Šta je novo?

Lidl Beograd

Šta znači kada na deklaraciji piše "trajni suhomesnati proizvod" a utisnut datum do kada je najbolje uupotrebiti ga. Baš me zanima kada je proizveden? Ali to i nije toliko važno.

Zbog čega tu istu šunku da ne kažem pršutu kako inače izgovaraju Dalmatinci ne bih kupila od npr. Vojvođanina, takođe Dalmatinca ili Crnogorca? Istina da nije sušena na buri ali svejedno je odlična, lično probala obe vrste pa još njegušku, talijansku, francusku, špansku... ne zna se koja je bolja ali ni Vojvođanskoj se ne može odoleti. Pa eto, neka naš proizvođač zaradi. Kad već ne živimo na moru pa da kusamo pršute burom sušene, jedimo domaće, ostavimo koji dinar kod nas. Neka zvuči da je sitnica ali sitnica po sitnica, eto nama krupnice.

Ako se u Lidlu budu kupovale i prezle, to će biti vrhunac.
 
Мислим да није потребно ићи предубоко у дискусију зато што је све очигледно и просто: Ертмувинг је у праву да инвестиција није никакав дугорочан плус за нашу економију, трговински ланац има веома квалитетан систем и сигурно да ће подићи стандард у овој грани привреде. Заступљеност домаћих производа сигурно неће бити већа од маркета у осталим земљама. Немамо ништа да нагађамо и откривамо зато што ћемо добити исте маркете као и оне у којима смо били по Европи.
 
@Ksenija
-Dalmatinci izgovaraju "pršut", a ne "pršuta" (u).
Pršuta je sasvim drugi proizvod koji se pravi od manjih komada mesa secenih na duze komade i susene vise na dimu nego na promaju (vetru).
Prsut je sa druge strane, ceo svinjski but. Pre dimljenja, presuje se i cedi i do 20 dana. Dimi se prilicno malo i to na hladnom dimu i susi ga najvise promaja. Nije spreman za upotrebu pre minimum 15 meseci, jer mora da sw zavrsi fermentacija , da sazri.

Iz nekog razloga LIDL u HR nudi prsut proizveden u HR. ;)
Isto je sa mlekom, pavlakom, jogurtom i mnogo drugh proizvoda.
Isto tako znam da u austriji isti ti prozivodi u LIDL-u nisu prroizvedeni u HR, vec su takodje domace proizvodnje.

E sad, posto u Srbiji Lidl jos ne posluje, ja tvoje pitanje zasto prsut nije vojvodjanski ili cenogorski, mogu samo da shvatim kao sitnu provokaciju ili pokusaj sale.

Moj post sa sunkom je imao za cilj da kolegi ukaze na motive onijh kojima je drago sto se ovaj lanac otvara.
Moziv nije pomodarstvo, vec prakticni razlozi, a to je prvenstveno odnos cena-kvalitet.
Dakle, Lidl ce i u Srbiji pored uvoznih ponuditi i lokalno proizvedene proizvode. Taj isti LIDL svojim dobavljacima placa 'solarno' (pare na sunce ;) ) za razliku od postojecih trgovinskih lanaca koji kasne sa placanjem mesecima pa i godinu (a onda su kao sirokogrudi, pa gradjanima nude placanje cekovima na odlizeno)...
Poenta je da se u vreme globalizacije kada vise i ne znamo ciji je Imlek, Knjaz milos, pekara Klas i sl, tesko mozemo baviti ekonomskim patriotizmom svom izvornom znacenju.



Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ja sam poslom dosta u AUS (praktično koliko i ovde), a hobijem svuda okolo (motor), pa mi je lidl dugo već deo života :).

Lidl ima sjajnu pekaru, dobre suhomesnate proizvode po korektnim cenama i higijenski pakovane, mlečne proizvode slabo prilagođene našem ukusu (veoma redak je tečan jogurt, mada ima), smanjen broj artikala, ali to što ima uglavnom je korektno, po korektnim cenama. Ekološke kese koje NE DELI besplatno (baš me zanima kako će tu da se prilagode našim navikama i navijam "da izdrže" :) ), dobro plaćaju radnike, imaju dovoljan parking...

Ja jedva čekam Lidl, to može samo na dobro da izađe... Kao što mi je Delez doneo Basmati pirinač i sastojke za orijantalnu kihinju (koje sam ranije donosio od preko, što je jako iritantno), tako i od Lidla očekujem malo unapređenje svog života (recimo, godinama pijem njihovu arabika kafu, jeftinu, a odličnu!). I značajno povećanje konkurencije.

Srećno im bilo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=476517#p476517:2cgu7yvz je napisao(la):
sev » Sub Sep 09, 2017 8:52 am[/url]":2cgu7yvz]Ja sam poslom dosta u AUS (praktično koliko i ovde), a hobijem svuda okolo (motor), pa mi je lidl dugo već deo života :).

Lidl ima sjajnu pekaru, dobre suhomesnate proizvode po korektnim cenama i higijenski pakovane, mlečne proizvode slabo prilagođene našem ukusu (veoma redak je tečan jogurt, mada ima), smanjen broj artikala, ali to što ima uglavnom je korektno, po korektnim cenama. Ekološke kese koje NE DELI besplatno (baš me zanima kako će tu da se prilagode našim navikama i navijam "da izdrže" :) ), dobro plaćaju radnike, imaju dovoljan parking...

Ja jedva čekam Lidl, to može samo na dobro da izađe... Kao što mi je Delez doneo Basmati pirinač i sastojke za orijantalnu kihinju (koje sam ranije donosio od preko, što je jako iritantno), tako i od Lidla očekujem malo unapređenje svog života (recimo, godinama pijem njihovu arabika kafu, jeftinu, a odličnu!). I značajno povećanje konkurencije.

Srećno im bilo.

Basmati pirinač i sastojke za orijentalnu kuhinju imaš već više od 20 godina na NBG, u kineskom tržnom centru. Cene su znatno niže nego u gradu.
 
Evo primer cene feta sira (Dodoni) 400g.

Lidl Nikiti 4.20e
Supermarket 5.30e

U Srbiji je oko 900 rsd (naravno da nije merodavna cena fete u Srbiji i cena u Grčkoj, ali eto, ko voli, može da kupi u povratku iz Grčke)
 
A Radatz kobasice ? http://www.radatz.at/

Jesu tri i više puta skuplje od domaćih ali bar deset puta više vrede. Ne kupujmo domaće kobasice , obično đubre od kojih ti je loše ceo dan.

https://www.metro.rs/asortiman/meso/crv ... esa/radatz

Ta parola kupujmo domaće i da bogatim domaće izrabljivače radnika ne prolazi. Ne samo da su proizvodi katastrofa već dugi niz godina identični. Kao nesrećni Eurokrem sa 3% lešnika ili Cipiripi koji nema ni 3 % već stoji može da sadrži lešnik ??? Šta to znači ?
Kupujem strane kremove s 13 % lešnika.
Domaći prašak, domaća hemija , možemo i dalje domaći lekovi ? Sve to sa upitnim kvalitetom i po meni bacanje para.
 
U Idea prodavnicama ima K-Plus krem 400g ~150rsd koji je veoma slican sastvau Nutele koja kosta ~380rsd za 400g, a cak su i u slicnom pakovanju - Zemlja porekla BiH.

EDIT: Pritom uzeti u obzir da su kod nas popularni Crno-Beli kremovi te to smanjuje procenat lesnika i kakao praha za 50% posto se on ne nalazi u belom, mlecnom delu.
 
Evo ti Famis proizvodi, trenutno su na trzistu zasupljeni najvise programi kobasica, proizvode po austrijskoj licenci. Njihovi proizvodi se racunaju kao domaci. Skuplje su od ostalih domacih kobasica ali i kvalitetnije. Ne znam za novi Mitros da li je izbacio kobaje, kao sto znamo, ako je neki reper za kvalitet kobasica to, firmu je kupio austrijanac.
https://www.tehnologijahrane.com/firma/famis-co
 
Ja u domaće proizvode i proizvodjače imam sve manje i manje poverenja, jer se sve više ugledaju na kriminalce (ili su to već). Ne znači da izbegavam sve domaće proizvode, ali za one za koje provereno znam da su lošeg kvaliteta ili način na koji se proizvode, njih ne kupujem, jer zašto da sebe štetim da bi lopov imao koristi.

Inače, poznajem ženu koja je pre 15-ak godina radila u Austriji u nekoj firmi za preradu mesa itd. Žena sa totalnim poverenjem kupuje ni manje ni više nego viršle te firme jer zna na koji način su ih proizvodili (ne znači da su stvari iste i danas, ali ne verujem da su mnogo promenjene).
Sa druge strane, ako poznajete nekoga ko radi u domaćim firmama za preradu mesa samo neka vam prenese iskustvo, znam i za "šalu" za paštetu, da je ime poteklo od "Pa šteta da se baci"... što i nije u neku ruku šala, već istina.

Onda imamo neverovatno bahate proizvodjače i trgovce pa cena domaćih artikla bude jeftinija u komšijskim zemljama, a u našim prodavnicama su recimo strani proizvodi često više nego duplo skuplji nego u EU.

Na sve to dodje država "garant" svih bezbednosti i kada se pojavila nenormalna količina otrova u mleku, ista ta država stane u stranu proizvodjača i podigne nivo dozvoljene količine otrova da potruje svoj narod da bi lopurde i kriminalci imali još koje milionče.

Primera radi, evo pa uporedite cenu bombona u Lidlu u Nemačkoj i u Srbiji, možda jeste glup primer, ali razlika u ceni je mnooogo veća.

Ako se loše vidi, cena bombona po kilogramu u Srbiji iznosi 1199,90 rsd, cena u Nemačkoj u Lidlu po kilogramu 3,03 Evra.
Da ne bude priče kako Idea nije naša itd, u svim radnjama su cene napucane.

d2da209f19f3f9e5b271eb5346f81464.jpg
 
Čitao sam da u Nemčkoj (ili Austriji) viršle ne smeju da sadrže otkoštano meso, a kod nas je to normalan sastojak viršli.

Takođe, najjeftinije nemačko pivo je zaista napravljeno od onih sastojaka od kojih se pravi pravo pivo, a ne da se kod nas koristi kukuruz ili šta već.

Kupujmo domaće? Neka hvala.
 
A gresite samo u predpostavci da domace ne valja.
Poredite najjeftinije domace proizvode sa visestruko skupljim stranim proizvodima..

Ali je istina da veliki broj proizvoda uzasnog kvaliteta, a pogotovo mesnih preradjevina.
Pre par godina sam sa ocem radio prevoz mesa za jednu Pancevacku fabriku..
Nakon sto sam video kako njihovi radnici barataju sa svezim i smrznutim mesom mogu vam reci da nikada vise nisam kupio nijedan njihov proizvod.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=476486#p476486:39huzqic je napisao(la):
laki72 » Sub Sep 09, 2017 4:59 am[/url]":39huzqic]@Ksenija
-Dalmatinci izgovaraju "pršut", a ne "pršuta" (u).
Pršuta je sasvim drugi proizvod koji se pravi od manjih komada mesa secenih na duze komade i susene vise na dimu nego na promaju (vetru).
Prsut je sa druge strane, ceo svinjski but. Pre dimljenja, presuje se i cedi i do 20 dana. Dimi se prilicno malo i to na hladnom dimu i susi ga najvise promaja. Nije spreman za upotrebu pre minimum 15 meseci, jer mora da sw zavrsi fermentacija , da sazri.

Iz nekog razloga LIDL u HR nudi prsut proizveden u HR. ;)
Isto je sa mlekom, pavlakom, jogurtom i mnogo drugh proizvoda.
Isto tako znam da u austriji isti ti prozivodi u LIDL-u nisu prroizvedeni u HR, vec su takodje domace proizvodnje.

E sad, posto u Srbiji Lidl jos ne posluje, ja tvoje pitanje zasto prsut nije vojvodjanski ili cenogorski, mogu samo da shvatim kao sitnu provokaciju ili pokusaj sale.

Moj post sa sunkom je imao za cilj da kolegi ukaze na motive onijh kojima je drago sto se ovaj lanac otvara.
Moziv nije pomodarstvo, vec prakticni razlozi, a to je prvenstveno odnos cena-kvalitet.
Dakle, Lidl ce i u Srbiji pored uvoznih ponuditi i lokalno proizvedene proizvode. Taj isti LIDL svojim dobavljacima placa 'solarno' (pare na sunce ;) ) za razliku od postojecih trgovinskih lanaca koji kasne sa placanjem mesecima pa i godinu (a onda su kao sirokogrudi, pa gradjanima nude placanje cekovima na odlizeno)...
Poenta je da se u vreme globalizacije kada vise i ne znamo ciji je Imlek, Knjaz milos, pekara Klas i sl, tesko mozemo baviti ekonomskim patriotizmom svom izvornom znacenju.

Dobro, pogrešila sam ja, poreklom Dalmatinka. :bash: Preci se okreću u grobu, ovo mi nikada neće oprosti ali zato tebe molim da mi oprostiš. Znači dalmatinski PRŠUT, da utvrdim znanje i spojim sa iskustvom.

Tema glasi "Lidl Beogad" pa rekoh... biće Lidl i u Beogradu, i zato niti sam se šalila niti bila provokativna, laki92 :D (nastojim da me ne omrzneš)

Praktično: briga me je za Lidl dokle god je seljana u zemlji Srbiji koje niko, ali baš niko ne stimuliše da rade više. A ja navijam da i oni jednog dana mogu kupiti fiskalnu kasu i umrežiti se u sistem platnog prometa pa da odem kod njih i kupim "na karticu", dobijem račun i mirna Vojvodina, Šumadija i dalje dokle god seže Srbija a ima je, Bogu hvala pa još pride RS.
 
Ksenija":1oosd7y2 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=476486#p476486 je napisao(la):
laki72 » Sub Sep 09, 2017 4:59 am[/url]":1oosd7y2]@Ksenija
-Dalmatinci izgovaraju "pršut", a ne "pršuta" (u).
Pršuta je sasvim drugi proizvod koji se pravi od manjih komada mesa secenih na duze komade i susene vise na dimu nego na promaju (vetru).
Prsut je sa druge strane, ceo svinjski but. Pre dimljenja, presuje se i cedi i do 20 dana. Dimi se prilicno malo i to na hladnom dimu i susi ga najvise promaja. Nije spreman za upotrebu pre minimum 15 meseci, jer mora da sw zavrsi fermentacija , da sazri.

Iz nekog razloga LIDL u HR nudi prsut proizveden u HR. ;)
Isto je sa mlekom, pavlakom, jogurtom i mnogo drugh proizvoda.
Isto tako znam da u austriji isti ti prozivodi u LIDL-u nisu prroizvedeni u HR, vec su takodje domace proizvodnje.

E sad, posto u Srbiji Lidl jos ne posluje, ja tvoje pitanje zasto prsut nije vojvodjanski ili cenogorski, mogu samo da shvatim kao sitnu provokaciju ili pokusaj sale.

Moj post sa sunkom je imao za cilj da kolegi ukaze na motive onijh kojima je drago sto se ovaj lanac otvara.
Moziv nije pomodarstvo, vec prakticni razlozi, a to je prvenstveno odnos cena-kvalitet.
Dakle, Lidl ce i u Srbiji pored uvoznih ponuditi i lokalno proizvedene proizvode. Taj isti LIDL svojim dobavljacima placa 'solarno' (pare na sunce ;) ) za razliku od postojecih trgovinskih lanaca koji kasne sa placanjem mesecima pa i godinu (a onda su kao sirokogrudi, pa gradjanima nude placanje cekovima na odlizeno)...
Poenta je da se u vreme globalizacije kada vise i ne znamo ciji je Imlek, Knjaz milos, pekara Klas i sl, tesko mozemo baviti ekonomskim patriotizmom svom izvornom znacenju.

Dobro, pogrešila sam ja, poreklom Dalmatinka. :bash: Preci se okreću u grobu, ovo mi nikada neće oprosti ali zato tebe molim da mi oprostiš. Znači dalmatinski PRŠUT, da utvrdim znanje i spojim sa iskustvom.

Tema glasi "Lidl Beogad" pa rekoh... biće Lidl i u Beogradu, i zato niti sam se šalila niti bila provokativna, laki92 :D (nastojim da me ne omrzneš)

Praktično: briga me je za Lidl dokle god je seljana u zemlji Srbiji koje niko, ali baš niko ne stimuliše da rade više. A ja navijam da i oni jednog dana mogu kupiti fiskalnu kasu i umrežiti se u sistem platnog prometa pa da odem kod njih i kupim "na karticu", dobijem račun i mirna Vojvodina, Šumadija i dalje dokle god seže Srbija a ima je, Bogu hvala pa još pride RS.

A zasto bi se mrzeli @Ksenija.
Nije bitan dalmatinski prsut, bitni su ljudi.
A o ljudima... svasta bi se moglo reci.
I nije bas da o seljanima niko ne vodi racuna i ne stimulise.
Eto bas ove godine subvencije za kupovinu poljoprivredne mehanizacije su do 40%, sto znaci da drzava iz budzeta plati skoro pola traktora, sejacice, kosacice (...) zainteresovanom poljoprivredniku.

Ni odosmo u daleki of na temi o lidlu, a za sve sam kriv ja i dalmatinski prsut susen na buri po ceni od nepunih 11€, koji je trebao da posluzi kao ilustracija da se u lidlu dosta proizvoda nabavlja od domacih dobavljaca.

Posto se uhvatiste "ekonomskog" patriotizma, eto u tom istom Lidl-u u HR redovno kupilujem Tomy majonez proizveden u Srbiji, coko keksice Stark, na Ina pumpama KM guaranu...
Da i ja vas pokusam odobrivoljiti ;)
 
Da dokumentujem pisanje o lidl-u na dva nivoa, dodao bih mozda u jednom dslu i tri ( verujem kao deo za menadzent objekta).
Pogledajte prilog 2
Na ovom prvom cosku se radi okna za lift. Tako da ce pored parkinga na donjem delu biti i prijem robe.
Pogledajte prilog 1
Treci nivo o kom sam govorio

Vidimo da i Lidl ume da se modifikuje datim uslovima.
 
bl3y4":1kw9hisx je napisao(la):
U Idea prodavnicama ima K-Plus krem 400g ~150rsd koji je veoma slican sastvau Nutele koja kosta ~380rsd za 400g, a cak su i u slicnom pakovanju - Zemlja porekla BiH.

EDIT: Pritom uzeti u obzir da su kod nas popularni Crno-Beli kremovi te to smanjuje procenat lesnika i kakao praha za 50% posto se on ne nalazi u belom, mlecnom delu.
Off:

Netacno. Procenat lesnika u navedenim proizvodima se, po pravilu, odnosi na crni deo krema.
Do smanjenja procenta lesnika u crnom delu u Eurokremu i Cipiripiju je doslo posle privatizacije Takova G. Milanovac i primetnog obaranja kvaliteta i Eurokrema i Eurobloka.
Eurokrem je do tad pravljen po licenci Gandola, Italija, posle toga po stedljivoj recepturi novog vlasnika iz porodice Draskovic.
Nove promene na trzistu kremica u Srbiji je sledio i Cipiripi, a zatim i Linolada prilikom ulaska na trziste. Zbog navedenog, Linolada ima nizi procenat lesnika, takodje 3%, nego u okruzenju. I nije naslednik Kinderlade.

Prosle godine je Crvenka pocela da proizvodi krem po Gandola licenci, 13% lesnika u crnom delu, Jaffa krem. Meni je slicniji originalnom Eurokremu nego SL skart.

Navedeni K-Plus krem, proizveden u BiH, svakako nije srbijanski proizvod. Tako da jedini razlog kupovine istog u odnosu na Nutelu i slicne domace proizvode je cena. Isto vazi za Lidlove proizvode.

Edit: gramatika
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=476620#p476620:hrjejehc je napisao(la):
laki72 » Sub Sep 09, 2017 10:35 pm[/url]":hrjejehc]Posto se uhvatiste "ekonomskog" patriotizma, eto u tom istom Lidl-u u HR redovno kupilujem Tomy majonez proizveden u Srbiji, coko keksice Stark, na Ina pumpama KM guaranu...
Da i ja vas pokusam odobrivoljiti ;)

Ne vredi, mene nisi odobrovoljio jer ništa od pobrojanog ne konzumiram.
Nema veze, pojedinac nije bitan osim ako nije sastavni deo grupe.
 
Interesantan podatak da na "crpkama" INA možete da kupite srpske proizvode i to pod srpskim brendom.
 
Takvu sam i ja informaciju dobio od njihove konkurencije Delhaize-a.
 
Vrh