Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Čuj ,,postoji prećutna saglasnost da to bude 4% " pa ovo je još gore nego što sam mislio, pravo kartelsko/mafijaško udruzivanje, što se frizeri ne udruze pa im bude prećutni dogovor da šišanje bude 1000din. kao u tom salonu nego se ja šišam za 250 din.

Zaista ne vidim zasto vam je problem da shvatite da kada kupujete automobil, na placu, u salonu ili inostranstvu, kada kupujete komad garderobe, kupujete stvar koja je u VLASNIŠTVU onoga od koja kupujete, jel shvatate, on ju je kupio i njegovo je vlasništvo i onda je vama prodaje. Nemam ništa protiv da agencije kupe nečiji stan pa ga preprodaju i da uzmu ne 4% nego 44% ako hoće, ali naravno da oni to neće jer je mnogo veća odgovornost kada si vlasnik nečega nego kad si prodavac magle, da ne govorim o plaćanju poreza na kapitalnu dobit itd.
 
au čoveče, sad vidim tek koliko ti ne možeš shvatiti neke stvari...

Neka uzmu i 8% to je njihova tarifa i ti možeš uzeti njegove usluge ili ne. Agencija koja ti registruje auto registruje ti tvoj auto i uzme proviziju, ne kupi auto od tebe da bi registrovao. Kosa koju šišaju frizeri su u njihovom vlasništvu? Znači frizeri šišaju maglu? Neka se udruže svi pa neka naplaćuju i 5000din šišanje ja nemam ništa protiv. A da znaš i da razmišljam da otvorim pult za nokte, čim budem imao para.

Navedi nam gde to u svetu agencije otkupljuju stanove od prodavaca i prodaju za 2% ili 4% više? Pa ja ne bih prodavao za toliko. Zašto onda majstoru kada dodje da kreči ne daš 100e dnevno nego se pogadjaš sa njim, to je garantujem teži posao nego koji ti obavljaš.
 
Au vi ste se tek pogubili u svemu, vi iz agencija imate baš puno slobodnog vremena, izem ti poso, ne zasluzuje ni minimalac, Znaci vi ne bi kupili pa prodavali nesto sto kosta dosta para zato sto bi zaradili ,,samo" 4% ,vi agenti ste baš alavi ali to smo već znali. Znaci vi otvoreno podrzavate kartelsko udruzivanje, ko bi rekao #lol

Zasto ste uzeli kosu kao ,,primer vlasnistva" zar se frizeru ne daje glava na poverenje jer ostrim predmetima mlatara oko iste, sto znaci da ima veliku odgovornost i neku bednu naknadu za svoj rad, za razliku od agencija za nekretnine koje za svoje masne provizije namaju ama bas nikakvu odgovornost prema vlasniku nema ni advokat koji sastavlja ugovor tek notar koji svojom imovinom garantuje.

Aha sigurno cete otvoriti pult za nokte u Uscu ili bilo kom slicnom soping molu, toga se nisu setili vise desetina hiljada ljudi pre vas.
 
Da bi agent, tj, agencija zaradili tih 2-4% od vrednosti, morali bi u okviru te cene angažuju notara, da daju neku garanciju da je stan "čist", tj, da pre objavljivanja oglasa provere papire, da obezbede skicu stana sa dimenzijama, da posle prodaje završe prenos, tj, svu papirologiju, oslobađanje od poreza.

Pričamo o nekoliko hiljada evra koliko agencija dobija po prodatom stanu. To sve inače uradi jedan advokat i potrebna mu je jedna osoba da pokazuje stan i "hendluje" pozive.

Jednom rečju da oslobode i kupca i prodavca svih peripetija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=698237#p698237:1vgj6p4w je napisao(la):
Assad84 » Pon Jan 13, 2020 3:47 pm[/url]":1vgj6p4w]Au vi ste se tek pogubili u svemu, vi iz agencija imate baš puno slobodnog vremena, izem ti poso, ne zasluzuje ni minimalac, Znaci vi ne bi kupili pa prodavali nesto sto kosta dosta para zato sto bi zaradili ,,samo" 4% ,vi agenti ste baš alavi ali to smo već znali. Znaci vi otvoreno podrzavate kartelsko udruzivanje, ko bi rekao #lol

Zasto ste uzeli kosu kao ,,primer vlasnistva" zar se frizeru ne daje glava na poverenje jer ostrim predmetima mlatara oko iste, sto znaci da ima veliku odgovornost i neku bednu naknadu za svoj rad, za razliku od agencija za nekretnine koje za svoje masne provizije namaju ama bas nikakvu odgovornost prema vlasniku nema ni advokat koji sastavlja ugovor tek notar koji svojom imovinom garantuje.

Aha sigurno cete otvoriti pult za nokte u Uscu ili bilo kom slicnom soping molu, toga se nisu setili vise desetina hiljada ljudi pre vas.

ne znam na koga mislis pod ovim "mi iz agencija" ali ako si se našao prozvanim što nećeš da daš moleru ili vodoinstalateru 100e dnevno, a čovek odgovara da će ceo stan da ti ispadne lepo, da ne pucaju zidovi, da ti se plafon ne sruši na glavu, da stan ne poplavi... onda ne znam šta da kažem. Što bih ja plaćao nekog tamo IT-evca par hiljada evra, a čovek samo sedi i igra se na računaru, a ljudi ginu na skelama. Nisam ja ni iz kakve agencije već cenim i poštujem svačiji rad kao što hoću da se ceni i poštuje moj, a svako neka naplati koliko misli da vredi, po tome će ili imati ili nemati posla. Ti vidim da ne vrednuješ ničiji rad, a svoj verovatno dižeš u nebesa pa možda si zato tako ljut.

Ti i ne znaš da li mogu i šta mogu da otvorim, nema veze ko se sve setio ;) znači i ovi što turpijaju nokte po ceo dan zaslužuju više nego jedan moler ili agent? Veoma racionalno razmišljanje. I ne, ne bih nikada dao 150000e da bih zaradio 3000e, ako Vama to odgovara imate dosta slobodnih stanova pa možete krenuti u tu avanturu. Srećno.

@astrodule

da ali uzeću primer sebe, ako ikada budem stan prodavao ako sam u mogućnosti prodavaću ga sam. A ako sam stalno zauzet, žena, deca, dva posla, nemanje vremena ni za šta, pa i da dam 2% iliti 3000e na 150000 ako bude da se mlati sa kupcima, da im odgovara na svaka bitna i nebitna pitanja (a znam kakvi kupci mogu biti jer se i sam bavim prodajom), da ga zivkaju, da se šećka stalno do stana, vadi papire... neka mu. Na meni je da li hoću ili neću da im dam. Neću ga sigurno prodati za nedelju dana. A kao kupac teško da bih pristao na 2%, 1% i nekako mada više treba uzimati od prodavca nego kupca.
 
Naravno. Treba svakome dozvoliti da bira hoće li da koristi agenciju ili ne. Problem je što si hteo ne hteo nateran da ih koristiš, a naročito ako si kupac.

I potpuno je logično da veći deo troškova snosi prodavac, a ne kupac (po uslovima koji vladaju trenutno kod nas)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=698241#p698241:1v659viy je napisao(la):
astrodule » 13 Jan 2020 02:59 pm[/url]":1v659viy]Da bi agent, tj, agencija zaradili tih 2-4% od vrednosti, morali bi u okviru te cene angažuju notara, da daju neku garanciju da je stan "čist", tj, da pre objavljivanja oglasa provere papire, da obezbede skicu stana sa dimenzijama, da posle prodaje završe prenos, tj, svu papirologiju, oslobađanje od poreza.

Pričamo o nekoliko hiljada evra koliko agencija dobija po prodatom stanu. To sve inače uradi jedan advokat i potrebna mu je jedna osoba da pokazuje stan i "hendluje" pozive.

Jednom rečju da oslobode i kupca i prodavca svih peripetija.

Agent koji je nama zavrsavao kupovinu je to sve uradio. Mislim da sam pisao negde iznad vec. Zapravo su odradili sve, sem te skice stana :D . Sve sto sam ja kao kupac imao jeste da dostavim agentu termine koji mi odgovaraju da pogledamo stan, termini koji mi odgovaraju da odemo kod notara, u banku itd. Uvek je bio dostupan za pozive, pomoc oko papirologije maksimalna. Naravno, da su ponudili da naplate 1% umesto 2%, naravno da bih pristao, sto bih placao vise ako mogu manje, ali daleko od toga da mislim da treba da rade za dzabe i da prodaju maglu.

Sa druge strane, agent iz druge agencije me je poslao da gledam stan bez njega jer je prodavac njegov drugar, a on nesto mora klinca da vodi negde. On ce sve telefonom da najavi, i ako se odlucimo da kupimo nastavicemo dalje. Niti sam pogledao taj stan niti sam vise poslovao sa tom agencijom. To jeste bilo prodavanje magle.
 
to je bilo ono za drugara, neću da radim badava, a glupo mi da ti naplatim :)

edit: da dodam. Naravno da sve proveravaju oni, makar ove ozbiljnije agencije, gledao sam neki stan i nazvao agenciju, kažu bolje da ne zakazujemo, papiri nisu skroz čisti iako oni zastupaju taj stan.
 
Moler, vodoinstalater, it-jevac, manikir, frizer su pravi poslovi i namerno proturate pricu pa prikacite i agenta za nekretnine medju njih kao ljude koji rade, ne, agenti za nekretnine ne rade ni priblizno koliko drpaju ljude, kao sto rekoh 50 evra je prava cena njihovih usluga po stanu, ostalo je sve cist poklon njima.

Aha znaci dacete agenciji da prodaje vas stan jer vi nemate vremena verovatno cete dati i kljuc od stana da agent moze da dovodi nepoznate ljude jer ste vi zauzeti, ili cete da izadjete iz svog stana dok se potencijalni kupci redjaju u stanu u kom zivite sa zenom i decom a na pitanja ne odgovarate jer nemate vremena agent neka se bakce sa tim koji inace ne moze da zna sve detalje vaseg stana i zgrade a ima ih milion jer je ipak placen 3000 evra, evo ja sam vam poverovao.
 
Da, daću sve agentu ako situacija bude kao danas, tada ću nadam se živeti u nekom drugom stanu ili kući. Znam da je Vama možda nepojmivo da neko nema vremena i živaca ali postoje i takvi ljudi.
 
Zasto ne postoje agencije za posredovanje pri kupoprodaji kola, garantujem da se ljudi generalno vise razumeju u stanove, posebno one u kojima zive nego u kola jer ogroman broj ljudi ne zna apsolutno nista o svojim kolima osim da ih vozi i sipa gorivo pa ih opet sami prodaju/kupuju.

Agencije za nekretnine su izmisljen posao za lakoverne ali narod je kriv sto su se ovoliko namnozile jer su potpali pod hajp da su ,,one neophodne"
 
Kupoprodaja nepokretnosti je ozbiljan posao, a greške se skupo plaćaju. Radim u advokatskoj kancelariji sa višedecenijskim iskustvom u tim poslovima, pa ako je neko zainteresovan i želi da kupi, ili proda neku nepokretnost, a potrebna mu je stručna pomoć - može me kontaktirati u privatnoj poruci..Nemojte me shvatiti pogrešno, ali često vidjam ljude ojadjene od raznih "stručnjaka", pa kada voda dodje do grla - obraćaju se advokatu da vadi kestenje iz vatre..Ne kažem, svi bi da prodju što jeftinije, ali na kraju krajeva - miran san je najvredniji.
 
upravo to.

Zasto ne postoje agencije za posredovanje pri kupoprodaji kola, garantujem da se ljudi generalno vise razumeju u stanove, posebno one u kojima zive nego u kola jer ogroman broj ljudi ne zna apsolutno nista o svojim kolima osim da ih vozi i sipa gorivo pa ih opet sami prodaju/kupuju.

Agencije za nekretnine su izmisljen posao za lakoverne ali narod je kriv sto su se ovoliko namnozile jer su potpali pod hajp da su ,,one neophodne"

sad ti mesas babe i zabe. Ti kupujes uslugu od agencije, kao i kod svakog. Kao i kada odeš na auto plac, gde sigurno ne prodaju auto 2% od nabavne cene. U nekim auto salonima imaju samo izložbene primerke, auto naručuješ pa kad stigne iz fabrike. Kada sedneš u kafić konobar te ne uslužuje sa pićem koje je u njegovom vlasništvu, a opet plaćaš uslugu tog kafića i daješ konobaru bakšiš. Čemu bakšiš kad njegov posao ne vredi ni 100din dnevno, sedi u kafiću, puši, gleda tv u toplom, uživa čovek... čemu kafa od 200din kada košta oko 20din da se napravi.

Kažem ti to što je tebi nepojmivo da neko radi i nema vremena isto razumem. Meni je trenutno, ne kažem da će stalno, lakse da dam 1-2% i da mi neko mesecima organizuje prodaju nego da izgubim bitne poslove jer moram svaka dva dana po par sati da se bakćem sa kupcima koji verovatno neće kupiti stan. Moje vreme je trenutno vrednije od tih 3000e, a verujem i većini ozbiljnih i poslovnih ljudi. Možda u budućnosti neće biti tako, ali sada... I ja kada sam kupovao stan gledao sam da izbegnem agencije, jer sam em imao vremena em imao advokata ali opet kažem da prodavac da proviziju je ok ako nema vremena, kupac bi morao biti manje opterećen.

Na kraju svako bira za sebe i prema svojim mogućnostima, to da li će uzeti agenta je potpuno na njemu i nije obavezno.
 
Zdravo svima, izvinjavam se sto ulecem u diskusiju oko agenta za stanove, ali bi mi dobro dosao savet. Mlad sam pa se ne razumem bas toliko, ali imam svoj biznis koji sada funkcionise odlicno, i ne znam koliko ce to da traje, zeleo bih da kupim stan pa da izdajem isti da bih imao neku "siguricu". Budzet mi je do nekih 80-90k. Da li je opcija stan na dan i dalje dobra ili ipak obicna renta? Koje zgrade/lokacije bi vi preporucili za taj iznos i kolika bi mesecna renta mogla biti u tom stanu?
 
Svačiji san - stan na dan :)

Da bi se to isplatilo za par godina moraš da imaš popunjenost od bar 100-150 dana godišnje.

Lokacije - NBG (bez Blokova) i uži centar.
 
Hvala na odgovoru. To je i meni prvo palo na pamet ali nazalost na tim lokacijama skoro pa da nisam nasao nista ispod 120k a da ima bar 40m2 i da nije prizemlje + renoviranje. Koji sajt bi ste preporucili za trazenje stana?
 
Ne moraš se mučiti sam. Na kraju ćeš sigurno završiti kod neke agencije i moraćeš da im daš proviziju. Idi u par agencija, reci šta ti treba i neka ti oni traže stan i organizuju obilaske.
 
Od septembra sam krenuo da planiram tu kupovinu stana i moram da priznam da o agenciji nisam nesto preterano razmisljao. Puno vremena posvecujem poslu pa bi mi to zapravo i najbolje doslo sad kad pogledam. Hvala puno na savetu :)
 
Imam jedan savet oko ovoga "stan na dan".
Zaista probaj da nađeš nekog ko to radi, ko će ti realno izneti celu situaciju na tržištu.
Mislim, možeš ti da kupiš stan neće ti on propasti ako ti ne bude išlo kako treba.
Samo mislim da ne treba da celu konstrukciju "vezuješ" za izdavanje "stan na dan".
Ja sam se raspitivao kod par ljudi na potezu od Hajata do AC i prilično mi je opao optimizam...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Najvaznije mi je sto je nekretnina pa ne moze ulog da propadne, bas kao sto si i rekao. Porodicni prijatelji su jako imucni, imaju jedan stan na Neimaru koji izdaju na dan, bukiran im je vecinom dana u mesecu i uglavnom se ljudi i vracaju kod njih, ali kazu da bas kao sto je spomenuo Dule, uzi centar i mora da se posveti vreme tom poslu kao i svakom drugom, deatlji su jako bitni itd. :)
 
Da, mnogi misle da im to bude sporedan posao. Ako hoćeš ozbiljno da se baviš time, a već imaš "full time job" - vrlo teško.

U teoriji zvuči lako, ali ima tu milion sitnica koje moraš lično da rešiš (ili da daš osobi od poverenja da to obavlja za tebe). Evo za početak ubaciš i prevoz od aerodroma po povoljnoj ceni, pa razna vozikanja, pa se nešto pokvari, pa čistačica ne dođe...
 
Evo izračunali su:

Duplo nego od podstanara - ko izda na 20 dana zaradi 400 €
Globalna kriza najviše je pogodila tržište nekretnina, kako u svetu, tako i kod nas. Ali izgleda da se tu nešto menja.

Kupaca stanova u Vojvodini sve je više, piše Dnevnik.

Najviše se traže stanovi u staroj i novoj novogradnji. Cene kvadrata su različite i kreću se od 290 pa do 1.800 evra. Najviše cene, ali i najveća potražnja, jesu u gradovima u kojima je bilo investiranja i otvaranja radnih mesta. U Rumi čak ima i aranžmana banka s novim poslodavcima za kupovinu stanova za zaposlene.

Cene kvadrata uvek su bile najviše u Novom Sadu pa je tako i sada. Najskuplji su novi stanovi koji se kupuju direktno od investitora. Tu je kvadrat 1.800 evra i oni su u centru ili bliže starom gradskom jezgru. U gradskim spavaonicama i na periferiji stariji stanovi se mogu kupiti i za 600 evra kvadrat. Tu je obično potrebno i detaljno renoviranje.

Interesovanje je pojačano već celu godinu. Na to su najviše uticali povoljni stambeni krediti i niske kamate na štednju. Kupaca je, naravno, najviše iz samog Novog Sada. Primećujmeo i novi trend: stanove u Novom Sadu sve više kupuju ljudi iz Republike Srspske, i to uglavnom za gotovinu“, kaže rukovodilac iz agencije „Solis” u Novom Sadu Dragan Rabatić.

Rabatić objašnjava da stan na kredit naravno kupuje onaj ko ima posao. Otvaranje fabrika i nove investicije i radna mesta koja su donele uticale su i na porast interesovanja za kupovinu svog krova nad glavom.

Ruma je varoš koja je u prethodnom periodu privukla prilično investitora. U starijim zgradama cene kvadrata se kreću od 500 do 600 evra, a u novogradnji su do 750. Tijana Milošević iz agencije „M i S” kaže da se mladi ljudi koji su našli posao sve češće odlučuju za kupovinu stana. Poslodavci i banke im izlaze u susret. Kompanije s bankama preko kojih obavljaju finansijske transakcije pomažu. Budućim kupcima i nosiocima kredita se izalazi u susret tako što im banke pomognu da brzo spreme svu potrebnu dokumentaciju za kredit i kupovinu stana.

Novih investicija u pogone bilo je i u Zrenjaninu. Tu je takođe pojačano interesovanje za kupovinu stanova. Kvadrat u „ganc” novim stanovima je 850 evra. Kod starijih je cena niža od 20 do 30 odsto.

„Novih kupaca ima, zavisno od finansijskih mogućnosti.Ne očekujemo pad cena u narednom periodu“, kaže Bojan Mihajlov iz agencije „Pragma” u gradu na Begeju.

Kome je kvadrat u Zrenjaninu skup, može da ode do Žitišta, koje je udaljeno samo 17 kilometara. Tu se stan u starijoj novogradnji prodaje po 291 evro kvadrat. Investitora nema, opština spada u nerazvijenije pa se to i te kako oseća i na ceni kvadrata.

Potražnju za stanovima su, po utisku iz "Solisa”, podigle i niske kamate na štednju. Ljudi svoje ušteđevine rado menjaju za jeftinije kvadrate. Često se pola kupi za depozit, a drugi deo za kredit. Novi kupci računaju da će im stan otplaćivati izdavanje. E tu ima novina. Manji odlično opremljeni stanovi u centru Novog Sada se izdaju na dan za 20 evra. Ko uspe da garsonjeru drži punu bar 20 dana, zaradiće 400 evra. To je i više duplo nego od podstanarske kirije.

Ovo je za Novi Sad i ostale gradove u Vojvodini, ali procentualno može da se izračuna i za Beograd
 
Sta je sve otvoreno u Rumi? Po tekstu zvuci kao privredno cudo. Kakav kontrast u odnosu na Zitiste, gde je kvadrat novogradnje 291 eur/m2...
 
nensav":3mr7w933 je napisao(la):
Evo izračunali su:

Duplo nego od podstanara - ko izda na 20 dana zaradi 400 €
Globalna kriza najviše je pogodila tržište nekretnina, kako u svetu, tako i kod nas. Ali izgleda da se tu nešto menja.

Kupaca stanova u Vojvodini sve je više, piše Dnevnik.

Najviše se traže stanovi u staroj i novoj novogradnji. Cene kvadrata su različite i kreću se od 290 pa do 1.800 evra. Najviše cene, ali i najveća potražnja, jesu u gradovima u kojima je bilo investiranja i otvaranja radnih mesta. U Rumi čak ima i aranžmana banka s novim poslodavcima za kupovinu stanova za zaposlene.

Cene kvadrata uvek su bile najviše u Novom Sadu pa je tako i sada. Najskuplji su novi stanovi koji se kupuju direktno od investitora. Tu je kvadrat 1.800 evra i oni su u centru ili bliže starom gradskom jezgru. U gradskim spavaonicama i na periferiji stariji stanovi se mogu kupiti i za 600 evra kvadrat. Tu je obično potrebno i detaljno renoviranje.

Interesovanje je pojačano već celu godinu. Na to su najviše uticali povoljni stambeni krediti i niske kamate na štednju. Kupaca je, naravno, najviše iz samog Novog Sada. Primećujmeo i novi trend: stanove u Novom Sadu sve više kupuju ljudi iz Republike Srspske, i to uglavnom za gotovinu“, kaže rukovodilac iz agencije „Solis” u Novom Sadu Dragan Rabatić.

Rabatić objašnjava da stan na kredit naravno kupuje onaj ko ima posao. Otvaranje fabrika i nove investicije i radna mesta koja su donele uticale su i na porast interesovanja za kupovinu svog krova nad glavom.

Ruma je varoš koja je u prethodnom periodu privukla prilično investitora. U starijim zgradama cene kvadrata se kreću od 500 do 600 evra, a u novogradnji su do 750. Tijana Milošević iz agencije „M i S” kaže da se mladi ljudi koji su našli posao sve češće odlučuju za kupovinu stana. Poslodavci i banke im izlaze u susret. Kompanije s bankama preko kojih obavljaju finansijske transakcije pomažu. Budućim kupcima i nosiocima kredita se izalazi u susret tako što im banke pomognu da brzo spreme svu potrebnu dokumentaciju za kredit i kupovinu stana.

Novih investicija u pogone bilo je i u Zrenjaninu. Tu je takođe pojačano interesovanje za kupovinu stanova. Kvadrat u „ganc” novim stanovima je 850 evra. Kod starijih je cena niža od 20 do 30 odsto.

„Novih kupaca ima, zavisno od finansijskih mogućnosti.Ne očekujemo pad cena u narednom periodu“, kaže Bojan Mihajlov iz agencije „Pragma” u gradu na Begeju.

Kome je kvadrat u Zrenjaninu skup, može da ode do Žitišta, koje je udaljeno samo 17 kilometara. Tu se stan u starijoj novogradnji prodaje po 291 evro kvadrat. Investitora nema, opština spada u nerazvijenije pa se to i te kako oseća i na ceni kvadrata.

Potražnju za stanovima su, po utisku iz "Solisa”, podigle i niske kamate na štednju. Ljudi svoje ušteđevine rado menjaju za jeftinije kvadrate. Često se pola kupi za depozit, a drugi deo za kredit. Novi kupci računaju da će im stan otplaćivati izdavanje. E tu ima novina. Manji odlično opremljeni stanovi u centru Novog Sada se izdaju na dan za 20 evra. Ko uspe da garsonjeru drži punu bar 20 dana, zaradiće 400 evra. To je i više duplo nego od podstanarske kirije.

Ovo je za Novi Sad i ostale gradove u Vojvodini, ali procentualno može da se izračuna i za Beograd
Ovo je kalkulacija koja ne uzima u obzir radne sate vlasnika i ostalih koji učestvuju u procesu izdavanja....

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Šta se dešava sa cenama?
Prolazim Vojvode Hrvoja (početak Južnog bulevara, ispod Gospodara Vučića), vidim temelj u gradnji, pobijanje šipova, izgradnja tek započela. Bekament izvođač.
Odem na sajt, vidim projekat, pozovem da se raspitam, kažu 2.100€/kvm za keš kupce (za kredit 2.200), zaboravih da li je sa PDV ili ne, nema korekcije cene jer će brzo i lako prodati, dinamika plaćanja 60% odmah + 30 + 10%.

Razgovor kao da tražim milostinju. Potom kažem da mi je to preko mogućnosti, kaže probajte preko puta zgradu, nije taj kvalitet, da mi telefon, tamo 1.900€/kvm + PDV, ne znam u kom je statusu gradnje.

Znači li to da sada treba iz petnih žila što pre kupiti (jer to je trend rasta cena poslednje dve god)? Neka inside info koju sam dobio (?) je da će za godinu-dve cene otići u nebo i neće biti za smrtnike.

Ono što mogu da platim je do 100k€ da se nategnem max (a uređenje novog stana?), poželjno u neke rate tipa 30% + 30 + 30 + 10%.

Profil 2.0, pozeljno 2.5 soba, ~55kvm, udaljenost do 25min peške od Slavije (ka periferiji). Idealno kod Vuka, Vojvode Brane i okolina, može i ružni Južni bulevar, ali početak i slično.

To znači oko 1.700€/kvm posle povraćaja poreza, i da je izvođač pouzdan. Bio bih spreman da uđem u ranoj sivoj fazi.
Idealno grejanje - toplotna pumpa (koja bi radila decenijama), što je retko.

Ili bataliti novogradnju i gledati da iskrsne nešto od fizičkih lica? Bitna mi je blizina centra, gde mi žive sve stariji roditelji.

Imaju li smisla aukcije koje organizuju privatni izvršitelji i prodaju imovinu banaka, sve čisto, poznanik se time bavio, pričao mi da se po pravilu dobije niža cena za bar 10%. Sada će bidovaje biti online da bi se sprečila korupcija i ucena koje je, kako kaže, svaki put bilo. Odselio se iz SRB i više ne može da mi da "dojavu".

Jesam li propustio neku kartu da stavim na sto? Izvinjavam se ako smaram, al' sve ovo mi već neko vreme stoji nad glavom, a u maju mi dospeva prva oročena štednja koju mogu da koristim, ali ne i ceo iznos, zato bi me rate spasle. Valjda je neko u sličnoj koži. ;)

Hvala svima! :)
 
Vrh