Šta je novo?

Linijski park od Beton hale do Pančevačkog mosta

Mogu reci da sam pozitivno iznenadjen time sto su odlucili da peron stanice "Dunav" ipak ne bude sravljen, vec odnovljen.
 
Neće park kod Dunav stanice biti barem narednih 5-10 godina. Samo su stazu,ne park već običnu pešačku i biciklističku stazu radili od ko zna kada,a tek koliko im je trebalo da zakucaju daske oko nalazišta je naučna fantastika,tako da je ono što su predstavili kao ,,park'' za njih nivo iznad naučne fantastike. Meni lično je drago što neće raditi po tom njihovom projektu.
 
Pretpostavljam da zgrada stanice ostaje tu, a peron ima "istorijsku vrednost". Nije ih takvih jos mnogo ostalo.
Obicno tako nesto nemaro zavrsi u starom gvozdju ili bude prodato nekom privatniiku za njegov enterijer, sto se milion puta desavalo, a pare se pojedu.
 
У Београду само имају четири парне локомотиве (ако рачунамо у БГ и Обреновац и Лазаревац онда их имамо око 10 укупно). Иза ложионице су биле још три али су исечене у склопу изградње БнВ. Поред парњача у БГ су четири дизелке плавог воза и пар старијих парњача у расходу у ранжирној на Макишу. Ту је негде и несретни вагон удружења љубитеља железнице, или клуба, нисам сигуран. Неколико старих вагона би могло да се нађе сигурно по Макишу, Топчидеру и ближој околини.
 
Требао је, али од тога нема ништа, Брана прави фенси кафић за програмере са позорницом.
 
 
Pretpostavljam da zgrada stanice ostaje tu, a peron ima "istorijsku vrednost". Nije ih takvih jos mnogo ostalo.
Obicno tako nesto nemaro zavrsi u starom gvozdju ili bude prodato nekom privatniiku za njegov enterijer, sto se milion puta desavalo, a pare se pojedu.
Moze se reci da ima,taj peron je oridjidji sa Glavne stanice,pa je nekom prilikom prebacen tu.
 
Konačno dobri izgledi,da sportski centar 25 Maj,,ostane samo sportski centar,kakav je i bio.
Nećemo kvadrate,nećemo solitere,nećemo beton.
Hoćemo reku i priobalje u prirodnom obliku.

Koliko sutra, da prošire šetalište ,na onom delu ,koji je teren suzio,i da spomenik do terena,ostane spomenik kakav zaslužuje.
Đokovićima puno sreće i uspeha, u daljem radu.

 
Dobro je! Možda beze od ovih na vlasti, za slučaj da padnu, da se narod ne seti da su bili uz njih.
Da se isele krimosi, pa da prijavim za uklanjanje terene i za popravku spomenik Braniocima Beograda.
 
Evo kako je Novakov centar odgurao sve Beograđane i sve turiste koji žele da vide čuveno ušće dve najveće reke do same ivice keja. Još malo levo pa bi svi zajedno pali u vodu.

img_7254-jpg.159740
 
Već se može reći da projekat "Linijski park" kakav je najavljivan i kakav je predstavljen neće nikada zaživeti ili možda najranije za nekih 15-20 godina.

Prva faza koju su proglasili "završenom" je obična šminka nekadašnjeg stanja i ničega suštinski na bolje nema.
Ostale faze sam Bog zna kakve će da ispadnu i kako će taj proces da napreduje jer nemojte zaboraviti da je Vesić bio glavni promoter Linijskog parka
dok je sada Šapić na mestu gradonačelnika (čitaj: svakakve moguće opstrukcije za dalje faze).

Takođe, status zemljišta oko Luke Beograd i možda neke eventualne eksproprijacije su takođe problem.
 
Bastion Svetog Jakova,Vodena kapija, i Nebojšina kula,trebali su da budu, okosnica prve etape linijskog parka, u smislu povezivanja estetske celine tog vremena,sa linijskim parkom.
Ovako su gelenderi, postali dominanta vizura celog tog poteza, sa sve priobalnom žabokrečinom,trulim panjevima i gomilom smeća.
 
Цео пројекат је лош од самог почетка, од првог дела несрећне прве фазе. Приоритет је морала да буде прво обнова елемената тврђаве, па онда да осмисле пешачке и бициклистичке комуникације.
 
  1. Ne treba zaporaviti da tek treba ukloniti i čitav zemljani pružni nasip u delu od Sv. Jakova, pa preko Nebojša kule, sve do fudbalskih terena, pošto on tu zaklanja bedeme a više ne služi ničemu. Što je verovatno negde oko 20.000 kubika zemlje.
  2. I to verovano sa bedemom negde ispod njega (spoljni priobalni u svom nizvodnom delu), koga takođe tek treba ispitati zajedno sa bastionom Sv Jakova.
  3. Koji je verovatno mala tvrđava sam za sebe.
  4. POŠTO to prvo urade sa nesrećnom Vodenom Kapijom 1.
  5. A to naravno tek nakon razbijanja svog ovog armiranog betona...
  6. pardon, nakon SEČENJA armiranog betona posebnim testerama pošto se kompresori ne smeju koristiti zbog vibracija. Što traje danima za samo jedan rez čak i sa velikim testerama. A u ovom slučaju sa malim testerama, da ne bi oštetili bedemi koji su tik pored betona. Mada je pitanje da li je to uopšte moguće zbog ipak realtivno većeg poluprečnika krivine testere budući da su betonske grede u VK1 debele, ako se dobro sećam, oko 70 cm. Dakle testera treba da ima bar Fi 150 cm, što međutim onda nije velika zakrivljenost reza, pa će oštetiti bedem ako je betonska greda blizu njega
Posmatrao sam jednom kako to sečenje izgleda (Novi Beograd kod suda). Trajalo je beskonačno, a sve unaokolo je bilo prekriveno belom cementnom prašinom.

IMG_3895c.JPG


IMG_3896.JPG


IMG_3898.JPG


IMG_3899.JPG
 
Upravo na RTS-u,saopšteno kao nezvanična vest,zašto je Novak odustao od sportskog centra 25 Maj.
Pored toga, što što su troškovi zakupa i održavanja bili veliki,nisu mogli bez prethodne saglasnosti,nadležnih institucija,da urade prepravke i adaptcije, i da postanu suvlasnici objekata.

Ako sam dobro razumeo,nadležne institucije su radile svoj posao, štitile gradsku imovinu i zaštićenu celinu, od neprimerene gradnje,i nekome to očigledno nije odgovaralo.
Ako na to dodamo,i današnju Novakovu izjavu,kada su ga pitali o ugradnji krova na teniskom stadionu u Rimu,on je rekao da Rim ima dosta zaštićenih građevina. i da je to zato teško.

Ako sam i ovo dobro razumeo,tamo se poštuju zakoni i zaštićene celine.,a ovde je normalno,da se zakoni izigravaju,i da je neko iznanađen i uvređen ,kada neko poštuje zakon.
Zaista sam,kao stanovnik Beograda, ljubitelj reke i gradskog priobalja, razočaran ovakvim ponašenjem,ako se ispostavi,da je RTS-ovo nezvanično saznanje,na kraju tačno.
 
Poslednja izmena:
Vrh