција Телекома Србије понуди мање од 800 милиона евра, објавила је данас аналитичка кућа Интернешнел комуникејшнс партнерс (International Communications Partners ICP).

Како се наводи у анализи те куће, која се бави и истраживањем и анализом економских, социјалних и политичких кретања у земљи и региону, остаје да се види да ли ће Влада Србије у директним преговорима успети да добије више новца.

Држава је преко ПТТ Србија власник 80 одсто Телекома Србије, а 20 одсто је у власништву грчке компаније ОТЕ чији је сувласник, са 30 одсто, Дојче телеком.

Влада Србије одлучила је да прода само 40 одсто акција Телекома Србија, а како пише, јасно је да само Дојче телекому одговара да уђе у такву приватизацију, јер са већ 20 одсто акција, на овај начин постаје власник 60 одсто акција Телекома Србија.

Како се наводи, званичници Владе Србије сматрају да 80 одсто акција Телекома Србија вреди између 2 и 2,5 милијарди евра, што значи да за 40 одсто акција очекују измеду 1,1 и 1,2 милијарде евра.

У анализи се наводи да би мишљење консултанта за процес приватизације морало да буде релевантно у односу на могућност да се прода и висе од 40 одсто акција Телекома, као и питање обавезних инвестиција, социјалног програма и тарифне политике.

Влада би, како се истиче, морала да обезбеди будућност земље намећући стриктне обавезе новом власнику у погледу обавезних инвестиција, јер компанија која купује Телеком не купује само компанију већ и стратешки ресурс од којег зависи велики део српске привреде.

Према томе, купац Телекома мора да настави да инвестира, јер ако не буде инвестиција, приватизација ће бити неушпесна, са штетним последицама по привреду и кориснике. „Новог купца би требало обавезати на десетогодишњи инвестициони циклус који не би смео да буде мањи од 2 до 2,5 милијарде евра. Тако ће се обезбедити даљи развој телекомуникација у Србији и улагање у српску привреду”, наводи се у анализи куће ИЦП.

Бета
[објављено: 09/04/2010.]
Evo jos malo informacija koje govore dovoljno same za sebe, a vi stavite u kontekst prethodne diskusije....
 
To je to,rasprodaja rodjaci...Cim im legne kinta pale na bahame :bash:
 
Sto nisu prodali taj Telekom 2000te kad pricaju da je ovo top cena koja moze da se dobije... i tad bi dobili 800 miliona za 40%...

Katastrofa, mada se ja ne bojim Bahama scenarija toliko koliko toga da ce da ostanu da nam se smeju sa tv-a kada opet dobiju izbore posle par Saperovih medija spinova, i vec klasicne "Ne zelite valjda da nas ova druga Srbija odalji od EU?!?" krilatice.

Ovo je veleizdaja, samo sto nam se desava pred ocima, od strane demokratski izabrane vlasti koja nije izabrana da bi radila ovo sto radi, i koja krije od gradjana sta radi. Jos gore, manipulise javnim mnjenjem tako da deo istog te njihove odluke vatreno brane iz potpuno pogresnih razloga. To sto je uvijena, suptilna i razradjena veleizdaja, ne cini je nista manje losom, naprotiv. Na kraju cemo izgubiti jos par godina u "tranziciji", i samo ce nas naterati da izigravamo Cavesa sa ponovnom nacionalizacijom pojedinih kompanija... a to je jos i dobar scenario.

Zapravo ne znam dal ista vise mozemo da promenimo. Ja se na svakim izborima vodim da glasam za najmanje losu opciju u tom trenutku, i uvek ta opcija ispadne katastroficna. Kolko sam se pre 2-3 godine smejao Kostunici i njegovoj vladi, sad bih ga od blata pravio...

Uf, frustracija totalna.

:violina:
 
Vrh