Šta je novo?

Metro

vucko":zolt8sb2 je napisao(la):
Razumem,sad me kopka da li bi uglavili ulicu izmedju poste i zgrade Zeleznice ili ce prema savskom mostu da prave krivinu oko zgrade
Hah to verovatno kopka i planere!
Izvinite što ću sad izneti gomilu neproverenih informacija i u suštini ne znam ništa više od rekla kazala tj. nacrtala na ovu temu

Ja sam video planove gde se planira rušenje zgrade pošte i stvaranje kružnog toka oko Žel. stanice.

Zgrada pošte je tu jer je prosto nekada u to bila idealna lokacija, za dopremanje/slanje i razvrstavanje pošte iz svij krajeva Jugosalavije, ali pošto više se železnice i ne koristi toliko za poštu, a i neće tu više biti glavna železnička stanica, postojanje tolike zgrade pošte je pomalo ne potrebno na toj lokaciji.

Takođe sam video planove gde bi taj most išao blago ukoso ka severu od Dr Z. Đinđiđa i prikljućivao se na Savsku ispod zgrade pošte.

Iskreno ne znam
Cela ta priča oko mosta u nastavku Nemanjine je skroz u ala Mrka fazonu, ne znam da postoji važeći plan za njegovu izgradnju, šta sa zemljištem na N. Beogradskoj strani?

U planu iz 70tih je bilo da metro prolazi ispod Intercontinetala tj. onim ispod onog malog zemljišta u nastavku Dr. Z. Đinđića

Generalne planove iz ranijih godina možete videti ovde (nažalost u lošoj rezoluciji)

http://www.urbel.com/default.aspx?ID=uzb_BG_planovi&LN=SRL
 
nbumbic":30pc8cq4 je napisao(la):
Zgrada pošte je tu jer je prosto nekada u to bila idealna lokacija, za dopremanje/slanje i razvrstavanje pošte iz svij krajeva Jugosalavije, ali pošto više se železnice i ne koristi toliko za poštu, a i neće tu više biti glavna železnička stanica, postojanje tolike zgrade pošte je pomalo ne potrebno na toj lokaciji.
Retardirano...umesto da restaurira ona prelepa fasada te zgrade od pre rata, oni bi da je ruse. I sta ako vise nema potrebe za zgradom poste? To sto tu nema potrebe za postom, ne znaci da nema potrebe za zgradom.
 
hazard":1hltdou2 je napisao(la):
Retardirano...umesto da restaurira ona prelepa fasada te zgrade od pre rata, oni bi da je ruse. I sta ako vise nema potrebe za zgradom poste? To sto tu nema potrebe za postom, ne znaci da nema potrebe za zgradom.
Uf ta fasada je bila mnogo dobra! Baš bi voleo da je obnove!
Jesi u pravu da bi sa onom starom fasadom vredelo čuvati tu zgradu.
 
@shmeksi

Ti bi bez kruznog toka ili bez stanice ili bez poste ili bez icega??? :)

@nbumbic

Kako mislis da rusis zgradu kad je pod zastitom?
 
Sta ce pobogu kruzni tok. Sta ce pobogu kola da se muvaju tamo gde osnovno prevozno sredstvo treba biti metro. A da zaboravio sam pa oni nameravaju podzemni tramvaj koji nema kapacitet i nije dorastao zadatku! :laugh:
 
Milance":3oxq8img je napisao(la):
@nbumbic

Kako mislis da rusis zgradu kad je pod zastitom?
Ne mislim ja da je rušim, ja sam samo preneo ono što sam video u planovima. Izvinite što to nisam jasno rekao pa nekome možda deluje da promovišem ovu ili onu verziju. Za zgradu pošte sam samo preneo obrazloženje što može da se ukloni, ali to ne znači da promovišem taj stav
 
Причали смо о кружном току раније, ја сам за део популације коме се свиђа идеја. У Нишу постоји огроман кружни ток у центру. Што се тиче Софије, ни око једне цркве у центру нема кружни ток: Свету Недељу булевар Витоша заобилази као у цртаћу о Душку Дугоушку, а око Александра Невског има кружни ток, али није дозвољен саобраћај целим кругом него око 3/4 а остала четвртина је пешачка. Једино ако мислиш на Свету Петку, али она је нешто посебно јер је испод нивоа града, тако да се до ње стиже подземним пролазом који је отворен, тако да је светао.
 
Radi se o fotci koja je pre nedelju dve postovana na ovom sajtu,ne znam koja je od tih u pitanju.

Hmm...U svakom slucaju samo nek se radi.
 
Ja sam pre za neki monumentalnu fontanu ili lep sponik... recimo nesto vako:

barselona_2006-barselona-33673.jpg

fontana%20monyiuk.jpg

larcdetriomphe1.jpg


ali mislim da bi i sa zeleznickom stanicom to izgledalo sasvim pristojno, kad bi se uradilo kako valja :kk:
 
E da su tako uradili sa Slavijom i sahranili D.Tucovića (čiji je grob ispod trga), na groblju kako je normalno :shok:
 
Spomenik sa fontanom ok ili nešto grandiozno (trumfalna kapija)ok,svejedno mislim da javni trg ne treba da bude grob bilo kome,bio on/ona istorijska ličnost ili ne...
 
Evo bas teksta o tom grobu.Nisam ni znao da je tamo,krajnje bolesno,lepo bi trebalo da ga stave u aleju velikana kao sto zasluzuje.
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=347001

Kao sto rekose u tekstu:

Neka to bude pitanje savesti za one koji odlučuju o sudbini Tucovićevog spomenika, koliko god skaradno bilo to što oko nečijeg groba kruže kolone automobila, kao u nekom nerazumljivom, paganskom ritualu[b/]. Zemni ostaci Dimitrija Tucovića mogu se premestiti sa Slavije u Aleju velikana, vratiti na Vračje brdo ili u Užice, gde je prethodna dva puta bio sahranjivan, ali nije problem samo u nepriličnom mestu za jedan grob. Da jeste, Slavija bi se i dalje zvala Trg Dimitrija Tucovića.
 
D. Tucovic uopste nije toliko istorijski bitan lik da bi pored ulice koja nosi njegovo ime imao jos i trg i na njemu spomenik (kamoli monumentalan), o idiotizmu sa grobom da ne govorimo. On je velican od strane komunistickih vlasti zato sto je bio levicar - socijalista, jer je komunistima bilo stalo da dokazuju nekakav levicarski kontinuitet u nas. Zato su velicani svi predratni levicari, od onih vaznijih (kao sto je Tucovic, ili Svetozar Markovic) do nekih skroz nebitnih. Za D. Tucovica je u Beogradu ulica dosta.

Nek coveka lepo sahrane na groblju, sadasnja bista moze da stoji kao nadgrobni spomenik.
 
Naprotiv, ja mislim da je Dimitrije Tucović jedna od važnijih ličnosti u našoj istoriji, a za neke stvari ne može niko od drugih političara ni da mu pljune pod prozor jer:
1. Uspešno je sagledao i digao glas protiv sprskih pretenzija ka Kosovu.
2. A kad se to desilo (Srbija osvojila Kosovo) kritikuje vlast zbog odnosa prema Albancima, koji nikako ne može dovesti do uspostavljanja normalne države na toj teritoriji - od klanja Albanaca, preko spaljivanja sela, do njihovog proglašavanja izrodom ljudske rase, koji nije sposoban za demokratiju (najveća polemika tada je bila da li na Kosovu treba uvesti vojnu /zalagali se radikali/ ili policijsku /zalgali se naprednjaci, mislim/ upravu), na Kosovu se ne održavaju nikakvi izbori za parlament Srbije, i takvo stanje okupacije Tucović naziva "imperijalnim osvajanjem".
3. Protivi se Austrougarskoj aneksiji Bosne i Hercegovine (npr. Kautski nije objavio njegovo pismo osude aneksije u Die Neue Zeit-u).
4. Oštro se protivi ratu između Austrougarske i Srbije.
5. Kada je Srbija ušla u rat, ide u rat i gine 1941. u borbi, za razliku od ostalih velikih "patriota" i "nacionalista" koji su ladili dupe u Beogradu, Nišu, a kasnije Londonu itsl.

Zaslužuje i trg i ulicu, a to što građani više vole Pašića koji je dva puta rasturao parlament kada je trebalo da se formira radna grupa koja bi ispitala malverzacije njegovog sina, to je neki drugi problem.

edit: Sad sam shvatio, kakve ovo veze ima sa metroom? Baš oftopičarimo...
 
Ambassador":2h4xe7ny je napisao(la):
edit: Sad sam shvatio, kakve ovo veze ima sa metroom? Baš oftopičarimo...
Nema veze dobro je se čuju i ovakvi stavovi!
Još naročito kad se uzme u obzir o čemu smo sve već off-tipic-ovali ovo je i sasvim korisno/pozitivno
 
shmeksi":3aasa6mm je napisao(la):
bez kružnog toka
Uuuu ovo su vec tri reci... Napredak! Kako god ja sam za kruzni tok nakon sredjivanja stanja oko i sa zeleznickom stanicom sto bi se super ukolopilo u eventualno jednog dana izgradjeni most i otvaranje i sredjivanje Nemanjine kao nekog malog bulevara izmedju dva kruzna toka sto mislim da moze super da izgleda. Toliko od mene i necu vise u off obecavam! :)
 
Ambassador":224bgt8q je napisao(la):
Naprotiv, ja mislim da je Dimitrije Tucović jedna od važnijih ličnosti u našoj istoriji, a za neke stvari ne može niko od drugih političara ni da mu pljune pod prozor jer:
1. Uspešno je sagledao i digao glas protiv sprskih pretenzija ka Kosovu.
2. A kad se to desilo (Srbija osvojila Kosovo) kritikuje vlast zbog odnosa prema Albancima, koji nikako ne može dovesti do uspostavljanja normalne države na toj teritoriji - od klanja Albanaca, preko spaljivanja sela, do njihovog proglašavanja izrodom ljudske rase, koji nije sposoban za demokratiju (najveća polemika tada je bila da li na Kosovu treba uvesti vojnu /zalagali se radikali/ ili policijsku /zalgali se naprednjaci, mislim/ upravu), na Kosovu se ne održavaju nikakvi izbori za parlament Srbije, i takvo stanje okupacije Tucović naziva "imperijalnim osvajanjem".
3. Protivi se Austrougarskoj aneksiji Bosne i Hercegovine (npr. Kautski nije objavio njegovo pismo osude aneksije u Die Neue Zeit-u).
4. Oštro se protivi ratu između Austrougarske i Srbije.
5. Kada je Srbija ušla u rat, ide u rat i gine 1941. u borbi, za razliku od ostalih velikih "patriota" i "nacionalista" koji su ladili dupe u Beogradu, Nišu, a kasnije Londonu itsl.

Zaslužuje i trg i ulicu, a to što građani više vole Pašića koji je dva puta rasturao parlament kada je trebalo da se formira radna grupa koja bi ispitala malverzacije njegovog sina, to je neki drugi problem.

edit: Sad sam shvatio, kakve ovo veze ima sa metroom? Baš oftopičarimo...
Tacke 3., 4. i 5. uopste nisu jedinstvene Tucovicu. Btw valjda gine 1914. ;) O Nikoli Pasicu mozemo imati kakvo god misljenje, ali on je svakako imao daleko veci uticaj na srpsku istoriju nego Tucovic. I inace su za napredak i modernizaciju Srbije bili daleko vise zasluzni naprednjaci i liberali (pa cak i radikali) nego socijalisti. Za njega je u Beogradu ulica (i to jedna od vaznijih) dovoljna, veca posta moze da mu se oda recimo u njegovom rodnom kraju.

Milan Pirocanac, covek cija je vlada donela zakone o slobodi stampe, nezavisnosti sudstva, izborima, lokalnoj samoupravi, politickom udruzivanju ima jednu ulicicu na Vozdovcu (predpostavljam da Pirocanceva nosi to ime po njemu) ali zato Tucovicu treba dati ulicu i trg sa sve spomenikom?
 
Vrh