[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428970#p428970:1n0va9dt je napisao(la):
Дошљак » 20 Jan 2017 01:59 pm[/url]":1n0va9dt]Колико год напредна, "паметна" и самостална буду била будућа друмска возила, толико ће опет саобраћајна мрежа у већем делу Београда бити закржљала и несразмерна броју становника и возила.
Па и у Њујорку, Токију, Паризу, Бечу, Амстердаму... је оно што се подразумева под појмом "саобраћајна мрежа" закржљало и несразмерно броју становника. И нема неких озбиљних захвата да се закржљалост реши, нити економија и развој тих градова испаштају због тога.
Да појасним онима са јефтинијим улазницама: под "саобраћајна мрежом" се мисли на део друмске инфраструктуре са потпуно слободним приступом приватним моторним возилима. Заузима огроман простор у градовима, црпе највећи део јавне потрошње намењене саобраћају и транспорту, несразмерно транспортном учинку. Односно појам "саобраћајна мрежа" је клишеизирани назив. У основи није ултимативно зло, али никако не сме бити стратешко опредељење. За разлику од осталих инвестиција у саобраћај и транспорт, инвестиције у друмску инфраструктуру са потпуно слободним приступом приватним моторним возилима не захтева студију оправданости, емпатију при пројектовању, строге стандарде и вишеструку евалуацију пројектних решења, прилагођеност специфичним здравственим групама, еколошке оцене се своде на "анализу слободног пролаза жаба крастача", а о макроекономија и енергетска политика се одавно не узимају у разматрање у Србији приликом планирања саобраћаја.
Такав начин планирања, и клишеизација стварањем појмова "саобраћајна мрежа" и "губиташ" за јавни превоз су нас довели, поред свега, и до овог економског дна на којем смо. Од превелике увозничке зависности (моторни друмски превоз 40-45% увоза), принуђени смо да се ослањамо на страни инвестициони капитал, а и њега трошимо на погрешан начин чак и када средства усмеримо на нешто што није друмска инфраструктура са потпуно слободним приступом приватним моторним возилима. Навешћу само два екстремна примера:
- Коридор шинског превоза преко Моста преко Аде. Већ осам година од почетка градње, на врло скупој потпуно издвојеној инфраструктури за шински превоз шинског превоза ни у најави.
- Прокоп и Стедлери. Нови возови, који не могу користити врло важне станице Раковица, Панчевачки мост и Вуков споменик, нити је у оквиру плана набавке планирано прилагођавање овог заиста малог броја станица. Возови из Поморавља за Прокоп. На кредит Прокоп, на кредит возови, на кредит најлошији делови пруге. Јако дуго у Београд из тог правца није стигао воз тако брз, тачан, чист, модеран и празан.
И да се разумемо, улагања у железнички чвор и трамвај током 1980-тих су једино одступање од политике "саобраћајна мрежа" засноване на удруженом хедонизму политичке и инжењерске елите, тренутак трежњења услед макроекономске и енергетске катастрофе. Доста људи и даље сматра да је између метро-а и политике инвестирања из 1980-тих велика разлика.