Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Meni je ok da kupac i prodavac djela proviziju od 2%. Na pola ako se dogovore ali nikako da se naplaćuje po 2% i od kupca i od prodavca sto neki pokušavaju da rade bez obzira ko je angazovo agenta
 
Ideja mi je ganjati neki jednosoban stan, u novim "lux" naseljima, kako ih vole izreklamirati, što je u izgradnji/planirana izgradnja (aka. Ablok, wellport i ostali slični poznatiji projekti), samo za rent (ništa za život ili stan na dan)

Pretpostavljam najbolje gledati na NBG?
Koliko je realno dobiti 500-600-700 eura, uključujućo parking i da je stan u potpunosti opremljen.
 
Ма окани се лукса то ти је исто смеће само налицкано. Можеш издати стан за те паре на јачим локацијама а старијим зградама
 
Teško da će ti iko dati 600-700e za jednosoban stan na bilo kojoj lokaciji u gradu.
 
Nisam se dobro izrazio, mislio sam na dvosoban stan + parking
 
Pošto je investicija, ja bih preporučio centar. Novogradnja u blokovima je trenutno na ceni, ali je sve van centra podložno oscilacijama u slučaju krize. Živeo sam u bloku 22 u novogradnji. To je nekada bilo najbolje što se nudilo u gradu. 1.5 stan se iznajmljivao za 400e, kad sam se odselio bio je za 220, ne verujem da se i danas to iznajmljuje za više od 300. Centar nije imao nikada tako drastične oscilacije u ceni, a i uvek se brže proda ako želiš da izvučeš novac iz investicije.
 
Evo zapravo zašto agenti uzimaju velike provizije

Kada prevladaju vlasnici ili oglašivači koji znaju da koriste kameru na telefonu I upload na sajt sa oglasima onda možda provizije malo padnu

Ima i onoga ako se neka usluga u postupku prodaje naplaćuje (oglasni prostor, slikanje, pa i taj upload) oni to neće već vole kombinacije u kojima naiđe kupac pa sve te troškove natovare njemu...a te preferencije agenti dobro naplate, nažalost kupcu
 
Naravno. Nisu mi jasni ljudi koji su dovoljno pismeni da naprave oglas na internetu, ali ne shvataju da bez dobrih fotki umanjuju i cenu i moguću kupovinu (iznajmljivanje).
 
Primer jeste iz oglasa za izdavanje ali i u prodaji nije mnogo bolje kad staviš filter - direktno od vlasnika retko koji ima sliku. Razumem da su mnogi stanovi u vlasništvu starije populacije koja nema info. pismenost ali kao da niko nema nekog svog ko bi to uradio za njih.
 
Iskreno, većina oglasa, uključujući agencije, su katastrofalno prezentovani. Počevši od fotografija koje su blagi očaj ili tiha jeza. Odličan fotoaparat i široko ugaoni objektiv mogu da se kupe za trećinu provizije od jedne prodaje, a nacrtati skicu tlocrta (bez tačnih mera) mogu i deca za 10 minuta online. Rekao bih da 90% oglasa nema prihvatljiv (ne odličan, samo prihvatljiv) tehnički kvalitet fotografije, ni skicu tlocrta, a to je osnovna stvar. O vlasnicima koji nisu u stanju da pospreme stvari nego na fotografijama gledate u kakvom svinjcu žive bolje i ne pričati.
I tako, tržište nikakvo, kakav narod takvi i agenti... Čast izuzecima.
 
Takav sam utisak i ja formirao kada smo kupovali stan pre 6-7 godina.

Plan stana nam niko nije pripremio, a to je veoma važno. Bukvalno smo se osetili pokradeni od agencije što smo im dali proviziju. Još su se ljutili što im nismo verovali da su papiri čisti i što smo uzeli advokata da ih pogleda pre potpisivanja predugovora.

Sada je barem tu bar nešto malo sređeno.

Što se tiče fotki - drugar valja stolice preko oglasa. Jednom (a možda i više puta) je uzeo stolicu sa očajnim fotkama i okačio na isti sajt istu stolicu sa svojim, boljim fotkama i zaradio sigurno 20%.

Upravo zato što postoje takvi ljudi, koji se ne razumeju u neke stvari, treba da postoje posrednici, ali ne da preko 90% stanova mora da ide preko agencije. Pa za manje od tih 2% što se daje agenciji možeš da angažuješ advokata specijalizovanog za nekretnine i koji može da angažuje fotografa. Isto uradi i kupac i ćao agencije.
 
Ja sam dobio više poziva od raznih agencija da me zastupaju nego od kupaca kada sam prodavao kuću.
 
Da, tako sam ja "neukom" drugaru okačio oglas online i odmah su ga zvali iz par agencija da ih zastupa.

Kupci izgube volju jer posle par poziva ukapiraju da su skoro svi oglasi preko agencija.
 
Kada smo već kod oglasa, zašto ljudi i dalje oglašavaju stanove koji nisu uknjiženi? Ako se ne varam oni više ne mogu biti u prometu tj ne može se overiti ugovor.
 
Ljudi pristaju na sve za manje pare, računaju neće biti problema a onda Paf deložacija zbog spora trećih strana...inače neuknjizeni stanovi nikada nisu mogli na kredit i uvek su prodavani budzašto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696866#p696866:3ryz59tz je napisao(la):
wk_ » Čet Jan 09, 2020 1:02 pm[/url]":3ryz59tz]Pošto je investicija, ja bih preporučio centar. Novogradnja u blokovima je trenutno na ceni, ali je sve van centra podložno oscilacijama u slučaju krize. Živeo sam u bloku 22 u novogradnji. To je nekada bilo najbolje što se nudilo u gradu. 1.5 stan se iznajmljivao za 400e, kad sam se odselio bio je za 220, ne verujem da se i danas to iznajmljuje za više od 300. Centar nije imao nikada tako drastične oscilacije u ceni, a i uvek se brže proda ako želiš da izvučeš novac iz investicije.

Moj rezon je da je sve vise poslovnih zgrada na NBG, samim tim i veci broj potencijalnih zakupoprimaca.
A za centar, osim Dorćola, nisam siguran i da ima nešto većih projekata osim Skyline?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696873#p696873:1b3i7mcc je napisao(la):
tragac » Čet Jan 09, 2020 2:29 pm[/url]":1b3i7mcc]Primer jeste iz oglasa za izdavanje ali i u prodaji nije mnogo bolje kad staviš filter - direktno od vlasnika retko koji ima sliku. Razumem da su mnogi stanovi u vlasništvu starije populacije koja nema info. pismenost ali kao da niko nema nekog svog ko bi to uradio za njih.

Ovo uopste nije tačno, baš suprotno retko koji nema slike, i to su normalne slike koje oslikavaju pravo stanje a ne profesionalne fotografije koje su prošle kroz razne filtere pa kom kupcu pri zdravoj pameti odgovaraju ove druge
 
Ne pričamo o profi slikama, već o praktičnim slikama, normalnog kvaliteta sa širokougaonim objektivom gde će se dobro videti raspored prostorija osvetljenost, pogled kroz prozor i ostale stvari koje kupcima najviše znače.

Evo, umesto što agenciji prodavac daje 1000-2000 evra za primanje poziva, kačenje oglasa i organizaciju poseta, ja bih to uradio za 200e po stanu i u tom paketu bih napravio fotke, svakom zainteresovanom kupcu bih dao plan stana, izvod iz katastra i obezbedio advokata (do 500e) koji bi proverio sastavio ako treba kupoprodajni ugovor. (evo, eventualno bih posle 20-og razgledanja, naplaćivao 5 evra po dolasku)
 
Naravno da treba da postoje slike, one ne mogu da štete, pa ako će neko da ide da gleda, kao da ne može prodavac i u razgovoru telefonom da "nakiti" pa posle kad se vidi da nije to, da kaže, nismo se razumeli...
Nikoga fotke neće "prelomiti" da kupi a da lično ne pogleda...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Ne znam da li se i dalje "krije" tačna lokacije koja se gleda.

Kada smo mi tražili stan, nikada nam nisu preko telefona rekli tačnu adresu, već smo se nalazili u blizini stana. Nama koji smo tražili stanove na vrlo uskoj lokaciji, je sve značilo i tačno smo znali koji ulazi ne dolaze u obzir.

Naravno, nismo očekivali da nam kažu preko telefona tačno koji stan ćemo da gledamo, ali smo imali problema da saznamo i zgradu u kojoj ćemo stan da gledamo.
 
И даље крију и фоткају тако да се ништа не види кроз прозор да не би неко случајно отишао до стана и власника без њих ....и лоше фотке и углови лудачки....
 
sad gledam na sajtu nekretnine, stavim lepo filter uknjizeni stanovi, a izbacuje mi stanove "predati na uknjizbu", sto je obmana i takvu praksu bi trebalo sankcionisati. Agentski oglasi su u pitanju
 
Moje razumevanje je da prodavcima agencije slože priču da će troškove agencije platiti kupac pa da oni zapravo nemaju trošak. Kada sam kupovao stan zvao sam agenciju koja je oglasila stan direktno. Rekli su mi da je to retkost i da ih po pravilu zovu agenti koji zastupaju kupca. Na kraju sam im platio 2% i ono što mi je ostalo nejasno je da li im je nešto platio i prodavac. Moje razumevanje je da bi tih 2% podelili moj agent i oni da sam ja imao agenta, ali nisam 100% siguran da li je to praksa ili je to sve od slučaja do slučaja.

Od svih učesnika u procesu, najviše posla ima bankarski službenik, a najveću proviziju uzme agent. Čak je i notar donekle opravdao svoju masnu proviziju. Agent se nije udostojio ni da proveri preko web interfejsa na katastru da li je stan ispravno uknjižen (nije bio, morali smo da čekamo da se proces završi). Još se ljutila na mene što nije ponuda kakva je ona zamislila. Po mom iskustvu, a sreo sam se sa 5 agenata, skoro svi su manipulatori i uglavnom su prilično nezainteresovani za svoj posao. Vrlo tužno iskustvo.
 
Ja sam otvarao stan u koji se prodavao u koje su agenti dovodili kupce posto prodavac nije imao povjerenja u agente.
Agenti su bili boze sacuvaj recimo jedna hvali stan pojma nema kad je zgrada sagradjena da nema balkon masinu za sudje garazno mjesto...
Da bi na kraju agentkinja koja je dovela kupca nije sve spremila od papira svjezi list nepokretnosti saglasnost supruznika itd i propane ovjera i prodavac i kupac imali da je udave kod notara i na sve to nije odustajala da to zavrsi jedva su je se otresli ...na kraju prodavac morao da otputuje i ovlastio zenu da potpise a ja sam zavrsio papirologiju...sve za notara i placanje poreza itd...
 
Vrh