Šta je novo?

Marina "Dorćol" - (Stambeni kompleks)

Hahahaha vala baš. :laugh: A pazi - biće toga sigurno. :mrgreen: Pre ili kasnije, naći će se neki pametni.

Inače, Draganovo pitanje je na mestu. Ko i kako će održavati svo to zelenilo... A Vox je već objasnio koliko posla ima kada se drži toliko zeleniša.
 
Одржаваће се отприлике као и фасаде. Погледајмо нпр. разне украсне гвожђурије по зградама грађеним у последњих 20 година (разне цеви, мреже, шиљци на ћошковима, "круне" и сл.) како се одржавају.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852177#p852177:pavujodr je napisao(la):
Bender Rodriguez » Пет Мај 21, 2021 5:51 pm[/url]":pavujodr]Hahahaha vala baš. :laugh: A pazi - biće toga sigurno. :mrgreen: Pre ili kasnije, naći će se neki pametni.

Inače, Draganovo pitanje je na mestu. Ko i kako će održavati svo to zelenilo... A Vox je već objasnio koliko posla ima kada se drži toliko zeleniša.

Заправо нико ништа није објаснио осим што је Вокс рекао да је тешко одржавати врт

На рендеру је нешто што личи на украсну траву каква се користи поред река у свету (па и у БГ-у код БНВ-а) а што не захтева малтене никакво одржавање. Наравно да постоји проблем са могућношћу да концепт униште несавесни станари ако се не обавежу уговором али то важи за дословно сваку другу зграду изграђену у Београду и свету (ово је идеална градња за реализацију HOA)

Скочили сте да малициозно подривате и трунку оригиналности у градњи а аргументи вам чак немају ни трунку логике, поготово за некога ко живи у граду који је раније био познат по управо зеленим огледима у урбанизму и архитектури

novi-beograd---blok-70-cetvorospratnice-46m2-5425634443478-71788575286.jpg


Слика иначе са Хало огласа за стан у четвороспратници у блоку 70. Једнособан, продаје се по цени од 80.000 евра
 
Razumi me, ja sam trenutno u krizi identiteta i intelekta. Na ovom forumu se toliko često menjaju kriterijumi šta je lepo a šta nije, šta je moderno a šta zastarelo, šta je Zaher torta a šta kaka, da više ne uspevam da držim korak sa svim tim promenama trendova. Ono... kontejner na kocki usred Dorćola - lepota. Neoklasicizam na Dorćolu - kič. Beograd na vodi - gud. Džunglograd - bed. Nova Deltina bela zgrada usred tirkiznog kvarta - lepota. Ko će da pohvata više... :D

Nemam ja nikakve maliciozne namere prema tom Džunglogradu. Čak me čudi da se od svih postova vataš baš za moj, iako su drugi pisali mnogo oštrije stvari o njemu. No dobro. Izgleda da ima nešto u mojim postovima što prosto vuče ljude da se kače na njih. :mrgreen: Elem, što se mene tiče, neka prave Džunglicu, sa aspekta finansija i urbanizma, meni ni iz džepa ni u džep. Mene više zanima Snaga i svetlost i kako će nju da srede. A ovo oko nje neka prave kako god hoće.

Uostalom, svakako će to biti bolje i lepše nego ovo kako je sad.
Marina.jpg
Možda je to trebalo da napišem i naglasim pre svih pisanja, da ne ispadne da je moj konačan sud (kad se sve sabere i oduzme) - loš. Što jes jes, ja često zaboravim da istaknem dobro. Ili se vodim logikom da je neko drugi pre mene to već uradio.

Zato je i Nik na temi o BnV pametno postupio juče pa u tezama naveo šta mu se sviđa, a šta ne kod tog naselja. Očigledno će u budućnosti morati tako svuda, da bi se izbegle bespotrebne rasprave i jazovi. Već vidim deo članova kako mi onda kukaju što tako pišem u tezama...
 
Ja nista ne podrivam, a jos manje sam maliciozan. Niti sam rekao da mi se svidja niti da mi se ne svidja. Samo sam postavio potpuno racionalno pitanje, sta ako stanari ne odrzavaju zelenilo, sto je potpuno realno.
 
Znate kako će ovo da se održava? Kao Tašmajdanski park. Dobro se sećam rendera rekonstruisanog parka- cveće, biljke, ma botanička bašta.. Šta smo dobili u stvarnosti? Samo neposredno nakon rekonstrukcije bio je posađen onaj crveni tepih cveća.. i nije izdržao ni jedno celo leto..ubila ga kiša, pa smo imali "rupe" ogolele zemlje itd.
Odmah sledeće godine su posadili samo travu i kroz sredinu prošarali onim zimzelenim niskim žbunićima.. pored toga prostor uz same fontane koji je takođe bio namenjen za sadnju cveća su pokockali.. Neće da se zezaju sa održavanjem biljaka, to je težak posao, treba para, vremena..

Tako će u stvarnosti biti i sa ovim zgradama.. I ne, ni blizu nije isto održavati jednu žardinjeru na terasi koju vidimo na ovoj Kailanovoj slici, gde je dovoljno zabosti 7 muškatli i zaliti jednom u tri dana i održavati ovu šumu zeleniša koju vidimo na renderima Marine..

I da je to "samo" ukrasna trava, pogledajte koliko je ima.. Je l' ona može da prezimi napolju? Ne bih rekao.. Da li će stanari sami onda da je sade svako proleće? Da li će svaka zgrada imati baštovana koji će ulaziti u svaki stan i održavati sve to? Šta ako neko hoće da sadi nešto drugo, ne želi da gleda na svojoj terasi svake godine samo travu.. Da li će se stanari obavezati da moraju da imaju zelenilo na terasi kao bitan element izgleda fasade?

Mnogo "da li" i mnogo nepotrebnog zezanja, da vam odmah kažem. Lako je nacrtati na renderu šta god da pomisliš.. i iz Praga zamazivati narodu oči kako će ovde da se prave Vavilonski vrtovi.. Čuli da se narod žali kako prave betonske trgove, pa daj sad da rokamo zelenilo i gde treba i gde ne treba bez veze s mozgom.. Na stranu što predsednik države mora da se petlja u izgradnju jednog stambenog naselja.
 
Svako "da li" se moze resiti, ali zato je vazno postaviti to pitanje u samom startu, kako bi se nasao model da se buduci stanari obavezuju da ili sami odrzavaju ili da se bastovanima omoguci ulazak u stan radi odrzavanja, da se definise koje biljke tamo moraju biti (jer nekome se mogu svidjati ljubicice, pa ih posadi umesto ovog zelenila), da se predvide kazne za one koji ne postuju ugovor (mada je to tesko dokazati) i tako dalje, da se svi moguci problemi definisu ugovorom. A ja sumnjam da ce neko razmisljati o tome.
 
Zelenilo nema kapaciteta da ovo održava i naravno da oni to ne bi ni radili. Sve se može kada se plati, a odličan primer za to je uređena površina ispred Carine u Narodnih heroja koju održava, stao mi mozak, privatna firma.

Uvek, ali uvek je trava idealna, žbunje okruglo, zasađeno cveće, ma milina da se vidi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852222#p852222:388q18mj je napisao(la):
Vox91 » 21 May 2021 09:15 pm[/url]":388q18mj]Znate kako će ovo da se održava? Kao Tašmajdanski park. Dobro se sećam rendera rekonstruisanog parka- cveće, biljke, ma botanička bašta.. Šta smo dobili u stvarnosti? Samo neposredno nakon rekonstrukcije bio je posađen onaj crveni tepih cveća.. i nije izdržao ni jedno celo leto..ubila ga kiša, pa smo imali "rupe" ogolele zemlje itd.
Odmah sledeće godine su posadili samo travu i kroz sredinu prošarali onim zimzelenim niskim žbunićima.. pored toga prostor uz same fontane koji je takođe bio namenjen za sadnju cveća su pokockali.. Neće da se zezaju sa održavanjem biljaka, to je težak posao, treba para, vremena..

Tako će u stvarnosti biti i sa ovim zgradama.. I ne, ni blizu nije isto održavati jednu žardinjeru na terasi koju vidimo na ovoj Kailanovoj slici, gde je dovoljno zabosti 7 muškatli i zaliti jednom u tri dana i održavati ovu šumu zeleniša koju vidimo na renderima Marine..

I da je to "samo" ukrasna trava, pogledajte koliko je ima.. Je l' ona može da prezimi napolju? Ne bih rekao.. Da li će stanari sami onda da je sade svako proleće? Da li će svaka zgrada imati baštovana koji će ulaziti u svaki stan i održavati sve to? Šta ako neko hoće da sadi nešto drugo, ne želi da gleda na svojoj terasi svake godine samo travu.. Da li će se stanari obavezati da moraju da imaju zelenilo na terasi kao bitan element izgleda fasade?

Mnogo "da li" i mnogo nepotrebnog zezanja, da vam odmah kažem. Lako je nacrtati na renderu šta god da pomisliš.. i iz Praga zamazivati narodu oči kako će ovde da se prave Vavilonski vrtovi.. Čuli da se narod žali kako prave betonske trgove, pa daj sad da rokamo zelenilo i gde treba i gde ne treba bez veze s mozgom.. Na stranu što predsednik države mora da se petlja u izgradnju jednog stambenog naselja.

Da, nerealno ocekivati da ce ista biti od tog zelenila. Tako se “prodaje” projekat. Pogotovo u nasim uslovima. Mozda je vaznije ugovorom o kupovini prihvatiti obavezu o zabrani bilo kakvih promena izgleda fasade, drvenarije, zastakljivanja i ostalih radosti kojima je sklon prosecni Beogradjanin. A stanarima ostaviti da ozelenjavaju po svom ukusu. Mada ona zgrada u Milanu sa visecim vrtovima funkcionise. Ne znam kako su oni to resili. Kroz troskove odrzavanja pretpostavljam, u njihovom slucaju to je drvece po terasama.
 
Ma dobro, možda i bude nešto, da ne ispadne da odmah rušimo sneška.

Ali glavno pitanje je čemu to? Evo ja prvi tu nikad ne bih kupio stan kada bi morao da se obavežem da održavam toliko zelenilo. A ako ja recimo neću ništa da sadim, a drugi stanari sade - odmah se ruši koncept fasade.. Ili da se plaća baštovan da mi prolazi kroz stan i održava terasu.. Em glupo, em skupo...pa onda kupovina rasada svakog proleća.

Plus, ljudi će živeti u linijskom parku.. i sad umesto da uveče kad dođu umorni sa posla siđu i prošetaju lepim parkom i obalom, oni će sat-dva da se zezaju sa sređivanjem terase.. vidimo i mini travnjake na balkonima.. znači svakih par dana i košenje trave.
 
Aman to silno zelenilo je ovde samo uobicajena fora. Mi nismo u stanju obicne travnjake da odrzavamo a ovo cemo. Sta se lozite nema od toga nista. Sto se mene tice bezveze i bez zelenila no aj da vise ne ponavljam..
 
Te travke svakako neće održavati "Zelenilo Beograd", već neka privatna firma za šta će budući stanari, na ime održavanja, mesečno izdvajati značajnu kintu. To se uostalom i sada već radi u bogataškim naseljima poput Westa, Bloka 32 ili Navodnog Beograda (gde Zelenilo nogom nije kročilo, čak i floru Savskog trga održava privatna firma "Demetra RB").

Stanislav Fiala (arhitekta Marine) je na Dorćolu praktično samo kopi-pejstovao rešenje fasade svoje nagrađivane zgrade u Pragu (u kojoj su gospodaru onomad i prikazani renderi beogradskih projekata).

drn_001.jpeg


drn_filip-slapal_051.jpeg


photo_drn_exterier_4.jpeg


Uosalom, to kako će se te biljke održavati i da li će privlačiti mrske zujeće krvopije, je briga onih koji će da daju par stotina hiljada evra da tamo žive. Za nas ostale glavna je briga kako će ceo kompleks uticati na okruženje i zašto su, zaboga, nabili toliko zgrada na taj prostor.
 
Pa nagurali su tolike zgrade ne bi li zaradili više.. isto kao i u Westu, gde su unutrašnje zgrade čist višak i mrače prostor.

A problem koji ja imam sa biljkama na renderima Marine je samo taj što se ljudi lažu i obmanjuju slikama, dok će stvarno stanje biti drugačije. Mislim, navikli smo na svakodnevno laganje, pa bi mogli bar nekad u nečemu da nam ne vređaju inteligenciju. Ovde je zelenilo glavni element fasade i ubačeno je tu samo da se javnost ne bi bunila kako se uništava sadašnja zelena površina da bi se nagurale zgrade.. I nije isto plaćati neku firmu da održava unutarblokovsko zelenilo i prostor oko zgrada u Westu i Bloku 32, što je po meni sasvim ok i dozvoljavati nepoznatim ljudima da ti par puta nedeljno šetaju kroz stan u Marini da bi ti održavali šumu na terasi..Mislim, ok ako taj koncept već postoji u inostranstvu, samo mi se kosi sa zdravom logikom.

Ima ovde prebogatih ljudi koji ne bi imali problem da to plate, ali treba biti lud pa da kupiš stan ovde i obavežeš se na tolike troškove i zezanje.. Hajde da su u pitanju poslovne zgrade pa da bude lakše, ovo je ipak stambeno naselje.
 
Марина ће као и остали приватни блокови по граду да има своју фирму која ће се бавити одржавањем. Где год је такав пример у граду, зеленило се лепо одржава. Немају државне фирме никакве везе са тиме. Али ће зато станари имати скупље одржавање него да живе у југо блоковима поред. А уговором приликом куповине стана се све то лепо дефинише.

Имамо већ годинама уназад функционалне примере по граду, заиста нема разлога за шпекулацијама..
 
Ono sto je Kailan pre 2 strane postavio je primer onoga sto bi ovde trebalo graditi.
 
Moram malo da se uključim pošto par informacija imam koje su zanimljive za raspravu.

Prvo češki arhitekta je svetski talenat. Tačka.

Drugo stanovao sam duži period u jednom njegovom objektu i takav spoj scenografije, svetla i dizajna nisam nigde video a put me vodio na mnogo strana sveta i skupih lokacija.

Treće inženjerski tim koji ga prati u tim njegovim idejama kaska sa rešenjima i tu postoji ozbiljni potencijalni problem.

Četvrto razumljivo da se u neke betonske blokove gura toliko zelenilo kako bi deca videla da postoji trava i zelena boja na ovoj planeti ali na ovoj lokaciji to je apsolutno bezveze. Projektovali smo jedan stan tu na nekih 100 metara od te lokacije marine, koji gleda na reku i ako je staklo do dole spušteno osecaj u prostoru je kao da si na brodu iznad vode i to već na 3. - 4. spratu. Mogu da zamislim na ovim višim. Tako da sve drugo tu apsolutno smeta i potpuno je glupo. Siguran sam da će to izbaciti iz projekta kad dignu prvi objekat.

Peto najveći hendikep ostaju ti podvožnjaci za saobraćaj. Odvratni su. Odrastao sam pored istih, gledajući baš na tu istu marinu i to nekako odvaja taj deo grada na neprijatan način. Voda koja tu bude kad su veće kiše... jezivo... i deluje mi ne rešivo.
 
Podvožnjake bi valjalo srušiti i ukloniti, pa zameniti površinskim raskrsnicama. Sad kad nema više pruge. Jer su odvratni, i jedan (zapadni) i drugi (istočni).
 
Neće biti pruge ali će tom trasom ići park.
 
Pretpostavio sam. Al neće mu ništa faliti ako bude imao pešačke prelaze na 2-3 mesta.
Ne treba pola grada da bude talac tog parka. Može da ima pokoji prekid i pešački prelaz.
 
Da većina planiranih prolaza već nije izgrađena mogao bih da se složim ali ovako mislim da treba prednost dati parku a okolinu prolaza urediti. Dok je Marina Droćol bila u vlasništvu kompanije Engel Marina Dorćol planiran je bio još jedan podzemni prolaz, dugovali su Direkciji pa ni oni nisu previše marili za to.
 
Tadeuša Košćuška, Dubrovačka, Žorža Klemansoa, produžetak Cvijićeve jednog dana... Sve su to mesta gde će hteli ne hteli, morati da dođe do prekida.
A i neće mu ništa faliti. Prosečnom beogradskom biciklisti (poput mene) 4 pešačka prelaza na putu od 4 km uopšte ne bi smetali.
 
Подвожњаци неће сметати колима, а пешаци ће моћи нормално да се крећу кроз парк.
 
Управо, можда јесу ружњикави (мада то је више јер су лоше осветљени) али раде посао
 
Треба обезбедити нормалну путању за пешаке. Увек је боље и хуманије гурнути ауте доле у тунел а пешаке оставити горе.
 
Vrh