Šta je novo?

Linijski park od Beton hale do Pančevačkog mosta

Још увек није било тако детаљних званичних планова.
 
pored kafica u jedan savremeni park bi valjalo smestiti i par kladionica i fastfood-ova da se ljudi okrepe i obrnu koji jackpot. klupe u parkovima su arhaicne i sedenje na njima je smorno.. u parku se trazi akcja...(sarkazam)
 
У ком до сад сређеном парку су никли кафићи, фест фудови и кладионице?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854746#p854746:1z172voy je napisao(la):
kopte3 » 01 Jun 2021 10:00 am[/url]":1z172voy]Sve moze da se gleda kroz politiku, a i ne mora. Ovo je gradjevinski forum, a ne politicki.

Evo jos jednom stranice na kojoj je izuzetno detaljno opisan park i sve njegove celine.
https://www.gradnja.rs/linijski-park-beograd/

Park ne treba da se sastoji samo od zelene trave i biciklisticke staze, vec da pored zelenila pruzi sadrzaje u funkciji kulture, sporta i rekreacije. Park nije suma, a ja cu rado biti malogradjanin koji uziva u navedenim sadrzajima.
Da izvinete, al pisac ovog teksta na sajtu gradnja direktno govori neistinu, ili je u potpunosti nekompetentan kada udari podnasalov: Kula Nebojša kao centralna tačka. Svaki laik (ja sam laik) vidi na renderu da je projektant bežao od Kule Nebojše i onog vizitorskog centra, i tretirao prostor današnjeg Keja, koji se nalazi zapadno od Kule Nebojše. Dakle centralna tačka ne može biti Kula Nebojša u zamišljenom projektu.
Sva sreća pa ovo sa linijskim parkom neće ići baš tako stihijski, makar što se tiče spomeničkog nasleđa. A ima milion problema u vezi sa njim, i oko njega.
Imam utisak da naši urbanisti žive u nekom čudnom virtuelnom svetu, van kontakta sa realnim životom, prirodom i što je najgore van kontakta sa pravim živućim ljudima koji imaju svoje potrebe u gradu kao što je Beograd.
Ovo aludiram na nano bašte, pčelinjake, urbane bašte i povrtnjake......
Ko želi ima priliku da učestvuje u razmeni mišljenja
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... w/viewform
 
Пошто је релативно узан појас, рачунајући пешачку и бициклистичку стазу, било би отприлике 1/3 бетон или асфалт

Зависи од тога како ће ти културни саджаји и слично изгледати - да ли ће бити некакве отворене бине, амфитеатри итд

Свакако, проценат зеленила ту је и небитан. насеље уз Дунав има довољно зеленила - ту је и Калемегдан. Једино тамо ка Палилули - мада ко воли нек изволи, пошто ту онако нико ни не живи.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854901#p854901:2yl87nmy je napisao(la):
SRBO » Uto Jun 01, 2021 7:35 pm[/url]":2yl87nmy]Пошто је релативно узан појас, рачунајући пешачку и бициклистичку стазу, било би отприлике 1/3 бетон или асфалт

Зависи од тога како ће ти културни саджаји и слично изгледати - да ли ће бити некакве отворене бине, амфитеатри итд

Свакако, проценат зеленила ту је и небитан. насеље уз Дунав има довољно зеленила - ту је и Калемегдан. Једино тамо ка Палилули - мада ко воли нек изволи, пошто ту онако нико ни не живи.

Dovoljno zelenila? Zato jer ti to kazes? Nemamo dovoljno zelenila. Kej se sastoji od tri nivoa nasipa od betonskih blokova.
Kalemgdan je vec zazidan K Distriktom.
Da li uopste idete ikada tamo?
Vec sada se ne moze proci od ljudi vikendom.

Nama koji tu zivimo ne trebaju ni "sadrzaji" ni sadrzaji.
Narocito ne 1/3 betonirane povrsine. (a ici ce to do 70% poplocane povrsine)
 
Ja сам данас шетао до базена и прошао кроз будући део парка изнад подвожњака, лепа ширина је ту на простору где су некада били железнички колосеци. Људи пролазе туда и ако није уређено. Постоји утабана стаза, али и шине такође. Верујем да на том најширем делу овог парка од базена до марине проценат поплочаних површина неће бити ни 10 део. Чак ни бициклистичка стаза кроз овај део парка није потребна пошто постоји на кеју. Даље од марине ка Панчевцу кроз Вилине воде је доста уже и верујем да ће ту трећина бити заузета стазама.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854911#p854911:1slxw7yh je napisao(la):
MC_ » Уто Јун 01, 2021 10:02 pm[/url]":1slxw7yh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854901#p854901:1slxw7yh je napisao(la):
SRBO » Uto Jun 01, 2021 7:35 pm[/url]":1slxw7yh]Пошто је релативно узан појас, рачунајући пешачку и бициклистичку стазу, било би отприлике 1/3 бетон или асфалт

Зависи од тога како ће ти културни саджаји и слично изгледати - да ли ће бити некакве отворене бине, амфитеатри итд

Свакако, проценат зеленила ту је и небитан. насеље уз Дунав има довољно зеленила - ту је и Калемегдан. Једино тамо ка Палилули - мада ко воли нек изволи, пошто ту онако нико ни не живи.

Dovoljno zelenila? Zato jer ti to kazes? Nemamo dovoljno zelenila. Kej se sastoji od tri nivoa nasipa od betonskih blokova.
Kalemgdan je vec zazidan K Distriktom.
Da li uopste idete ikada tamo?
Vec sada se ne moze proci od ljudi vikendom.

Nama koji tu zivimo ne trebaju ni "sadrzaji" ni sadrzaji.
Narocito ne 1/3 betonirane povrsine. (a ici ce to do 70% poplocane povrsine)


Врт Ретиро у Мадриду је у самом центру и већи је два пута од Калемегдана, има 127 хектара, фотографије тог савршено уређеног врта сте могли да видите у теми Вртови и природа света, али су све до једне уклоњене као и све друге, док нпр. на теми Архитектура и дизајн, су скоро све на броју. Вероватно је у питању неки квар, јер сада ни поруке не остају на теми. Надајмо се да ћемо да имамо мало бољи увид како изгледају вртови по свету, када се тематски квар реши.

Рим има најмање три врта чија површина је већа од Калемегдана и који окружују центар Рима, да не наводим даље, али чињеница је да је један зелени коридор сувише мала надокнада уколико сав преостали простор Дунавског амфитеатра буде изграђен.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854890#p854890:28820bjd je napisao(la):
Arahne » Tue Jun 01, 2021 6:36 pm[/url]":28820bjd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854746#p854746:28820bjd je napisao(la):
kopte3 » 01 Jun 2021 10:00 am[/url]":28820bjd]Sve moze da se gleda kroz politiku, a i ne mora. Ovo je gradjevinski forum, a ne politicki.

Evo jos jednom stranice na kojoj je izuzetno detaljno opisan park i sve njegove celine.
https://www.gradnja.rs/linijski-park-beograd/

Park ne treba da se sastoji samo od zelene trave i biciklisticke staze, vec da pored zelenila pruzi sadrzaje u funkciji kulture, sporta i rekreacije. Park nije suma, a ja cu rado biti malogradjanin koji uziva u navedenim sadrzajima.
Da izvinete, al pisac ovog teksta na sajtu gradnja direktno govori neistinu, ili je u potpunosti nekompetentan kada udari podnasalov: Kula Nebojša kao centralna tačka. Svaki laik (ja sam laik) vidi na renderu da je projektant bežao od Kule Nebojše i onog vizitorskog centra, i tretirao prostor današnjeg Keja, koji se nalazi zapadno od Kule Nebojše. Dakle centralna tačka ne može biti Kula Nebojša u zamišljenom projektu.

Meni cjelina 2 ne izgleda lose. Na prikazanim renderima moze se uociti nekoliko stvari:

1. spoljni bedem koji se pruza sa obe strane kule Nebojsa izgleda obnovljen.
2. nasip koristen za prugu od bastiona do kule Nebojsa izgleda potpuno zatvoren, bez prolaza kod kule Nebojsa, sto ce zastiti prostor tvrdjave od plavljenja
3. kao komunikacija otvaraju se kapije kod sadasnjeg fudbalskog terena a koje su sad zatrpane.
4. na mjestu fudbalskog terena je amfiteatar sa kosarkaskim terenima.

Celina-2a.jpeg


Celina-2b.jpeg


Medjutim, ono sto meni smeta je rjesenje za cjelinu 1. Ne mogu da shvatim ovakvo razmisljanje...

Pešačke i biciklističke staze prožimaju se duž cele lokacije i formirane su u više nivoa. Posebna pažnja je posvećena pozicioniranju i obradi pešačkih pasarela, koje omogućavaju atraktivne vizure sa kojih se pruža pogled na levu obalu Dunava i Veliko ratno ostrvo.

Dakle, ideja je da se podizanjem pasarela preko urusenih zidina, otvori pogled na Dunav i Savu. Pa zar ne bi bilo logicno da se pogled otvori sa obnovljenih zidina!? Novac koji ce utrositi na izgradnju cik-cak pasarela, mogu iskoristiti za obnovu bedema sa koji ce se isto tako pruzati divan pogled. Ne razmujem.
A ono sto na prikazanom renderu izgleda kao cvijecem obrasla padina zapravo su rusevine. Pa zar ce po rusevinama saditi cvijece?

Bojim se da su ovo dokazi da je namjera planera za ovaj dio Donjeg Grada, njegovo trajno unistenje koje je pocelo saveznickim bombardovanjem u drugom svjetskom ratu i unistenjem bastiona kod Sava Kapije a nastavljeno izgradnjom tzv bulevara i u novije vrijeme pasarelom. Pokazace se, prvom u nizu.

Celina-1.jpeg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854754#p854754:377ur03k je napisao(la):
MC_ » 01 Јун 2021 10:43 am[/url]":377ur03k]Samo recite koliki procenat betona, koliki zelenila po povrsini parka?

Ево не пишем на теми пар дана и покушавам да разумем Ваш став, али ми не иде. Какве везе има који је однос процента зеленила и стаза унутар површине линијског парка када је данас на тој истој површини проценат зеленила 0%? Говорим о целинама које се тичу искључиво трасе пруге, декле целине од 3 до 10.

Да је рецимо однос стазе 99% - зеленило 1% опет ће тај део града имати већи проценат зеленила него што га је имао.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850654#p850654:diplyz79 je napisao(la):
svrca » 17 May 2021 01:37 pm[/url]":diplyz79]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850540#p850540:diplyz79 je napisao(la):
Kurogane1 » 17 May 2021 09:13 am[/url]":diplyz79]Ljudi koji su od skora u Beogradu ili su im roditelji stigli u Beograd u nekom momentu cine po mom misljenju oko 90% zitelja grada u ovom momentu.

Ово је омиљена прича оних који од скоро живе у Београду или у њему и не живе. Ваљда им је тако лакше. :kafa:


Moжда је мало претерано рећи 90% али није далеко од истине. Београд је 1961. имао 657.362 становника, а данас милион више. Да не говоримо што се и од ових шесто и нешто хиљада добар део иселио из земље и замењен је новим становништвом.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854963#p854963:3vbi8fek je napisao(la):
stf » Sre Jun 02, 2021 8:00 am[/url]":3vbi8fek]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854754#p854754:3vbi8fek je napisao(la):
MC_ » 01 Јун 2021 10:43 am[/url]":3vbi8fek]Samo recite koliki procenat betona, koliki zelenila po povrsini parka?

Ево не пишем на теми пар дана и покушавам да разумем Ваш став, али ми не иде. Какве везе има који је однос процента зеленила и стаза унутар површине линијског парка када је данас на тој истој површини проценат зеленила 0%? Говорим о целинама које се тичу искључиво трасе пруге, декле целине од 3 до 10.

Да је рецимо однос стазе 99% - зеленило 1% опет ће тај део града имати већи проценат зеленила него што га је имао.

To nije tacno. Podjite predvece onuda, predjite prugu i oseticete svezinu. Pruga je zarasla u korov. Izmedju koloseka postoji zemlja na kojoj takodje nesto raste. Ono sto je bitno da postoji kakaav-takav divlji prostor, nesto sto sprecava da mase ljudi tuda cirkulisu. A da bi mase cirkulisale, sto je cilj tzv gradske vlasti, potreban je beton, potrebne su staze.
Cak i u delu prem luci,izmedju onih skladista mirise pelin i oseca se svezina kad su vreli dani.
Cujete kako susti lisce malobrojnih topola koje su ostatak nekadasnje sume.

Tamo gde ima sadrzaja i "sadrzaja" dolaze ljudi koji vole sadrzaje. Tamo gd eje zelenilo, kao npr na Uscu, dolaze ljudi koji vole prirodu. Na uscu imate jednu sirou stazu za pesake i jednu za bicikliste. Ovde bito isto moglo da stane.

Prica o "dolasku ljudi na reku" je samo prazna ideoloska floksula. Istina glasi "dovesti ljude u moj kafic". Tamo ionako ima malo mesta. Dodjite nedeljom na kej, pa cete videti. Od podvoznjaka blizeg S. centru do nebojsine kule je sve zakrceno. Novakovi tereni unistili su deo nekada slobodnog prostora. Tu je za sada samo nekoliko kafica i par splavova. Kada bude gotov K distrikt nastace pakao. (A bice izgradjeno zgrada kao u jos 5 K distrikta).

Plan parka, ovakav kakav jeste jeste promenadni park, nastavak Savske promenade drugim sredstvima.
Primer onoga sto zovem slobodni park je pomenuto Usce , Kosutnjak, Ada samo delimicno.

Nama treba zeleni pojas, sa dve staze. Pojas sa drvecem. Topole. Ne jos jedna savska promenada, ne jos jedno steciste za pasivne potrosace i rostor za ispijanje kapucina.
Ma kako pojas skladista i pruge bili ruzni, oni cuvaju ekosistem Donjeg Dorcola. Oni sprecavaju da pasive i reklamama kondicionirane mase svojim automobilim pojure na reku i uniste je.
Jer za razvoj prirode je dovoljno poenkad, da samo nema ljudi.

I jos nesto. Predeo sa skladistima davao je Doprcolu, u sred grada, neki smek periferije, neurbanosti.
Sada Dorcol postje ruzni, odvratni Vracar. Ili Budva.

Da li ste videli Budvu skoro? To je primer grada koji su unistili investitori.
 
Koров између шина се тешко може сматрати за зелену површину, као и туцаник колосека који је прекрила прашина деценијама. Дивљи простор је негативна појава због потенцијалног накупљања смећа. Свако дивље растиње у граду је мини депонија.
Део ка луци искрено и да среде као парк, не видим потребу за истим, ко ће да се шета по парку између пропалих барака, фабричица и складишта? (Добро, ја бих :D aли 90% људи такав амбијент одбија) Тополе у том делу су феноменалне, али онај колосек није баш за шетњу.
Овде нису потребни садржаји, имамо базен са Новаковим теренима који генеришу и више него довољно људи, имамо кеј, а на другој страни ће бити Теслин музеј.
Овај парк треба средити баш као парк на Ушћу, и ту се слажемо. Искрено, мени се у целој причи о овом парку од самог почетка није свидело прво копирање туђег имена за парк, тзв. линијски парк.
Људи на реци има и више него довољно. Ја сам јуче био код базена на клупи, уживао у погледу на Дунав и лабудове. :) Ко хоће кафиће, има доста сплавова од куле Небојша до Базена.
Новакови терени су углављени без икаквог реда и поприлично су сузили шеталите беспотребно, а могли су да их направе било где. Да су нпр. на Душановцу уз аутопут, опет би били популарни због самог Новака.
Складишта и пруга су уствари оно где и лежи највећи ризик онога чега се плашиш. Слично су била складишта и пруга у Савском амфитеатру, па су их замениле зграде. Мислим да ће власници складишта једва чекати да продају своје плацеве за новоградњу.
Дорћол је нажалост већ постао Врачар, новоградње има на сваком кораку.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854999#p854999:wftqzf33 je napisao(la):
MC_ » 02 Јун 2021 09:49 am[/url]":wftqzf33]
To nije tacno. Podjite predvece onuda, predjite prugu i oseticete svezinu. Pruga je zarasla u korov. Izmedju koloseka postoji zemlja na kojoj takodje nesto raste. Ono sto je bitno da postoji kakaav-takav divlji prostor, nesto sto sprecava da mase ljudi tuda cirkulisu.

Каква је то филозофија да је добар јавни простор онај који тера људе од себе. За ово први пут у животу чујем :D

А то коровско растиње што се пробија кроз туцаник су биљке типа амброзија, кисело дрво, топола и сличне алергене врсте које ником добра нису донеле.
 
Ja razmisljam u pravcu zastite obale i reke od ljudi.
Ako bi se linijski park napravio kao zelena povrsina, velika povrsina, bez sadrzaja, samo sa klupama, gomile ljudi bi se razredile.
Na sta lici savska obala danas? Na ruglo, na poligon za slikanje.
I dunavska obala je vec takva.
Usce to vec nije, ima vise prostora.

MIsljenja sam da betonirani sadrzaji samo suzavaju prostor.
 
Обала Дунава, од базена до марине је већ поприлично урбанизована, бетонирана и има доста људи који шта више живе ту. Узводно имамо сплавове и тврђаву. Низводно луку. Шта се тачно овде чува са стовариштима угља?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855007#p855007:2vd5yg3r je napisao(la):
Дошљак » Сре Јун 02, 2021 11:05 am[/url]":2vd5yg3r]Koров између шина се тешко може сматрати за зелену површину, као и туцаник колосека који је прекрила прашина деценијама. Дивљи простор је негативна појава због потенцијалног накупљања смећа. Свако дивље растиње у граду је мини депонија.
Део ка луци искрено и да среде као парк, не видим потребу за истим, ко ће да се шета по парку између пропалих барака, фабричица и складишта? (Добро, ја бих :D aли 90% људи такав амбијент одбија) Тополе у том делу су феноменалне, али онај колосек није баш за шетњу.
Овде нису потребни садржаји, имамо базен са Новаковим теренима који генеришу и више него довољно људи, имамо кеј, а на другој страни ће бити Теслин музеј.
Овај парк треба средити баш као парк на Ушћу, и ту се слажемо. Искрено, мени се у целој причи о овом парку од самог почетка није свидело прво копирање туђег имена за парк, тзв. линијски парк.
Људи на реци има и више него довољно. Ја сам јуче био код базена на клупи, уживао у погледу на Дунав и лабудове. :) Ко хоће кафиће, има доста сплавова од куле Небојша до Базена.
Новакови терени су углављени без икаквог реда и поприлично су сузили шеталите беспотребно, а могли су да их направе било где. Да су нпр. на Душановцу уз аутопут, опет би били популарни због самог Новака.
Складишта и пруга су уствари оно где и лежи највећи ризик онога чега се плашиш. Слично су била складишта и пруга у Савском амфитеатру, па су их замениле зграде. Мислим да ће власници складишта једва чекати да продају своје плацеве за новоградњу.
Дорћол је нажалост већ постао Врачар, новоградње има на сваком кораку.

Парк на Ушћу није до скоро ни био парк већ најогавнији концепт у београдском урбанизму - тзв. "зелена површина". Травнати пашњак са спорадичним дрвцима чија је главна функција била да коти крпеље и одсеца добро парче града од реке.

Ако ће већ да се део града посвети зеленилу онда треба или да буде честит парк са зеленилом и садржајима у коме ће људи уживати (попут садашњег парка Ушће) или резерват природе посвећен биодиверзитету и природи (попут Бањичке шуме).

Друга опција је симпатична али потпуно нереална и штетна за линију која пролази кроз стари део Београда јер би само поцепала исти на два дела и временом се таква целина завршила опустошена и бетонирана из обичне потребе да се град зацели и повеже. Довољна нам је она несрећна шинска хумка која дели блокове на два дела и због које се сваки пут дају силне паре да се повежу две улице како би се умањиле гужве.

Прва опција је постојећим планом и постигнута, линијски парк као интегрална целина са доста зеленила и природе која повезује стари део града и даје му нов живот. У том виду је сасвим успела и по мени је такво решење оптимално.

Једине квалитетне критике предложеног плана које уопште и чујем на овој теми су везане за очување културно-историјског интегритета Београдске тврђаве и то је сасвим на месту. Архитекте које су ово правиле су млади људи који вероватно нису у потпуности обраћали пажњу или знали на такву проблематику и зато је на надлежним институцијама да обезбеде да овакав парк оствари потенцијал тврђаве а не да је наруши. Остале критике не сматрам ни вредним одговора ("не треба градити парк на месту старе пруге јер ће у околини онда градити стамбене зграде на месту напуштених хала и индустријских постројења").
 
Слажем се, парк Ушће је баш био то, тзв. зелена површина између булевара Никола Тесла и приобалне стазе.
 
Koncept Banjicke sume je odlican.
Linijski park nije suma, ali mogao bi biti zeleni prostor, predah od betona.
Predah od betonskog konclogora u koji nas stavljaju investitori i neoliberali.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855075#p855075:ntfm53qg je napisao(la):
Дошљак » Sre Jun 02, 2021 2:19 pm[/url]":ntfm53qg]Слажем се, парк Ушће је баш био то, тзв. зелена површина између булевара Никола Тесла и приобалне стазе.

Vise nije ni potrebno onima koji znaju da osmisle svoj zivot.
 
Ако ћемо већ против бетонирања, треба гледати да се Врачар "растани". Мислим, ако ћемо цео овај садашњи огавни концепт урбанизма где се све ради компромисно и на пола, тражи се где има места уместо да се прави место, онда мора одатле.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=854999#p854999:3epnuidg je napisao(la):
MC_ » Sre Jun 02, 2021 9:49 am[/url]":3epnuidg]
Nama treba zeleni pojas, sa dve staze. Pojas sa drvecem. Topole.

Slazem se da treba vise zelenila, ali vise topola samo moze da doprinese alrgiji...
 
Ušuškan prolaz nadomak Cvijićeve.
yYUmxz2.jpg
 
Зеленило ту је баш симпатично, посебно кад процвета :)
 
Vrh