Šta je novo?

Makiško polje

Ovo kinezi zovu tehnoloski park bjese i fotka iz drugog ugla a karic tesla grad tema o luci beograd
 
Pošto je završen konkurs za izradu urbanističko-arhitektonskog rešenja dela Makiškog polja. (rezultati još nisu objavljeni http://www.ekapija.com/news/1710667...o-arhitektonski-konkurs-za-deo-makiskog-polja) otvaram temu u vezi ovoga projekta.
Ogromna površina (oko 680ha), nezauzetost i ravnost daje ovoj lokaciji ogromni potencijal. BK ima neke pretenzije za izgradnju svog "Tesla grada", a i trenutno metro je u planu za ovu lokaciju. Lokacija ima odličnu povezanost sa autoputem, centrom grada i železnicom.
Eventulane posledice na okolinu, novosti, mišljenja i ideje oko ovog projekta su deo ove teme.

http://www.dab.rs/downloads/KD_K-2-17..pdf
http://www.beoland.com/wp-content/uploads/katalozi/makisko-polje/Makisko_polje.pdf
http://www.gradnja.rs/beogradska-periferija-novi-mamac-za-investitore/
Makisko_polje.jpg
 
Ne sviđa mi se uopšte.
Eno preko Kineskog mosta zemljišta gomila. Mogu i obaloutvrdu da naprave i da sazidaju ceo grad na reci.
U tu vukoje*******inu ionako dolaze samo dvaj's ljudi čamcima da roštiljaju ili pecaju ponekad.
Makiško polje da ostane polje.
 
Taj deo grada je ispresecan kanalima, podzemnim vodama i vodovodskim postrojenjima. Znajući naše investitore i korumpirane gangrene u administraciji koje im popuštaju, ti kanali bi brzo bili zatrpani, što bi stvorilo mnoštvo problema i bespotrebnih troškova.
Takođe treba uzeti u obzir tendenciju da ovde svaki novi objekat, pa makar i legalizovan, povlači izgradnju još dva tri nova. I tako mic po mic, naselje sve veće a šuma i kanala sve manje.

Mislim da mi ovde još nismo dovoljno sazreli da se dopuštaju tako veliki projekti na takvim mestima. Pogotovu što iza ovog stoji Karić, primitivni megaloman sa svojim fiks idejama.
 
Ту би ваљало да се уради нешто као неко засебно предграђе с великим плацевима и малом густином (нешто као ово као што је требало да се уради са свиме преко Саве и Дунава јер је такав терен и земљиште да гушће не сме
 
Беше прва линија метроа треба да вози за Макишко поље??

Уместо наслова: Србијо, земљо међу протувама...

Beograd -- Kompanija BK grupa saopštila je da je projekat „Tesla grad“ na korak od realizacije u Makiškom polju.
To je, kako se navodi u saopštenju kompanije Bogoljuba Karića, dogovoreno na sastanku u Gradskoj skupštini sa gradonačelnikom Sinišom Malim, gradskim urbanistom Milutinom Folićem i predstavnicima BK grupe.

Gradonačelnik je izrazio zadovoljstvo rešenjem, pogotovo što će to biti na prostoru Makiša gde ima i šume, koja će biti oplemenjena parkovskim delom, navode u saopštenju .

Siniša Mali je, kako se dodaje, sugerisao da se u tom delu grada razradi i projekat nacionalnog sportskog stadiona, koji bi takođe gradila BK grupa.

Na sastanku u Gradskoj skupštini je analizirana i dinamika radova. Zajedniči stav je da se godišenje gradi minimum 100.000 poslovnog i stamebnog prostora, a da na ovoj lokaciji „Tesla grad“ ima ukupno oko 800.000 kvadratnih metara građevinskih objekata, navodi se u saopštenju.

“Tesla grad“ u Makišu je, kako piše, samo deo projekta koji je Bogoljub Karić ponudio svim gradovima u Srbiju u kojima je sedište okruga, naravno u nešto manjem obimu, zavisno do stvarnih potreba i mogućnosti svakog grada koji prihvati ovaj projekat.

“Izgradnja u Makišu, zapravo je vraćanje sampouzdanja nekad svetski poznatih srpskih građevinskih firmi, koje su gradile širom evropskog, afričkog i azijskog kontinenta. A „Tesla grad“ u Makišu biće gradska celina po ugledu na slične koje postoje u Singapuru, Honghongu, ali i u drugim velikim svetskim finansijskim centrima”, piše u saopštenju.

"„Tesla grad“ je, zapravo, jedan od onih projekata koji doprinosi jačanju srpske ekonomije i ubrzava reforme koje je predsednik Aleksandar Vučić, kao premijer počeo, a sada kao šef države nastavlja i na međunarodnom planu. Svet će nas onoliko ceniti koliko uspemo da što pre vratimo Srbiji i onu ekonomsku snagu koju je imala i za koju su udareni temelji u fiskalnoj konsolidaciji i privlačenju velikih stranih investitora ne samo iz Evrope, već iz Kine i SAD, što je nesumljivo zasluga predsednika Vučića", navodi BK grupa.

Линк: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2017&mm=07&dd=21&nav_id=1285180
 
Postoji tema o Tesla Gradu, ali pre nego što Igor to prenese tamo, reći ću: čim je Mališa rekao, sve mu verujem :lool: :lool: :lool: .
 
"TESLA GRAD" USKORO u MAKIŠKOM POLJU!?

http://www.blic.rs/vesti/beograd/te...aselje-na-lokaciji-gde-ce-ici-i-metro/r45r2tz
http://www.bktvnews.com/info/ekonomija/tesla-grad-uskoro-u-makiskom-polju/123588
http://www.espreso.rs/vesti/drustvo...na-vodi-karicev-grad-nice-usred-beograda-foto
http://www.rts.rs/page/stories/ci/s...grupa-tesla-grad-na-korak-do-realizacije.html

237043_epa01-fonet-fonetbk-grupa_ff.jpg


Interesantan izvod teksta poslednjeg linka: ...те да је Мали сугерисао да се у том делу града разради и пројекат националног спортског стадиона, који би такође градила БК група.

Da li je ovo ozbiljno ili "napaljivanje" pred gradske izbore?
 
Kada vidim ovakve najave tipa Tesla grad, zeludac mi se prevrne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=466853#p466853:21efuop5 je napisao(la):
Igor » Today, 21:29[/url]":21efuop5]Spojene su teme
makiško polje je širi pojam od tesla grada, ali ajde
 
Jedan stari novinski članak objašnjava kako je donesena odluka o smanjenju površine vodoizvorišta u Makišu:

"Podzemno jezero se vodom snabdeva sa obližnjeg Banovog brda, odakle se sliva kišnica, kao i iz reke Save koja protiče skoro uz samo jezero. Kroz slojeve zemlje, peska i šljunka ona se filtrira prirodnim putem kao što je to bio slučaj milionima godina unazad, tako da je potrebno izuzetno malo ulaganja da bi se ta voda preradila u potpuno čistu i za korisnike bezbednu pijaću vodu.

Posle više decenija čuvanja ovog kraja kao posebne ekološki čiste sredine u samom Beogradu, Ministarstvo zdravlja je u potpunoj tajnosti donelo Rešenje broj: 530-01-48/2014 od 1. avgusta 2014. godine kojim se određuju zone sanitarne zaštite na administrativnoj teritoriji grada Beograda za izvorišta podzemnih i površinskih voda koja služe za vodosnabdevanje grada Beograda. Rešenje je potpisao ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Ovim rešenjem je zaštitna zona oko izvorišta smanjena za 1.160 hektara, odnosno za jednu trećinu. Rešenje, istina, dozvoljava smanjenje zaštitne zone, ali ostavlja opštini Čukarica, na čijoj teritoriji se nalazi Zona, kao i gradskim vlastima da odluče da li će i kada to da bude urađeno. Predsednik opštine Srđan Kolarić je, međutim, jedva dočekao ovakvu odluku Ministarstva kako bi odmah krenuo u rasparčavanje zemljišta i pripremu njegove prodaje navodnim stranim investitorima.

Buduća poslovna zona, čiju je izgradnju na tom prostoru zamislio Kolarić, udaljena je samo pet kilometara od Terazija. "Na ovom potezu uz Savsku magistralu već imamo svu neophodnu infrastrukturu, od struje, kanalizacionih kolektora, gasa, a povezani smo i sa obilaznicom, kao i mostom preko Ostružnice", objašnjavao je novinarima 2015. "Tu je železnička ranžirna stanica u Železniku, a izgradiće se i pristanište na Savi, da bi proizvođači lakše mogli da distribuiraju robu." Najavljeno je i otvaranje 10.000 novih radnih mesta.

Sa jedne strane se, dakle, uzima kredit od Evropske banke za obnovu i razvoj kako bi se proširili kapaciteti makiškog vodoizvorišta, dok se na drugoj strani planira izgradnja poslovno - industrijskog kompleksa koji bi ugrozio čistotu vode u pomenutom izvorištu.

Odbornik u beogradskoj gradskoj skupštini Zoran Alimpić je na sednici održanoj 2. aprila 2015. ukazao je da odbornicima nikada nije podeljeno pomenuto rešenje Ministarstva zdravlja, odnosno da oni u tom trenutku nisu ni znali da ono postoji, jer se u skupštinskim materijlima pomiljala samo nova Odluka o zonama vodoizvorišta koju je donela gradska direkcije.

Predsedavajući na toj sednici, Nikola Nikodijević, na kratko se tada umešao u raspravu i objasnio da je rešenje donelo Ministarstvo zdravlja i priznao da isto nije podeljeno odbornicima sa ostalim skupštinskim materijalima.

Opštinsko, ali i gradsko rukovodstvo su očigledno pokušali da planiranu izgradnju industrijske zone sakriju iza jedne od mnogobrojnih izmena neke od odluka Skupštine grada Beograda, u nadi da odbornici na to neće obratiti pažnju. Sasvim bi, međutim, bila drugačija reakcija odbornika da su ih gradski čelnici odmah obavestili da je na jednom delu zaštitne zone oko najvećeg izvorišta pitke vode u Beogradu već planirana izgradnja poslovnih i stambenih objekata. Kako je predsednik opštine Čukarica Kolarić posle toga objašnjavao, za ovu lokaciju su se odlučili jer je „taj prostor prazan, nema kuća, pa nemamo ni koga da selimo". A prostor je upravo zato prazan, jer se više od pola veka vodilo računa da se ne zagade reni bunari koji se tu nalaze.

Ono što su neki odbornici odmah uočili jeste sličnost između projekta „Beograda na vodi" i nove industrijske zone u Makišu. Obe lokacije se nalaze na desnoj obali Save u gradskim opštinama Beograda („Beograd na vodi" je na opštini Savski Venac, a Makiš na teritoriji opštine Čukarica), međusobno su udaljene oko dva kilometra, ali je makiški prostor deset puta veći od onoga izdvojenog za „Beograd na vodi". I u oba slučaja se samo priča o navodnim stranim investitorima, dok ulaganja u suštinu dolaze od para opljačkanih u Srbiji.

Iako je gradonačelnik Beograda Siniša Mali, braneći makiški projekat, 2015. godine novinarima tvrdio da su za izgradnju industrijske zone i poslovo-stambenih objekata na tom prostoru zainteresovane najmanje dve, neimenovane kompanije iz Kine i Sjedinjenih Američkih Država, istina je sasvim drugačija.

Na jednom nedavnom gostovanju na televiziji Bogoljub Karić je priznao kako planira na toj lokaciji da zida „Tesla City", projekat koji je pod drugim imenom neuspešno bio ponuđen nekolicini država nekadašnjeg Sovjetskog Saveza. Pošto je projekat preskup, a istovremeno i nefunkcionalan, bio je neinteresantan i za naftom bogate srednjeazijske susede Rusije, ali i za inače za medijski atraktivne građevinske poduhvate zainteresovanog predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka, pa su Karići odlučili da ga proguraju u Beogradu.

Odmah posle najave izgradnje „Beograda na vodi" pre nekoliko godina oglasio se iz tadašnjeg izbeglištva Bogoljub Karić prikazujući zainteresovanim medijima nekadašnji projekat „Dijadema" koji je za beogradske potrebe preimenovan u „Tesla City".

Očigledno je njegov novac doprineo da ministar Lončar zaštitnu zonu oko najvećeg izvorišta pitke vode u Beogradu smanji za trećinu i da predsednik opštine Čukarica i gradonačelnik Beograda odmah nadležnima narede da krenu u tajnu akciju prenamene zemljišta.

Koliko je sve rađeno u tajnosti i na brzinu, vidi se iz činjenice da je bez odgovora ostalo odborničko pitanje na osnovu čega je doneta pomenuta nova Odluka o zonama vodoizvorišta, odnosno ko je i kada uradio stručnu analizu kvaliteta zaštite. Kako izgleda, analiza nije ni rađena, bar ne ona stručna, već je samo prepisano mišljenje Ministarstva zdravlja kako zaštitna zona može da bude smanjena. Koliko je poznato, prilikom izrade nove Odluke nije konsultovan ni Gradski sekretarijat za zaštitu životne sredine.

Na jedno odborničko pitanje sa tim u vezi stigao je odgovor iz gradskog veća, kako analize i studije nisu urađene na nivou Beograda, već „je ministar zdravlja smanjio zaštićenu zonu vodoizvorišta i grad se tu ništa ne pita". Od svih analiza, očigledno, je urađena samo ona o finansijskoj koristi koju će republički, gradski, ali i opštinski funkcioneri imati od ovog projekta.


Pokretanje projekta je do sada jedino odlagano iz ratloga jer se čekalo da se iz egzila vrati Bogoljub Karić, što se nedavno i desilo.

Beograđani će zbog želje vlastodržaca da se domognu još nekoliko miliona evra koje će dobiti kao mito, uskoro piti samo flaširanu vodu, ali će kroz doprinose i naknadu za korišćenje vodovoda istovremeno vraćati desetine miliona evra kredita koji je JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija" uzeo za unapređenje i proširenje vodovoda koji posle izgradnje industrijske zone u Makišu neće imati šta da ponudi građanima.

Uz sve to, pomenuti kredit koji je dao EBRD uopšte nije naročito povoljan, jer predviđa kamatnu stopu od 3,3 odsto uvećan za šestomesečni euribor.

A 1. Pod prinudom

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar, kako saznaje Magazin Tabloid, potpisao je odluku o kojoj je reč u tekstu, po nalogu sa najvišeg mesta. Da li će ga sud osloboditi? Jedino ako dokaže da je bio pod prinudom i imenuje one koji su ga ''pritiskali''. "

http://www.magazin-tabloid.com/casopis/ ... =385&cl=10
 
Fuj za sve od projekta do investitora.
Toliko od mene na ovoj temi.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ovo veoma ozbiljno miriše na temu na kojoj će svi Beobilđani imati apsolutni konsenzus na prvu loptu :D
 
Mogući je interes pojedinaca na tom predelu.
Što se tiče reni bunara, na toj lokaciji nema ni jedan blizu.
Samo treba pogledati postojeće stanje u bivšoj zaštitnoj zoni, sa mnogo zagađivača, ranžirna stanica sa vozovima sa opasnim otpadom, divlja romska naselja koji skupljaju raznorazni otpad, razni magacini, naselja, centar za reciklažu, auto otpadi, prilično zapušteno stanje. Sa takvim stanjem smo imamo čistu vodu, jer su bunari daleko.
uVvGETB.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=466889#p466889:32br7t6d je napisao(la):
svsavic » 21 Jul 2017 11:47 pm[/url]":32br7t6d]Mogući je interes pojedinaca na tom predelu.
Što se tiče reni bunara, na toj lokaciji nema ni jedan blizu.
Samo treba pogledati postojeće stanje u bivšoj zaštitnoj zoni, sa mnogo zagađivača, ranžirna stanica sa vozovima sa opasnim otpadom, divlja romska naselja koji skupljaju raznorazni otpad, razni magacini, naselja, centar za reciklažu, auto otpadi, prilično zapušteno stanje. Sa takvim stanjem smo imamo čistu vodu, jer su bunari daleko.
Voda se u podzemlju nalazi u vodonosnim slojevima koji su u nekoj meri međusobno povezani. Ako se zagadi jedan deo vodoizvorišta zagađenje se vremenom može proširiti i na ostali deo. Romska naselja i zapušteni magacini teško da imaju kapacitet za stvaranje količine i vrste zagađivača koji se može meriti sa pravom industrijskom zonom. Zbog toga nije previše bitno gde su bunari, ako neko na drugom kraju istog podzemnog bazena truje tu vodu.

Takođe, bitna je i ukupna raspoloživa površina slobodnog, nezagađenog i nebetoniranog zemljišta kroz koji prljava površinska voda može da se cedi, i kroz slojeve zemlje polako pročišćava sve dok ne stigne u relativno čisti podzemni bazen vodonosnog sloja. Od toga zavisi kapacitet obnavljanja podzemnih rezevara, tj raspoloživa količina vode koja se obnavlja, koju nećemo eventualno iscrpeti (niti će zemljište Beograda početi da tone kao ponegde u Americi). Zato je u Makišu uglavnom bilo ostavljeno samo drveće i slobodna priroda, a ne asvalt. Znači, svakom Beograđaninu treba određeni broj kvadratnih metara površine ovog SLOBODNOG zemljanog filtera počevši od nebetonirane površine zemlje pa u dubinu, u skladu sa količinom prirodno filtrirane vode koju on troši. Ako budemo pokušali da zamenimo prirodne filtere tehnologijom i hemikalijama, u obimu potrebnom za milionski grad, cena vode će biti basnoslovna.

A zašto je baš ovaj prostor zaštićen se delimično vidi i na sledećim mapama.

Na ovoj, iz 1930., se vidi da je Makiš kao bivše plavno područije Save prepun vode, odnosno da se ona na baš ovom mestu sa velike površine proceđuje i tone u zemlju.


A da je i zemljište na baš ovom mestu veoma pogodno da propušta vodu u dublje podzemne slojeve, vidite sa ove mape. Obratite pažnju u legendi na plavu boju, kako su označene "rastresite stene" koje mogu da propuštaju površinsku vodu (ali i agresivnija zagađenja ako postoje) do podzemnih rezervara vode.

Pogledajte prilog 2
Ovde se to vidi još jasnije. Pogledajte gde se sve nalaze razne vrste područija označenih kao "Dobro propusna sredina", a da su u blizini reka i puno vode.

Pogledajte prilog 1

Oćigledno da su se podzemni rezervari vode ispod Beograda ranije hranili pre svega preko teritorija Makiša i leve obale Save, zatim zemljišta budućeg Novog Beograda, i čitave leve obale Dunava. Kao izvor kroz zemlju filtrirane vode smo već uništili bivše močvare Novog Beograda, i plavno područije Borče i Beograda 3. Ostali su nam samo Makiš i uzvodni deo leve obale Dunava. Zbog toga su, sve do sada, upravo ova dva područija bila zaštićena kao vodoizvorište. Kad ode i leva obala Dunava i trećina Makiša (i to OBE postaju baš ono najgore za vodoizvorište, tj. industrijske zone) ... šta će onda biti? Kolike će biti raspoložive količine, troškovi dodatnog filtriranja zagađenja u fabrikama vode, i na kraju CENA vode u budućnosti? I šta mislite ko će to da plaća? Ovi koji su muvanjem doneli ovakve odluke, ili neko drugi?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=466903#p466903:26p96n0s je napisao(la):
Zuma » 22 Jul 2017 02:59 am[/url]":26p96n0s].. Kad ode i leva obala Dunava i trećina Makiša . ... šta će onda biti? ..
Onda će morati da se koriste neka dalja izvorišta, kao nap. već planirane 'Zidine' i 'Jabučki rit'.
 
Да ли ико нормалан може да замисли елитно насеље уз ранжирну станицу и са само jeдном саобраћајницом већег капацитета која је већ преоптерећена као везом са центром и остатком града? Београд треба да престане са изградњом сателитских насеља велике густине насељености, Србин предлог за планско насеље са породичним кућама.
 
Kako je dozvoljena izgradnja ranzirne stanice na vodoizvoristu?

To je ogromno podrucje, prosto je nemoguce da bude celo izgradjeno. Sto se industrije tice verujem da od toga nema nista, iz objektivnih razloga. Pa sta su oni najavili, elitno stanovanje ili jeftinu stnogradnju za neke sitne evre po m2?
 
Vrh