Нови закон о легализацији омогућиће људима који су зидали без дозволе како би решили проблем „крова над главом” да објекте уведу у правне токове без додатних папира, намета и плаћања било каквих такса
Нови Закон о легализацији омогућиће грађанима да објекте од „стотинак квадрата” које су изградили да би решили проблем „крова над главом” упишу директно у катастар без додатних папира, намета и плаћања било каквих такса. Ово је јуче за Танјуг рекао Горан Весић, заменик градоначелника, прецизирајући коначно, после неколико дана од најаве новог закона, који ће бесправни објекти поново добити шансу да уђу у правне токове.
– Истовремено би они који су користили Закон о легализацији и богатили се, градећи хиљаде квадрата и не плаћајући обавезе према држави, за то и одговарали – казао је Весић.
Ниједном од претходних шест закона о легализацији у последњих 18 година није пошло за руком да масовно приволи људе да за своје куће, станове, локале, шупе, гараже, терасе... затраже накнаду грађевинску и употребну дозволу. Зато су многи развукли усне у криву линију када су поново чули да следи још један покушај да се дивље грађевине доведу у ред. Такву амбицију имала је и Зорана Михајловић, некадашња министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, када је последњим Законом о озакоњењу из 2015. године као ниједним до тада увела олакшице и славодобитно најавила да ће легализација бити окончана до 2021. године. Учинак од 250.000 легализованих објеката од више од два милиона бесправно саграђених у Србији у последње три, четири деценије говори све о покушајима бројних влада да се изборе са овим проблемом. Оно што је још алармантније јесте то што држава деценијама не успева да спречи дивљу градњу, него она обично добија убрзање уочи сваке најаве увођења нових правила за стављање нелегалних некретнина под окриље закона.
Весић сматра да је проблем досадашњих закона у томе што „обични грађани” због папирологије и трајања процедуре нису били мотивисани да легализују своје објекте, већ да су били само они који су, како каже, нелегално градили хиљаде квадрата и од тога правили зараду.
– Иницијатива председника Вучића да се раздвоје обични грађани, о којима је реч у више од 90 одсто случајева, од оних који су нелегално градили десетине хиљада квадрата и пљачкали државу, начин је да се коначно уведе ред и осећај праведности када је реч о легализацији – казао је Весић и додао да треба да буду кажњени они који су се на рачун државе богатили од нелегалне градње.
Он је нагласио да Београд очекује да се доношењем новог закона у кратком року заврши процес легализације и да ће бити основано државно тело за спровођење тог поступка јер се, каже, показало да већина локалних самоуправа не може да спроведе поступак легализације, као и да се пооштре законске казне за нелегалну градњу.
Заменик градоначелника признао је да није задовољан темпом којим се легализују објекти у Београду, али, како је рекао за Танјуг, то нема толико везе са органима који спроводе легализацију колико са процедуром и досадашњим законима који нису мотивисали грађане да легализују своје објекте.
– С приступом који је предложио председник Вучић решићемо више од 90 одсто предмета за легализацију и ставити тачку на тај проблем – уверен је Весић.
Да ли ће тако и бити, врло брзо ћемо сазнати.