Šta je novo?

Linijski park od Beton hale do Pančevačkog mosta

Изгледа се чека станоградња на простору марине. Није овај пројекат због грађана који су већ ту, већ због продаје станова.
 
Naravno. Glavni motiv vlasti za Linijski park je bio da se sa obala Save i Dunava kompletno uklone biciklisti i što je moguće više pešaka koji nisu kupci, tj mušterije nekog tamošnjeg biznisa. Po njihovoj ideji SVE Beogradske rečne obale treba pre svega iskoristiti isključivo kao prilaznu stazu za komercijalni prostor u prizemlju budućih ogromnih zgrada na obalama. Dakle reke i njihove obale zbog prirodne, spontane i očigledno masovne potrebe ljudi da ih posećuju, sasvim bukvalno treba pretvoriti u fabrika para. Sve ostale funkcije obala, rekreacione, ekološke, socijalne, prostor za decu, za druženja, nekomercijalna udruženja ljubitelja reka, kontakt sa pticama i drugim zivim svetom uz reku, itd, sve što ne puni nečije džepove se MORA maksimalno potisnuti dalje od reke, tako da ti ljudi u namerno uskom javnom obalskom prostoru ne smetaju mušterijama kafana i druge komercijale na obali. "Linijski park" je zamišljen da se što veći deo takvih korisnika (koji ne troše pare) protera sa obale u unutrašnjost, u tobožnji "park", koji čak nije ni park.

Druga funkcija mu je da bude pristupna staza stanarima budućih obalskih zgrada sa njihove suprotne strane, one koja ne gleda na reku i žestoku komercijalu koja će se tamo nalaziti. Tako da čak ni ti stanari ne smetaju biznisu na obali. To je glavni motiv. SVE ostalo je sekundarno i usputno. Ako od "linijskog parka" (koji nije park) postoji i još neka druga korist, bože moj, utoliko bolje, ali je TAJ preostli deo njima sasvim nebitan, samo dobrodošli propagandni element i inspiracija za "zelene" reklamne rendere.

Da je sve ovo tačno jasno proizilazi iz nekoliko projekata javnih šetališta uz obalu na svim mestima gde su ona nedavno obnovljena ili se to tek planira, kao i iz zjapeće provalije između čitavog pristupa savremenog uređenju gradskog priobalja kod nas i u svetu. Ekološki dizajn tih obala, povezivanje svih gradskih parkova u povezanu, prirodno održivu celinu, kruženje vode, živog sveta i pre svega sasvim nove potrebe velikih gradova u vreme neshvatljive brzine klimatkih promena, rasta gradova i opšteg zagađenja, jednostavno više niko u svetu ne dovodi u sumnju. Gde god u velikom gradu prostor uz reku nije zauzet, nije privatno vlasništvo ili nije ograničen nekim nasleđenim istorijskim ili ambijentalnim principima, projektuju se nove, široke, izrazito zelene i ekološki inspiriane obale. A kod nas imaju problem čak i da ostave čistu širinu PROLAZA koji je veća od tri i po metra. Pa i to samo u početku ...


Sirina-obale-u-BNV-u.jpg


Jer kasnije, na Dorćolskoj obali, čisti prolaz je mestimično i samo JEDAN metar! To već postaje farsa. Pri čemu je UKUPNI javni deo obale u nivou koji se ne plavi i koji nije prodat privatnicima smanjen sa bednih 12,5 metara u Beogradu na vodi na još manjih 11 metara na Dorćolskoj obali. Za SVE funkcije i nužne sadržaje obale reke, dva miliona ljudi i sada već vrlo mogućih TRI stepena GLOBALOG zagrevanja. Koje je u Evropi veće od globalnog proseka, a u Srbiji veće od tog u Evropi. A bog zna koliko će od svega toga biti toplije u centru Beograda. Pogotovo sa izgrađenim neprekidnim betonskim zidom od visokih zgrada duž svih obala. Umesto niskih koje su urbanisti ranije predvideli. Čisto da nas u ostatku grada dodatno ne "iritira" bilo kakvo strujanje vazduha na budućih 40 stepeni. Pri tome mi ovde sasvim ozbiljno pričaju o tome kako je strašno korisno imati prodavnice i kockarnice čiji se crni zidovi ogledaju u reci, i da su to lične preference o kojima se ne diskutuje.

marinadorcol-png.185996


Ovde je prolaz JEDAN metar !

marinadorcol-1-png.185997


A ovako je čak i kod savremnih naslednika Osmanlija, da ne idemo na zapad. Ili još gore, u nove, bukvalno od početka dizanirane gradove u Kini.

KZL-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Tek sam sad primetio da dva krajnja čoveka na ovoj slici izgledaju previše "debelo". Odnos njihove širine i visine ne izgleda prirodan. Takođe donji, plavni nivo obaloutvrde kao da izgleda nešto malo širi nego što jeste. I sam odnos stranica slike je čudan. Daleko od klasičnih 4:3. Da li je moguće da je render namerno razvučen po horizontali da bi šetalište izgledalo šire? Dimenzije ljudi u daljini tek nemaju nikakve veze sa razmerom rendera i širinom donjeg nivoa. Zna li neko kolika bi trebalo da bude visina staklenog aneksa na levoj strani slike? Gde su projekti stambenog kompleksa?

marinadorcol-1-png.185997


Ovo je pravi izgled donjeg nivoa sa gornjeg nivoa i odnos širine i visine čoveka na fotografiji čiji odnos dimenzija nije menjan i koja je slikana sa sličnog mesta. Standardni objektiv. Uporedite.

IMG_5353.JPG


Odnos prave širine i visine donjeg nivoa gledan sa čela, dakle bez perspektivnih izobličnja.

IMG_4945.JPG


Ovo ne liči na ono što prikazuje render. Mada bi možda ipak moglo da bude neko perspektivno izbličenje zbog perifernog položaja ove dve osobe na renderu, pa ne mogu biti sasvim siguran. Ima li neko pravu visinu aneksa sa leve strane da proverimo da li ovaj utisak vara?
 
Poslednja izmena:
Od linijsko parka izgleda nista?

Nikakvih informacija o trenutnom stanju...u cemu je problem?
Deo oko 25og Maja je dobio lokacijske uslove pre oko mesec dana a za deo od 25maja do Marine Dorćol je predata dokumentacija za lokacijske uslove. Dakle realno su to naredne dve faze koje idu u realizaciju. Izvodjača već imaju izabranog tako da se to neće čekati.
 
Могу ли где да се виде детаљни планови? Ко ради део од бастиона до базена у зони Куле Небојша?
 
Pa koliko znam, ugovorili su po principu projektuj i izgradi a na osnovu PDR koji je dostupan i ugovorili su sve celine. E sad koja firma u okviru konzorcijuma radi koju celinu to ne znam.
 
Pa koliko znam, ugovorili su po principu projektuj i izgradi a na osnovu PDR koji je dostupan i ugovorili su sve celine. E sad koja firma u okviru konzorcijuma radi koju celinu to ne znam.
Mozda se ne razumem bas u tematiku, ali sta je sa svim onim 3d prikazima i onim mladim autorima sto ih nacrtase? Jel se po tome radi ili je to bilo samo zezanje? Jel to uvek tako ide kad se radi neki projekat,nisam zaista u materiji
 
Projekat Linijskog parka je podeljen u mislim 10 celina. Osim obaloutvrde kod Kule Nebojša koja je izuzeta na neki način iz ovog projekta i za koju se posebno radi projekat.
 
Projekat Linijskog parka je podeljen u mislim 10 celina. Osim obaloutvrde kod Kule Nebojša koja je izuzeta na neki način iz ovog projekta i za koju se posebno radi projekat.
Da,to znamo. Nego da li ce se sve raditi kao i prva celina, jedno je na prikazu, drugo na tabli a trece se zaista uradi.
 
Projekat Linijskog parka je podeljen u mislim 10 celina. Osim obaloutvrde kod Kule Nebojša koja je izuzeta na neki način iz ovog projekta i za koju se posebno radi projekat.
Ово је добро за зону Куле Небојша, камо среће да је још на почетку изузета и зона узводно од ње.
 
Nova vest o radovima u Novostima:
Dužina parka je ostala uglavnom ista 4,8 km se pominje, površina se smanjila duplo u odnosu na vest iz posta #89 gde je pisalo 48,6 hektara, sada je 22,8 hektara, a cena se isto smanjila sa 100 mil $ iz posta #112 na sada deklarisanih 70,5 mil EUR.
 
Логично, део парка ће бити изузет за ширење Дунавске.
 
Nova vest o radovima u Novostima:
Dužina parka je ostala uglavnom ista 4,8 km se pominje, površina se smanjila duplo u odnosu na vest iz posta #89 gde je pisalo 48,6 hektara, sada je 22,8 hektara, a cena se isto smanjila sa 100 mil $ iz posta #112 na sada deklarisanih 70,5 mil EUR.
Da li znate mozda gde mozemo videti malo detaljniji plan, gde ce biti skejt park, gde kafić a gde restoran , itd.
 
Konacno se nesto desava.....zbog cega je doslo do zastoja?

I zasto se sada menja prvi plan koji je bio ugovoren?
Sta to znaci za pojedinacne celine, kome se kvari/krati projekat o koji ostaji i dalje kao sto je bio zamisljen?

Ta cela prica je zalosna. U Srbiji mi smo izgleda zaboravili sta je PARK.
To nisu 5 drveta sa jadnim i ruzni igralistem ispred i parking mestima.
Park treba da sluzi svim gradanima, starim, mladim, sportistima, zaljubljenim, turistima, penzionerima....

A ne stanarima u najblizem okruzenju i novim zgradama
 
Vrh