Šta je novo?

Modernizacija GSP-a

Homer Jay":3qj70jg0 je napisao(la):
stf":3qj70jg0 je napisao(la):
Шта вам је, шта се наоштристе, па и до сад су људи уносили у градски превоз мачке, псиће, па чак и пилиће, па ником ништа.....

Vidi se da si sa 300 linija :D jednom je baja u Bolecu pokusao prase da utera u bus, ali mu vozac nije dao. Pilici su vec redovna pojava (narocito nedejlom kada je pijaca).
E to je to,sada će se pozvati da imaju pravo da voze domaće životinjice jer je svinjče kućni ljubimac i kršimo mu "ljudska prava" :)
 
A šta mislite o praktikovanju religije u javnom prevozu. Ima puno ljudi koji se krste tri puta i klanjaju kad vide crkvu. Kako regulisati tu pojavu? Mnogima to smeta? Mogu li i muslimani da prostru tepihče pa da kleknu ako im dođe vreme za molitvu a bus se npr. zaglavio na Autokomandi?

U osnovi je isti problem kao i sa kućnim ljubimcima: Da li da budemo tolerantni prema verovanjima i potrebama drugih ljudi na javnom mestu (prevozu) ako ta verovanja ili potrebe nas ne ugrožavaju ali nas zgražavaju?

Na primer, mene klanjanje sabornoj crkvi iz BG:voza baš zgražava ali stvarno ne mogu da kažem da me ugrožava.
 
ako se ja ne vozim u crkvi ne moraju ni oni da se mole u busu.........


a to je nešto najprimitivnije što se pojavilo u narodu da se krste kad vide crkvu.
 
@belgrey & @MilisaV
+1 & + 1

To ima veze sa sve vecom izgubljenošću :(
 
Toga običaja kod nas nije bilo, uglavnom su to videli u Grčkoj pa malo imitiraju.. inače jeste primitivno i ugrožava prava ateista jer gledaju nečiji čin koji je ipak intima, a ima mesta koja su zato i namenjena a to su crkve,dom i sl.
 
Ако ме сећање не вара, и у католичкој Словачкој се прекрсти много људи у ЈГП када виде цркву, у већини случајева то су управо старији људи.
 
U nekim drugim katoličkim zemljama nisam to primetio.. :kafa: posebno u metropolama. U manjim mestima toga još verovatno ima..
 
Šta lupate, koga ugrožava kad se neko prekrsti?
Ja ne bih imao ništa protiv da neko prostre tepihče na sred busa i počne da se klanja, pod uslovom da ima dovoljno mesta i ne ometa nikoga oko sebe fizički.
 
Е ово сад постаје жалосно до ниских грана! Неким индивидуама сад смета ако се неко прекрсти?!! Угрожена права атеиста!? Умрећу од смеха!

Ако ћемо тако, јавно пљување по религији угрожава моја осећања верника! Шта ћемо сад? Да забранимо такве постове? Или да уведемо фашистичку диктатуру? Зилион правила "лепог понашања"? Не серите, молим вас!

Могу ја нпр. да кажем, да ми смета када чујем неку музику са слушалица. Вређа мој музички укус. Ет, нпр!
Или да ми смета ако је неко обукао сомотске панталоне. Вређа мој стил облачења.

Можемо овако цео дан. Још једном бих замолио неке да престану да се пресеравају! Ако мрзите цркву, задржите то за себе. Ако вам смета човек који се прекрстио, ИЗАЂИТЕ ИЗ АУТОБУСА!!! То је његово грађанско право! Тачка.
 
MilisaV":22tb2y25 je napisao(la):
ako se ja ne vozim u crkvi ne moraju ni oni da se mole u busu.........


a to je nešto najprimitivnije što se pojavilo u narodu da se krste kad vide crkvu.


Problem je pogrešno shvatanje religije. Pravslavlje potencira tajnu, dakle, molitva je u crkvi, krstiš se kada te najmanje ljudi vidi. Od primitivnih običaja primetio sam još jedan, dok čekam autobus na razglas se čuje mmolitva iz crkve! Šta je to nego skrnavljenje vere, kada se spolja ozvuluje ono što se događa u crkvi
 
stf":ylweg1gt je napisao(la):
Можемо овако цео дан. Још једном бих замолио неке да престану да се пресеравају! Ако мрзите цркву, задржите то за себе. Ако вам смета човек који се прекрстио, ИЗАЂИТЕ ИЗ АУТОБУСА!!! То је његово грађанско право! Тачка.

:kk: baš tako!!!
Ako vam smeta neko ko je uveo svog boga u autobus ili svog psa u autobus ili svoj smrad u autobus, vi slobodno izađite i sačekajte sledeći. o tome i govorim sve vreme.

Nije bitno da li nam je nešto gadno ili nam se ne sviđa, bitno je da li nas nešto ugrožava ili ne! Meni je gadno kad se neko krsti ali me to ne ugrožava. Ako je nekome gadno što ću ja uvesti svog psa (po propisima) u autobus, neka pređe u drugi deo ili neka izađe. Molim lepo. Bravo stf! Napokon si pogodio suštinu tolerancije odnosno trpeljivosti. Ako ja moram da trpim religioznu većinu onda i ta većina mora da trpi bilo koju manjinu kojoj pripadam. Formula je veoma jednostavna. Iskoristiću tvoje reči kao formulu za tolerantnost. Promenjiva u ovoj formuli je boldovana. Svako može dodati šta želi.

...ako neko mrzi pse, neka zadrži to za sebe
...ako neko mrzi hrišćane, neka zadrži to za sebe
...ako neko mrzi rome, neka zadrži to za sebe
...ako neko mrzi homoseksualce, neka zadrži to za sebe

I za kraj mnogo smo svi daleko otišli od teme. Rapravljamo ovde o stvarima koje nemaju veze sa gradskim prevozom i modernizacijom. Naslov teme govori da ovde treba da diskutujemo o poboljšanjima kojima će se prevoz modernizovati a očigledno je da mi još uvek društvo treba da modernizujemo i da ga izvučemo iz srednjeg veka!

GSP je fabrika diskriminacije. Pod broj jedan diskriminišu se zaposleni, tako što imaju najskuplju kartu iako na njima počiva finansijska stabilnost ovog društva. Zatim se diskriminišu osobe sa poteškoćama u kretanju. Za njih ne postoje opremljena vozila. Zatim se diskriminišu pošteni, tj. oni koji od svoje jadne plate kupuju karte a pored njih kontrolori opraštaju švercerima. Ima mnogo nepravde u sistemu javnog prevoza ali to su sve one nepravde koje su preslikane iz samog društva kome pripadamo. Po mom mišljenju između društva u celini i gsp je ogorman znak jednakosti. I zato ako hoćemo da modenizujemo gsp treba sami sebe da modernizujemo.
 
Ne ugrozava me kada se neko krsti,ima pravo na svoje verovanje.

Pitajte bilo kog svestenika,i sam ce vam reci da pravi vernik se ne krsti kada vidi crkvu vec samo kada ulazi i izlazi iz nje.

Moji u srednjoj su se krstili dok smo na casu i cuju zvono neke od obliznjih crkava,makar ona bila i katolicka :lol:
 
stf":18gz61qh je napisao(la):
Е ово сад постаје жалосно до ниских грана! Неким индивидуама сад смета ако се неко прекрсти?!! Угрожена права атеиста!? Умрећу од смеха!

Ако ћемо тако, јавно пљување по религији угрожава моја осећања верника! Шта ћемо сад? Да забранимо такве постове? Или да уведемо фашистичку диктатуру? Зилион правила "лепог понашања"? Не серите, молим вас!

Могу ја нпр. да кажем, да ми смета када чујем неку музику са слушалица. Вређа мој музички укус. Ет, нпр!
Или да ми смета ако је неко обукао сомотске панталоне. Вређа мој стил облачења.

Можемо овако цео дан. Још једном бих замолио неке да престану да се пресеравају! Ако мрзите цркву, задржите то за себе. Ако вам смета човек који се прекрстио, ИЗАЂИТЕ ИЗ АУТОБУСА!!! То је његово грађанско право! Тачка.


Nemoj da izvrćeš stvari. Nikome ne smeta ako je neko vernik, već je to jedno kulturološko pitanje. Da li je uopšte hrišćanski krstiti se u autobusu? Da li je to tradicija koja nas podseća na muslimanske zemlje, a što se protivi našim kulturnim shvatanjima. Naravno da ne može niko da zabrani čoveku da se krsti, ali svako ima pravo da kaže da mu se NE DOPADA takvo ponašanje i da to nije u duhu pravoslavlja. Ne razumem, ali zaista ne razumem to tvoje tumačenje i spominjanje ZABRANE. Valjda smo koliko - toliko liberalna država ghde se ponašanje u autobusu i na ulici normativno reguliše u što manjoj meri.
 
@Mateja Beljan
Kakve veze ima sa muslimanskim zemljama?

Ja sam inače to prvi put video u Meksiku, 2003. godine, i tek posle tri ili četiri godine sam primetio i kod nas. Tamo su mi objasnili da je katolički običaj.
 
To i jeste katolicki obicaj. Ja sam to prvi put video pre 25 godina.
 
lento":28iqr3nz je napisao(la):
To i jeste katolicki obicaj. Ja sam to prvi put video pre 25 godina.
Dakle,od sada kada vidim nekog da to radi da ga zovem katolikom.Check :)
 
Матеја Бељан":238i9kos je napisao(la):
stf":238i9kos je napisao(la):
Е ово сад постаје жалосно до ниских грана! Неким индивидуама сад смета ако се неко прекрсти?!! Угрожена права атеиста!? Умрећу од смеха!

Ако ћемо тако, јавно пљување по религији угрожава моја осећања верника! Шта ћемо сад? Да забранимо такве постове? Или да уведемо фашистичку диктатуру? Зилион правила "лепог понашања"? Не серите, молим вас!

Могу ја нпр. да кажем, да ми смета када чујем неку музику са слушалица. Вређа мој музички укус. Ет, нпр!
Или да ми смета ако је неко обукао сомотске панталоне. Вређа мој стил облачења.

Можемо овако цео дан. Још једном бих замолио неке да престану да се пресеравају! Ако мрзите цркву, задржите то за себе. Ако вам смета човек који се прекрстио, ИЗАЂИТЕ ИЗ АУТОБУСА!!! То је његово грађанско право! Тачка.



Nemoj da izvrćeš stvari. Nikome ne smeta ako je neko vernik, već je to jedno kulturološko pitanje. Da li je uopšte hrišćanski krstiti se u autobusu? Da li je to tradicija koja nas podseća na muslimanske zemlje, a što se protivi našim kulturnim shvatanjima. Naravno da ne može niko da zabrani čoveku da se krsti, ali svako ima pravo da kaže da mu se NE DOPADA takvo ponašanje i da to nije u duhu pravoslavlja. Ne razumem, ali zaista ne razumem to tvoje tumačenje i spominjanje ZABRANE. Valjda smo koliko - toliko liberalna država ghde se ponašanje u autobusu i na ulici normativno reguliše u što manjoj meri.
@Mateja B.Sviđa mi se ,kako si lepo sve objasnio..pa nemam šta da dodam... :kafa:
 
Ako se covek prekrsti kad vidi crkvu, sto bi smetao drugima, on se krsti za sebe, i na taj nacin ne ugrozava druge putnike. Ateisti kazu da im je neprijatno kad to vide, i meni moze bilo koja svakodnevna pojava biti neprijatna, pa se ne pitam.
A kad smo kod zivotinja, potez 300 je poznat po tome. Zimi ulaze kucici, a desi se da neki putnici uvode i domace zivotinje, npr u 303 sam video ovcu :D
 
Vrh