astrodule
Professional
Umesto da linijski park tu dobije svu moguću širinu, oni tu planiraju privatni sportski kompleks?
naravno. Niko nije protestovao.Da, sa sve zgradama.
VODENA kapija 1. Izlaz na Savu starog Beograda.
Evo kako izgleda kad se umesto naših projektanata priroda sama pobrine da se tvrđava i varoški bedemi starog Beograda iz 14., 15. i kasnijih vekova ponovo nađu u okruženju u kome su projektivani da budu.
Pogledajte prilog 153125
Pogledajte prilog 153129
Pogledajte prilog 153130
Pogledajte prilog 153126
Pogledajte prilog 153127
Pogledajte prilog 153128
Pogledajte prilog 153131
Pogledajte prilog 153132
Pogledajte prilog 153133
Pogledajte prilog 153134
Pogledajte prilog 153135
Pogledajte prilog 153136
Pogledajte prilog 153137
Pogledajte prilog 153138
Pogledajte prilog 153139
Pogledajte prilog 153140
Pogledajte prilog 153141
Stičem utisak,da se gradska uprava ponasa,kao da vode neku seosku mesnu zajednicu.Tromo,sporo,nigde se ne žure,a infrastruktura samo propada.
Ako sa ovolikim fakultetima,masinerijom zaposlenih u javnim preduzećima,nisu u stanju, da brzo donose odluke, i da ih još brže sprovode u delo,treba momentalno da se povuku sa svih položaja.
Odgovorne za ovo jezero,naterati,čašom za vodu,da isprazne bazen.Odgovorne ,sve od onih su projektovali linijski park,bez prethodnog istraživanja lokaliteta,pa do onoga kome treba godinu dana,da nacrta novo resenje za vodenu kapiju,sve njih postrojiti ovde,da vidimo ko su ti ljudi.
Kap koja je prelila čašu je,renoviranje bulevara bez proširenja,pa zatim stopiranje,jer gradska uprava,ne zna šta ko radi u susednoj kancelariji,niti ga to uopšte zanima,to je sramota i blamaža gradske uprave,epskih razmera.Grad nam vode totalno nekompetentni ljudi.
Investitori se uvode u posede bez gradjevinske dozvole,prekoračuju se rokovi,nikome ne naplaćuju bankarske garancije,fušeraj na sve strane,Beograd Put ima katastrofalni ucinak,šta je ovo,gde su odgovorni,dokle vise ovako????
Jel ste razmišljali možda da je izgradnjom Djerdapa došlo do povećanja nivoa vode u ovoj zoni pa se bedem i obaloutvdra iz prethodnog perioda ne mogu koristiti iz tog razloga i da moraju ostati zakopani kao što su decenijama unazad bili kako bi novo šetalište bilo na visini prilagođenoj vodostaju reke?Ne verujem da je sada ili ranije imalo smisla ispumpavati vodu, ali za ostalo si u pravu. Mogu tačno da kažem kad su završili istraživanje daleko pre nego što je trebalo da mu bude kraj. 16. maja 2022. su se pojavili papirni pozicioni markeri koji omogućuju da konačno stanje radova bude snimljeno, i to je bilo to. Tada su prosto otišli i prepustili otvoreno arheološko nalazište stotinama hiljada prolaznika koji nisu ni mogli da prođu drugde nego kroz njega. Znači prolaznici, rekreativci koji trče po izloženim vrhovima cigala koje više ne vezuje ništa, bicikli, dečija kolica, roleri i slična oprema. Kad stignem postaviću paralelne fotografije tada i sada da se vidi stepen uništenja otkopanog gornjeg dela koji se upravo zbog toga u međuvremenu desio. Dakle nisu završili istraživanje i nisu zašititili ono što su otvorili. Da ne pričam da nisu ni počeli istraživanje na vreme, bitno pre početka radova na uređenju linijskog parka, iako sam recimo ja ne znam koliko puta upozoravao da se ovde ne mogu počinjati radovi na slepo i da to biti veliki problem. Sad zbog toga moraju da projektuju ponovo i neke već odrađene strvari da rade ispočetka. Plus što su se tek sada setili da im treba posebna, stručna firma za rekonstrukciju bedema (koji ni sada nisu istraženi pa ne znam kako to zamišljaju da urade bez projekta, a njega naravno nije moguće napraviti bez prethodnog istraživanja, koje nije ni početo), kao i same Vodene kapije. Rekonstrukciju bedema koje su usput "malo" i betonirali. Tako je tek nedavno raspisan tender. Bastion Sv. Jakova takođe nije ni počet iako se tu verovatno krije čitava mala tvrđava. Plus što ispod zemljanog nasipa pruge, koji se po projektu linijskog parka uklanja, leži nastavak spoljnog bedema, pa će tek morati da smisle šta sa tim. Plus sve ono pre 18. veka, dakle Srpski 14. i 15. vek sa bedemima, kulama i lukom na šta će nužno naleteti prilikom iskopavanja i rekonstrukcije Austrijskih i Turskih bedema, jer su unutar i ispod njih. Pri svemu tome će verovatno paralelno morati da istražuju i Studentski Trg ispod koga je sigurno deo Rimskog Singidunuma (od glavne kapije kastruma ispod Biblioteke grada čak vodi poseban put pravo na Studentski Trg). Itd, itd. Sve je tako haotično, neorganizovano i glupo, u smislu da je čak i sasvim rutinsko, svakodnevno razmišljanje bilo koje obične osobe - stručne ili nestručne - sasvim dovoljno da se sve ovo organizuje bitno bolje. Sam Bog zna kad sve ovo može biti gotovo, a već osam meseci sve stoji.
Što se tiče vode između spoljnih i unutrašnjih bedema, verujem da se to ne može izbeći jer su bedemi projektivani da tako bude. Prvo što je Sava previše blizu, a tlo ispod bedema vodopropusno, a i zato što je verovatno da su negde u dubinama temelja bedema namerno ostavljeni drenažni prolazi za kišnicu. Sva kiša se sa Kalemegdanskog grebena i Donjeg grada sliva nadole i teži da ode u Savu. Kad bi ta voda bila zagrađena obalskim bedemom tvrđave, ona bi vremenom potkopala temelje i odnela ih. Zato verujem da su projektanti ostavili prolaze za kišnicu. Što znači da se ne može sprečiti da vodostaj unutar bedema bude isti kao u Savi. I još je tu bio tvrđavski rov, pa je voda u rovu bila čak i poželjna. Koliko se sećam pisao sam i ranije na Beobuildu da namerni prestanak kopanja koji bi do kraja otkopao raniji prolaz do vode kroz spoljni bedem nema smisla, jer se tako ne postiže ništa. Voda će svejedno ući u rov otkopali oni i ovaj deo u nastavku mostića ili ne. Međutim to nisu uradili, iako je tu preostalo svega dva metra građevinskog šuta, kamena i otpada, pa već godinu dana samo čekam kad će ova opasna i nestabilna naslaga đubreta da se odroni, i koga će tom prilikom da zatrpa. Srećom nedavno su postavili bolju metalnu ogradu pa je bar ta opasnost manja. Međutim ovo što je ovako ružno ostavljeno ne služi ničemu i ne štiti ništa. Ne mogu da shvatim zašto i spoljašni bedem u zoni kapije nije istovremeno otkopan i istražen, pošto je i to nerazdvoji deo Vodene kapije koja se bez toga ne može rekonstruisati. Ovuda je vodio drveni most i zatim rampa do nivoa tla i rečne obale pri srednjim i manjim vodostajima. Ko crta taj novi plan rekonstrukcije i na osnovu ČEGA to radi, kad deo kapije nije ni otkopan? Naprimer, ovde na slici gledate DVA različita i razdvojena bedema, jedan unutrašnji od cigli i ispune, i drugi spoljašnji od kamena i ispune. Koji to genije pravi novi projekat kad jednostavno ne može da zna ni detaljnu strukturu ovog spoljnog bedema ni onog unutrašnjeg, budući da je samo prolaz kroz bedem otkopan, a ne i okolina na koju se on naslanja i čiji je deo? Jednostavno ne razumem šta se ovde događa.
Pogledajte prilog 153273
Pogledajte prilog 153272
Jel ste razmišljali možda da je izgradnjom Djerdapa došlo do povećanja nivoa vode u ovoj zoni pa se bedem i obaloutvdra iz prethodnog perioda ne mogu koristiti iz tog razloga i da moraju ostati zakopani kao što su decenijama unazad bili kako bi novo šetalište bilo na visini prilagođenoj vodostaju reke?