Da okacim ovde i tekst primedbe koju sam podneo prosle nedelje ako nekog zanima
Primedbe na Nacrt plana generalne regulacije šinskih sistema u Beogradu sa elementima detaljne razrade za I fazu prve linije metro Sistema
1) Predloženi metod izgradnje faze 1 linije 1 metroa koji podrazumeva duboke tunele duž većeg dela trase ne predstavlja optimalno građevinsko rešenje. Značajno racionalnije bi bilo korišćenje postojećih železničkih koridora kod Sajma i Dunav Stanice, te plitki iskop u Savskom Amfiteatru. Duboki iskop (i duboke stanice) su neophodne samo ispod Banovog Brda i Terazija. Samo tri stanica na trasi bi morale da se rade u dubokom iskopu!
U prilogu je data gruba analiza troškova izgradnje prve faze 1. linije kada bi se gradila na ovaj način. Prema ovoj analizi, cena izgradnje faze 1, linije 1, u dužini od 16.3km bi mogla da bude oko 800 miliona evra - odnosno ušteda od bar 1.1 milijarde evra u odnosu na trenutno predloženo rešenje. Radi se o potpuno istoj trasi i stanicama.
Pored ovoga se postavlja i pitanje stvarne cene radova koja bi obuhvatala i neophodno injektiranje ispred TBM-a kojim se kontroliše pritisak podzemnih voda tokom bušenja. Naime, ni najbolje planirana ispitivanja tla ne mogu dati punu sliku pozemne geologije i geohidrologije – a naročito ne uz reku ili na terenu kompleksne geologije kao što je u Beogradu.
Iskustva su u svetu (Budimpešta, London), a i kod nas (interceptor), da se troškovi dodatnih radova potrebnih za proboj tunela u uslovima visokog hidrostatičkog pritiska po pravilu značajno uvek prevazišli ugovorene iznose. To predstavlja značajan finansijski rizik za investitora.
Pored toga, dinamika izgradnje je u potpunosti ograničena brzinom proboja TBM-a, te nije moguće paralelno raditi različite deonice i objekte čime bi se ubrzala gradnja.
Problem presecanja postojećih kolektora plitkim tunelom na potezu Sajam-Gazela rešava izgradnja intereceptora. Značajne uštede izgradnje tog dela trase metroa pokrivaju trošak izgradnje interceptora koji i jeste, pored metroa, Beogradu najpotrebniji kapitalni infrastrukturni projekat.
Uzevši sve u obzir, još jednom predlažem da se preispita predložena metodologija izgradnje tunela, te usvoje racionalnija rešenja koja bi omogućila velike uštede, kraće rokove i manji rizik izgradnje!
2) U ranom javom uvodi u je ovo bilo dato kao opcija ali sada više nije – vezu naselja Petlovo Brdo, Labudovo Brdo, Vidikovac, Cerak i Žarkovo trasom ibarske magistrale bi trebalo ostvariti kao krak linije 1 metroa, a ne tramvajem, a u skladu sa brojem stanovnika i udaljenošću od centra. Trasa tramvaja kroz Požešku ulicu je spora i izuzetno neopuzdana i ne predstavlja dobro rešenje za stanovnike ovih naselja.
3) Planom nisu predviđene trase budućeg širenja mreže brzog javnog prevoza na široj periferiji – naročito na jugu i istoku grada. Trebalo bi sada predvideti, te urbanizmom definisati, buduće koridore u naseljima Ovča, Kotež, Višnjica, Istočno Mirijevo, Kaluđerica, Veliki Mokri Lug i Miljakovac. Ova naselja se razvijaju velikom brzinom i već sada ih nastanjuje veliki broj Beograđana. Odvajanje koridora sada bi omogućilo jeftiniju izgradnju metroa, regionalne železnice ili tramvaja u budućnosti kada oni postanu neophodni.
4) Predložena veza Krnjače i Borče tramvajem sa gradom je odlično rešenje zbog manje gustine stanovanja i male geografske udaljenost ovih naselja od centra. Novi predlog veze preko (ili pored) Pančevačkog mosta je znatno bolje rešenje od prethodnog preko Ade Huje. Međutim i dalje bi put od Borče do Cara Dušana iznosio preko 10km odnosno odnosno više od 30min. Ukoliko bi most (ili tunel) bio u nastavku ulice Žorža Klemensoa, razdaljina bi bila ispod 7km i putovanje bi trajalo samo 20min.
u Beogradu 17.9.2021.
PRILOG 1 - PREDLOG RACIONALNIJIH GRAĐEVINSKIH REŠENJA ZA IZGRADNJU
FAZE 1 LINIJE 1 METROA
Dispozicija predložene trase i objekata Faze 1, linije 1 beogradskog metroa
Napomena: Deonice su označene arapskim brojevima, a stanice rimskim.
PRILOG 2
PRILOG 3 – POSTOJEĆI ŽELEZNIČKI KORIDORI KOJE BI BILO MOGUĆE KORISTITI
Delovi postojećih železničkih i tramvajskih koridora ukupne dužine 5.0km koji se ukidaju a koji su paralelni sa novom trasom metroa. Ujedno su to i delovi trase koji su tehnički najzahtevniji za izgradnju jer su blizu reka. Korišćenjem ovih postojećih koridora bi se ostvarile značajne uštede u izgradnji i održavanju sistema.
PRILOG 4
Upotrebom postojećih koridora bi se značajno smanjili troškovi jer bi se gradile samo 3 duboke metro stanice umesto 17! Takođe, dužina dubokih tunela bi bila 4.5km umesto 11.2m.
PRILOG 5 – DELOVI GRADA KOJI NISU OBUHVAĆENI PLANOM ŠINSKIH SISTEMA