Šta je novo?

LEGALIZACIJA bespravnih objekata

Za početak geometar treba da izađe na teren, a on će znati sve ostalo.

Naravno, lokalna samouprava bi isto morala da zna sve oko legalizacije.
 
Ako se kuca poklapa oblikom kao i predhodna a prva je bila u katastru i legalna drzava tu nece nista ni primjetiti
 
Ne znaju ni ovi našiu BG opštinama da ti objasne, a kako li je tek u unutrašnjosti. Katastar nepokretnosti je tek cirkus, raspad sistema, jedan ti kaže jedno, drugi drugo, šetaju te izmedju službi i na kraju izvisiš iako si se naplaćao taksi...
 
Razmisljali smo i o tome ali kuce nisu niti su na istom mestu.
Stara je bila ona klasicna vojvodjanska od nabijace duz jedne strane placa, a ova "nova" je 10x10m na sredini placa,

Uu znaci bice to zabavno :p
A u svakom slucaju cak i da ne legalizuje ne verujem da ce to iko ikada proveravati tamo.
Selo je i ovako na samoj granici. Vodu su uveli pre 3godine, a telefon pre 4 :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=405928#p405928:4yr6wa6e je napisao(la):
bl3y4 » 15 Sep 2016 04:21 pm[/url]":4yr6wa6e]..Deda me zvao juce da me pita sta mu sve treba od papira ...
Jel deda legalizovao kuću? :)... ako nije, neka čeka da dodje gradjevinska inspekcija.
 
Dosta cudno da je ova tema prilično utihnula godinama, nije bas da je pitanje legalizacije reseno u Srbiji :wink:

Realno je i posle 2014/2015, rok koje tretira postojeći zakon, izgradjena gomila objekata, a kako stoje stvari poslednjih godinu i po u BG više nego za prethodnih 3 :grand:, balon sa cenama pogurao stvari izgleda.

Da li i vi mislite kao i ja da će sigurno biti novog zakona ?
Ili čekaju da prvo uslikaju stanje na terenu pa onda zakon, a ne kao prosli put obrnuto pa zakon postao rastegljiva kategorija.
 
Ти компромиси са стањем на терену су можда нешто најиритантније у овом друштву. Шта бре чуваш неке склепотине то одма стављаш на листу за одстрел и ћао
 
Нелегални објекти од стотинак квадрата директно у катастру

Нови закон о легализацији омогућиће људима који су зидали без дозволе како би решили проблем „крова над главом” да објекте уведу у правне токове без додатних папира, намета и плаћања било каквих такса

Нови Закон о легализацији омогућиће грађанима да објекте од „стотинак квадрата” које су изградили да би решили проблем „крова над главом” упишу директно у катастар без додатних папира, намета и плаћања било каквих такса. Ово је јуче за Танјуг рекао Горан Весић, заменик градоначелника, прецизирајући коначно, после неколико дана од најаве новог закона, који ће бесправни објекти поново добити шансу да уђу у правне токове.

– Истовремено би они који су користили Закон о легализацији и богатили се, градећи хиљаде квадрата и не плаћајући обавезе према држави, за то и одговарали – казао је Весић.

Ниједном од претходних шест закона о легализацији у последњих 18 година није пошло за руком да масовно приволи људе да за своје куће, станове, локале, шупе, гараже, терасе... затраже накнаду грађевинску и употребну дозволу. Зато су многи развукли усне у криву линију када су поново чули да следи још један покушај да се дивље грађевине доведу у ред. Такву амбицију имала је и Зорана Михајловић, некадашња министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, када је последњим Законом о озакоњењу из 2015. године као ниједним до тада увела олакшице и славодобитно најавила да ће легализација бити окончана до 2021. године. Учинак од 250.000 легализованих објеката од више од два милиона бесправно саграђених у Србији у последње три, четири деценије говори све о покушајима бројних влада да се изборе са овим проблемом. Оно што је још алармантније јесте то што држава деценијама не успева да спречи дивљу градњу, него она обично добија убрзање уочи сваке најаве увођења нових правила за стављање нелегалних некретнина под окриље закона.

Весић сматра да је проблем досадашњих закона у томе што „обични грађани” због папирологије и трајања процедуре нису били мотивисани да легализују своје објекте, већ да су били само они који су, како каже, нелегално градили хиљаде квадрата и од тога правили зараду.

– Иницијатива председника Вучића да се раздвоје обични грађани, о којима је реч у више од 90 одсто случајева, од оних који су нелегално градили десетине хиљада квадрата и пљачкали државу, начин је да се коначно уведе ред и осећај праведности када је реч о легализацији – казао је Весић и додао да треба да буду кажњени они који су се на рачун државе богатили од нелегалне градње.

Он је нагласио да Београд очекује да се доношењем новог закона у кратком року заврши процес легализације и да ће бити основано државно тело за спровођење тог поступка јер се, каже, показало да већина локалних самоуправа не може да спроведе поступак легализације, као и да се пооштре законске казне за нелегалну градњу.

Заменик градоначелника признао је да није задовољан темпом којим се легализују објекти у Београду, али, како је рекао за Танјуг, то нема толико везе са органима који спроводе легализацију колико са процедуром и досадашњим законима који нису мотивисали грађане да легализују своје објекте.

– С приступом који је предложио председник Вучић решићемо више од 90 одсто предмета за легализацију и ставити тачку на тај проблем – уверен је Весић.

Да ли ће тако и бити, врло брзо ћемо сазнати.
Izvor: Politika
Link: https://www.politika.rs/scc/clanak/4844 ... phmMlIf7FU

Da li je ovo ozbiljna inicijativa? Bez politicki ostrascenjih odgovora molim
 
Vise puta se pominjalo u temi o ceni nekretnina da je zakonom iz 2015. zaustavljena legalizacija. Jel potpuno zaustavljena ili samo zakomplikovana? Ili su samo onemogucili overu ugovora kod notara za nelegalizovane objekte?
 
Legalizacija nije zaustavljena, ali se čitav taj proces odvija vrlo kilavo. Zakon je jedino zabranio promet takvih nekretnina.
 
Pre mesec dana sam zvao Sekretarijat za ozakonjenje i kažu da ne rade ništa čekajući izmenu zakona. Sumnjam da je na nivou opština nešto bolja situacija.
 
Ne. Obzirom da je ova godina izborna, gotovo sam siguran da se to nece desiti pre 2023. Ko ziv, ko mrtav dotle.
 
Nije nikakav problem u tome što se ne donosi novi zakon, nego što se postojeći ne sprovodi, i što niko ne radi apsolutno ništa u međuvremenu.
 
Ne. Obzirom da je ova godina izborna, gotovo sam siguran da se to nece desiti pre 2023. Ko ziv, ko mrtav dotle.
Vrlo je moguće da to urade i pred same izbore zbog političkih poena. Ili tad samo da najave, a zakon donesu odmah nakon izbora (u fazonu glasajte za nas, a mi Vam sređujemo papire).
 
Mislim da ove godine ništa od toga. Kad raspuste skupštinu i raspišu izbore game over za ovu godinu.
 
Uživancija za službenike koji dođu na posao i ne rade apsolutno ništa osim što sa "nestrpljenjem" čekaju novi zakon.
 
U oglasima ima dosta novih nelegalnih zgrada za koje pišu da su u postupku ozakonjenja, a po zakonu se mogu ozakoniti samo objekti izgrađeni pre 2015 godine. Kako je to moguće?
 
U mom komšiluku (a i na drugim lokacijama po gradu), znam za dosta nelegalnih zgrada koje su ozidane do pod krov i tako stoje već par godina. Zna li neko zašto je to tako, da li su se ti investitori prevarili pa im zaustavili gradnju ili je po sredi nešto drugo? Kakva smo država naslućujem odgovor, ali me zanima da li neko zna nešto konkretno?
 
Samo donekle,jer kada investitor dobije građevinsku dozvolu ništa ga ne sprečava da premaši gabarite. Bukvalno sve novogradnje imaju sprat ili dva viška i ko zna koliko su još otišli u širinu. Takav objekat verovatno neće dobiti upotrebnu dozvolu, a posle 5 godina ističe građevinska dozvola...
 
U mom komšiluku (a i na drugim lokacijama po gradu), znam za dosta nelegalnih zgrada koje su ozidane do pod krov i tako stoje već par godina. Zna li neko zašto je to tako, da li su se ti investitori prevarili pa im zaustavili gradnju ili je po sredi nešto drugo? Kakva smo država naslućujem odgovor, ali me zanima da li neko zna nešto konkretno?
Zaustavili su gradnju jer kao sto rece Dart, EPS ne daje prikljucke objektima koji nemaju gradjevinsku dozvolu ili nisu predali zahtev za legalizaciju.. Zahtev za legalizaciju mogu predati samo oni objekti koji su vidljivi na snimku do 2015te god.. to je prva stvar a druga stvar je sto ne mogu da prometuju takvim nekretninama.. stanovima unutar objekta.... jer notari ne overavaju vise takve ugovore... Medjutim svi ti investitori su se primirili jer cekaju novi zakon o legalizaciji.. onda ce moci da dobiju struju i legalizuju svoje objekte... Novi zakon je u zavrsnoj fazi tako bar kazu.. i ocekuje se u prvoj polovini sledece godine...

Svi ce oni legalizovati objekte.. Drzavi ide u prilog ne samo sto ce im jednokratno uzeti naknadu za legalizaciju nego i kroz poreze.. takodje EPS ce im naplacivati struju SrbijaGAS plin itd itd.. nece sigurno pustiti da tolike zgradetine zvrje prazne tj nedovrsene...
 
Da li neko moze da mi pomogne...ako ima neki advokat ili neko ko se bavi legalizacijom.
Naime imamo stan u Beogradu opstina Vozdovac koji nije legalizovan.Tj kuca na dva sprata u kojoj zivi jos porodica nije legalizovana. U dogovoru svi stanari kuce smo angazovali geometra i svu dokumentaciju koju su trazili smo predali 2010-e i do 2020-2021 niko nas nista nije obavestio. Da budem iskren nismo ni mi isli da vidimo sta se desava.
U mejduvremenu je usvojen novi zakon i 2021 smo opet angazvali geometra i sve ispocetka. Predali smo i ovaj put zovemo i idemo cesto. Sta se desava sa tim legalizovanjem? Jos nisam upoznao osobu koja je uspela da legalizuje neki stariji objekat.
Ako neko zna nekog advokata koji uspesno radi taj deo neka mi pusti poruku.
 
Samo da im dosadjujete da im visite nad glavom
 
Vrh