Šta je novo?

Nacionalni stadion

Podržavate li izgradnju Nacionalnog stadiona?

  • 1. Da, apsolutno!

    Glasovi: 142 20,6%
  • 2. Ne! Treba rekonstruisati stadione CZ i PFC

    Glasovi: 161 23,3%
  • 3. Ne! Ima prečih stvari od stadiona

    Glasovi: 363 52,6%
  • 4. Baš me briga! Neka ga Toletu ako ima para

    Glasovi: 24 3,5%

  • Ukupno glasača
    690
Како се код нас реч национално скроз погрешно користи негде од 2001.
 
Reč se koristi kako se koristi, nema pravo i pogrešno, već samo kako društvene okolnosti diktiraju. Jezik je živa stvar i oslikava u određenoj meri društvene odnose.
 
Национални стадион је бизаран термин јер имплицира ексклузивност - само један стадион може бити национални, национални стадион је по правилу једини стадион на којем је репрезентација домаћин. Ако је то тако, зашто су онда грађени стадиони у Лесковцу, Лозници и Зајечару, којима је и без "националних" утакмица тешко наћи сврху? Нажалост, то није ни у топ 10 највећих проблема са овим пројектом.
 
Reč se koristi kako se koristi, nema pravo i pogrešno, već samo kako društvene okolnosti diktiraju. Jezik je živa stvar i oslikava u određenoj meri društvene odnose.
Прво је проблем што је национално у изворном значењу везано за државу а не етничку припадност. Ето ми имам нпр. национална већа мањина, али и националну службу за запошљавање. А онда имамо и народни музеј, народно позориште, народну банку.
 
U Srbiji je vazda nacionalno i etničko u nekom preklapanju. To nažalost nema mnogo veze sa vokabularom.
 
Код нас је народно одувек постојало и подразумевало је да нешто припада народу, без обзира на класу или етничку припадност.
 
Онда су могли да га назову народни стадион.
 
Koristiti rec "naci" za nesto domace je ispod svakog nivoa (pa makar i kao skracenicu).
 
Паметан народ који је јасно дефинисао многе ствари.
 
Vrh