Šta je novo?

Makiško polje

Седнице су јавне али треба одобрење, тј треба предати захтев председнику Скупштине најкасније 2 дана пре седнице.

Није ми јасно шта то значи градски челници су обавезни да се изјасне, и какав захтев је у питању, али за тако нешто треба 30.000 оверених потписа, што чисто сумњам да је ова група припремила. Више верујем да је у питању медијски перформанс него покушај "директне демократије" (кад већ регуларну из разних разлога немамо)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=790368#p790368:33am5zvp je napisao(la):
And7rey » 05 Nov 2020 03:40 pm[/url]":33am5zvp]...jeste izuzetno problematično izmedju ostalog zbog vodoizvorišta kojim se Beograd snabdeva pijaćom vodom koje se uzgrožava bilo kakvom gradnjom na toj lokaciji.
Dušan Ðurić je izvršni direktor Instituta:
Planom detaljne regulacije za Makiško polje predviđena je urbanizacija područja u široj zoni zaštite vodoizvorišta, kažu u Institutu za vodoprivredu "Jaroslav Černi", koji je izradio hidrotehničku studiju...

Kao primer beogradskih naselja unutar šire zone zaštite beogradskog izvorišta Ðurić navodi novobeogradske blokove 70, 70a, 40 i 45 koji, dodao je, egzistiraju na rastojanju manjem od 200 metara više od četiri decenije, bez ugrožavanja kvaliteta vode na bunarima.

Ðurić je rekao da se studija hidrotehničkog rešenja Makiškog polja, između ostalog, bazirala i na tom elaboratu, kao i na drugim ažuriranim podacima. "Sa aspekta hidrotehničkih rešenja na Makiškom polju koja su bila predmet angažovanja instituta, smatramo da nema osnova za zabrinutost.''
http://www.b92.net/lokal/beograd/dr...glasio-povodom-plana-za-makisko-polje-1787363
 
Taj lik je tu postavljen da to kaže i potpiše iako je dosta samih stručnjaka protiv toga sanja bratija je iskadrilrala u cernom sta im treba prvi su postavili političke pione i komesare tamo ...
Blokovi 45 i 70 i 70a urađeni kako treba ko kaze da ce maks biti a plus u blokovima divljastvo oko bunara je neverovatno...
Koga briga za budućnost bitno da se ispuni obecano braci burazerima...manjka praznih parcela u urbanizovanom području...
Ali treba opravdati metro liniju jos većom gluposcu...
 
Никодијевић: План Макишког поља омогућава почетак изградње метроа

Усвајање планских основа један је од предуслова за развој Београда и поносни смо на рекордни број планова које смо усвојили током ове године, рекао је председник Скупштине Града Београда Никола Никодијевић за Студио Б.

– Свакако је најважнији план Макишког поља који даје и формалну могућност за почетак изградње београдског метроа у другој половини следеће године. Лажна дилема је да ће се тиме угрозити водоизворишта, с обзиром на то да су релевантне институције дале своје мишљење и услове на тај план. И баш као што се сваки план усваја по одређеној процедури, такав је случај и овог пута. На делу Макишког поља налази се више деценија и ранжирна станица са 48 колосека и 70 километара пруге и то је део који је од 1974. године Генералним планом предвиђен за урбанизацију. Не ради се о делу који је са десне стране Обреновачког пута према реци Сави и који јесте водоизвориште, већ о левом делу Макишког поља. Ми сада практично само разрађујемо нешто што је неко много пре нас предвидео и не постоји могућност да дође до угрожавања водоизворишта, нити било коме пада на памет да угрози снабдевање Београђана водом. Радимо онако како је струка прописала и докле год будемо тако чинили, радићемо одговорно и у интересу грађана Београда – казао је Никодијевић.

Он је подсетио да ће као резултат до сада усвојених планова изнићи нова градилишта, инвестиције и инфраструктура.

– Београд сада има 1.100 градилишта, на хиљаде кранова је у целом Београду, све се ради плански. Покривеност плановима у нашем граду је више од 70 одсто, што није био случај до пре пет година. У Београд се доста улаже, он сваким даном мења свој изглед и постаје модерна европска престоница, а почетком изградње метроа Београд ћемо коначно сврстати у ред модерних и развијених градова, што Београђани свакако заслужују – казао је Никодијевић.

izvor: beograd.rs
 
Усвајање Плана детаљне регулације за Макишко поље почетак је изградње метроа у Београду

Заменик градоначелника Горан Весић најавио је за данас усвајање Плана детаљне регулације за Макишко поље на седници Скупштине Града Београда. Према његовим речима, та одлука ће омогућити да Град Београд до краја следеће године изда грађевинску дозволу за изградњу депоа, а уједно и почетак изградње метроа у престоници.

– Ту вест чекамо 50 година, тачније 4. децембра 1971. године први пут је Београду обећан метро. За ових 50 година Београд се није помакао даље од идеје. Следеће године почиње изградња метроа, који ће бити завршен 2028. године – прецизирао је Весић.

Он је истакао да усвајање Плана детаљне регулације за Макишко поље значи да Београд добија метро.

– Одборници који данас буду гласали за овај план, гласају за историју. Гласају да се наш град реши саобраћајних проблема и да шински систем постане доминантан начин превоза у граду – истакао је Весић.

Он је подсетио да је изградња депоа на Макишком пољу у зони шире заштите водоизворишта и простор у коме је била дозвољена градња што је, како је нагласио, потврдила и студија Института „Јарослав Черни”.

Весић је подсетио да је 1956. године на истом месту изграђено 70 километара шина, 174 скретнице и депо за возове. Такође, како је рекао, и блокови 44, 45 и 70 на Новом Београду се налазе у зони шире заштите водоизворишта.

– Уз поштовање свих мера, таква градња није утицала на квалитет воде за пиће. Нова лажна прича, која је пласирана последњих дана око угроженог водоснабдевања, има за циљ да Београд не добије метро – истакао је Весић и позвао одборнике да на данашњој седници Скупштине града подрже усвајање Плана детаљне регулације за Макишко поље.

izvor: beograd.rs
 
Весић: Испоштоваћемо све услове, изградња метроа неће угрозити водоизвориште

Усвајање Плана детаљне регулације за Макишко поље значи почетак изградње метроа, у наредних девет месеци извршићемо експропријацију земљишта како бисмо почели да градимо метро крајем идуће године како смо и обећали, рекао је заменик градоначелника Горан Весић обраћајући се одборницима на данашњој седници Скупштине града.

Када је реч о траси метроа, Весић је подсетио да су консултовани стручњаци са Саобраћајног факултета, као и једна од најбољих и најпознатијих компанија у Енглеској када је у питању планирање метроа, која је радила неколико метроа у свету. Он је истакао и да је урађен мастер план саобраћаја и подсетио да се ова траса метроа поклапа са трасом која је планирана 1974. године, када је градоначелник био Бранко Пешић.

Весић је напоменуо да је, када је реч о заштити водоизворишта, у тој зони увек била предвиђена градња.

– Генерални план из 1974. године то јасно каже. Тамо је 1955. године изграђена пруга, депо за возове, 70 километара шина, 47 колосека, а у истој тој зони налазе се блокови 44, 45 и 70 на Новом Београду – истакао је Весић.

Он је нагласио да грађани могу да учествују у изради урбанистичких планова, те да процес израде плана траје више од годину и по дана.

– Грађани не треба да буду забринути јер је Институт „Јарослав Черни” урадио студију, а ЈКП „Београдски водовод и канализација” је дало веома строге услове заштите и сви ту услови биће испоштовани, тако да нема ни говора о угрожавању водоизворишта.

Истакао је да ће приликом изградње метроа водоизворишта бити заштићена.

– Водимо рачуна о томе да сви грађани имају воду. Данас је Град Београд расписао тендер за изградњу водоводне мреже у Ритопеку. У фебруару почиње изградња, а до новембра ће Ритопек имати воду. Градимо 7,5 километара нижих делова и 8,5 километара виших делова, пројектујемо одвојке за Гроцку и Врчин. До 2022. године грађани Гроцке и Врчина ће имати градску воду. За села Дражањ, Умчари, Пударци и Камендол смо такође осмислили тендер за пројектовање, а пројектујемо изградњу водоводне мреже дужине око 18 километара – рекао је Весић.

Он је навео да ће у марту 2023. године воду добити Умчари, Пударци, Дражањ и Камендол.

– У међувремену ћемо завршити још 15 километара водовода и резервоар до Младеновца, а 2024. године најбољу градску воду имаће и Гроцка, Сопот и Младеновац – рекао је заменик градоначелника.

Он је поновио да ће метро бити завршен 2028. године, а гласајући за овај план гласа се за метро и за то да у децембру следеће године почне његова изградња.

izvor: beograd.rs
 
Vi ne shvatate da je Srbija kolonija.
Znate kakav je kvalitet vode za pice u kolonijama.
 
Pa ako su kolonije kao u pojedinim filmovima, tipa komune, onda je voda izuzetno čista. :D
 
Нажалост ми смо "е били сте безобратни и сад ћемо да вас истребимо" тип колоније. Веруј ми да могу већ би логоре отварали а воду соном киселином заменили
 
I taj zakon o gradjanskoj inicijativi.. za 7 dana treba skupiti 30000 otpisa. Lepo su to smislili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=808559#p808559:2kuwmk5o je napisao(la):
solecar » 30 Dec 2020 11:51 am[/url]":2kuwmk5o]Никодијевић: План Макишког поља омогућава почетак изградње метроа

izvor: beograd.rs

Pa i plan Petlovog brda vec decenijama omogucava pocetak izgradnje metroa, ali gde cuda, tamo ne mozete da se okoristite.

Ovo je strasno sta se radi. Ono se ponasaju doslovno kao da je cela Srbija njihova prcija. Juce zajahali i sada bukvalno otimaju ko sta moze, a i to je neshvatljivo jer svaka sledeca vlast ce ponistiti ovakvu odluku. Ova "odluka" ce biti odmah ponistena ko god preuzme Beograd uskoro.

Ja mislim da Makis treba bukvalno odbraniti telima i stati na put gramzivosti, oholosti i bahatosti Vesica i njegovih poslusnika jednom zasvagda.
 
Ljudi koji ne glasaju moraju da shvate da neko dođe na vlast i za te 4 godine (ili manje) može da donese toliko mnogo zakona i toliko promena planova od koji se Grad neće oporaviti.

Neki i dalje žive u zabludi da će se sve rušiti kada ovi odu sa vlasti. Neće biti nikakvog rušenja. Ugovori su jasni. Plati milijarde pa ruši.

Sutra mogu i Ustav da promene.

A vi ne glasajte...
 
Slazem se.

Ali ovde u Makisu konkretno jos nista nije zidano. To pre pije vodu za BNV, ali je suludo pomisliti da ce bilo ko rusiti ona cudovista od 23 etaze bilo kada. Tu je steta vec naneta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=808629#p808629:nx4x5mhp je napisao(la):
zexland » 30 Dec 2020 01:44 pm[/url]":nx4x5mhp]
Ovo je strasno sta se radi. Ono se ponasaju doslovno kao da je cela Srbija njihova prcija. Juce zajahali i sada bukvalno otimaju ko sta moze, a i to je neshvatljivo jer svaka sledeca vlast ce ponistiti ovakvu odluku. Ova "odluka" ce biti odmah ponistena ko god preuzme Beograd uskoro.
Samo što ja mislim da bi jedan poziv od Makrona (i Sija) rešio sve, i da ti novi ni od čega ne bi odustali.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=808629#p808629:1y091mo5 je napisao(la):
zexland » Wed Dec 30, 2020 2:44 pm[/url]":1y091mo5]

Pa i plan Petlovog brda vec decenijama omogucava pocetak izgradnje metroa, ali gde cuda, tamo ne mozete da se okoristite.

Ovo je strasno sta se radi. Ono se ponasaju doslovno kao da je cela Srbija njihova prcija. Juce zajahali i sada bukvalno otimaju ko sta moze, a i to je neshvatljivo jer svaka sledeca vlast ce ponistiti ovakvu odluku. Ova "odluka" ce biti odmah ponistena ko god preuzme Beograd uskoro.

Ja mislim da Makis treba bukvalno odbraniti telima i stati na put gramzivosti, oholosti i bahatosti Vesica i njegovih poslusnika jednom zasvagda.

Мени је идеја да ће урбанизам да ми одређују уместо стручних институција, разне твитер и фејсбук хиперагресивне групице, напросто смешна.
Нема пројекта у Београду од прошле власти наовамо који није угрозио "најстарије дрво", "најважнији археолошки ископ", "једну од ретких преосталих зграда са краја прошле деценије", загадио мора, реке и сунце, побио птице и делфине. Све десетине архитеката које су анализирале, планирале и спровеле пројекте су или плаћена **** или натерани пиштољем да потпишу оно што је лично Весић испројектовао својим знањем.

Кад "ускоро" тај "ко год" преузме Београд, нек поништава редом, сигуран сам да ће већина грађана одмах да гласа за истог чим чује план.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=808629#p808629:1cewney3 je napisao(la):
zexland » Sre Dec 30, 2020 1:44 pm[/url]":1cewney3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=808559#p808559:1cewney3 je napisao(la):
solecar » 30 Dec 2020 11:51 am[/url]":1cewney3]Никодијевић: План Макишког поља омогућава почетак изградње метроа

Ovo je strasno sta se radi. Ono se ponasaju doslovno kao da je cela Srbija njihova prcija. Juce zajahali i sada bukvalno otimaju ko sta moze, a i to je neshvatljivo jer svaka sledeca vlast ce ponistiti ovakvu odluku. Ova "odluka" ce biti odmah ponistena ko god preuzme Beograd uskoro.

Srbija jeste de facto njihova. Mogu da rade sta hoc3e bez otpora, kao da su na svom posedu.
Narod to pozdravlja, izgleda im normalnim.
Ne bih bio siguran da i sledeca vlast nece biti pod kontrolom "investitora".
 
Moramo razumeti logiku kapitala, vezno za investicije u nekretnine, vazalnim drzavama III sveta, kao sto je Srbija.

1. Kapitalista ili kapitalisti (nadelje Kapital) zeli da izgradi stanove na nekom mestu i da ih proda.
2. Kapital angazuje lokalnu vlast da rascicsti sve administrativne prepreke za gradnju
3. Kapital gradi stanove, prodaje ih i odnosi profit

U ovom jednostavnom procesu, samo mesto gradnje, kupci, ekoloski elementi, posledice itd nisu bitni za kapital. Grdjane koji mozda ne zele objekte koji se grade, kapital posmatra kao malu, ali resivu neugodnost.
Kapital angazuje lokalnu vlast da resi problem nezadovoljnih gradjana, najsece silom, jer je to najeftiniji nacin.
 
УЗУЗ: За 24 сата више од 17.000 грађана потписало је онлине петицију којом се тражи расписивање обавезујућег референдума поводом изградње на подручју Макишког поља и Кошутњака

https://peticije.kreni-promeni.org/peti ... ak-i-makis
 
Ali ta peticija nije pravnovaljana nista bez papira...
 
Неће бити угрожена изворишта воде у Београду

Сваки објекат који је добио грађевинску дозвало је безбедан, па верујем да никада неће да нас погоди такав земљотрес који би могао да угрози те објекте – рекао је главни урбаниста Марко Стојчић јутрос за Студио Б.

– Оно што може да буде проблем јесу објекти изграђени без грађевинске дозволе. Одређен број објеката нема пројекат статике и конструкције тако да не знамо шта може да се деси. Надамо се да таквих објеката има мало, као и да је савест грађевинара била на високом нивоу. Такође, проблематични могу да буду објекти који су временом реконструисани. Имамо доста објеката на Новом Београду који су у потпуно армираном бетонском систему, као што су панелне зграде. Проблем је што је доста грађана секло те панеле како би променили унутрашње уређење, па су правили отвор и тиме су ослабљени носећи зидови. Када саберете по целој вертикали објекат од 12 до 16 спратова и видите колико има тих рупа, схватите да скоро и не постоји тај конструктивни систем – рекао је Стојчић.

Он је нагласио да се између Обреновачког пута и реке Саве налази ужа зона водоизворишта у којој нема градње јер је забрањена.

– Размишљамо и да оградимо тај део, односно да се тај потез чува јер је од виталног значаја за водоснабдевање Београда. Обреновачки пут је граница између ужег водоизворишта и другог дела о коме говоримо. У том другом делу се налази ранжирна станица већ пола века, која има око 40 колосека и 70 километара пруге. Постоји на десетине пољопривредних објеката и нелегалних објеката. Све што ту постоји угрожавало би водоснабдевање да је то ужа зона водоизворишта. Ова зона је урбанизована пре пола века, само што се зона урбанизације шири плански и биће уређен део града у којем ће се налазити депо за метро. Управо је ту урбанистички и функционално-географски најповољнија позиција за изградњу депоа, одакле ће кренути прва линија метроа. Јуче смо на седници Скупштине града усвојили план и одмах ће следеће године Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда послати решења о експропријацији и исплатити грађане чија је то имовина – рекао је Стојчић.

Он је подсетио да је Генерални урабанистички план још 1974. године предвиђао урбанизацију тог дела.

– Као што знамо, тада је било мање становника и није било потребе за тим. Током година су рађене анализе и било је јасно да све воде или падавине не стижу до Саве јер је предалеко. Ово је наслеђен пројекат а основна ствар у развоју града је континуитет. Бранко Пешић је први изговорио да та зона треба да буде урбанизована. Блокови 44, 45, 70, 70а се налазе у ужој зони водоизворишта у којој не би смело да буде градње, али наравно они су легално изграђени. Подразумева се да мора да постоји водовод, канализација, кишна и фекална канализација како би се знало где иду отпадне воде. Значи, не само да није угрожена фабрика за производњу пијаће воде него је ово прилика да се промене цеви које су пола века старе, као и трасе, да би све било знатно квалитетније. Постоји једна институција на територији свих земаља бивше Југославије, која се може назвати најозбиљнијом, а то је Институт „Јарослав Черни”. Они су седам година радили лаборат о зонама водозаштите у Београду и рекли су да стамбено насеље може да постоји. Такође, читао сам да је ово инвеститорски план за некога. Међутим, то је немогуће јер је реч о 98 одсто приватних парцела – казао је Стојчић.

Он се осврнуо и на постављање споменика Стефану Немањи и додао да је посао скоро завршен.

– Можда ће неки мали део у парку остати незавршен до 27. јануара, али сви груби грађевински радови су завршени. Због тренутне ситуације не би требало да се окупимо у већем броју, али свакако ће сви бити у прилици да виде како све изгледа – закључио је Стојчић.

izvor: beograd.rs
 
tenor.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=808792#p808792:xm8u3zhe je napisao(la):
direktor » Čet Dec 31, 2020 12:24 am[/url]":xm8u3zhe]Ali ta peticija nije pravnovaljana nista bez papira...

Ta internet peticja je indikacija za oragnizovanje prave peticije, na papiru.
 
Ako Marko Stojcic kaze.... onda je to sigurno...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=808871#p808871:10epnhpw je napisao(la):
solecar » Čet Dec 31, 2020 12:33 pm[/url]":10epnhpw]Неће бити угрожена изворишта воде у Београду

Сваки објекат који је добио грађевинску дозвало је безбедан, па верујем да никада неће да нас погоди такав земљотрес који би могао да угрози те објекте – рекао је главни урбаниста Марко Стојчић јутрос за Студио Б.

– Оно што може да буде проблем јесу објекти изграђени без грађевинске дозволе. Одређен број објеката нема пројекат статике и конструкције тако да не знамо шта може да се деси. Надамо се да таквих објеката има мало, као и да је савест грађевинара била на високом нивоу. Такође, проблематични могу да буду објекти који су временом реконструисани. Имамо доста објеката на Новом Београду који су у потпуно армираном бетонском систему, као што су панелне зграде. Проблем је што је доста грађана секло те панеле како би променили унутрашње уређење, па су правили отвор и тиме су ослабљени носећи зидови. Када саберете по целој вертикали објекат од 12 до 16 спратова и видите колико има тих рупа, схватите да скоро и не постоји тај конструктивни систем – рекао је Стојчић.

Он је нагласио да се између Обреновачког пута и реке Саве налази ужа зона водоизворишта у којој нема градње јер је забрањена.

– Размишљамо и да оградимо тај део, односно да се тај потез чува јер је од виталног значаја за водоснабдевање Београда. Обреновачки пут је граница између ужег водоизворишта и другог дела о коме говоримо. У том другом делу се налази ранжирна станица већ пола века, која има око 40 колосека и 70 километара пруге. Постоји на десетине пољопривредних објеката и нелегалних објеката. Све што ту постоји угрожавало би водоснабдевање да је то ужа зона водоизворишта. Ова зона је урбанизована пре пола века, само што се зона урбанизације шири плански и биће уређен део града у којем ће се налазити депо за метро. Управо је ту урбанистички и функционално-географски најповољнија позиција за изградњу депоа, одакле ће кренути прва линија метроа. Јуче смо на седници Скупштине града усвојили план и одмах ће следеће године Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда послати решења о експропријацији и исплатити грађане чија је то имовина – рекао је Стојчић.

Он је подсетио да је Генерални урабанистички план још 1974. године предвиђао урбанизацију тог дела.

– Као што знамо, тада је било мање становника и није било потребе за тим. Током година су рађене анализе и било је јасно да све воде или падавине не стижу до Саве јер је предалеко. Ово је наслеђен пројекат а основна ствар у развоју града је континуитет. Бранко Пешић је први изговорио да та зона треба да буде урбанизована. Блокови 44, 45, 70, 70а се налазе у ужој зони водоизворишта у којој не би смело да буде градње, али наравно они су легално изграђени. Подразумева се да мора да постоји водовод, канализација, кишна и фекална канализација како би се знало где иду отпадне воде. Значи, не само да није угрожена фабрика за производњу пијаће воде него је ово прилика да се промене цеви које су пола века старе, као и трасе, да би све било знатно квалитетније. Постоји једна институција на територији свих земаља бивше Југославије, која се може назвати најозбиљнијом, а то је Институт „Јарослав Черни”. Они су седам година радили лаборат о зонама водозаштите у Београду и рекли су да стамбено насеље може да постоји. Такође, читао сам да је ово инвеститорски план за некога. Међутим, то је немогуће јер је реч о 98 одсто приватних парцела – казао је Стојчић.

Он се осврнуо и на постављање споменика Стефану Немањи и додао да је посао скоро завршен.

– Можда ће неки мали део у парку остати незавршен до 27. јануара, али сви груби грађевински радови су завршени. Због тренутне ситуације не би требало да се окупимо у већем броју, али свакако ће сви бити у прилици да виде како све изгледа – закључио је Стојчић.

izvor: beograd.rs
 
Ja koliko znam rekao je Institut Jaroslav Cerni, ne Marko.

Mada, ovi s Twittera se razumeju vise i znaju bolje od njih verovatno.

A sto se peticija tice, bila jedna 21. juna ove godine.
 
Vrh