Šta je novo?

Mašina za pranje i sušenje veša

Postoji jeftino i dobro resenje za susenje vesa. Napravi sam susaru . Ukoliko imate mesta i bilo koji klima uredjaj ttreba vam samo orman. Klime imaju opciju " susenje" koja odlicno i jeftino radi. Napravite ormar u visini klima jedinice i prislonite ga preko klime. Ako ne verujete kupite obican visok pvc garderober i probajte.10 kg vesa se susi za 2 kwh a jos manje ako je inverter klima. Mana je sto morate da kacite ves na ofingere ali to radite i kad koristite zicu. Ako klima ima vremenski tajmer onda nocna tarifa je jos povoljnija.
 
Ja imam novu LG kombinovanu i mogu da kažem da je zaista najbolja kombinovana koju sam imao. Ne čuje se kada radi i ako je ne pretrpate sa vešom osuši ga lepo bez skupljanja. Samo da ljudi nemaju iluzije ovo nije isto što i dve odvojene Miele mašine. Kombinovana nema sa toplotnom pumpom i ne može sa grejača raditi isto bez obzira ko je proizvodi.
 
Evo došla je i kod nas ta Samsung sušara sa ofingerima..pa ko ima nek izvoli...:)

17885CF4-6741-4656-A3DD-C6C70276FE21.jpeg
 
Al to nije susara, evo opis proizvoda skinut sa neta
Dezinfikuj i osveži svoju odeću. Funkcija dezinfekcije koristi JetSteam za eliminisanje 99,9% bakterija i virusa i ubija 100% kućnih grinja. Za odeću bez nabora, Wrinkle Care koristi JetSteam i JetAir kako bi je ispeglao. JetSteam, osim toga, uklanja gasove i štetne supstance koji izazivaju neprijatne mirise.

Po ovome ako ubacis tek opran duks, tesko da ce ti osusiti taj duks :)

Cena je 1000eura.
 
Reče ovaj u prodavnici da suši bem li ga...kaže da se kombinuje sa nekim programom Samsung mašine za pranje.
 
Samo da znate da susare na duzi rok unistavaju tekstil.
 
Ja imam novu LG kombinovanu i mogu da kažem da je zaista najbolja kombinovana koju sam imao. Ne čuje se kada radi i ako je ne pretrpate sa vešom osuši ga lepo bez skupljanja. Samo da ljudi nemaju iluzije ovo nije isto što i dve odvojene Miele mašine. Kombinovana nema sa toplotnom pumpom i ne može sa grejača raditi isto bez obzira ko je proizvodi.
Eto vidiš i sam ništa bez toplotne pumpe:LOL:😆
1671136973681.png
1671136989480.png

Zezanciju na stranu imali smo nekad odvojenu Miele, al pišto se nema imamo dve Candy zajedničke i odlične su. Jedna 2012to, jedna 2019to.
Candy je inače izmislio prvu 2 u 1.
 
Zato sušiš samo jeftiniji veš - peškire, čarape, gaće, pamučne majce do 20e i sl.
Košulje, Dukserice, markirane majce nikako.
 
Da li neko zna kako se kreću cene zamene ležajeva za ariston i indesit mašine koje su za pranje i sušenje veša?
 
Samo da znate da susare na duzi rok unistavaju tekstil.

tacno. Ali susare to rade mnogo brze.
Nije sto unistavaju, vec i smanjuju, zato ja majice uzimam XL i posle prvog pranja i susenja majica mi bude L velicina i taman mi bude :)
A to unistavanje, meni tesko koja majica prezivi 2god, tako da je ja pre unisitim nego sto mi masina unisti :)
 
Sada ste me uplašili sa tom pričom o uništavanju. Hoćete reći da ta primitivna grejalica koja radi u hibridima oštećuje odeću? Koliko razumem posebne mašine imaju toplotnu pumpu te nema govora o uništavanju odeće u toj varijanti. Recimo ja ne mogu da kupim odvojene mašine jer imam mali prostor.
 
Ja sam imao kombinovanu mašinu za pranje i susenje, neku Candy slim (uzeta pre nekih 7,8 godina), jedino je Candy imao kombinovanu masinu a da je slim i pokajati se ne mogu sto sam je uzeo, ona nista meni nije mogla da osusi. Ako ikako mozes da stavis jednu na drugu pre bih ti to preporucio nego kombinovanu, doduse ne znam kakve su sad ove nove kombinovane mozda su bolje (tehnologija iz dana u dan napreduje) A sto se tiche unistavanja, meni jedino majice masina za susenje skupi i to ne sve, a sve ostale stvari su mi mnogo prijatnije nego kad se susi na zici, narocitu postoljeina i peskire, posle susenja budu mekani, a kad se osusi na zici budu tvrdi nekako (btw ja ni posteljinu ni peskire ne peglam) jer posle susenja nemam potrebe za time.
 
Sve masine za susenje imaju onaj mrezasti filter koji je posle svakog susenja pun. Nista drugo do pamuk/materijal od garderobe. Haba se veš, al daleko od toga da "se unisti" susenjem.
Samsungova sušara radi, evo vec 10god. Sve se u njoj suši, od farmerica, majica, suknji, haljina, veša...Prvim sušenjem se nove stvari malo skupe, ali ne u smislu- broj manje.

Ne znam kako je sada, ali tada kombinovane mašine nisu prale i sušile istu količinu veša. Npr, pere 8kg, a suši 6. Da bi ves bio suv, ili peri manje vesa ili suši iz dva puta...
Jos jednu stvar koju se secam da mi je jedan prodavac rekao:" dzaba ti sušara ako masina za ves nema centrifugu barem 1000 obrtaja." Ispostavilo se skroz tačno.
 
Samo da znate da susare na duzi rok unistavaju tekstil.
Zato sušiš samo jeftiniji veš - peškire, čarape, gaće, pamučne majce do 20e i sl.
Košulje, Dukserice, markirane majce nikako.
Imam staru Ei Niš sušaru ventilacionog tipa. Živi krš, guta struju kao nenormalna, kvarila se 100x, ali lepo suši. Jedino je prednost što je sam popravljam. Sad imam problem sa grejačem (koga sam krpio 100 puta) koji ne mogu da nađem, tako da joj se smeši penzija posle 22 godine.

Apsolutno nije tačno da uništava veš, naprotiv. Npr. peškiri su tako meki da me to oduševljalja i dan danas. Poenta je da se ne presuši veš, pogotovo onaj koji se pegla. I da se izvadi čim završi program. Uvek je bolji slabiji program osim za krpe i peškire.
Ove nove imaju senzor koji sam gasi. Ja obično sačekam kraj programa i odmah složim veš, tako da se retko šta pegla.
Sušimo skoro sve. Generalno, nije pametno sušiti jakne i sličnu garderobu koji ima impregnaciju. Sve ostalo može.

Kažu da su dobre i loptice koje se stavljaju u bubanj kod sušenja.
 
oznake%20na%20odei%201.png
Постоје ознаке шта сме а шта не сме да се суши. Ја сам презадовољан машином за сушење веша и ако је половна и искрено тешко могу да замислим да сад природно сушим веш.
 
Primetili ste da masina za susenje ostvalja neku vrstu prasine u sebi, od sitnih konaca itd.
Vruc vazduh to oduva s vesa. To je to unistavanje, koje se prvo manifestujekoa skracivanje.

Kombinovane masin koriste jako puno hladne vode.
Time se krade voda od komsiluka (osim ako neko nema vodomer za svoj stan).
 
Primetili ste da masina za susenje ostvalja neku vrstu prasine u sebi, od sitnih konaca itd.
Vruc vazduh to oduva s vesa. To je to unistavanje, koje se prvo manifestujekoa skracivanje.
Sve se to već desilo u procesu pranja.
 
Mnogo varira od kvaliteta (ili prilagodjenosti susarama).
Preko 20 godina iskljucivo susim ves u susrama (sto kombinovanim, sto posebnim). Sa skupljim stvarima, i onim donesenim iz SAD (pa cak i vrlo jeftinim tamo kupljenim) nikad nisam imao nekih problema, niti je roba brzo propadala (imam stvari koje nosim vec 10+ godina i redovno ih susim).

Pre jedno 4 meseca sam kupio nesto stvari u vecem lancu poreklom iz Turkse (da ne imenujem, jasno je gde). Posle mesec dana sam izvadio trunja, sitnih konaca velicine 3-4 teniske loptice iz filtera u susari (inace to cistim na 6 meseci i retko bude vise od jedne sake). Dosta stvari je vidno istanjeno, carape na primer su vec pocele da se provide na petama, itd.

Inace, presao sam sa kombinovane Bosch 6 na stadnalone Bosh 8 susaru i nisam primetio da je ova samostalna nesto bolja (iako mnogo kazu da je nebo i zemlja), pa cak ni u odnosu na Ariston-ovu koju sam ima pre njih. Jedina veca razlika je kad se pere posteljina, izadje manje izguzvana, obicne stvari su slicne (a ima veliku manu da se ves mora prebacivati, pa ne mogu da namestim da odradi sve nocu).
 
Evo uporednog iskustva jer sam opremio 5 stana razlicitim susarama sa toplotnom pumpom. Bosh Candy,Whirlpool, Bauchneht i Hanseatic. Sve su kapaciteta 8 kg sem Bosha koja je kao 9 kg. Ako citate uputstva i karakteristike sve je prevara. U praksi sve suse isto kad su napunjene do max. Treba im 4 do 6 sati kad je mesan ves. Sve su u A tj. A+++ klasi sem Candija koji je B tj A++. Sve lazu oko planiranog vremena susenja. Candi prikazuje najmanje a onda koriguje na kraju tako sto 2 minuta traju po 1 sat. Bosh laze u plusu i prikaze 6 sati a ume da skrati na 4,5. Whirlpool i ove dve nemice prikazu 4 sata i usporeno mere vreme pa nekad ispostuju 4.5 a nekad izguraju i na 6 sati. Zavisi od debljine vesa. Kad pogledate koliko trose to je slicno. Popiju 2.5 kwh iako su po snazi od 600 do 1000w. Sve imaju isti kompresor od 600 w. Cak sam otvarao i najslabiji model Miele u kom je isti kompresor ali ima dodatni elektricni grejac. Jaci modeli Miele i Candi imaju kompresor od 1000w i dodatni grejac. Sve su isto, priblizno bucne. Cak je Candy koji ima 70 db tisi od Bosha sa 60db. Glavna buka koju vam prikazuju je od kompresora a niko ne kaze da ves lupa , posebno kad je mokar. Svi programi koje imate kod svih masina su prevara jer morate da im ubacite isti ves po sastavu, debljini i povrsini da bi imali dobar rezultat. O trajnosti ne mogu govoriti jer sve masine su nove. Kada uzmem u obzir sve parametre, cena,potrosnja,vreme susenja i rezultat onda je moj redosled Whirlpool, Baucnecht i Hanseatic pa Candy i Bosh na kraju kao duplo skuplji od svih. Pojedinacno Candy ima dobar sistem za kondenz i filtere, Hanseatik je najjeftiniji a Whirlpool i Baucneht( to je isto ) su najmanji potrosaci i ne lazu sa vremenom. Nadam se da ce nekom koristiti ovo moje iskustvo. Generalno predlog je kupiti najjeftiniju sa toplotnom pumpom osim ako ne verujete da ce Bosh trajati duplo vise. Samsungovu vitrinu koju je neko pominjao gore je skupa igracka za stan. Ona je namenjena bolnicama i hirurzima zbog dezinfekcije i filtera.
 
Najbitnija sitnica je brzina centrifuge masine za pranje. Sva iskustva su sa 800 obrtaja a iako mi sve masine imaju 1400 i 1600 obrtaja toliku centrifugalnu silu ne mogu da istrpe danasnje krpice. A susare uvek vole ves koji je prosao sto jacu centrifugu.
 
Ovo je mp cena a kad ih na tenderu kod nas nabavljaju cena je 6500 evra. Eto gde idu pare od naseg zdravstvenog.
Screenshot_20230116-170637_Chrome.jpg
Screenshot_20230116-170612_Chrome.jpg
 
Vrh