solecar » Čet Dec 31, 2020 12:33 pm[/url]":10epnhpw]
Неће бити угрожена изворишта воде у Београду
Сваки објекат који је добио грађевинску дозвало је безбедан, па верујем да никада неће да нас погоди такав земљотрес који би могао да угрози те објекте – рекао је главни урбаниста Марко Стојчић јутрос за Студио Б.
– Оно што може да буде проблем јесу објекти изграђени без грађевинске дозволе. Одређен број објеката нема пројекат статике и конструкције тако да не знамо шта може да се деси. Надамо се да таквих објеката има мало, као и да је савест грађевинара била на високом нивоу. Такође, проблематични могу да буду објекти који су временом реконструисани. Имамо доста објеката на Новом Београду који су у потпуно армираном бетонском систему, као што су панелне зграде. Проблем је што је доста грађана секло те панеле како би променили унутрашње уређење, па су правили отвор и тиме су ослабљени носећи зидови. Када саберете по целој вертикали објекат од 12 до 16 спратова и видите колико има тих рупа, схватите да скоро и не постоји тај конструктивни систем – рекао је Стојчић.
Он је нагласио да се између Обреновачког пута и реке Саве налази ужа зона водоизворишта у којој нема градње јер је забрањена.
– Размишљамо и да оградимо тај део, односно да се тај потез чува јер је од виталног значаја за водоснабдевање Београда. Обреновачки пут је граница између ужег водоизворишта и другог дела о коме говоримо. У том другом делу се налази ранжирна станица већ пола века, која има око 40 колосека и 70 километара пруге. Постоји на десетине пољопривредних објеката и нелегалних објеката. Све што ту постоји угрожавало би водоснабдевање да је то ужа зона водоизворишта. Ова зона је урбанизована пре пола века, само што се зона урбанизације шири плански и биће уређен део града у којем ће се налазити депо за метро. Управо је ту урбанистички и функционално-географски најповољнија позиција за изградњу депоа, одакле ће кренути прва линија метроа. Јуче смо на седници Скупштине града усвојили план и одмах ће следеће године Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда послати решења о експропријацији и исплатити грађане чија је то имовина – рекао је Стојчић.
Он је подсетио да је Генерални урабанистички план још 1974. године предвиђао урбанизацију тог дела.
– Као што знамо, тада је било мање становника и није било потребе за тим. Током година су рађене анализе и било је јасно да све воде или падавине не стижу до Саве јер је предалеко. Ово је наслеђен пројекат а основна ствар у развоју града је континуитет. Бранко Пешић је први изговорио да та зона треба да буде урбанизована. Блокови 44, 45, 70, 70а се налазе у ужој зони водоизворишта у којој не би смело да буде градње, али наравно они су легално изграђени. Подразумева се да мора да постоји водовод, канализација, кишна и фекална канализација како би се знало где иду отпадне воде. Значи, не само да није угрожена фабрика за производњу пијаће воде него је ово прилика да се промене цеви које су пола века старе, као и трасе, да би све било знатно квалитетније. Постоји једна институција на територији свих земаља бивше Југославије, која се може назвати најозбиљнијом, а то је Институт „Јарослав Черни”. Они су седам година радили лаборат о зонама водозаштите у Београду и рекли су да стамбено насеље може да постоји. Такође, читао сам да је ово инвеститорски план за некога. Међутим, то је немогуће јер је реч о 98 одсто приватних парцела – казао је Стојчић.
Он се осврнуо и на постављање споменика Стефану Немањи и додао да је посао скоро завршен.
– Можда ће неки мали део у парку остати незавршен до 27. јануара, али сви груби грађевински радови су завршени. Због тренутне ситуације не би требало да се окупимо у већем броју, али свакако ће сви бити у прилици да виде како све изгледа – закључио је Стојчић.
izvor:
beograd.rs