Šta je novo?

Mašina za pranje i sušenje veša

Meni je jedan majstor davno rekao...ako ima led svetla...ako svetli na sve strane izgleda kao svemirski brod...ako je toliko "pametna" da ti kaže kada će da završi...beži od nje ko đavo od krsta...:)
 
Ukoliko verujete mom iskustvu evo komentara i o masinama za pranje, sudomasine, sporete i frizidere. Misljene se bazira na iskustvu sa Boshom, Whirlpoolom, Lg, Samsungom i Haierom. Masine za pranje: U rasponu od 250 evra do 1000 najbolji posao je najjeftinija. Kilaze koje vam obecavaju su obmana da bi prikazali visu energetsku klasu. Bitna je velicina bubnja a ne deklarisana kilaza. 8kg je realna kilaza za pranje za sve. Najbolje je da je motor inverter i da je direct, tj. na bubnju bez kaisa. To ima Whirlpol za 250 evra i Haier od 1000. Takve masine su bas tihe i stabilne i tu se prica zavrsava. Sto vise opcija programa je glupost. Autodose radi samo ako sipate dobar prasak. Wifi konekcija ne sluzi nicemu jer masina ne ubacuje sama sebi ves niti ga izbaci. A ni sama ne zatvara vrata.Velike brzine centrufuge nisu za danasnji kvalitet krpica. Garancije od 5 ili dozivotne (Haier) odnose se na motor i to ne moze da se kvari. Elektronika crkava od vlage ili statickog praznjenja. Nivomati , ventili i senzori zbog kamenca. Pumpa zbog prljavstine. Potrosnja je od 0.5kwh do 3kwh po pranju. Realno uvek potrose oko 2 do 2.5 kwh za pun bubanj. Lezaj crkava kad masinu punite maksimalno a lazno je deklarisana za tu kilazu i zbog vibracija pri centrifugi. Opcija rasporedjivanja vesa radi polovicno. Moja preporuka je Whirlpool sa zen direktnim motorom i u 8kg jer ona od 10kg ima iste delove a prenapregnuta je. Haier je dobar ali to su bacene pare jer mozete kupiti 4 Whirlpola.
Isto vazi i za frizidere, sudomasine i sporete. Placate dizajn, ime i brdo nepotrebnih funkcija. Energetske klase svi lazu. Ves pere prasak i velicina bubnja, frizider hladi dobro ako ima veliki kompresor, sudove pere voda i sredstvo a sporet pece i greje zavisno od snage i izolacije. U danasnje vreme sva tehnika traje 5 godina a to sto crkne pre toga je posledica lose izlazne kontrole proizvodjaca.
Ono sto je najbitnije: kupujte uredjaje za nemacko tj svajcarsko trziste jer su prosli ozbiljnu kontrolu u proizvodnji ili imaju bolje komponente. Nikako za istocno trziste. Oznaka eu na kraju oznake modela je laz
 
Poslednja izmena:
Jos komentar iz mog ugla o energetskoj klasi uredjaja. I to je blago receno relativno i dovodi korisnika u zabludu da stedi. Kod susara po meni postoje samo dve klase. One sa toplotnom pumpom trose manje ali i one sa grejacem mogu dostici njihovu efikasnost. Zasto osporavam nalepnicu na njima? Klasu dobijaju tako sto se merenje potrosnje radi uglavnom na ekoprogramu sa 3kg pamuka i to tankog. Svi u programatorima ubace taj mod i onda nalepe klasu. Ako stavite 3 kg debelog pamuka rezultat je vec 50% veca potrosnja tj. vreme susenja. Ako koristite mod za maksimalni kapacitet kod bosha i haiera mesanog vesa onda suse 6.5 sati za extra suvo i potrose 4kwh iako su A+++. A u eko modu sa 3kg majica rade 1.5 sati ali ne osuse do ekstra suvo jer taj mod to ne dozvoljava. Cak i taj mod laziraju jer podese senzor vlage da ocita da je suvo iako nije. Probajte isti ves na istoj osusenosti u drugom modu i videcete da je bolje tj. tacnog nivoa osusenosti. I klasicna susara sa grejacem moze da osusi maksimalni kapacitet uz utrosak 4 kilovata. Jedino sto one greju ves mnogo. Uporedno Candi i Bosh desava se ovo: obe napunite sa 9kg istog vesa i sastava . Candi je A++ i osusi do ekstra suvo za 4.5 sati i potrosi 3.6kwh. Bosh koji je A+++ susi 6.5 sati i potrosi 3.9 kwh. Jaca klasa a trosi vise?. U tom eko modu bosh trosi stvarno manje ali zar cete ukljucivati tri puta taj ciklus da osusite 9 kg? Kod frizidera/ zamrzivaca situacija je slicna ali se razlike ipak vise primete ukoliko ne otvarate vrata dok uporedjujete. Kod njih je bitno gledati debljinu izolacije i jacinu kompresora tj koliko kg mogu da zamrznu ili ohlade po satu.
Kod masina za sudove energetska klasa nista ne znaci jer se tu u obzir uzima i potrosnja vode kao i kod masina za pranje. Kod kombinovanih masina za pranje i susenje iz energetske klase ne mozete znati skoro nista jer one trose vise vode kad suse nego kad peru i zato je razred prikazan za oba ciklusa posebno. A babe i zabe ne mozete sabrati. Kod sporeta klasa potrosnje isto nije bitan podatak. Mozda je malo bitna klasa rerne koja zavisi od izolacije. Kuvate dok se ne skuva a pecete dok se ne ispece. Kad pogledate uputstva kod susara npr. nijedan proizvodjac ne daje podatak za max. kapacitet ni u potrosnj ni u vremenu. I kad to napisu uvek stave da zavisi od xy faktora pa cak i prostorije u kojoj stoje. Savet: ne verujte preterano nalepnicama klase jer se odredjuju u opcijama i uslovima koje vi u praksi ne koristite.
 
Najbitnija sitnica je brzina centrifuge masine za pranje. Sva iskustva su sa 800 obrtaja a iako mi sve masine imaju 1400 i 1600 obrtaja toliku centrifugalnu silu ne mogu da istrpe danasnje krpice. A susare uvek vole ves koji je prosao sto jacu centrifugu.
Na osnovu 10godisnjeg iskustva, a napisah i na prethodnoj stranici savet koji mi je dao jedan prodavac, moze sušara da bude svemirski brod, al ako centrifuga masine za pranje nije bar 1000 obrtaja, ves nece biti suv.

Siemensova susara koju imam osusi ves za 2h, mozda cak i manje. Na kraju vrti ves svakih 10ak minuta, krug-dva, da se ne guzva.

Masina za pranje Boshova, sve se centrifugira na 1200 obrtaja ( sareni i beli ves).
 
Jos jedna napomena da energetska klasa moze da vas obmane da kupite navodno stedljiv uredjaj. Negde je napisana godisnja potrosnja uredjaja a negde u odnosu na 100 ciklusa. Godisnja potrosnja se odnosi nekad na 100 , nekad na 160 a nekad na 365 ciklusa. Ali uvek se meri u eko(nomic)programu i posebnim uslovima. Realno je nemoguce prikazati potrosnju za frizidere , rerne, ringle. Posebno ne mozete znati realnu potrosnju kad se uzmu u obzir i parametri potrosnje vode kod uredjaja kojima treba voda. Posebno je komplikovano kad se uzme u obzir i potrosnja hemikalija za pranje, buka u radu itd. Samo kod retkih proizvodjaca cete naci broj metode po kojoj je odredjena klasa ali nikad necete naci koji su parametri te metode. Mozda vam se cini ovo beznacajno ali evo kolika je razlikana na kombinovanom frizideru. Stari koji je bio F klasa sa dva motora , kompresora trosio je oko 400 kwh godisnje. Nov koji stoji na istom mestu i isto se koristi za godinu potrosi 500 kwh a A je klase i ima samo jedan mali kompresor koji radi svaki cas . 100kwh × broj uredjaja u kuci + vise placen bolji razred uredjaja = bar 1000 evra za 5 godina koliko mozda dozive rad bez kvarova .
 
Moram da pohvalim i nase zakonodavce. Iako je tesko naci nacin i pravila za odredjivanje energetske efikasnosti nase ministarstvo energetike se 2021 potrudilo i donelo pravilnike i metode za svaki uredjaj i lako ih je pronaci. To su ustvari prevodi evropskih pravilnika ali imamo bar pravi prevod. Kao sto rekoh osnova svega je eko( nomik) mod koji je izabran kao metar. U pravilnicima je toliko detaljno i strucno opisano kako se i koji parametri mere da sam siguran da u nasoj zemlji nemamo toliko strucan ili specijalizovan kadar. Ko je dokon nek googla PRAVILNIK O UTVRDJIVANJU ENERGETSKE EFIKASNOSTI MASINA ZA PRANJE I SUSENJE , ili rashladnih uredjaja i drugi uredjaji. Izgleda da u nasim ministarstvima i rade nesto. Ipak ovi pravilnici su za nas mrtvo slovo na papiru.
Screenshot_20230124_212250_Drive.jpg
Screenshot_20230124_212215_Drive.jpg
 
Zdravo svima, uskoro planiram kupovinu kombinovane mašine (nemam mesta za dve odvojene nažalost). E sad pročitao sam celu temu i u suštini sam izvukao zaključak da mi je najbolje da uzmem Miele mašinu kombinovanu.
S obzirom da će nas biti dvoje u stanu, a nadam se uskoro i troje gledam ove varijante da peru 8kg, a suše 5kg ili 10kg pranja i 6kg sušenja to da bih mogao da vežem programe da ne moram da vadim.
Da li možda ima imate neku preporuku za dobru Miele mašinu ili eventualno neku jeftiniju, a da može da "prismrdi" toj Miele mašini.

Hvala unapred puno na odgovorima
 
Mile masina je preskupa. I ne opravdava tu cenu. Ali pre svega ne preporucujem uzimanje dve u jedan masine. Sto bi se reklo to ti je kao da kupujes balzam i sampon za kosu. Nit je balzam nit je sampon. Masine koje imaju snagu motora od 1400 obrtaja su vise nego dobre. I stvari iz njih izlaze gotovo suve. Kroz sat vremena na nekoj prostirci bice komotne za nosenje. Od proizvodjaca LG pa onda Bosh. Sve ostalo je manje vise isto. Mile, AIG ne bih preporucio jer su preskupe i servisna mreza kod nas u Srbiji je vrlo upitna. Ne daj boze da ti se nesto pokvari nakon garancije...
Dobro razmisli jos jednom da li ti je pametno uzeti dva u jedan masinu.

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk
 
Mi smo uzeli ovu mašinu, isto kombinovanu jer nemamo mesta za obe.
Nakon godinu dana mogu da kažem da smo zadovoljni, gledao sam prilikom kupovine da ima inverter motor i što dužu garanciju.

Mile je baš baš skupa

 
Servisne mreze vise nisu problem barem sto je Beograda tice.
Ciscenje mashine 2in1 tj. njenog filtera zahteva servis u prevodu jednom godisnje bar 50eur.
 
Servisne mreze nisu problem sto se AEG, Miele i slicnih brendova tice u Beogradu.
Ciscenje mashina 2in1 tj. njenog filtera zahteva servis u prevodu jednom godisnje bar 50eur.
 
Dobar dan, ne znam jel tema još aktivna,ali pokušaću. Imam Gorenje inverter 2 u 1 pranje i susilicu.. moj problem je taj što posle pranja i sušenja u bubnju ostane toliko trunja da na crnoj odeći bude toliko ,,belog,, da to ni sa čim ne može da se očisti. Ova mašina nema filter za trunje i koncice tako da zaista ne znam kako da nastavim da perem taman veš a da on ne bude presvučen belim koncima i ostacima pamuka koji se mnogo teško skidaju. Ako imate neku ideju pišite, baš sam razočarana.
 
Masine za susenje su u sustini prevara i trebaju samo kad moras. Evo mog iskustva sa Candijem, Whirlpolom i Haierom.Kad procitate uputstva jedino Candy ne obecava duzinu ciklusa susenja. Teorijski to bi za 10 kg trebalo da traje 3 sata ali traje i po 4- 5 sati. Candy zabaguje na 2 minuta pred kraj i onda meri vlaznost jos 1 ili 2 sata dok ne osusi. A ako je ves razlicitog sastava,debljine i velicine nije osusen. Whirpool pak to vreme adaptira u toku ciklusa i onda opet traje 4 sata. Haier odmah ispise 280 minuta i opet izbaci korekciju na kraju. Toplotna pumpa greje manje ves, do 50 stepeni i ne skuplja ves kao one sa grejacem koje greju i skupljaju ves. Kombinovane isto greju i skupljaju a Haier pere i susi 6 sati+. Toplotna pumpa trosi 50% struje ali duze susi pa je na kraju usteda mozda 25%. Sve masine za susenje imaju manu sto tumbaju ves i lome dlacice tako da se ves tanji. Umeju i da cepaju ako su komadi stariji i ima rajfislusa. Mana susara je i kondezacija kad stoje u hladnom jer deo vlage ide u prostor . Ukoliko pogledate sta koriste profesionalci na severu , videcete da su to ormari za susenje sa toplotnom pumpom gde se ves kaci na ofingere i susi mnogo brze. Generalno kombinovane ne rade dobro ali ako lepo sortirate ves i ne punite ih pune dobijaju se dobri rezultati. Ove sa toplotnom pumpom su sve iste( slicne po ucinku) i zato je savet najjeftiniju kupiti. Kompresor u pumpi je isti kod svih i ove skupe imaju dodatni grejac. Bolje rade kad se odvod kondenza izbaci preko creva u kanalizaciju. Inace sve su bucne kad ubacite mokar ves i dugmad a kasnije se stisaju. Inverter motor je nebitan jer glavna potrosnja je grejac ili toplotna pumpa. Kupite ono sto morate ali nema prevelike razlike izmedju skupih i jeftinijih. Sve traju i uglavnom im zabrljavi senzor vlage. Njega ukinete i onda susite manuelno 300 minuta i ves je sigurno suv. To vam je 2.5 kw kod toplotne pumpe ili 4-5 kwh sa grejacem za 10kg vesa. Dodatno susenje se isplati samo ako ga ukljucite odmah po zavrsetku osnovnog ciklusa.
Dali na početku misliš na "Mašine za sušenje" kao zasebnu jedinicu ili kombinovanu sa pranjem?
 
Ukoliko verujete mom iskustvu evo komentara i o masinama za pranje, sudomasine, sporete i frizidere. Misljene se bazira na iskustvu sa Boshom, Whirlpoolom, Lg, Samsungom i Haierom. Masine za pranje: U rasponu od 250 evra do 1000 najbolji posao je najjeftinija. Kilaze koje vam obecavaju su obmana da bi prikazali visu energetsku klasu. Bitna je velicina bubnja a ne deklarisana kilaza. 8kg je realna kilaza za pranje za sve. Najbolje je da je motor inverter i da je direct, tj. na bubnju bez kaisa. To ima Whirlpol za 250 evra i Haier od 1000. Takve masine su bas tihe i stabilne i tu se prica zavrsava. Sto vise opcija programa je glupost. Autodose radi samo ako sipate dobar prasak. Wifi konekcija ne sluzi nicemu jer masina ne ubacuje sama sebi ves niti ga izbaci. A ni sama ne zatvara vrata.Velike brzine centrufuge nisu za danasnji kvalitet krpica. Garancije od 5 ili dozivotne (Haier) odnose se na motor i to ne moze da se kvari. Elektronika crkava od vlage ili statickog praznjenja. Nivomati , ventili i senzori zbog kamenca. Pumpa zbog prljavstine. Potrosnja je od 0.5kwh do 3kwh po pranju. Realno uvek potrose oko 2 do 2.5 kwh za pun bubanj. Lezaj crkava kad masinu punite maksimalno a lazno je deklarisana za tu kilazu i zbog vibracija pri centrifugi. Opcija rasporedjivanja vesa radi polovicno. Moja preporuka je Whirlpool sa zen direktnim motorom i u 8kg jer ona od 10kg ima iste delove a prenapregnuta je. Haier je dobar ali to su bacene pare jer mozete kupiti 4 Whirlpola.
Isto vazi i za frizidere, sudomasine i sporete. Placate dizajn, ime i brdo nepotrebnih funkcija. Energetske klase svi lazu. Ves pere prasak i velicina bubnja, frizider hladi dobro ako ima veliki kompresor, sudove pere voda i sredstvo a sporet pece i greje zavisno od snage i izolacije. U danasnje vreme sva tehnika traje 5 godina a to sto crkne pre toga je posledica lose izlazne kontrole proizvodjaca.
Ono sto je najbitnije: kupujte uredjaje za nemacko tj svajcarsko trziste jer su prosli ozbiljnu kontrolu u proizvodnji ili imaju bolje komponente. Nikako za istocno trziste. Oznaka eu na kraju oznake modela je laz
kako da znamo da je uređaj rađen za zapadno-evropsko tržište?
 
Zavrsna slova u sn broju ili oznaci modela. Neke rmarke se zovu drugacije. Bauchnecht umesto Whirlpool ili hanseatec umesto lg itd
 
Ima li u Srbiji masina za pranje i susenje vesa sa punjenjem odozgo?
 
Zavrsna slova u sn broju ili oznaci modela. Neke rmarke se zovu drugacije. Bauchnecht umesto Whirlpool ili hanseatec umesto lg itd
Кажете да је ознака ЕУ на крају броја модела лаж, која онда то ознака треба да буде за западно тржиште?
 
Zanimaju me vasa iskustva sa masinom koja ujedno pere i susi ves. Na sta obratiti paznju pri kupovini?
Imam Candy mašinu i osim za beli veš praktično ne koristim opciju sušenja. Razlog je što na kojoj god temperaturi prao, samo sušenje toliko zagreje rublje, da se smanji za 2 konfekcijska broja. Poklonio sam gomilu džempera koje sam smanjio mašinom. Ne znam je li tako kod drugih modela, ali sam prilično razočaran.
 
Не може сав веш да се суши у машини за сушење.

Ја управо тражим комбиновану машину за прање и сушење веша (нема места за две машине), са инвертер мотором и по могућству аутоматским дозирањем детерџента (течног). Не знам коју да изаберем. Има милион модела, и требам да копам по интернету како бих пронашао разлику, ако је уопште и има. Стварно ми није јасно зашто то раде...
Гледам цену испод 100 хиљада динара (нешто квалитетно). Може ли неко да препоручи неке моделе?
 
U suštini većina kombinovanih mašina na našem tržištu je jako loše pogledaj nešto od LG mašina za pranje i sušenje one su se pokazale kao najbolje kombinovane mašine na tržištu. Na tržištu u USA su se prošle godine pojavile prave kombinovane mašine sa toplotnom pumpom koje operu i osuše veš za manje od 3 sata i troše jako malo energije i pritom suženje rade na niskim temperaturama kao i kada imate dve odvojene mašine pa se veš ne uništava i skuplja. Očekojem da se nešto slično pojavi i u Evropi ove godine.
 
Хвала. Погледаћу LG.
Знам и за тај канал, али џаба када је орјентисан за америчко тржиште. Ако се и појаве ускоро у Европи, док стигне до нас, ова коју сада будем купио ће тада већ бити за замену. xD
 
Sve kombinovane su velika zabluda bez obzira koju tehnologiju koriste. I obicne pojedinacno tesko ispune zahtev efikasnosti,ekonomicnosti i trajnosti. Pod jedan, masine za pranje ne peru dobro ma koje klase bile dok im ne ubacite dobar deterdzent. Susare ne suse dok ne izvrte ves bar tri sata. Ako zbog prostora mora kombinovana onda mora tako. Ako mogu odvojene onda sto jednostavnija i jeftinija jer sve nece preziveti 5 godina. Susare sa t. pumpom manje skupljaju ves . Najskuplji modeli sa kontrolom preko aplikacija imaju cak uprogramirano koliko ciklusa da izvrte i crknu. Ako pak zelite lep komad u kupatilu onda je nebitno kako rade i koliko rade. Ono najbitnije bilo koja marka za zapad i nas , nemaju nikakve veze po kvalitetu. Srecno sa kupovinom. Whirlpool je tih , rdja odmah, lose dozira deterdzent( trazi dobar), Haier, bucan, uprogramiran broj ciklusa , dodatne opcije samo preko spore aplikacije, Candy sve gore zajedno mane, Bosh,Simens pun programskih bagova, Beko ko Candy za Indiju. Najbolje za najmanje para sa najmanje promasaja su Bauchnet i Hanseatic koje su kopije Lgija i Whirlpoola za Nemacko trziste. Posto ih uvoze kao ostecena roba imaju i dobru servisnu podrsku. Gorenje nikako. Setite se kad odete u njihov servis da niste trebali kupiti tu marku.
 
Sve kombinovane su velika zabluda bez obzira koju tehnologiju koriste. I obicne pojedinacno tesko ispune zahtev efikasnosti,ekonomicnosti i trajnosti. Pod jedan, masine za pranje ne peru dobro ma koje klase bile dok im ne ubacite dobar deterdzent. Susare ne suse dok ne izvrte ves bar tri sata. Ako zbog prostora mora kombinovana onda mora tako. Ako mogu odvojene onda sto jednostavnija i jeftinija jer sve nece preziveti 5 godina. Susare sa t. pumpom manje skupljaju ves . Najskuplji modeli sa kontrolom preko aplikacija imaju cak uprogramirano koliko ciklusa da izvrte i crknu. Ako pak zelite lep komad u kupatilu onda je nebitno kako rade i koliko rade. Ono najbitnije bilo koja marka za zapad i nas , nemaju nikakve veze po kvalitetu. Srecno sa kupovinom. Whirlpool je tih , rdja odmah, lose dozira deterdzent( trazi dobar), Haier, bucan, uprogramiran broj ciklusa , dodatne opcije samo preko spore aplikacije, Candy sve gore zajedno mane, Bosh,Simens pun programskih bagova, Beko ko Candy za Indiju. Najbolje za najmanje para sa najmanje promasaja su Bauchnet i Hanseatic koje su kopije Lgija i Whirlpoola za Nemacko trziste. Posto ih uvoze kao ostecena roba imaju i dobru servisnu podrsku. Gorenje nikako. Setite se kad odete u njihov servis da niste trebali kupiti tu marku.
Brate najbolje na ruke da peremo i susimo na terasi.. Nista ne valja, konzumerizam 2024 godina. Logicno da ne valja i da se stvari menjaju a ne traju 20 godina. U jednom stanu imam dve Beko, a u stanu gde zivim imam dve LG, Keva ima Samsung. Isto sranje. 5 god garancija i posle mogu da ih bacim. Mislim da prica o energetskoj efikasnosti najmanje pije vodu jer te sam EPS prvo pokrade a tek onda 0.5% koliko utice masina na ceo racun.
 
Vrh