[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Bw3rR2nb1r4[/youtube]
Javni razgovor o načinu na koji upravljamo prostornim razvojem grada
„U potrazi za javnim interesom: dometi urbanizma“
17.11.2020, Centar za kulturnu dekontaminaciju CZKD
06/10 "Za koga rade urbanisti: javni interes u urbanističkom planiranju", Ana Graovac i dr Jasmina Đokić, Urbanistički zavod Beograda
Šta je javni interes u urbanističkom planiranju? Kako pitanje javnog interesa vide planeri, kako oni koji donose odluke, a kako građani i stručna javnost? Da li javni interes utvrđuju institucije kroz svoje uslove, političari kroz svoje odluke, ili šira javnost kroz argumentovanu debatu?
Šta su teme od javnog interesa o kojima treba diskutovati i na koji način se o njima diskutuje na strateškom, a na koji način na nivou konkretne regulacije i namene prostora? Da li je arhitektonski konkurs taj koji može danas uspešno da pomiri različite uglove i nivoe sagledavanja javnog interesa u Beogradu?
Odgovore na ova pitanja dati su na primeru izrade urbanističkih planova za prostor leve i desne obale reke Save, sa fokusom na aktuelnu temu Makiškog polja.
------------
Drugi u seriji javnih debata/razgovora o stanju i problemima sistema planiranja u Srbiji u okviru dugoročnog projekta "Ka kolaborativnom upravljanju" koji CZKD sprovodi u saradnji s profesorkama i alumnistkinjama master kursa Integralni urbanizam Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Projekat vode: prof. dr Marija Maruna, prof. dr Danijela Milovanović Rodić, Ksenija Radovanović i Ljubica Slavković.
Tim projekta – alumniji master kursa Integralni urbanizam: Milica Đurđević, Milica Ristović, Margita Vajović.
Rukovoditeljka i urednica projekta: Ljubica Slavković.
Više o javnom razgovoru na:
http://interaktivniurbanizam.com/2020...
Javni razgovor se realizuje u okviru dugoročnog projekta „Ka kolaborativnom upravljanju“ uz podršku Fondacije Hajnrih Bel u Beogradu, i u okviru CZKD programske celine „Razumeti grad“.
Javni razgovor pripada seriji javnih događaja i diskusija projekta „Raznorodnost u kulturi i aktivizmu“ podržanog od strane EU/IPA – Civil Society Facility, i predstavlja podršku razvoju internet platforme Interaktivni urbanizam kroz istoimeni projekat podržan od strane Crte kroz inicijativu #GrađaniImajuMoć.
Za sadržinu ovog videa isključivo je odgovoran Centar za kulturnu dekontaminaciju i ta sadržina nipošto ne izdražava zvanične stavove Evropske unije.