Šta je novo?

Nacionalni stadion

Podržavate li izgradnju Nacionalnog stadiona?

  • 1. Da, apsolutno!

    Glasovi: 137 20,6%
  • 2. Ne! Treba rekonstruisati stadione CZ i PFC

    Glasovi: 158 23,8%
  • 3. Ne! Ima prečih stvari od stadiona

    Glasovi: 345 52,0%
  • 4. Baš me briga! Neka ga Toletu ako ima para

    Glasovi: 24 3,6%

  • Ukupno glasača
    664
Не знам одакле да почнем пошто буквално ништа смислено ниси написао.

Као прво Енглези су далеко већа ст*** од нас што се види чим кроче ван свог острва и побегну од свог закона. Дакле нису они бољи од нас,напротив,већ само држава ради свој посао у свом дворишту.

Као друго свуда сем у Енглеској постоје "обори за стоку" па и у Немачкој што се и види на слици коју сам поставио.
Као треће арена је доказ да нисмо ст*** и да умемо да чувамо нешто што је ново и модерно.Иако арена већ сада делује мало офуцано то није кривица посетилаца већ лошег одржавања.

Хале у Вршцу,Смедереву,Зрењанину па и цео Спенс...све изгледају као да су јуче отворене. Што се стадиона тиче они који су реконструисани последњих година су од тада јако очувани. Такав пример имаш у Ужицу,Горњем Милановцу,Јагодини...

Да закључим,није те требало пустити преко гране док не упознаш Србију и док не почнеш да поштујеш свој народ,своју земљу и на крају самог себе.
 
Наравно да сам против грађења било каквих националних стадиона, храмова, центара и којекаквих глупости!
Прво, шта им то значи "национални", то је колико знам амерички начин именовања којекаквих институција. National ово-оно... Видела жаба да се коњ поткива, па српске џукеле дигле ноге.

Прво да се санира пукотина величине песнице у зиду на НЕНАЦИОНАЛНОМ Хемијском факултету, затим разни ужаси по ненационалним, обичним клиникама и слично па онда можда, врло можда, можемо да дискутујемо да се некада изгради стадион.

Не знам как осе не стиде.
 
Ne mora nacionalni, neka ga krste "Narodni"...
Narodno poorište, Narodni muzej, Narodna skupština, Narodna kafana, Narodno kupatilo... (Nušić, "Dr") Narodna banka - Narodni stadion...
 
Delija":3hiqtz0j je napisao(la):
Не знам одакле да почнем пошто буквално ништа смислено ниси написао.

Као прво Енглези су далеко већа ст*** од нас што се види чим кроче ван свог острва и побегну од свог закона. Дакле нису они бољи од нас,напротив,већ само држава ради свој посао у свом дворишту.

Као друго свуда сем у Енглеској постоје "обори за стоку" па и у Немачкој што се и види на слици коју сам поставио.
Као треће арена је доказ да нисмо ст*** и да умемо да чувамо нешто што је ново и модерно.Иако арена већ сада делује мало офуцано то није кривица посетилаца већ лошег одржавања.

Хале у Вршцу,Смедереву,Зрењанину па и цео Спенс...све изгледају као да су јуче отворене. Што се стадиона тиче они који су реконструисани последњих година су од тада јако очувани. Такав пример имаш у Ужицу,Горњем Милановцу,Јагодини...

Да закључим,није те требало пустити преко гране док не упознаш Србију и док не почнеш да поштујеш свој народ,своју земљу и на крају самог себе.

A kakve ima veze kakvi su kada napuste zemlju, bitno je da postoje zakoni unutar zemlje, mi smo st*** i u zemlji i izvan nje, tako da smo jos gori. Oni su barem napravili zakone koji se postuju pa im stadioni nemaju ograde i kaveze.

Arena, spens,i ostale hale su arene u kojima navijaci nisu toliko drasticni kao oni na fudbalskim utakmicama, takodje u tim halama je obezvedjenje na jako visem nivou nego na marakani.

I na kraju boldovano. Kakav problem ti imas samnom, sta sam tako lose rekao a da nije istina sto te je tako uvredilo, pa si se osetio prozvanim. Da se ne osecas ti kao jedan od tih slabo vaspitanih huligana sto im cilj nije gledanje utakmice nego vredjanje i tuca ?

Lepo sam uporedio kako izlgedaju stadioni u engleskoj i u srbiji jer sam na doticnim stadionima licno bio. Bio sam na marakani i znam kako uzivo izlgeda, a imao sam tu srecu da posetim i stadione u engleskoj. Ponovo ponavljam da su nasi navijaci st*** i na nasim stadionima i kada odu inostranstvo, tako da su englezi cvecke po tom pitanju.

Tebe licno u usta uzeo nisam, ali si se ti odvazio da mene uzmes u usta i kazes gde ja nisam smeo biti pusten. To samo govori o tebi. Ja sam proputovao srbiju za mojih 25 godina i ponovo ponavljam za razliku od vecine srba koji englesku gledaju preko tva, ja sam imao tu privilegiju da je i licno posetim, i da vidim koliko su oni kulturoloski i infrastrukturno napredniji od nas. Te fraze da smo mi najlepse sto postoji na planeti mogu da ti pricaju samo politicari kojima je jedini cilj da ostanu na vlasti, ali sta ces narod se pali na to, pa ni ne zna koliko smo mi zaostali za svetom.

Da ne bude bas offtopic da dodam da se svakako ne zalazem za uludo trosenje jos novca za nesto sto nece imati bukvalno nikakvu namenu.
 
Жао ми је што овако морам да кажем, причаш напамет. Ограде су скинуте и на ЈНА, Карађорђу, чика Дачи... и онако никога нису спречавале ни у чему. А свакоме ко мисли за себе да је ст***, у принципу, желим да оде где жели, и буде човек прави, какав жели.
 
^^^ Poenta je u tuci navijaca, i divljackom ponasanju prema okolini. To da li negde ima ograde ili ne je najmanji problem.
Vi izgleda posmatrate samo infrastrukturu, a divljanje ljudi zanemarujet. Poenta je da su ljudi divljaci i da ce sve unistiti, bilo to novo ili staro. U engleskoj postoje pravila koja se postuju te tamo protivnicki navijaci sede jedni do drugih, dok se kod nas oni stavljaju na suprotnu stranu stadiona pa i pored toga nadju nacina da se pobiju.

Ja i dalje ne shvatam sta vi zelite da kazete, da treba nesto da se renovira i gradi, a da se ne uvede red u ponasanje ? Ako je to onda ja nemam sta vise da kazem, sem srecno. Ja domeci fudbal gledati necu uzivo, sve dok se to ne promeni.

I jos nesto, trenutni dug zvezde je oko 45 miliona eura. Da nije tolika kradja od tih para je mogao da se modernizuje stadion marakana. Srpska logika guradj djubre pod tepih i gradi nesto novo kako bi se ispocetka moglo krasti.

Ova prica oko gradnje nacionalnog stadiona je cisto mazanje ociju od lopovluka koji se desavaju na ostalim stadionima.
 
Бојане, ово није тако једноставно као што мислиш. Као прво, енглески плебс у просеку јесте знатно већа ст*** од српског, који је (укључујући и наше тинејџере) заправо поприлично кротак. Е, сад, нешто о уништавању и вандализму. Осамдесетих година у Београду није било ниједне исправне телефонске говорнице. На кошаркашким теренима код Фонтане обручи би нестајали дан и по пошто их поставе (а некад и у року 15 минута). Онда су почели да граде "Мекдоналдс". Када су поставили светлеће путоказе и другу спољашњу фенси опрему, сви су се смејали и говорили: "Па ово неће потрајати до вечерас!" Потрајало је ево већ 25 година... Око ресторана је уредан травњак. Оно што је ружно и запуштено, људи по инерцији и руше.

Амерички урбанисти су зато одавно направили "Repair Broken Windows" стратегију. Када страни менаџери уђу у наше фабрике и виде поломљене прозоре, али и прљаве клозете, не могу очима да верују да је то неко допустио. Треба се сетити да су и енглески хулигани знатно више дивљали на стадионима када су они изгледали као торови за стоку. Људском бићу нешто очигледно подсвесно говори да не жели да буде ст***, буни се против тога - макар и методама стоке без репа. Барем у нашем (европском и хришћанском) делу света.
 
Ok, mozda ima nesto u tome, ali ponovo seti se demonstracija kada su sve lepe izloge i mc donalde i ostale radnje do temelja unistili samo jer su bili u grupi. Ista situacija je za vreme derbi utakmice, kada se demoliraju autobusi i tramvaju, nevezano da li su novi ili stari.
Bez obzira na sve, ne vidim finansijsku isplativost novog stadiona kada ni ova dva velika stadiona nisu iskoriscena 80% vremena. Da klubovi posluju u plusu i da su privatni pa da i vidim nekakvog smisla, ovako vidim samo jos jedan objekat koji ce trositi pare, a nece donositi zaradu.

Arena je sasvim dovoljna da pokrije beograd za sve manifestacije ( koncerte, nastupe,... ) tako da bi nacionalni stadion sluzio za par utakmica evropskog prvenstva i onda bi zvrjio prazan i propadao. Ispravite me ako gresim, ali mislim da je to realnost.

Evo dajte predlog kako bi jedan takav objekat mogao da bude isplativ, ako i CZ i partizan imaju svoje stadione ?
 
Не би могао да буде исплатив, нити би имао смисла; видиш да смо сви овде против тога.
 
Starosedeoci na Beobuildu se verovatno secaju prvoaprilske vesti iz 2008 god

Kako Beobuild nezvanično saznaje održan je prvi sastanak čelnika Partizana i Crvene Zvezde o kome se razgovaralo o gradnji novog zajedničkog stadiona. Naime teška situacija oba kluba je nagnala oba kluba da razmisle o prodaji vrlo atraktivnog zemljišta gde se nalaze njihovi stadioni kako bi se na njihovom mestu izgradili luksuzni hoteli, šoping molovi i stambene četvrti. Na mestu marakane se po jednom pristiglom resenju čak planira i malo veštačko jezero koje bi bilo okruženo stambenim zgradama, ali svi detalji ce biti objavljeni tek posto se potpise ugovor sa kupcima.

Novac zarađen od prodaje i izgradnje bi se uložio u izgradnju modernog stadiona kapaciteta između 45 000 i 55 000 gledalaca, a kao potencijalne lokacije se pominju placevi tik uz budući teniski centar koji će graditi porodica Novaka Đokovića, veliki prazni Blok 39 gde se nalazi i fakultet dramskih umetnosti kao i u blizini Kvantaša. Čelnik Crvene Zvezde koji je hteo da ostane anoniman je izjavio kako oba kluba traže načina da smanje otpor među svojim navijačima, a u toku su i pregovori sa eminentnim konsultanskim kućama iz zapadne Evrope radi pripreme za prodaju zemljišta.

Zanimljivo je da u svetu postoje nekolicina stadiona koje dele dva suparnička kluba, najpoznatija je "Alianz Arena" u Minhenu koju dele Bayern i 1860 München.

Napominjem u pitanju je prvoaprilska vest iz 2008 godine. Svaka slicnost sa danasnjim dogadjajima i predlozima je slucajna :)
 
HA ha pa neka mi neko posle kaze da Beobuild nije relevantan :wink:
 
Tu prvoaprilsku vest je tada prenelo nekoliko medija, pa su malo kasnije imali problema da se operu :D

mali off - pošto videh da je Marcus Lupus pomenuo pukotine na Hemijskom fakultetu. Trenutno se radi sanacija temelja zgrade fakulteta. Radovi su se malo odužili, ali ipak mi je drago da je to konačno stiglo na red. Na linku se mogu naći galerije radova do oktobra 2012 - http://www.piu.rs/general.php?id=70
 
Njime bi Srbija mogla da konkuriše za jednog od domaćina Evropskog prvenstva 2020. godine. Karadžić kaže da bi trebalo prodati i Zvezdin i Partizanov stadion.

Genijalno, prodas jedan stadion na Autokomandi, i drugi na granici s Dedinjem, i sazidas za 300 miliona novi u Stroj Pazovi kapaciteta 70.000 :shock:

Mi zaista patimo od megalomanije. Umesto sto pricaju o stotinama miliona, nek uloze 30 miliona u postojeca 2 stadiona i malo ih uljude.
 
U postojeće stadione je potrebno uložiti mnoogo više od 30 miliona evra. Tj moguće ih je ušminkati tako da se ne vidi koliko su stari, ali to će i dalje ostati dva mesta koja su po standardima 21 veka potpuno nefunkcionalna.

Inače pominjanje velike posete na Zvezdinom stadionu kao razlog za izgradnju velikog posebnog Zvezdinog stadiona je prilično naivno, kad se zna da je cena godišnje karte za Zvezdin sever 1000 dinara. Ni 10 evra. A na dosta utakmica ljudi ulaze i bez karata, besplatan ulaz, akcije, snalaženje..

Niko normalan ne bi planirao ulaganje od 100 miliona evra u nešto što ne može samo sebi da otplati održavanje, a kamoli ulaganje. Ustvari, može, tako što se napravi mnogo visokoprofitabilnih stvari (kad bi još znali koje su to), a u sredini stadion, ali čemu onda uopšte stadion, da smeta?

Više volim JNA od svog stana i teško mi je pala i promena semafora a kamoli neka veća intervencija, ali čak ni zajednički stadion ovde ne bi mogao da bude ekonomski održiv, a kamoli dva posebna, i teško da će se nešto bitno promeniti u sledećih 20 godina..
 
medjutim":233asmgs je napisao(la):
U postojeće stadione je potrebno uložiti mnoogo više od 30 miliona evra. Tj moguće ih je ušminkati tako da se ne vidi koliko su stari, ali to će i dalje ostati dva mesta koja su po standardima 21 veka potpuno nefunkcionalna.

Inače pominjanje velike posete na Zvezdinom stadionu kao razlog za izgradnju velikog posebnog Zvezdinog stadiona je prilično naivno, kad se zna da je cena godišnje karte za Zvezdin sever 1000 dinara. Ni 10 evra. A na dosta utakmica ljudi ulaze i bez karata, besplatan ulaz, akcije, snalaženje..

Niko normalan ne bi planirao ulaganje od 100 miliona evra u nešto što ne može samo sebi da otplati održavanje, a kamoli ulaganje. Ustvari, može, tako što se napravi mnogo visokoprofitabilnih stvari (kad bi još znali koje su to), a u sredini stadion, ali čemu onda uopšte stadion, da smeta?

Više volim JNA od svog stana i teško mi je pala i promena semafora a kamoli neka veća intervencija, ali čak ni zajednički stadion ovde ne bi mogao da bude ekonomski održiv, a kamoli dva posebna, i teško da će se nešto bitno promeniti u sledećih 20 godina..

Карте јесу џабе али ни твоје информације нису баш тачне, карта је толико а да је узмеш обавезно је и чланство. Број људи се помиње наравно као маркетинг материјал, за спонзоре, атрактивност тв преноса... нико на планети не зарађује грдне паре од карата. Кад смо код истих, навијачи Звезде када им је бројност у хиљадама су их плаћали у Братислави 10, Прагу 15, Солуну 25 евра по утакмици... тако да цена није проблем. А само пола од просечне посете има годишњу. Маркетинг Црвене звезде у оваквој ситуацији заради и по 3 милиона еура годишње, потенцијал економски је очигледан!

Сад када сам то рекао, додао бих да су се и онако сви сложили да нам нови стадион није приоритет.
 
Hm, nisam znao da se članstvo plaća, no svejedno, ne verujem da je to i blizu dovoljno.

Kad su evropske utakmice u pitanju, daje se i ovde 10-15 evra za kartu (ko ne uspe da uđe džabe :)), ali niti ima dovoljno ljudi koji daju te pare, niti ima dovoljno utakmica. Na stranu što dobrom delu onih koji krenu u Bratislavu na pamet ne padne da dođu na domaću utakmicu (nije ni s naše strane brda drugačije). Poređenje sa "onim" fudbalom ne pije vodu, niti će kvalitet fudbala u dogledno vreme da se približi tadašnjem, niti broj stanovnika raste, niti je tad bilo mogućnosti da se kod kuće svakog vikenda udobno gleda tri derbija iz pet najjačih liga, i to za dž.. daj Bože da se vremena promene, ali šansa za to nije ni blizu dovoljna da opravdava velike pare za stadion..

Prošle godine smo u Beogradu imali 6 evropskih na JNA, 3 u "rupi", plus nešto reprezentacije, mrzi me da brojim. Pored toga, četiri derbija (2 u kupu + 2 u prvenstvu), a i finale kupa bi bilo igrano na nacionalnom stadionu. Kad se sve ovo spakuje na jedan stadion, sa utakmicom svakog vikenda, isplativost se bitno popravlja. Dodaš i koncert-dva godišnje.. I dalje ne bi bilo sjajno, ali bi bilo isplativije..

Pored toga, još jedna stvar može da se uradi (da mene i Deliju pitaju, mora), makar za domaće utakmice - stajanje na jugu i severu, uz postavljanje sedišta samo kad mora, tj. za Evropu. Instant 10 hiljada novih mesta. Na utakmicama domaće lige ne znači previše. U domaćoj ligi više jeftinih mesta često može da znači i gubitak - događa se da se navijačka tribina rasproda i da nema više najjeftinijih karata pa deo ljudi ode na istok i zapad, ali sa dupliranim jeftinim tribinama, može da se desi da sa više gledalaca profit ne poraste jer ljudi pređu s istoka i zapada na jug i sever. Ali više hiljada dodatnih mesta za veliki koncert može mnogo toga da promeni, ako stadionski koncerti u Srbiji postanu isplativi..

Što se tiče rekonstrukcije i izgradnje stadiona u manjim mestima, pa i u Nišu, ima toliko rupa da ne znam gde pre da počnem. Najbolje je pogledati sabrana dela Željka Pantića - "Dođite na stadion"..
 
Novi zajednicki stadion Zvezde i Partizana bio bi isplativ kada bi se pravio sa recimo 20.000 mesta, ili maks. 30.000 kao danasnji Partizanov, mada je realno 20.000 bolja mera. To sto na Zvezdinu utakmicu na kojoj je ulaz dzabe dodje 30.000 ljudi ne znaci nista, jer je ulaz, jelte, dzabe. Sa novim stadionom koji tek treba da se isplati kao investicija, to ne moze. Takodje, novi stadion bi mozda i prvih godinu ili dve privlacio vise gledalaca, koji bi dolazili tek da vide to novo cudo, ali bi taj efekat prestao ukoliko bi fudbal ostao na istom jadnom nivou kao i danas. A ne postoje indicije da ce fudbal u Srbiji biti bolji, samo da ce biti jos gori.

Sto se tice koriscenja stadiona za druge namene, nesportske - koje to? Mozemo da izbrojimo na prste broj koncerata koji se odrzao na stadionima Zvezde ili Partizana u proteklih 10ak godina. Ceca i Colic na Marakani, Metalika na JNA i to je otprilike to. Riblja Corba je imala koncert na stadionu OFK, a Motorhead i Van Gogh na Tasmajdanu, znaci stadioni "vecitih" su im vec bili preveliki i/ili preskupi. Novi stadion bi bio skuplji za iznajmljivanje (ako treba povratiti ulozena sredstva) - a postoji jaka konkurencija: za koncerte do 20-30 hiljada, Arena, a za one preko, Usce. A ima i manjih objekata, poput stadiona na Tasmajdanu koji ce se uskoro rekonstruisati.

Dakle, niti unutar srpskog fudbala postoje privatne pare da se jadan takav stadion izgradi, niti ce bilo kakav privatni investitor sa pola mozga uloziti svoje pare u takav projekat. Ostaje onda jedino drzava, medjutim ne postoji niti jedan jedini dobar argument zasto bi drzava ulozila jedan dinar u katastrofu i propalitet zvanu srpski fudbal.
 
Видим да и на Беобилду владају познаваоци потреба и исплативости идеје јавно-приватног партнерства у изградњи стадиона xDDDD
 
pa svi pisemo kao da smo popili svu pamet ovoga sveta i kao da je ono sto tvrdimo jedina apsolutna istina. evo ja prvi, priznajem..

a najvise volim ove sto kazu sta ce to nama, odakle pare, propasce... mislim, sta ce nama aerodrom, sta ce nam autoputevi, sta ce nam arena, sta ce nam multipleks bioskopi i akva prkovi, .. samo pekare, fabrike i groblja
 
Multipleks bioskopi se izdržavaju sami.
Akva parkovi? Pretpostavljam da da.
Arena? Uglavnom.

Stadion? Ne. Zato nam i ne trebaju dva, to je suština problema..

Hazard, bilo bi više koncerata da na sadašnjim stadionima ima tehničkih mogućnosti za to. Doduše, ne mnogo više. Možda jedan na svakih par godina..
 
Pa dobro, mozda bi bio jos jedan ili dva na svakih par godina, ali to onda ne ulazi ozbiljno u racunicu za isplativost stadiona. Kada bi stadion mogao da racuna na, recimo, 5 koncerata godisnje, onda bi mozda mogli i o necemu da razgovaramo...

Ne mislim ni ja da sam popio svu pamet ovog sveta, ali jednostavno smatram da - oni koji bi da grade stadion, nemaju para, a oni koji imaju para, ne bi to ulozili u stadion. No, ako gresim, samo napred, pa sta bude....ono sto sigurno ZNAM je da ne postoji nikakvo opravdanje drzavnog ulaganja u tako nesto. Srpski fudbal jednostavno ne zasluzuje nikakvu pomoc od drzave.
 
to da drzava ne moze i ne sme da finansira stadion to je svima jasno (slucajevi uzice i nis su valjda i poslednjim socijlistickim mohikancima objasnili zasto ne moze i ne sme)

a (jedan) multifukcionalni gradski stadion u beogradu (to sto ga neki zovu nacionalni to govori o o ljudima a ne o stadionu) ima sve preduslove da bude samoodrziv.
 
Ja sam generalno protiv nacionalnog stadiona, osim ako mi neko obeća da neće više biti nijednog koncerta na Ušću :D
 
razgradjevinar":1tc59mbz je napisao(la):
a (jedan) multifukcionalni gradski stadion u beogradu (to sto ga neki zovu nacionalni to govori o o ljudima a ne o stadionu) ima sve preduslove da bude samoodrziv.

Ima mozda, ali jedva - pogledajmo primer Arene. Takodje, podrazumeva da sve utakmice i Partizan i Zvezda igraju na tom stadionu, tj. da on zameni Marakanu i JNA. Protiv cega, navijacki, inace nemam nista protiv (raznorazni veliki rivali dele stadion pa to ne smeta njihovom rivalstvu), i da bude sa oko maks. 30.000 sedista (kakvih 70.000...).
 
после вечерашње утакмице ФСС може комотно да читав пројекат и идеју националног стадиона убаци у сецкалицу за папир и да тај стадион комотно заборави
 
Vrh