Legalno jeste, ali izgleda jako jadno. DS se ponasa kao razmazeno dete kome su uzeli igracku. Ovakvim ponasanjem moze samo da pogorsa situaciju, jer tako samo ojacava tek stvorenu koaliciju, dok sa druge strane sebi smanjuje popularnost.
Kako to misliš od 1997-2000. Mnogo gora opstrukcija je od 2004. pa do sada. Jočić i Ilić prave takvu opstrukciju da to nije normalno.Homer Jay":6e636m35 je napisao(la):Politicki iracionalno je imati dve razlicite vecine u Beogradu i na nivou Republike. Kako je to "funkcionisalo", osetili smo na svojoj kozi u periodu od 1997 - 2000. godine..
Лично нити патим од "двомилионске" грандиозности, нити делим људе на праве београђане и сељаке. Једноставно не видим разлику између Сопота, Гроцке, Лазаревца, Обреновца и Панчева или чак Смедерева. Сва та места морају бити повезана у некакав "greater" Београд заједничким пројектима, добром инфраструктуром... али мислим да су нам проблеми и приоритети апсолутно неспојиви те да требају имати исти статус као Панчево.Vocar":1x0aqmxs je napisao(la):Nikako mi nije jasno, svi kukaju kako "pravi Beograd" nije glasao za ovu vlast koja nam je predstavljena. Kao, za to glasaju "seljaci" iz Obrenovca, Surčina itd. Ali kada ti isti seljaci učestvuju u pravljenju budžeta grada od 800 ili koliko već miliona ili kada se i oni broje u beogradskih dva miliona građana, to je onda sasvim ok.
Не знам да ли се неко овде сећа колико су Радикали развлачили разним приговорима формирање Ђинђићеве владе 2001 после децембарских избора 2000, иако је тада цела ситуација била потпуно чиста и није се доводило у питање ко ће владати. Па довољно је погледати шта су сада покушали да ураде у Новом Саду.Vocar":1x0aqmxs je napisao(la):Homer Jay, pitao bih ja tebe, da je obrnuto, da SRS minira konstituisanje skupštine, koja bi tvoja reakcija bila?
Dobro si i prosao, mi smo toliko platili 2006. za telefon u vikendici u Brestoviku (Grocka)...telefon smo 1996. godine platili bezobraznih 2.000 maraka.
Ma kakvi, Beograd placa cenu nesposobnosti gradskih vlasti - da je bratija iz DS-a razmisljala malo, imali bi prigradske opstine u dzepu samo tako. Nedostatak komunikacija (saobracajnih, mreznih, kanalizacionih) je glavni problem. Ako meni treba dva sata da stignem iz Grocke u centar kad je guzva, onda batali ti Beograd, kakvi bakraci... da su poceli metro, investirali u BeoVoz, zavrsili obilaznicu i sanirali prilazne puteve, prigradska naselja nikad ne bi glasala za radikale, potpisujem... oni su u vecini slucajeva izabrani iz nezadovoljstva sadasnjom vlascu, a ne zbog nekih preferenci za Velikom Srbijom... mozete vi do sutra da pricate o gradu buducnosti, ali ako meni ne priblizite gradsku zajednicu i ne ucinite mi da se osecam delom nje, onda batalite... to je ista prica kao EU i Srbija (sa vizama, SSP, itd itd)... samo prevedena na manji nivo... postoje desetine urbanistickih teorija koje to malo bolje objasnjavaju - koga zanima, nek pogleda...Beograd placa cenu svoje velicine tj. svoje prostranosti.
Ovde sam predložio izdvajanje prigradskih opština iz Grada, a jedan od razloga je i ovaj :Homer Jay":2h2ph5r7 je napisao(la):Problem je sto su ove opstine na pola puta izmedju samostalnih lokalnih samouprava i gradskih opstina .
ceo text : http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=43911Niko u Lazarevcu i Mladenovcu u Grockoj i Barajevu neće reći da je Beograđanin.
Uprkos tome, glasovi ljudi u ovim mestima odlučiće, kako sada stvari stoje, da gradonačelnik Beograda
uz podršku DSS i SPS bude radikal Aleksandar Vučić. ..... itd.
Mi ne pricamo o istom. Ja uopste nisam hteo da kazem bilo sta o temi starosedeoci/doseljenici. U kontekstu moje price svi Beogradjani su doseljenici. To je tvoj problem sto milslis da je dosaljevanje najezda. Ja uopste tako o tome nisam govorio. Ima dosta netacnosti u onome sto si napisao, kao na primer da do 1830ih nije bilo naseljavanja. Naravno da jeste, samo sto je to stanovnistvo bezalo povodom svakog rata. Tako npr. u 18. veku u jednom trenutku u Beogradu je zivelo preko 1000 nemackih porodica koje je naselila Austro-ugarska.jovanovm":2zfngg2d je napisao(la):Lucifer, pogledaj malo bolje demografsku istoriju Beograda. Ne zelim da ulazim u to, ali dodirnuo si deo istorije sa kojim sam bas strucno vezan - moram da ti kazem da dosta gresis. Ostavimo po strane neke osnovne razloge zasto poreklo necijih prababa i pradeda nema mnogo veze sa njihovim izbornim idejama, niti cinjenicu da vecih doseljenja u Beograd i njegovu okolinu nije bilo do 1830-tih, a i tada je to bilo u vrlo ogranicenom nivou ... (znaci nema veze sa nikakvim najezdama).. Vecina stanovnika Beograda pre 1945 je bila poreklom iz Vojvodine, a posle 1945 iz juzne Srbije i Bosne.... I veoma su ravnomerno rasprostranjeni, tj. ne moze se reci da neki zive u prigradskim opstinama a neki ne. Ako te bas zanima ovo, mogu da te uputim na neke zbirke dokumenata u Istorijskom arhivu Beograda gde mozes naci podrobnije podatke...
Meni licno sve manje smeta koalicija DSS-SRS-SPS ... neka dodju na vlast - to ce biti pravi test evropskih vrednosti u Srbiji... Neka pokazu sta znaju, to su biraci hteli. Zbog cega bismo mi svojim trudom izvlacili ostatak Srbije iz cabra u koji su se sami stavili - neka iskuse na sebi glasaci sta znaci izbor njihove partije, pa neka posle opet biraju...
Извор: b92.netRasprava oko zakazivanja sednice
3. jun 2008. | 07:16 -> 18:17 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Radikali, narodnjaci i socijalisti zatražili hitno zakazivanje sednice Skupštine Beograda. Za sada ne menjam odluku, kaže v.d. gradonačelnika Zoran Alimpić.
Lideri koalicije ispred Skupštine Beograda (Beta)
Predstavnici Srpske radikalne stranke, narodnjaka i koalicije okupljene oko SPS-a od predsednika Skupštine grada traže da sednica bude održana pre 14. jula i najavljuju da će do tada organizovati mirne proteste. V.d. gradonačelnika Zoran Alimpić poručio im je da neće promeniti svoju odluku.
Alimpić kaže da pritisak koji vrše na njega može da bude samo kontraproduktivan i da dovede do toga da sednicu zakaže još kasnije.
Svih 58 kandidata za gradske odbornike, radikala, narodnjaka, socijalista i penzionera, okupilo se na ulazu u Skupštinu grada ne bi li ubedili v.d. gradonačelnika Zorana Alimpića da što pre zakaže konstitutivnu sednicu gradskog parlamenta.
Oni veruju da je zahtev sa 58 potpisa dovoljan razlog da Alimpić promeni odluku i hitno zakaže sednicu.
Koalicija koja se nada da će biti nova gradska vlast kritikuje postojeću zbog, kako navode, "uvođenja totalitarizma na mala vrata“ i najavljuju proteste.
"Na miran i civilizovan način ćemo i narednih dana protestovati, kroz različite priredbe, manifestacije, performanse. Dogovorićemo se i za dan kada će biti pravi protesti, ali u svakom slučaju očekujemo razum. Očekujemo normalno, racionalno, demokratsko ponašanje. I dobro bi bilo da se gospodin Alimpić malo ugleda na one druge (Novi Sad), koji kad izgube izbore, umeju to da učine na častan način i umeju da predaju vlast onima koji su ih pobedili", kazao je kandidat radikala za gradonačelnika Beograda Aleksandar Vučić.
Predstavnik SPS-a Aleksandar Antić izjavio je da je stranka iskoristila zakonsku mogućnost i sa svojim odbornicima u novom sazivu Skupštine Beograda potpisala ugovore po kojima mandati pripadaju stranci. "Svi odbornici su, u skladu sa zakonom, dostavili stranci blanko ostavke", rekao je Antić.
Kandidati koalicije za zamenika gradonačelnika i za predsednika Skupštine, Andreja Mladenović iz DSS-a i Aleksandar Antić iz SPS-a, konstitutivno zasedanje gradske skupštine očekuju odmah po isteku dodatnog roka za predaju odborničkih lista, u petak u ponoć.
"Svi smo danas došli da predamo ovaj zahtev i da upozorimo gospodina Alimpića da odugovlačenje sa održavanjem konstitutivne sednice ne ide nikome u prilog, uvodi nas u političku krizu i dovodi u pitanje sve demokratske principe za koje smo se svi zajedno ovde borili i za koje očekujemo da ćemo svi da poštujemo", kaže Mladenović.
"Mi ćemo na takve provokacije odgovarati upravo ovako, potpuno civilizovano, krajnje demokratski, ali i do kraja istrajno. Ostavljam vas u potpunom uverenju da ćemo u ovome istrajati svi zajedno do kraja", najavljuje Aleksandar Antić.
I omladina stranke Nova Srbija priključila se zahtevima za pomeranje datuma sednice Skupštine grada, i to performansom "Kratak kurs iz demokratije" ispred zgrade Predsedništva Republike.
Odbornik NS-a u Skupštini Beograda u novom sazivu Ivan Bakić rekao je da je omladina Srbije bila uverena da će od predsednika Srbije "učiti o demokratiji i parlamentarizmu", ali da je očigledno da "mladi mnogo bolje poznaju i demokratiju i parlamentarizam".
Vršilac dužnosti gradonačelnika Beograda Zoran Alimpić navodi da nema razloga da mu se svakog dana dostavlja isti zahtev, jer za sada nema nameru da promeni odluku o datumu održavanja sednice. On kaže da ga pritisak ne može naterati da se predomisli.
"Da me natera ne može ništa, ja sam čovek koji je izložen sada prilično velikim pritiscima, ali nemam nameru da reagujem na pritisak tako da učinim ono što pritiskivači traže. Mogu, eventualno, da donesem neku odluku kada ja procenim da su se one okolnosti koje su me motivisale da zakažem sednicu za 14. jul promenile. Ja loše reagujem na pritiske, pritisak može da pomogne samo da ja sednicu pomerim nekoliko dana dalje", rekao ja Alimpić.
Alimpić kaže i da nema ništa protiv eventualnih protesta, jer svako ima pravo da protestuje. On apeluje da se, ukoliko dođe do toga, poštuje zakon, ne ometa saobraćaj, ne nanosi šteta objektima i ne primenjuje nikakvo fizičko nasilje. Koalicija radikala, narodnjaka i socijalista prvi protest najavila je već za sutra.
Podsetimo, Zoran Alimpić je sinoć, gostujući u emisiji Poligraf TV B92, rekao da ne može da spreči dolazak radikalske vlasti, ali može da odredi kasniji datum za konstitutivnu sednicu Skupštine Beograda. "Ja to ne mogu da sprečim, ali pokušavam bar da se to desi malo kasnije", rekao je Alimpić.
On je rekao da bi gradska vlast sa radikalima, isto kao i republička, bila loša zbog ideologije te stranke, koja se i sada nalazi u knjigama haškog optuženika i lidera SRS-a Vojislava Šešelja.
Blagojeviću se ne dopada objašnjenje
Programski direktor Cesida Marko Blagojević izjavio je da mu se ne dopada objašnjenje koje je dao Zoran Alimpić, zakazujući konstitutivnu sednicu za 14. jul.
"Iz njegovog obrazloženja shvatam da je to uradio zato što mu se tako može. To njegovo obrazloženje mi škripi", rekao je Blagojević za list Politika.
On je postavio pitanje zašto se čeka konačan istek zakonskog roka kada već u ovom trenutku postoje jasne indicije da je formirana većina u Skupštini grada.
"Kaže se da je to zato što su u toku pregovori o republičkoj vladi, pa se čeka da ti pregovori budu završeni da bi mogla da se formira i vlast na lokalnom nivou", rekao je Blagojević i dodao da su republički i lokalni izbori dva potpuno odvojena procesa.
Sutra odluka o Skupštini Novog Sada
Tomislav Nikolić (FoNet)
Konstitutivna sednica gradske skupštine Novog Sada biće sazvana sutra u 12 sati, potvrdio je predsednik Skupštine Zoran Vučević, ne navodeći za kada će zakazati sednicu.
On je za Radio 021 rekao da nijedna od stranaka za koje se očekuje da će formirati gradsku vlast nije vršila pritisak na njega da zakaže sednicu.
A zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić prethodno je izjavio da radikali neće odugovlačiti sa konstituisanjem novog saziva Skupštine Novog Sada, a da očekuje da će sednica biti održana u roku od 10 dana.
On je naveo da je održavanje te konstitutivne sednice moguće ukoliko sutra sve stranke budu predale liste za imenima odbornika. Skupština Novog Sada ima 78 odborničkih mesta, a SRS će, posle četvorogodišnje vladavine, morati da pređe u opoziciju.