Šta je novo?

Marina "Dorćol" - (Stambeni kompleks)

Ako ne bude pešačkih, pešaci će sami da ih naprave. Kao uostalom i svugde gde genijalci ne poštuju pešake tokove, nego rade onako kako oni smatraju da je najbolje. A to zna i da odvede do neželjenih posledica.
 
Императив у пешачком кретању у зони од базена до марине је баш од блокова ка Дунавској и то треба испоштовати.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852368#p852368:1qykx6fc je napisao(la):
Posmatrač » 22 May 2021 03:14 pm[/url]":1qykx6fc]Moram malo da se uključim pošto par informacija imam koje su zanimljive za raspravu.

Prvo češki arhitekta je svetski talenat. Tačka.

Drugo stanovao sam duži period u jednom njegovom objektu i takav spoj scenografije, svetla i dizajna nisam nigde video a put me vodio na mnogo strana sveta i skupih lokacija.

Treće inženjerski tim koji ga prati u tim njegovim idejama kaska sa rešenjima i tu postoji ozbiljni potencijalni problem.

Četvrto razumljivo da se u neke betonske blokove gura toliko zelenilo kako bi deca videla da postoji trava i zelena boja na ovoj planeti ali na ovoj lokaciji to je apsolutno bezveze. Projektovali smo jedan stan tu na nekih 100 metara od te lokacije marine, koji gleda na reku i ako je staklo do dole spušteno osecaj u prostoru je kao da si na brodu iznad vode i to već na 3. - 4. spratu. Mogu da zamislim na ovim višim. Tako da sve drugo tu apsolutno smeta i potpuno je glupo. Siguran sam da će to izbaciti iz projekta kad dignu prvi objekat.

Peto najveći hendikep ostaju ti podvožnjaci za saobraćaj. Odvratni su. Odrastao sam pored istih, gledajući baš na tu istu marinu i to nekako odvaja taj deo grada na neprijatan način. Voda koja tu bude kad su veće kiše... jezivo... i deluje mi ne rešivo.

Svetski arhitekta koji ima smele ideje, ali nema inzinjeringa koji to može da isprati?!
Takvi umetnici onda treba da projektuju javne zgrade ne komercijalne stambene objekte…
Retko koja novogradnja u Beogradu ima aspekt ergonomije življenja, zapanjujuća je nefunkcionalnost projektovanih stanova, čak i velike kvadrature…
Od ovog zelenila nema ništa u finalnoj verziji koja će se izvoditi, skoro da bih se kladio u to :)
Pratimo dalje, ja imam zazor od Češkog investitora, ako su oni zaista ili neko drugi stoji iza…
 
Svako ko je isao u Marinu zna koliko malo prostora tamo ima.
Zauzece svaki kvadrat zgradama.
Jednostavno ogavno.

Xcqk9kpTURBXy9jODU1ZGZjYjdlOTdjOTRhN2M5ODM3YWZlOWY3YWFkZi5qcGeRkwLNAuQAgaEwBQ
 
Ne znam mu ime, ali cesto ste spominajli na forumu, ime tog ceskog arhitekte koji treba da projektuje Marinu. Pominjao se kao neki vrhunski arhitekta. Sada imamo da ovde na forumu, studenti masovno pljuju na njegov rad. Kao nabio je puno kvadrata na malom prostoru jer je investitor hteo puno kvadrata..., Bilo je reci kako nase arhitekte u BNV prave sifonjere jer se to od njih trazi, ako odbiju dobice neko drugi projekat, a oni mogu izgubiti posao. Posto se strucnost ovog Ceha ne moze dovesti u pitanje, zar ne, ostaje samo da izvedem zakljucak kako su arhitekte kao prostitutke, sve moze, samo ako platis, spremni su da se prodaju. U ovom slucaju, taj Ceh mu dodje nesto je kao elitna prostitutka.
 
Pa u suštini sve se svodi na to da jedna grupa sujetnih opanjkava drugu grupu sujetnih. :D Zato i imamo one situacije 3 arhitekte - 17 mišljenja. Čast izuzecima.
 
Slažem se sa Draganom, mislim da mnogi ljudi imaju nerealna očekivanja što s'tiče projekata i procenat zauzete površine kvadratima umesto parkova, zelenih površina, i javnih objekata. Sve je to lepo u priči, ali da vam neko ponudi posao ili projekat sigurno ne bi se vratili kod šefa u kancelariju s'planom gde se dve zgrade zamenjuju parkom i skupim japanskim trešnjama. Ako želimo kvalitetne projekte, kvalitetnu arhitekturu, puno zelenila, i dobre materijale; žao mi je ali ima samo jedan način. Glasajte dinarima, i nemoj te kupovati ovakve stanove. Vrlo prosto, ne postoji "investitorski urbanizam" bez tržišne potražnje za tako nešto. Ako mogu da uvalim groznu demitišu sa 300 stanova bez zelenila i parkinga, i da pritom sve stanove prodam u pred-prodaji za 3000e/m2, bio bi bud*la (pošten, mada bud*la) da gradim super luksuzne i kvalitetne zgrade s'puno zelenila. Nikad ne pizd*m na "investitorski urbanizam", nego na mozgove koji tu kupuju stanove ko pušteni s'lanca, uostalom, nema tog investitora koji bi gradio takve zgrade i ogavne projekte da nema kupaca/potražnje, a za to smo mi krivi - i do nas je da rešimo.

Mene kod ovog projekta najviše brine kako će zaista izgledati, pošto strepim render 2.0 kad je malo manje mašte u igri. Izmedju ostalog, svi se sećamo prve rendere i 3D prikaze za BNV, pa je otišlo od Canary-Wharf'a do Kieva...
 
По мени је највећи проблем што се измишља проблем који не постоји ради ширења идеолошке пропаганде. Питање крмача и препуњености блокова није економско него обично архитектонско питање и проблем настаје због лоших архитектонских решења а не због икаквих социо-економских фактора.

Ставите се у позицију улагача који има нпр. 50 милиона евра да спуца на један блок који је купио, њему је у интересу да прода што више квадрата у том блоку. Да ли је њему функционално битно хоће ли имати 3 зграде збијене једне до друге по 5 спратова или једну зграду од 15 спратова? Апсолутно није, градња у висину оставља простор за јако доста зеленила и других садржаја и то је главни разлог што су у СФРЈ грађени солитери од по 12,13 спратова уместо крмачица.

У овом конкретном делу је ако сам добро разумео проблем висинско ограничење па ни не може да се гради у висину што би имало много више смисла. Оно што је важно јесте да се осунчани станови са добрим погледом свуда у свету продају скупље него станови по збијеним крмачицама због чега блокови крмачица нису проблем јурења профита већ државних регулатива или просте неспособности архитекти.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853258#p853258:1nw80ydy je napisao(la):
BalkanRoyale » 25 Maj 2021 21:48[/url]":1nw80ydy]Slažem se sa Draganom, mislim da mnogi ljudi imaju nerealna očekivanja što s'tiče projekata i procenat zauzete površine kvadratima umesto parkova, zelenih površina, i javnih objekata. Sve je to lepo u priči, ali da vam neko ponudi posao ili projekat sigurno ne bi se vratili kod šefa u kancelariju s'planom gde se dve zgrade zamenjuju parkom i skupim japanskim trešnjama. Ako želimo kvalitetne projekte, kvalitetnu arhitekturu, puno zelenila, i dobre materijale; žao mi je ali ima samo jedan način. Glasajte dinarima, i nemoj te kupovati ovakve stanove. Vrlo prosto, ne postoji "investitorski urbanizam" bez tržišne potražnje za tako nešto. Ako mogu da uvalim groznu demitišu sa 300 stanova bez zelenila i parkinga, i da pritom sve stanove prodam u pred-prodaji za 3000e/m2, bio bi bud*la (pošten, mada bud*la) da gradim super luksuzne i kvalitetne zgrade s'puno zelenila. Nikad ne pizd*m na "investitorski urbanizam", nego na mozgove koji tu kupuju stanove ko pušteni s'lanca, uostalom, nema tog investitora koji bi gradio takve zgrade i ogavne projekte da nema kupaca/potražnje, a za to smo mi krivi - i do nas je da rešimo.

Mene kod ovog projekta najviše brine kako će zaista izgledati, pošto strepim render 2.0 kad je malo manje mašte u igri. Izmedju ostalog, svi se sećamo prve rendere i 3D prikaze za BNV, pa je otišlo od Canary-Wharf'a do Kieva...
To ja pričan unazad duže vreme, i kada svaki put istaknem da su ljudi sami krivi što su kupili stan na lokaciji koja nema adekvatnu infrastrukturu i dovoljan broj parking mesta, kao ni mogućnosti za gradski prevoz ili nešto više od minibusa, a potražnja je za solo autobusom na svaki desetak minuta, minimum, i da je trebalo da se zahteva da se izgradi infrastruktura, pa da se tek onda daju pare za stan(ove), ispade da ne razumem situaciju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853337#p853337:1vk15naq je napisao(la):
Kailan » Sre Maj 26, 2021 9:39 am[/url]":1vk15naq]

Ставите се у позицију улагача који има нпр. 50 милиона евра да спуца на један блок који је купио, њему је у интересу да прода што више квадрата у том блоку.

Zasto da se stavljamo u njegovu poziciju?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853337#p853337:1cdzng7t je napisao(la):
Kailan » Sre Maj 26, 2021 11:39 am[/url]":1cdzng7t]По мени је највећи проблем што се измишља проблем који не постоји ради ширења идеолошке пропаганде. Питање крмача и препуњености блокова није економско него обично архитектонско питање и проблем настаје због лоших архитектонских решења а не због икаквих социо-економских фактора.

To isto i ja sve vreme pricam. Primer ona 4 identicna sifonjera u BNV. Umesto sto svaki od njih ima 23 sprata, mogli su da naprave 2 od 27 spratova i 2 od 19. Na taj nacin bi se dobila mnogo lepsa slika gledano sa druge strane obale, a broj kvadrata koje bi investitor prodao bi ostao isti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853346#p853346:3mr9rnl0 je napisao(la):
MC_ » Сре Мај 26, 2021 11:20 am[/url]":3mr9rnl0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853337#p853337:3mr9rnl0 je napisao(la):
Kailan » Sre Maj 26, 2021 9:39 am[/url]":3mr9rnl0]

Ставите се у позицију улагача који има нпр. 50 милиона евра да спуца на један блок који је купио, њему је у интересу да прода што више квадрата у том блоку.

Zasto da se stavljamo u njegovu poziciju?

Да не би извлачио теорије о понашању улагача из ду**** већ разумео да је тим злим улагачима једнако профитабилно да граде и у ширину и у висину. Осим наравно што је градња у висину хуманија и самим тим се такви станови могу скупље продати а самим тим је и профит већи.

Нису сви већи амерички градови препуни небодера зато што је капиталистима било профитабилно да граде крмаче
 
Дискутабилна је теза да је градња у висину "хуманија" - обично се сматра да није - мада ја немам ништа против, ко воли.

Такође, овде на форуму смо поодавно имали људе који су се зачудили "како је мали размак између зграда у Њујорку", очекујући Нови Београд на Менхетну. Није баш да смо сви сконтали тенденције у савременом урбанизму - има нешто архитеката овде који се убише објашњавајући их, ал се то баш и не уважава.
 
Бркате појмове ... архитекта пројектује према локацијским условима који се издају у складу са од града усвојеном ПДР-у. Мислим да сам на теми о лонијском парку качио оквирну основу целог комплекса где се види да проценат заузећа површине објектима није претерано већи од суседних југословенских блокова. Објекти имају сличну квадратуру у основи и сличну међусобну удаљеност.

Фасцинантна ми је толика количина и снага антиграђевинског лобија на једном суштински грађевинском форуму. Све се чешће питам, шта људи таквог става уопште траже овде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853424#p853424:cjgahg2t je napisao(la):
stf » 26 May 2021 01:41 pm[/url]":cjgahg2t]
Фасцинантна ми је толика количина и снага антиграђевинског лобија на једном суштински грађевинском форуму. Све се чешће питам, шта људи таквог става уопште траже овде.
Да, с овим ћу се сложити у потпуности. Постоји повелик timor buildinguensis на Beobuildu у последње време. И јесте, баш, иритантно.
 
I ja se sve češće pitam zašto ljudi na forumu o građevinarstvu, urbanizmu i gradu pričaju o stvarima koje štete urbanizmu i ostatku grada.

Nadam se da će se Beograd uskoro što više graditi. Bez granica i restrikcija. Kad se radi o dizajnu, gradnji, urbanizmu, uslovima života... važan je samo kvantitet. Kvalitet je trivijalan. Svi uspešni gradovi na svetu se baziraju na kvantitetu, ne na kvalitetu.
 
Па није тако, ај немој одма у клинч. Нпр. овде на форуму имамо активног архитекту са дипломом из Француске који је недавно пројектовао читав град у Сенегалу. И знаш шта? Већина форумаша би, да је пројекат од неког другог, написала "крмаче", "нехумано", "треба у висину", него неће да се замерају. А нити је нехумано, нити су крмаче (смучио ми се тај термин, користи се на огаван начин на форуму), нити треба (тј. "мора") у висину итд. Човек је узео елементе историјских модела градова (римског, ренесансног...), што се данас сматра пожељним - док се ремек дела епохе од пре пола века не сматрају уопште пожељним. Ни хуманим. Написане су, ипак, тоне књига на ту тему и практично нико не гради по укусу претежног дела наших форумаша, јер постоји неко акумулирано знање које указује да тако не треба да се гради.

Е, сад, овај пројекат се, како већ више пута написах, ни мени не свиђа, а образложих и зашто - чак, нисам ни навео зашто ми се све не свиђа, списак је подужи - али то не значи ни да подржавам критику каква се јавља овде. Имамо у Београду тренутно у изградњи и насеље са зградама "у висину" и тешко да се оно по ружноћи може поредити с било којим озбиљнијим новијим стамбеним комплексом.
 
Prvo da kažem da ja otkako sam učlanjen nikad nisam iskoristio termin ''krmača''. A ni ''demitara'', koji se često koristi za opisivanje Beograda na vodi. Kome ja inače zameram tek par stvari, mnogo mnoooogo manje nego prosečan član Beobuilda. A kako mu neke stvari zameram, tako neke druge pohvaljujem svakih par meseci. Dakle nemam ustaljenu praksu i ''kategorije'' zgrada, pa da lepim okolo ''e ovo je krmača, e ova je demitara, e ova je plakarčina, e ova je remek delo...'' Ne. Nego komentarišem svaki slučaj ponaosob. Po kriterijumima skladnosti i funkcionalnosti.


E sad kad sam stavio taj mali disclaimer (ne zbog tebe, nego zbog nekih drugih), da kažem da ne znam kako drugačije da reagujem kada 5 faking godina čitam Beobuild i gledam kako ljudi čeznu za redom i zakonom, osuđuju nadogradnje, osuđuju bahtost, pozivaju na to da Beograd postane human, sređen, moderan i skladan grad... A onda u zadnjih par meseci gledam iste te ljude kako aminuju i upadaju u trans nad predlozima: prenatrpanog Džunglograda (nisam rekao da je loš, rekao sam da je prenatrpan); Kontejnera na kocki; bele kocketine usred tirkiznog kvarta; dve soliterčine između železničke stanice i lamele.

Okej, u tom slučaju, čini se da Beobuild ulazi u nov period, gde se više ne gledaju kvalitet, humanost, sređenost i skadnost. Nego gde je bitno da se gradi što više, što dalje, što jače, što tesnije, što ekstravagantnije...

Okej, nema problema. Samo onda da najbučniji elementi i zakonodavci na ovom forumu ovde usaglase svoje priče. Pa sutra kada neka osoba (neka treća, nevezana za ovu priču) okači fotografiju limenog kontejnera od nadogradnje npr na zgradi na uglu Kralja Milana i Resavske, da se više ne gleda na to kao ranije. Nego da se svi radujemo što se Beograd gradi, što se ''prirodno i spontano razvija'', i što, kako reče onaj jedan na drugoj temi - se pravi nešto što odstupa od ustaljenog, što se usuđuje da bude drugačije...

Eto. Nikakav problem. Znači do skora je bio fokus i akcenat na kvalitetnoj gradnji, humanom gradu, uređenosti, propisima... Okej, sada više nije. Sada je bitno da se gradi što više. Bez obzira na cene i uslove. Samo da se gradi. Pa dobro. Neka bude tako na dalje. Pa da vidimo za jedno 10 godina šta će nam to doneti.


Treba samo imati u vidu da lako je nekome ko ne živi u Beogradu (a i potajno ga mrzi) da komentariše i podržava nešto što se (g)radi u istom, kada njega cene i problemi koji dolaze sa time, ič neće pogoditi. Samo to ne treba zaboraviti.
 
OK, i ja sam za human grad - sigurno nisam za nehuman - samo želim da ukažem da se humanim gradom u Evropi trenutno smatra ovo:

Aspern.jpg


Ovo je, dakle, sasvim aktuelan, vrhunski evropski urbanizam, čitav novi grad u gradu i zemlji koji možda i najviše drže do humanosti življenja. Levica na vlasti 100 godina. Beč je u pitanju. Ne pišem ovo tebi lično, nego solidnoj većini ovog foruma koja mjisli da je ovo nešto "retrogradno", i da su zgrade na slici "krmače". Ja jedino što stvarno retrogradno vidim u Beogradu, to je Beograd na vodi.
 
Разлика између крмаче и лепе зграде није величина но изглед. А пример је леп, са урбанистичког аспекта - наравно пошто је левица јака, архитектура је гадна, мада данас и "десница" није ништа боља
 
Ne znam gde je ovo, i ne mogu niti želim da komentarišem ovako sa jedne fotografije, i to mesta/kraja koji uopšte nisam ni video. Kao što smatram neumesnim i jadnim kad neko iz drugog grada komentariše gradnju u Beogradu, i još uči lokalce i stanare samog mesta šta njima treba, šta je dobro za njih i šta treba da misle i kako da žive... tako ne bih ni sebi dao pravo da komentarišem neki kvart odnosno model urbanizma samo sa jedne fotografije.

Mislim nemoj misliti da otpisujem tvoj argument, razumem šta kažeš i razumem zašto kačiš ovo, kao ilustraciju. Samo podsećam da ja, za razliku od nekih ovde, nemam ''kategorisanja'' zgrada i kvartova. Pa kao ovo je krmača, ovo je demitara, ovo je remek delo, ova strana kaka mi je delikates, a ovo tipično domaće mi je fuj... Nego komentarišem od slučaja do slučaja i od situacije do situacije.

A da mesta za gradnju velikih objekata i kompeksa u Beogradu i dalje ima, i to mnogo, u krugu od 5 km od Trga Republike, to sam dokazao nekoliko puta na drugim temama. Mesta ima. Samo... nema obzira.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853447#p853447:1nwp5ccs je napisao(la):
Пантограф » Sre Maj 26, 2021 4:48 pm[/url]":1nwp5ccs]OK, i ja sam za human grad - sigurno nisam za nehuman - samo želim da ukažem da se humanim gradom u Evropi trenutno smatra ovo:



Ovo je, dakle, sasvim aktuelan, vrhunski evropski urbanizam, čitav novi grad u gradu i zemlji koji možda i najviše drže do humanosti življenja. Levica na vlasti 100 godina. Beč je u pitanju. Ne pišem ovo tebi lično, nego solidnoj većini ovog foruma koja mjisli da je ovo nešto "retrogradno", i da su zgrade na slici "krmače". Ja jedino što stvarno retrogradno vidim u Beogradu, to je Beograd na vodi.
file.php

Ovo se smatra humanim gradom u Evropi? Nisam siguran, nisam to vidjao ni kod nas ni kod Rusa, a ni u Crnoj Gori ili Grckoj. Ili mozda ove drzave nisu u Evropi?

Humani grad je grad koji brine o ekologiji. A zauzimanje poljoprivrednog zemljista cetvorospratnicama u vreme kada hrane ima sve manje i kada promena klime preti da Zemlju pretvori u pustinju je sve samo ne humano.
 
Једино што је ово бивше аеродромско, а не пољопривредно земљиште. А нешто се ни на Дорћолу не гаји кукуруз.
 
Vrh