Šta je novo?

Kupovina preko interneta (online kupovina)

Kako takva instagramerka i blogerka ne zna šta je link(u)bio..
 
Daj, brt, taman sam se ponadao da ću od nekog pouzdanog moći da se informišem oko jesenje kolekcije za 2023, šta moderan muškarac obavezno mora da ima u garderoberu, da li da depiliramo ili je ok trapez na 6mm i koja hidratantna kremica će da nas zaštiti u hladnim i vetrovitim danima... muke brt..
 
Kakav zabod, 1000 dinara za majicu koja kosta na zvanicnom sajtu 60 evra 😲 Hvala @marrecar, nije Only and Sons, ali je sa naseg sajta koji prodaje taj brend, ti si me doveo do njega.

Da vidimo kako sljakaju vunene majice :ROFLMAO:

Capture4.PNG








Capture3.PNG
 
Nema na čemu. Volim ja često da uđem u Peek& Cloppenburg, zavirim, naparim oči i onda posle istražujem dalje gde se može naći eventualno jeftinije.
Nedavno sam bio u Excalibur City u Češkoj, ušao u Calliope posle dugo godina (nema ih u Austriji) i oduševio se, uzeo par šorceva, majicu i košulju - a hteo sam još uzeti ali sam se morao suzdržati. I tačno imaju kolekciju koja se meni dopada - jednostavno, ili sa bojama ili nešto neutralno, malo etno, malo jednostavno. Kupio neki šorc, pokazujem društvu, kaže ovaj jedan - kupio si tepih. I stvarno kad pogledam bolje, ono izgleda kao tepih 😆 Ali čim sam ga prvi put obukao, naravno posle pranja, oduševio dam se koliko je udobno i prijatno. A ona košulja, onaj materijal, već imam dve takve i mislim da od sad samo takve košulje kupujem. Podseća me na svili, hladan materijal, kliza, opušten, i jako mi prija na dodir, a uz moje mršave karakteristike se nekako uklapa. Tople preporuke za Calliope, sad taman kad sam došao u Bg, idem opet tamo da trošim pare 😩😆
 
Da sam okacio sliku u gacama sa patikama dole, ni to ne bi valjalo

Pa sad... 😁 Gaće su uostalom jedini način da te prepoznam na Adi... kad već obojica svraćamo, u sličnu regiju na Adi... ti s jedne strane ograde, ja s druge... red je da se javim, ako te prepoznam... 🩳

Što se tiče kupovine preko neta patike sam kupio par puta, adidas uvek jer znam veličinu, 45 i beše 2/3? Uvek tu veličinu izaberem i stignu mi taman... Leptop računar sam isto jednom kupio preko neta... I hranu redovno 🙂

Jednom sam platio glovo visa karticom a porudžbina je odbijena tad kartica bude zadužena minimum mesec dana čisto da znate, tek tad banka vrati rezervisana sredstva, tj. barem Intesa tako, al da ne paničite ili da im ne šaljete mail ako vam se ovo isto desi, vratiće ih, al čekaju mesec dana.
 
Noki, jesam u obavezi prilikom vracanje robe kupljene online da dam broj licne karte, posto ga traze?
 
Ne.
Pri online kupovini, kupac ima pravo da u roku od 14 dana od prijema robe, bez navođenja razloga vrati dobijenu robu, naravno uz obaveštavanje prodavca o vraćanju.
Uostalom, ne postoji kupovina gde je potrebna lična karta, osim ako se naravno radi o potpisivanju nekakvog ugovora. I za ugovore važi zakon da se može odustati u roku od 14 dana bez obrazloženja - a ni tu ne vidim nikakav razlog da se traži broj lične karte.

Pitaj šta će im i reci da ne želiš da daješ takav podatak, kao i da imaš ovo pravo od 14 dana.
 
Traže zbog povrata jer je po zakonu obavezno (zbog navodnog sprečavanja zloupotreba i pranja novca), a oni koji ne traže stavljaju npr svoje brojeve lk. Zašto je to tako treba pitati državu.
 
Piše da je obavezno i da ne vraćaju pare ako se ne stavi. Hteo sam da znam da li mogu bahato da ih nazovem i kažem da se ne glupiraju tu i da se pozovem na zakon, ali ocigledno samo bez para mogu ostati :ROFLMAO:

Ukoliko kupac u Obrascu za odustanak ne navede podatak o broju lične karte, nećemo biti u mogućnosti da povraćaj novca realizujimo.
 
Po zakonu o zaštiti podataka o ličnosti imaš pravo ALI po ugovoru izmedju dva lica (npr kupovina na daljinu) tj po zakonu o fiskalizaciji dužan si da daš šta ti traže prilikom povrata robe (prilikom kupovine ne). Kako će oni koristiti te podatke piše u njihovoj politici privatnosti verovatno na sajtu koju si "dužan" da pročitaš i da se saglasiš samom kupovinom na sajtu, a i u prodavnici npr. Čak prilikom povrata trebaju da traže jmbg,a ne lk.
 
To nisam znao, interestan razlog. Ali realno bespotrebno, jer ako se radi povrat novca, on se nikada ne isplaćuje na ruke, u kešu, nego na račun. A račun negde mora imati vlasnika, a za račun je potrebna lična karta/lični dokument. Pa ako se i desi pranje novca, opet se lako pronađe trag i izvor.
Ili ja negde grešim?
 
Povrat se radi onom vrstom plaćanja čime je plaćena roba ili na drugi zahtev kupca, dakle većinom u kešu.
 
@Beki

Vraćaš patike? 😆

Sve je marix objasnio, meni ima logike da kod povrata robe traže nešto više podataka o ličnosti jer su u riziku kakva im se roba vraća...
 
Mislio sam da možda imamo neku temu Društvene mreže (FB, twitter i sl) al ako je imamo, ne mogu da je nađem...

Jel može neko da mi objasni da li putem tvitera može neposredno da se zarađuje nekako? Kao yt ili te kontaktira kompanija koja želi da se promoviše na tvom profilu sa ogromnim brojem pratilaca... Znači koji imaju 20, 30K pratilaca zarađuju li nešto i kako?

I priča se o prodaji profila sa velikim brojem pratilaca... Gde je to tržište gde mogu da prodam profil? 🙂 Jel ti se to neko sam javi... Tu je verujem kvalitet pratilaca važan... Jedno je publika koja je pratila zabavu a drugo ona koja je politički angažovana...

Prodaš pratioce.. kako to lepo kapitalistički zvuči 😄

Nevezano od ovog, šteta je što nemamo neke brze cash apps u Srbiji da plaćamo robu i usluge u 2 klika i da svi to imaju.. mi koliko znam zakonski ni paypalom ne smemo nekom u Srbiji da transferišemo novac iz Srbije... Nek me neko ispravi ako tu grešim, jer znam da u praksi može i da nema problema...

Srećom pa sam paypal otvorio kao preduzetnik, šta ima svako da mi zna ime i prezime... Pobogu 2023. da ne može anonimno (za krajnje korisnike naravno) sa naloga na nalog novac da kruži u 2 klika... Nego ime prezime, broj bankovnog računa...

U Americi je to super rešeno i svi koriste te cash apps...
 
Ne.
Pri online kupovini, kupac ima pravo da u roku od 14 dana od prijema robe, bez navođenja razloga vrati dobijenu robu, naravno uz obaveštavanje prodavca o vraćanju.
Uostalom, ne postoji kupovina gde je potrebna lična karta, osim ako se naravno radi o potpisivanju nekakvog ugovora. I za ugovore važi zakon da se može odustati u roku od 14 dana bez obrazloženja - a ni tu ne vidim nikakav razlog da se traži broj lične karte.

Pitaj šta će im i reci da ne želiš da daješ takav podatak, kao i da imaš ovo pravo od 14 dana.

Lična karta im treba da bi stornirali prethodno izdati račun. Može i neki drugi podatak, ali se uobičajeno traži LK.
Takav je zakon.

Ranije se za tu svrhu koristio papirni "Nalog za ispravaku" tzv. NI nalog, a pare su se vraćale na osnovu njega. Sada, sa online fiskalizacijom, storniranje nije moguće, ako se ne unese neki lični podatak. Svakako nijedan trgovac koji ima imalo pameti neće da unosi laže podatke i krši zakon, te stoga traži od kupca ono što od njega traži država.
 
Poslednja izmena:
I na tom papirnom nalog tj ni obrascu si imao takodje obavezujući jmbg podatak. Mogao si d aga ne upises ali bi ti to inspekcija proglasila nevalidnim.
 
A sukob zakona o zaštiti podataka o ličnosti i tog o povratu para
Popujnavo sam uživo taj papir u par radnji i kad dodjem do jmbg samo precrtam i vraćali su i obaveznom kažem radnici da ako im inspekcija bude pravilia problem da me pozovu
 
Evo da se i ja pohvalim novim patikama...

20230927_175754.jpg


Razmišljao sam kako da ih slikam, da l u kuhinji da dižem noge kao Beki ili da ih malo prošetam 😄

20230927_205056.jpg


Kupio sam ih online u planeta sportu za nećete verovati 3000 rsd 🙂 ali pre 3 godine 😄

20230928_011152.jpg


Nisam ih nosio, stajale mi u rezervi, sad su mi se raspale one moje stare adidas i rekoh ajde da aktiviramo rezervu 🙂

20230928_011214.jpg


Zadovoljan sam baš, udobne su, šetao sam juče min. 10km u njima, voleo bih da izdrže do sledećeg leta da se ne raspadnu...
 
Vrh