Šta je novo?

Marriott Hotel

@ JohnyBgood
Ok oko JDP-a se slazemo u potpunosti, ali misliim da lepota JDP-a najvise lezi zbog onog iza stakla a ne samog stakla. ;) za to na cuburi, ne znam na sta tacno mislis?
I dalje ne mislim da je resenje kakvo postoji i kakvo je predlozeno za novi Hotel dobro. Stajacu i dalje pri stavu da je bolje nesto mirnija fasada, nalik na okolne zgrade. Ako ne retro, a sta fali hotelu sa studentskog trga?
Ne svidja mi se pravljenje nbg-a u starom gradu.
 
JohnyBgood -
U tvoj opis se uklapa i samo cu reci jedno: Square Nine.
Ih da nam je vise takvih. Al ovaj na trgu da bude malice zivahniji ispred. I pazi, koliko sam razumela, gotovo isti novac se planira da se upotrebi za ovaj Courtyard kao i za Square Nine, osim sto, da ponovim, ne mora drvo iz Brazila da se dovlaci. I onda bi taj toboznji Courtyard hotel sa 4 **** (citaj 3*** - sto u principu spada u kategoriju "na dzeparcu" hotel), postao pravi hotel sa 5****. Ali na zalost moju Marriott nije osmislio imidz Courtyarda da bude tako sik.
 
Igor":3m4oovr1 je napisao(la):
I ovo je bolje od neke lazne ili nedaj boze nepostojece istorije a sve u stilu da se kao uklopi toboze kao neki kameleon najbolje i da je ne primecujemo jos i da marriott promeni korporativne boje, mozda i njima da pisemo da im boje nisu kako treba. Ovo sve kazem jel jako dugo nisam video ovoliko negativnog stava za jedan projekat a toliko je losijih bilo predlozeno a uglavno se sve svelo na "ne svidja mi se" ili "ne uklapa se"

Nisam video da neko prica o laznoj istoriji?
Meni se vise cini da svi pricaju o fiktivnoj buducnosti?
 
Prica o uklapanju uglavnom vodi u starom delu grada ka arhitekturi koja je daleko iza nas pre svega vremenski pa je woolnica i okacila slican predlog a i kroz postove kako na ovoj a i na drugim temama provejava taj stav da se sve treba uklopiti nedaj boze da strci kao da je Beograd Pariz a ne Beograd gde je mozda i sreca u neku ruku da imamo mesanu arhitekturu.

Square Nine jeste dobar primer svedenog objekta jednostavne forme ali treba imati u vidu da je to objekat gradjen od pocetka dok je ovde u pitanju adaptacija postojeceg objekta.
 
Pazi, Pariz je Pariz zato sto ima neke svoje norme... Mi smo stila bez.
Maltene sve sto smo hteli da bude moderno zavrsilo je tako sto je 10 godina kasnije smatrano $#@^!
Za futuristicke egzibicije imamo novi Beograd, pa cak i on toliko ne odskace, vec kolko tolko prati neku svoju liniju.
Ipak mislim da to moze bolje od ovog resenja, i ubedjen sam da sigurno postoji resenje koje ne ukljucuje staklenu fasadu.
 
Galeks":7p2qffze je napisao(la):
Pazi, Pariz je Pariz zato sto ima neke svoje norme... Mi smo stila bez.
Maltene sve sto smo hteli da bude moderno zavrsilo je tako sto je 10 godina kasnije smatrano $#@^!
Za futuristicke egzibicije imamo novi Beograd, pa cak i on toliko ne odskace, vec kolko tolko prati neku svoju liniju.
Ipak mislim da to moze bolje od ovog resenja, i ubedjen sam da sigurno postoji resenje koje ne ukljucuje staklenu fasadu.

Prvo tu je vec staklena fasada, drugo a gde to pise da nemamo stari grad za futuristicke egzibicije? Ova tvoja izjava samo naglasava sklonost ka plasticnoj razdvojenosti starog od novog.

Ko je to rekao da u starom Beogradu treba graditi neosecesiju, neobarok i neoklasicizam u sred 21og veka? Ja to nisam cuo...

Beograd nije Varsava, Beograd nije Berlin, a ponajmanje Pariz, Beograd je jednostavno Beograd, svoj i sasvim pristojan evropski grad, pred kojim lezi svetla buducnost.

Po koji put...buducnost starog i novog Beograda je u savremenoj i gde je to potrebno "umerenoj" (smirenoj) arhitekturi u skladu sa vremenom u kome zivimo, a to je 2011, a ne 1911. ili 1811. godina.
 
zexland":2x1e7pdk je napisao(la):
Galeks":2x1e7pdk je napisao(la):
Pazi, Pariz je Pariz zato sto ima neke svoje norme... Mi smo stila bez.
Maltene sve sto smo hteli da bude moderno zavrsilo je tako sto je 10 godina kasnije smatrano $#@^!
Za futuristicke egzibicije imamo novi Beograd, pa cak i on toliko ne odskace, vec kolko tolko prati neku svoju liniju.
Ipak mislim da to moze bolje od ovog resenja, i ubedjen sam da sigurno postoji resenje koje ne ukljucuje staklenu fasadu.

Prvo tu je vec staklena fasada, drugo a gde to pise da nemamo stari grad za futuristicke egzibicije? Ova tvoja izjava samo naglasava sklonost ka plasticnoj razdvojenosti starog od novog.

Ko je to rekao da u starom Beogradu treba graditi neosecesiju, neobarok i neoklasicizam u sred 21og veka? Ja to nisam cuo...

Beograd nije Varsava, Beograd nije Berlin, a ponajmanje Pariz, Beograd je jednostavno Beograd, svoj i sasvim pristojan evropski grad, pred kojim lezi svetla buducnost.

Po koji put...buducnost starog i novog Beograda je u savremenoj i gde je to potrebno "umerenoj" (smirenoj) arhitekturi u skladu sa vremenom u kome zivimo, a to je 2011, a ne 1911. ili 1811. godina.

Ako je tu ne znaci da joj je tu mesto. Staro ne treba razdvajati od novog, vec ga lepo uklopiti. Niko nije rekao da treba to praviti, ali vecini se makar ovo sto se predlaze ne svidja. Pred Beogradom lezi svetla buducnost, tu se slazemo ali ne sa resenjima koje ce buduca generacija teziti da promeni. Savremena arhitektura, pa i za to bi rekao da, samo ako to znaci da savremena arhitetkura moze i bez stakla. Ako ne moze onda jedno veliko ne.
Opet ponavljam, nisam strucan kao arhitekta ili dizajner ali kao obican prosecan prolaznik i korisnik javnog prostora, mogu da kazem dal necemu mesto nije tu. A ako se samnom jos slozi i svako u mom okruzenju to znaci da definitivno razmisljam dobro. A dal ce arhitekte, dizajneri i ostali da cene sta gradjani misle to mene ne zanima, posto ce oni svakako svoje da izguraju do kraja. Ponovo pitam za neki primer modernog sto je izgradjeno i lepo prihvaceno od strane naroda u starom delu grada.
JDP je stvarno izuzetak, a i za to sam dao moje vidjenje.
ahauhaus-2.jpg

Ovako nesto, bez one kule desno, i naravno ne oblo, je meni recimo prihvatljivo. naravno moze to na jos mnogo nacina da se uklopi, sa jos manje stakla, ali eto ako bas mora taj materijal, meni licno je ovakva neka mesavina najbolja...
 
Setio sam se himne za beogradski Courtyard :D

[video]http://www.youtube.com/watch?v=0qQSW2p1IvE[/video]

Nazalost, znam za jos jednu pesmu istog naslova, samo na srpskom i nadam se da nece vise pristajti hotelu kada on bude zavrsen.

Nego, ja bih da iskoristim priliku da pozdravim druga Zexa i njegovo trezveno razmisljanje. Ljudi nekada imaju tako pogresnu predstavu o Beogradu, pa se cesto zapitam da li nas grad toliko nema nikakav identitet kada ga ni rodjeni stanovnici ne prepoznaju i zele od njega da naprave nesto drugo (mrzim kada neko npr. za Skadarliju kaze "beogradski Monmartr" - time je automatski stavljas na drugo mesto, bledu balkansku kopiju cuvene ctvrti Grada svetlosti, mrzim ona proseravanja "balkanski Njujork", one trendi naslove po magazinima o bg klabingu gde se pitaju da li smo novi Berlin i sl.).

O famoznom uklapanju smo vec toliko puta pisali da od toga vec ume da boli glava. Poredjena sa Pragom ili Drezdenom su krajnje povrsna ili manipulativna. Prag ima autenticno i ocuvano gradsko jezgro, Drezden je obnavljao ono sto je vec postojalo pre WWII, a neki Beogradjani bi hteli da grade Beograd iz proslosti koji nikada nije postojao. Izguglujte stare slike Trga republike - ne, na njima nema reprezentativnih zgrada - sve sto je bilo vredno i danas je tu - Muzej i Pozoriste. A Trg ne cine samo te dve zgrade, stanite i pogledajte okolo - na svakom cosku zgrada drugacijeg izraza, iz drugacijeg perioda, tacno se vidi kako je rastao i razvijao se iz dekade u dekadu - a Trg se i dalje formira i ceka dan kada ce postati pravi trg.

To neshvatanje Beograda u vremenu i prostoru se malko ogleda i kod Woolnice. Pricati u Beogradu 2011. o hotelima poput "Four seasons" ili "Aman resorts" je neumesno. Zna se tacno zasto Beograd dobija "Courtyard" - jer je to ono sto Beogradu treba i ono sto ce investitoru da povrati novac. Zna se ko dolazi u Beograd i kakve zahteve ima - poslovni ljudi na sluzbenim putoivanjima, zadrzavaju se dan-dva i pale dalje. Ovim usamljenim kravatama nisu potrebne zlatne kade, tajlandske maserke, pticije mleko i sl. - samo cista soba, krevet, tus kabina, sirokopojasni internet, restoran sa internacionalnom kuhinjom i kafe bar gde mogu da pojedu sendvic i uzmu kafu za poneti. "Courtyard" je upravo za njih, kao sto se za njih prave i "Radisson Blu" i "Falkensteiner" itd. Malo je neozbiljno reci da je "Courtyard" za kamiondzije - ali to pripisujem kontinentalnim razlikama - npr. svi u USA kazu da je "Holiday Inn" krs hotel, dok su oni u Evropi spadaju u kategoriju solidnih. Ili gde ces bolji primer od McDonald'sa. Svi iz USA su u fazonu da su McDonald'si rupcage gde se skuplja sirotinja da jeftino zdere, ovde su, s druge strane, ti restorani sasvim pristojni - jes' da je rec o istom junk foodu, ali su enterijer, higijena, usluga i odrzavanje na veoma zavidnom nivou.

U beogradskom "Cortyardu" nece odsedati pominjani Elton John, tu nece blejati Stonsi i Madonna. Ionako takve face jednom godisnje zalutaju u Beograd i neretko se cak i ne zadrzavaju ovde, vec iz aviona u bekstejd i posle svirke opet na aerodrom, pa na kaficu i masazu u London. U slucaju da zaglave u gradu na jendu noc tu je famozni predsednicki apartman u Hyattu (pogodan i za Jaggera i za Angelu Merkel) i to je, nazalost, prema proceni hotelskih operatera sve sto Beogradu za sada treba. Istina je da ima fensi hotela u planovima (najfensi u Beogradu bi, prema najavama, trebalo da bude onaj na mestu fabrike "Beko") i svakako da ce i oni stici na red kada za to dodje vreme.
 
Bravo Galeks. Veoma nam se poklapaju vidjenja. Ni ja nisam po struci arhitekta, ali sam prosla sveta i znam sta dobar hotel znaci, a hobi mi predstavlja da se osvrnem na vizualna resenja zgrada.

Zalosno mi kad vidim kako neki ljudi u Beogradu ne postuju svoj grad. Beograd uopste nije tako neugledan kako ljudi misle, a to su mi potvrdila i reagovanja nekih dragih prijatelja iz Ameirke i Kanade koji su samnom posetili Beograd. A Beogradjani u s&m stilu, misle da je sve negde drugde bolje, stilizovanije, modernije. Beograd nije najlepsi na svetu, ali ima toliko potencijala da me dusa zaboli kad vidim te stare fasade. Suze mi krenu na oci kad postavite slike fasada koje se renoviraju ili novu unutrasnjost kinoteke. Ja sedim ovde, daleko i kazem sa ponosom: To je moj Grad! Pa za tako nesto bi u Americi ljudi napravili red da tu udju da vide kako to izgleda. A Beogradjani se tako oholo odnose prema onome sto imaju dok im Hilton zvuci kao nesto nedodirljivo, nesto cime ce dostici veliki uspeh. Necuveno. Ja recimo ne bih dala taj jedan zaobljeni cosak koje je jlaki ovde objavio:
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=1855
za 100 Trump Towers zajedno. A bila sam i u Parizu i u New Yorku i … ali Beograd zraci necim posebnim i ne zelim da napustim ovaj zivot znajuci da ce ga neko naruziti.

Zasto Zex i Igor ne bi predlozili primer onoga sto oni misle da bi dobro odgovaralo vremenu i mestu tu na trgu, pa da znamo o cemu pricamo. Ako misle da je ovaj Marriott predlog adekvatan, onda ja njima ne znam sta da kazem.

Ja licno zelim da se sivilo nekontrasnih slika Beograda pretovre u super saturated zive boje postojanja, pa makar i gole crvene cigle. Bas tako, lepse su mi oguljene fasade sa ciglom koje vire, nego taj render Courtyarda.
 
Galeks":2b24f5up je napisao(la):
Pazi, Pariz je Pariz zato sto ima neke svoje norme... Mi smo stila bez.
Maltene sve sto smo hteli da bude moderno zavrsilo je tako sto je 10 godina kasnije smatrano $#@^!
Za futuristicke egzibicije imamo novi Beograd, pa cak i on toliko ne odskace, vec kolko tolko prati neku svoju liniju.
Ipak mislim da to moze bolje od ovog resenja, i ubedjen sam da sigurno postoji resenje koje ne ukljucuje staklenu fasadu.

JT pa i u Parizu je nikla staklena piramida i to u dvoristu jednog Luvra. O Halama, Boburu, i drugome da ne govorim. Apsolutno sam za to da nova arhitektura postuje staro i ulazi u konverzaciju sa njime (umesto da vrsi nasilje) ali zaustavljati kazaljke vremena ili ih vracati unazad je em besmisleno em obicno rezultira u totalnim katastrofama.

Zamislite da su kad je Luvru trebao dodatni prostor krenuli da "uklapaju stil", pa to bi bilo ODVRATNO. Ovako su napravili spoj i igru starog i novog i to sve je puno efektnije, i u sustini je BOLJE UKLOPLJENO nego da su izvodili neke neo-kerefeke.
 
Ajde da zanemarimo kakav status ima "Courtyard" u hotelskom svetu. Pa cak i dal je takvoj kategoriji hotela mesto na glavnom trgu.
Ali bar za taj vizuelni izraz moraju da postoje neki standardi. Ja verujem da Trg Republike zasluzuje bolje resenje i da za ovu estetiku ima dovoljno mesta i na drugim lokacijama. Razmisljam se kako se osecao arhitekta koji je dobio priliku da ostavi pecat na tako znacajnom mestu. Da li je osetio odgovornost? Po ovome sto vidim ovde verovatno nije.

Kaze Homer Jay, kako se vidi razvoj Trga kroz dekade. Zaista se vidi, ali jel iza nasih generacija treba da ostane staklenac i ovaj hotel? Mozda, odgovara slici stanja u kome se drustvo nalazi. Mediokritet i prosecnost je prava slika kada o ovome govorimo. Drago mi je da su se ljudi ovako masovno pobunili protiv ovog resenja, jer mi to vraca nadu da jos uvek primecujemo stvari koje se desavaju oko nas.
 
као што рече Игор, ово је реконструкција постојећег објекта, а не изградња од 0. ово је можда и једино решење које може да се изведе на том месту. једино да није та одвратна жута боја
а за саму зграду, идите па се жалите ономе ко је дао дозволу да се то ту гради пре 30 и кусур година
 
Diogen":2985ka4x je napisao(la):
Ajde da zanemarimo kakav status ima "Courtyard" u hotelskom svetu. Pa cak i dal je takvoj kategoriji hotela mesto na glavnom trgu.
Ali bar za taj vizuelni izraz moraju da postoje neki standardi. Ja verujem da Trg Republike zasluzuje bolje resenje i da za ovu estetiku ima dovoljno mesta i na drugim lokacijama.

Upravo to.

Nemam problem s tim da se na tom mestu napravi zgrada sa staklenom fasadom. Kao što bečkom Stephansdomu ne smeta staklena fasada preko puta, ne mora da smeta ni narodnom muzeju. Samo mislim da može bolje od ovoga, i da ona žuta nikako ne odgovara. I baš me briga o tome koji je hotel i ko će u njemu da spava, pričam o samoj zgradi.

Igor":2985ka4x je napisao(la):
Ovo sve kazem jel jako dugo nisam video ovoliko negativnog stava za jedan projekat a toliko je losijih bilo predlozeno a uglavno se sve svelo na "ne svidja mi se" ili "ne uklapa se"

Većina tih koji se samo ne uklapaju se nije nalazila na baš ovakvoj lokaciji. Verujem da je zbog toga..
 
medjutim":30ljuzen je napisao(la):
Igor":30ljuzen je napisao(la):
Ovo sve kazem jel jako dugo nisam video ovoliko negativnog stava za jedan projekat a toliko je losijih bilo predlozeno a uglavno se sve svelo na "ne svidja mi se" ili "ne uklapa se"

Većina tih koji se samo ne uklapaju se nije nalazila na baš ovakvoj lokaciji. Verujem da je zbog toga..

Као и због чињенице да се већина пројеката градила од нуле, уместо страћара и ливада, док се у овом случају једној вредној згради скида пристојна фасада и монтира стаклени транзиционизам примерен на пример, Димитријали.

ДА су овако нешто предложили за Димитријалу, верујем да би негативних коментара било готово занемарљиво. Зато што би ово решење подигло квалитет архитектуре у тој улици, док на овом месту има супротан ефекат.
 
JohnnyLee":2eygxivf je napisao(la):
као што рече Игор, ово је реконструкција постојећег објекта, а не изградња од 0. ово је можда и једино решење које може да се изведе на том месту. једино да није та одвратна жута боја
а за саму зграду, идите па се жалите ономе ко је дао дозволу да се то ту гради пре 30 и кусур година

Gresis, zgrada Jugodrva je privremena bas kao staklenac.
 
Tako sam cuo i to odavno, provericu ipak da budemo sigurni. U svakom slucaju je pojam za ovaj kokosinjac. :)
 
JohnyBgood":1lup8vw6 je napisao(la):
Galeks":1lup8vw6 je napisao(la):
Pazi, Pariz je Pariz zato sto ima neke svoje norme... Mi smo stila bez.
Maltene sve sto smo hteli da bude moderno zavrsilo je tako sto je 10 godina kasnije smatrano $#@^!
Za futuristicke egzibicije imamo novi Beograd, pa cak i on toliko ne odskace, vec kolko tolko prati neku svoju liniju.
Ipak mislim da to moze bolje od ovog resenja, i ubedjen sam da sigurno postoji resenje koje ne ukljucuje staklenu fasadu.

JT pa i u Parizu je nikla staklena piramida i to u dvoristu jednog Luvra. O Halama, Boburu, i drugome da ne govorim. Apsolutno sam za to da nova arhitektura postuje staro i ulazi u konverzaciju sa njime (umesto da vrsi nasilje) ali zaustavljati kazaljke vremena ili ih vracati unazad je em besmisleno em obicno rezultira u totalnim katastrofama.

Zamislite da su kad je Luvru trebao dodatni prostor krenuli da "uklapaju stil", pa to bi bilo ODVRATNO. Ovako su napravili spoj i igru starog i novog i to sve je puno efektnije, i u sustini je BOLJE UKLOPLJENO nego da su izvodili neke neo-kerefeke.

Pazi, bio sam u Luvru, i ta piramida je tako prozirna da maltene nemas osecaj da je tu, i deluje kao da je oduvek bila tu. I jeste to jedno od uspesnijih spojeva i poredio bi ga sa nasim JDP-om. Ali ako je ono sto je predlozeno, pa i ovo sto postoji dobro uklopljeno onda ja stvarno blage veze nemam. A i dalje mi niko ne daje konkretne primere kod nas gde se sve lepo uklopilo u starom delu grada (da nije JDP). Naravno i mojne da razlog bude uklopilo se tako sto se ne primecuje i daje izraz ovoj zgradi do. Pa koji moj se onda pravi?
 
Galeks":33vwo363 je napisao(la):
A i dalje mi niko ne daje konkretne primere kod nas gde se sve lepo uklopilo u starom delu grada (da nije JDP).
ПА управо стара зграда Југодрвета. Такође, надградња самог Народног позоришта је одлична. Пословни простор Хотела Москва на Теразијама. Београђанка. Министарство финансија у Краља Милана.

Има још доста примера, ово је онако, на прву мисао.
 
Aman Homere. Na osnovu cega si izlozio svoju teoriju. Square Nine je i te kako prometan, a nema ni zlatne kade, ni pticije mleko, ali zato ima STYLE. Ako si citao, ja sam predlagala i stare platane umesto mermera na podu, a ne Aman resorts. Aman resorts je spomenut da se dobije slika kategorije u koju spada Courtyard. U ostalom zasto se predajes? Zasto bi prepustio Beograd sarenisu? Zasto ga ne poboljsati, a ne u njega trpati bez reda i casti sve sto se nekome cefne?

Ako ces onako nesto nadogradjivati onda je bolje sravniti ga sa zemljom i poceti od nule. I onako manje kosta nego rekonstukcija. A ono nazvati nadogradnjom, pa to je uvreda za postojecu zgradu. Bolje da je nema, nego onako da je osakatis i ponizis. Zgrade se renoviraju samo kada imaju veliku unikatnu vrednost, a onda se samo skladno dopune, ili podrzavaju u svojoj razlicitosti.

Recimo ovako nesto - stari zid sa novom dogradnjom (vide li ljudi razliku u resenjima?):
http://www.stylepark.com/en/architecture/new-roof-on-old-walls/310008

Ajde ono pre krenes prema trgu, vidis poslovni centar staklenac (uzgred budi receno i bolje izgleda od ovog rendera), pa okrenes glavu na drugu stranu da ga ne gledas vise. Sad cemo biti u sitauciji da nema covek gde da okrene glavu vise.
 
"Courtyard" je lepsi od staklenca. Ustvari, apsolutna vecina zgrada u celom krugu dvojke je lepsa od staklenca. Staklneac je odvano trebalo da postane istorija (ne znam koji lik se setio uvodjenja glupave institucije privremenih objekata - svi ti privremeni objekti su nazalost postali trajni).

Na prethodnoj stranici sam vec rekao da je dizajn "Courtyarda" razocaranje i ne menjam svoj stav. Trenutna zgrada "Jugodrva" mi je lepsa i arhitekte su mogle daleko vise da se potrude ako su vec htele da je temeljno redizajniraju. Ocekivao sam mnogo vise. Ali ne slazem se da je zgrada ogavna i da je ruznija od staklenca.

Ovog puta sam se vise osvrnuo na dve stvari. Prvo, na kategoriju hotela i na cinjenicu da je "Courtyard" trenutno hotel po meri Beograda. I drugo, na famoznu tezu da u centru grada treba graditi replike "starih zgrada".
 
Galeks":3ptefngf je napisao(la):
JohnyBgood":3ptefngf je napisao(la):
Galeks":3ptefngf je napisao(la):
Pazi, Pariz je Pariz zato sto ima neke svoje norme... Mi smo stila bez.
Maltene sve sto smo hteli da bude moderno zavrsilo je tako sto je 10 godina kasnije smatrano $#@^!
Za futuristicke egzibicije imamo novi Beograd, pa cak i on toliko ne odskace, vec kolko tolko prati neku svoju liniju.
Ipak mislim da to moze bolje od ovog resenja, i ubedjen sam da sigurno postoji resenje koje ne ukljucuje staklenu fasadu
.

JT pa i u Parizu je nikla staklena piramida i to u dvoristu jednog Luvra. O Halama, Boburu, i drugome da ne govorim. Apsolutno sam za to da nova arhitektura postuje staro i ulazi u konverzaciju sa njime (umesto da vrsi nasilje) ali zaustavljati kazaljke vremena ili ih vracati unazad je em besmisleno em obicno rezultira u totalnim katastrofama.

Zamislite da su kad je Luvru trebao dodatni prostor krenuli da "uklapaju stil", pa to bi bilo ODVRATNO. Ovako su napravili spoj i igru starog i novog i to sve je puno efektnije, i u sustini je BOLJE UKLOPLJENO nego da su izvodili neke neo-kerefeke.

Pazi, bio sam u Luvru, i ta piramida je tako prozirna da maltene nemas osecaj da je tu, i deluje kao da je oduvek bila tu. I jeste to jedno od uspesnijih spojeva i poredio bi ga sa nasim JDP-om. Ali ako je ono sto je predlozeno, pa i ovo sto postoji dobro uklopljeno onda ja stvarno blage veze nemam. A i dalje mi niko ne daje konkretne primere kod nas gde se sve lepo uklopilo u starom delu grada (da nije JDP). Naravno i mojne da razlog bude uklopilo se tako sto se ne primecuje i daje izraz ovoj zgradi do. Pa koji moj se onda pravi?

Pa PAZIM (uzgred, vrlo ruzna postapalica kad sa nekim pokusavas ozbiljno da diskutujes), i uocio sam da si rekao da ovde hoces sve, sve samo NE staklenu fasadu i da bi sve moderno (plasim se da futuristicke egzibicije znace upravo to u nedostatku objektivne definicije) "proterao" na novi Beograd. Crno na belo pise, i ja sam samo na to reagovao kontraprimerom - sa kojim se i sam slazes, a to je da nesto ultramoderno i od stakla moze lepo da se uklopi, samo ako se uradi na pravi nacin.

Dakle vratimo se na temu ovog konkretnog coska bez generalizacija koje ne stoje. A generalizacije koje stoje su naravno pozeljne, jer one cine znanje...
 
Не могу да верјем да се овде уопште води расправа о градњи "старих зграда". То је погрешно на безброј нивоа и резервисано за ЗНД , арапске земље и за ФЈРМ. :) Београд фала Богу има доста квалитетних здања из различитих периода па самим не би требало бити проблем градити нешто савремено у најстрожијем центру. Е сад,то што креативне архитекте у овом граду не могу да дођу до посла од стручњак као што су Бобић то је друга и по мени, кључна ствар.
 
koliko toga dobrog. odlicna kompozicija, staklena fasada koje odlicno ukompnovana u okruzenje. jos uvek savremena, mnostvo karakteristika italijanskog racionalizma...

u cemu je problem da ostane stara fasada pa nek bude unutra i CIA...ali potrebna je nova maska fasada da se provuku u medju prostoru kojekakve instalacije , zazida ponestoo..fasada koja podeseca na zvucnu barijeru na autoputevima, totalno negira sve oko nje. jednostavo u ovakvim uslovima ne moze se ostati neutralan na ono sto te okruzuje...
3,4 8 zvezdica zar je bitno...posoje hoteli i sa 2 zvezdice pa su odlicna arhitektonska resenja...
 
JohnyBgood":2456rqcw je napisao(la):
Galeks":2456rqcw je napisao(la):
JohnyBgood":2456rqcw je napisao(la):
JT pa i u Parizu je nikla staklena piramida i to u dvoristu jednog Luvra. O Halama, Boburu, i drugome da ne govorim. Apsolutno sam za to da nova arhitektura postuje staro i ulazi u konverzaciju sa njime (umesto da vrsi nasilje) ali zaustavljati kazaljke vremena ili ih vracati unazad je em besmisleno em obicno rezultira u totalnim katastrofama.

Zamislite da su kad je Luvru trebao dodatni prostor krenuli da "uklapaju stil", pa to bi bilo ODVRATNO. Ovako su napravili spoj i igru starog i novog i to sve je puno efektnije, i u sustini je BOLJE UKLOPLJENO nego da su izvodili neke neo-kerefeke.

Pazi, bio sam u Luvru, i ta piramida je tako prozirna da maltene nemas osecaj da je tu, i deluje kao da je oduvek bila tu. I jeste to jedno od uspesnijih spojeva i poredio bi ga sa nasim JDP-om. Ali ako je ono sto je predlozeno, pa i ovo sto postoji dobro uklopljeno onda ja stvarno blage veze nemam. A i dalje mi niko ne daje konkretne primere kod nas gde se sve lepo uklopilo u starom delu grada (da nije JDP). Naravno i mojne da razlog bude uklopilo se tako sto se ne primecuje i daje izraz ovoj zgradi do. Pa koji moj se onda pravi?

Pa PAZIM (uzgred, vrlo ruzna postapalica kad sa nekim pokusavas ozbiljno da diskutujes), i uocio sam da si rekao da ovde hoces sve, sve samo NE staklenu fasadu i da bi sve moderno (plasim se da futuristicke egzibicije znace upravo to u nedostatku objektivne definicije) "proterao" na novi Beograd. Crno na belo pise, i ja sam samo na to reagovao kontraprimerom - sa kojim se i sam slazes, a to je da nesto ultramoderno i od stakla moze lepo da se uklopi, samo ako se uradi na pravi nacin.

Dakle vratimo se na temu ovog konkretnog coska bez generalizacija koje ne stoje. A generalizacije koje stoje su naravno pozeljne, jer one cine znanje...

Pa mozda je pogresna rec upotrebljena ali to je moj nacin izrazavanja. za tako nesto izvini. Primer sam i rekao da je dobar ali nije iz Beograda. No mislim da sam i odgovorio na to da tako nekako jeste dobro, i rekao sam jos i da je zgrada JDP-a dobra i pri tom misljenju ostajem. Nisam rekao da bi sve moderno proterao na NBG, evo i za to sam rekao da je hotel na studentskom trgu (square nine) fenomenalan. time ta tvrdnja otpada.
Za termin futuristicka egzibicija, koji verovatno nije prikladan, sam se odlucio posto mene svaka fasada koja se trudi da bude moderna, a realno ne pruza nista novo u dizajnu osim sto ima teko neke crte koje je seku i krive su. (grubo laicki receno) mislim da dizajn kada se radi u blizini necega sto je vredno, mora da bude i sam vredan, pogotovo sto je na centralnom trgu Beograda. Zamisli da stavis na to mesto Dancing Building koji je recimo 10 puta lepsa zgrada, naravno da se ne bi uklopilo.

Uostalom juce mi je drug rekao, ali moracu to jos negde da proverim, da je jedna vlast u Parizu pala, nakon odluke da se u starom delu grada zidaju moderene zgrade (ni ja ne volim poredjenje sa drugim gradovima i do sada sam uglavnom u odgovorima nekome pominjao)

stf":2456rqcw je napisao(la):
ПА управо стара зграда Југодрвета. Такође, надградња самог Народног позоришта је одлична. Пословни простор Хотела Москва на Теразијама. Београђанка. Министарство финансија у Краља Милана.

Има још доста примера, ово је онако, на прву мисао.

Odgovor se odnosi na sve zgrade osim na Poslovni Prostor hotela moskva (ne znam sta je to, a ni gde je)
Postujem tvoj ukus, ali ne mogu da se slozim sa tobom da su to lepe i reprezentativne zgrade. Po mom misljenju i misljenju ljudi koje ja znam i nekoliko ljudi koje sam pitao od tvog posta cisto da proverim svoju tezu, to su stvarno ruzne zgrade. Nije to reprezentativan uzorak ali meni sasvim dovoljan. Ali to je vec ukus i ponavljam da ga postujem, ali ne bi rekao da je siroko prihvacen.

Ukratko da se vratim na temu, predlozeni spoljni izgled zgrade je blago receno uzasan. Ovo nije stil Beograda, ovo je nametanje ideja nekog iskompleksiranog arhitekte (dizajnera) i ako treba bolje da ostane ovo sto je i do sada bilo.
 
Vrh