Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862396#p862396:2igmrvzb je napisao(la):
MrGood2016 » Pon Jul 05, 2021 3:24 pm[/url]":2igmrvzb]Problem je sto to sta je ispod nikad ne mozes da znas. Ako je sada obucar ispod, ne znaci da sutra to nece biti kafic ili neki drugi izvor buke. Takodje i ako je okrenut ka ulici, koliko god da je udaljen, taj stan ce konstantno izlozen buci i garezu iz auspuha.

Prvi sprat i suteren je oduvek bio za poslovne prostore prvenstveno.

Za zivot je humanije 2. sprat i malo preko.

Ali sa druge strane, ako je stan okrenut ka dvoristu a ispod nema stan ili lokal (ili je bar to zadnji deo lokala), onda je jedino bezbednost minus jer relativno lako moze tu da udje svako od 7do77 godina.

Nizi spratovi mogu imati i manje svetlosti.

Mnogo je tu parametara u igri, i daleko od toga "ne fali nista" ali i od "ne valjda to".

Ako je obucar ispod sa 20m2 tesko da moze biti kafic. Sa druge strane izlozen si buci svakako da l prvi sprat ili drugi, ima smisla mozda ako si na 5+ spratu pa je manje prasine i buke. Sa druge strane pored bezbednosti ako si ka dvoristu mozda gledas komsiji u tanjir, sve zavisi koliko je udaljena druga zgrada i kakvo je dvoriste. Za svetlost se slazem ali opet zavisi od pozicije, a takodje i da je mnogo parametara u igri. Negde je sasvim ok i prvi sprat, negde i ne toliko. Ja kad sam se raspitivao dobiao sam savete "od drugog sprata" jer sta ako ispod ne greju. Najhumaniji je penthaus :)
 
čisto da imate u vidu, izbegavajte zgrade u kojima je u prizemlju pekara ili nekakav sličan lokal sa hranom jer vrlo često umeju da budu izvor bubašvaba i bubarusa, bilo na svojoj vertikali bilo u čitavoj zgradi. Naravno nije uvek tako ali znam za više slučajeva gde ljudi ne mogu da izađu na kraj ni sa vlasnikom lokala ni sa insektima
 
Pozdrav, u potrazi sam za vecim porodicnim stanom (nije hitno), trenutno zivim na Lionu, Lipov lad, a lokacije koje gledam su svakako taj kraj, ili neko uredjeno naselje. U obzir je takodje dosao Novi Beograd, i Blok 24. Da li neko moze da kaze utiske generalno za Novi Beograd, a pogotovu nesto vise o Bloku 24. Svidja mi se sto su nize zgrade, ujednacene spratnosti, lepa fasada, solidno izgledaju posle toliko vremena, i sto je nekako zabacen blok da se izrazim, iako je nadomak autoputa. Pa eto ako mogu neka misljenja, hvala :)
 
Kako biti siguran da stan u novogradnji ima adekvatnu zvučnu izolaciju, pošto u ovih par stanova u kojima sam ja živeo to je zaista bilo jako problematično (s tim što sam uglavnom imao manje više normalne komšije). Vidim da se za kupovinu preporučuje novogradnja, ali nije se mnogo spominjao ovaj, po meni možda čak i najbitniji, problem.
 
Nikako sem da trazis detaljnu specifikaciju materijala koji su korisceni izmedju stanova, soba, spratova i fasada. Samo cisto sumnjam da neki investitor obraca paznju na sve to zajedno kao i da kosristi adekvatne materijale tako da je neka zvucna izolacija nakon kupovine verovatno potrebna, sve zavisi koji Vam je prag tolerancije. A to cete videti jedino kada se uselite.
 
Naravno, investitorima su u toku izgradnje uvek "puna usta" hvale o svim zivim izolacijama, matetijalima itd itd, ali u 90% slucajeva je tuzna prica kada se covek stvarno useli. Pricam iz licnog iskustva i iz iskustva nekoliko ljudi koje poznajem koji su zadnjih par godina kupci novogradnje.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Upravo tako! A starogradnje jos grdje - puna usta starosedeocima o nekakvom kvalitetu, eliti, titivom vremenu, a u stvari najcesce zvucna izolacija uopste ni ne postoji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862746#p862746:g3z159mr je napisao(la):
MrGood2016 » Uto Jul 06, 2021 8:53 pm[/url]":g3z159mr]Upravo tako! A starogradnje jos grdje - puna usta starosedeocima o nekakvom kvalitetu, eliti, titivom vremenu, a u stvari najcesce zvucna izolacija uopste ni ne postoji.
Ja sam ziveo od malena do skoro u Mirijevu 3, zgrade sa kraja osamdesetih. I zvucna izolacija je barem 2 puta bolja nego u Belvilu i ostalim "novogradnjama". Vec par godina zivim u novogradnji iz 2011e godine, koja nije uopste toliko losa, ima garazu, koja je suva ko barut, fasada pikovan kamen, topla, I dalje zgrada izgleda kao nova, i tu je zvucna izolacija gora nego u Mirijevu u starogradnji, jedino sto su cevi dosta dosta tise, ali mislim da je to normalno. Tako da, ima i starogradnje gde je zvucna izolacija veoma zadovoljavajuca.
 
Pa ima, sve zavisi koliko su debeli zidovi izmedju stanova, a ako je cigla ili beton onda nema ni sta da se gleda.
 
predragstefan":33tep5xn je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862746#p862746 je napisao(la):
MrGood2016 » Uto Jul 06, 2021 8:53 pm[/url]":33tep5xn]Upravo tako! A starogradnje jos grdje - puna usta starosedeocima o nekakvom kvalitetu, eliti, titivom vremenu, a u stvari najcesce zvucna izolacija uopste ni ne postoji.
Ja sam ziveo od malena do skoro u Mirijevu 3, zgrade sa kraja osamdesetih. I zvucna izolacija je barem 2 puta bolja nego u Belvilu i ostalim "novogradnjama". Vec par godina zivim u novogradnji iz 2011e godine, koja nije uopste toliko losa, ima garazu, koja je suva ko barut, fasada pikovan kamen, topla, I dalje zgrada izgleda kao nova, i tu je zvucna izolacija gora nego u Mirijevu u starogradnji, jedino sto su cevi dosta dosta tise, ali mislim da je to normalno. Tako da, ima i starogradnje gde je zvucna izolacija veoma zadovoljavajuca.
pa da, ima granicnih slucajeva uvek. evo nor 28 blok, elitni, avargandna televizorka po uzoru na najmodetniie zgrade tog vremena u francuskoj - a izolacija zvucna i svaka druga 0, nepostojeca, hodnici minijaturni bez prirodne ventilacije i svetla, liftovi za 1 osobu, zgrada na samom autoputu itd itd

a cena jedva 500e manja nego u najjeftinijoj novogradnji na nbg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862868#p862868:nha2aj6w je napisao(la):
mariks » Sre Jul 07, 2021 11:12 am[/url]":nha2aj6w]Pa ima, sve zavisi koliko su debeli zidovi izmedju stanova, a ako je cigla ili beton onda nema ni sta da se gleda.
Nema sta da se gleda u smislu ne valja, ili valja? Nisam razumeo. Izvini nesam skoluvao gradjevinu i to. Sta bi obicno trebalo da bude izmedju stanova da se smanji buka? Da li je dovoljno samo debeo beton ili mora jos neka vuna ili sta vec?
 
Beton i cigla su dobri zvucni izolatori. Vidim da mnogi stavljaju kamenu vunu 5cm na blokove u vecini zgrada, jeftinije i lakse.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862968#p862968:1r8ffh76 je napisao(la):
predragstefan » Sre Jul 07, 2021 7:37 pm[/url]":1r8ffh76]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862868#p862868:1r8ffh76 je napisao(la):
mariks » Sre Jul 07, 2021 11:12 am[/url]":1r8ffh76]Pa ima, sve zavisi koliko su debeli zidovi izmedju stanova, a ako je cigla ili beton onda nema ni sta da se gleda.
Nema sta da se gleda u smislu ne valja, ili valja? Nisam razumeo. Izvini nesam skoluvao gradjevinu i to. Sta bi obicno trebalo da bude izmedju stanova da se smanji buka? Da li je dovoljno samo debeo beton ili mora jos neka vuna ili sta vec?

Kao sto ti je rekao hunchback cigla i beton su odlicni zvucni izolatori i ako su stanovi odvojeni njima onda cesto dodatna izolacija i nije potrebna ili nesto minimalno. A ako je samo giter blok onda je katastrofa i tu bi trebalo minimum 2-5cm vune da se dobije neka zvucna izolacija. Ja bih isao na tipa 3cm azmafon, pa najlon preko svega toga pa preko gips table i onda gletovanje, a mozda ukoliko je prostor bitan odstemovati 2-3cm bloka pa onda jedno 5cm vune ili ovo sto sam spomenuo.
 
Hvala puno na objasnjenju, sad je jasnije. U principu kad kupujem stan, trebalo bi da trazim plan stana, i po njemu bi mogao da vidim zidove koji dele stanove i od cega su? Ako je ono srafirano, to verovatno znaci da je beton i/ili noseci zid?
 
Kad se u zgradi s AB konstrukcijom izvode radovi koji uključuju bušenje zidova, razbijanje pločica i sl. cela zgrada bruji kao košnica.
Jednostavno beton odlučno provodi udarni zvuk.

Tako da ako uđeš u zgradu koja je spremna za renoviranje stanova ima svakih par meseci da budu neki radovi i buka.

Nije presudujuć faktor, svakako je bolje imati AB zid nego od gips kartonski, samo i to ima neke svoje mane.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863066#p863066:3o6oemxq je napisao(la):
predragstefan » Čet Jul 08, 2021 10:03 am[/url]":3o6oemxq]Hvala puno na objasnjenju, sad je jasnije. U principu kad kupujem stan, trebalo bi da trazim plan stana, i po njemu bi mogao da vidim zidove koji dele stanove i od cega su? Ako je ono srafirano, to verovatno znaci da je beton i/ili noseci zid?

Tako je. Ok jeftino i prakticno resenje je ako je izmedju stana giter blok pa 5cm vuna pa opet giter blok, ali posto to jede kvadrate cesce je samo jedan red giter bloka i to je haos. Ok zgrada nece brujati kada busite zidove ali cete cuti komsije kako sapucu.
 
Zatražite od investitora osnovu sprata sa tehničkim opisom. Na tom crtežu se vidi kako je urađena izolacija između stanova, dok tehnički opis daje debljinu AB ploče, košuljicu i zvučnu izolaciju između spratova.
Pristojna novogradnja će imati barem 2cm zvučne izolacije između spratova (između AB ploče i cementne košuljice) koja sprečava prenos udarne buke ka stanu dole. Takođe, zidovi između stanova i ka hodnicima/liftu bi trebalo da imaju sendvič zid (pregradni giter blok/kamena vuna 5cm/pregradni giter blok). Zidovi spoljne fasade su svakako zaštićeni termo izolacijom (kamena vuna) od barem 12cm koja je solidan izolator buke. I to je to, sasvim dovoljno po današnjim standardima. Sve bolje novogradnje u centru BG se tako rade - naravno pre kupovine potrebno je proučiti crtež ukoliko zgrada nije izgrađena da posle ne bude kuku lele.
 
Zašto su cene stanova u Novom Sadu tako visoke i da li su one zaista i realne?
Možda na prvi pogled ne izgleda tako ali, generalno gledano, Novi Sad je znatno uređeniji u odnosu na druga vojvođanska mesta i zato potraga za stanovima godinama ne jenjava, a to je jedan od razloga što cene nekretnina iz meseca u mesec rastu.

Sa ovom konstatacijom slaže se i menadžer prodaje iz "Solis nekretnina" Ivan Radulović koji objašnjava za naš portal da je Novi Sad doživeo istorijski rekord kada su u pitanju cene na tržistu nekretnina, a ovaj trend traje unazad dve godine.

– Ukoliko potražnja za stanovima bude bila kao i do sada, a sada je na visokom nivou, ništa se značajnije neće promeniti u bliskoj budućnosti. To znači da tarife kvadrata neće padati, već će najverovatnije ostati iste u odnosu na sadašnje stanje. Naime, za ovu situaciju niko nije kriv, jednostavno cenu stanova i kuća diktira potražnja koja je trenutno vrlo velika. Naime, najavljeni infrastrukturni projetki, ali i oni započeti, kao i otvaranje novih radnih mesta veoma su uticali na razvoj grada i doseljavanje ljudi – objašnjava naš sagovornik.

Radulović kaže da je Novi Sad kao najveći IT centar u Srbiji posebno interesantnan mlađoj populaciji što je doprinelo tome da potražnja za nekretninama konstantno raste. Ukoliko se nastavi ovim tempom, za petnaestak godina u gradu će živeti bezmalo milion stanovnika, prognoze su sagovornika, koji ističe da sve to zajedno veoma utiče na kretanje cena u oblasti nepokretnosti.

– Iz svog i iskustva svojih kolega mogu da kažem da su najtraženiji stanovi oni između 25 i 45 metara kvadratnih, kao i nekretnine od preko 100 kvadrata, kojih je trenutno u ponudi veoma malo na novosadskom tržištu. Ono što je interesantno da kupci više "ne izvoljevaju”, te su bukvalno stanovi na svim spratovima traženi, a posebno u zgradama sa liftom. Kada je reč o zgradama bez lifta, najviše se traže oni do trećeg sprata. Najmanje su poželjni stanovi u prizemlju i oni na poslednjem spratu. Svi koji kupuju stanove preko posrednika insistiraju na tome da obavezno imaju terasu – otkriva nam Radulović.

Najtraženije, a samim tim i najskuplje lokacije su centar – Stari Grad, Kej, Limani, Grbavica i kompleksi. Kada je reč o jeftinijim lokacijama, tu spadaju Salajka, Adice, Telep i Petrovaradin. Međutim, ovi kvartovi su trenutno u ekspanziji gradnje i naseljavanja, te naš sagovornik smatra da je u pitanju potencijalno dobra prilika za investiranje.

– Što se tiče kupaca tu se struktura nije preterano menjala jer najčešće na najatraktivnijim lokacijama stanove kupuju mladi bračni parovi, zatim samci iz IT sektora, kao i roditelji dece koja dolaze na fakultet. Zatim, dosta je i onih koji kupuju stanove da bi ih kasnije izdavali. Porodice sa decom uglavnom traže zgrade na lokacijama gde postoje bogati sadržaji za mališane, parkovi, zelenilo i parking. Najčešće se u ovom slučaju u pitanju Limani – zaključio je naš sagovornik.


Inače, kako saznajemo čak 85 odsto nekretnina kupuje se za keš, dok ostatak prodaje ide preko stambenih kredita, što takođe dovodi do rasta cena. Ipak, ukoliko rešite da kupite stan trebalo bi da znate da za onaj u centru od 88 kvadrata treba da pripremite oko 140 hiljada evra, na Novom naselju 29 kvadratnih metara košta 54 hiljade, dok za garsonjeru od 23 kvadrata na Detelinari treba izdvojiti oko 32 hiljade evra. Ukoliko želite dvosoban stan na Detelinari od 56 metara kvadratnih pripremite 59.740 evra, dok za trosoban od 64 kvadrata koji se nalazi kod Železničke stanice treba izdvojiti 72.520 evra. Stan od 27 kvadrata na Grbavici košta celih 47.300 evra, dok stan u Petrovaradinu od 70 kvadrata staje 72.000 evra. Nekretnina na Keju od 73 metra kvadratna je 105.000 evra, a stančić na Satelitu od 33 kvadrata staje 44.300 evra. Stan na Limanu 4 koji ima 43 metra kvadratna vlasnici cene čak 70.600 evra.

Izvor: https://www.solis-nekretnine.com/ve...isoke-i-da-li-su-one-zaista-i-realne-151.html
 
^ Dokle ce se tolerisati ovaj lik sa svojim spammerskim linkovima?
 
Moderator je slobodan da obriše moj post ili link ako kršim pravila foruma.
 
Ima smisla kaciti ovakve clanke. Neko ce daleke 2035te da citira ovo i kaze - Eto, jel sam ti rekao da je bio balon, palo za 30% godinu dana nakon opsteg ludila 2021. Tako i sada, kupuj ako si lud za 5000e kvadrat u Visnjickoj banji.
 
Zdravo svima, zna li mozda neko nesto konkretnije o soliterima u Bloku 4 i kakva je tu situacija sa stanovima, da li ima vlage, kako su odrzavane zgrade i sl?
Konkretno se radi o Bulevaru Zorana Djindjica 166. Vidim da je bilo problema sa liftom pre par godina, pisao je i Blic o tome.
 
Pozdrav svima! Planiram da uzmem staru kuću, oko 170 kvadrata, na 2 sprata. Kuća je stara 40 godina, ali na dobrim temeljima, ne prokišnjava. Svakako treba da se odradi spoljna izolacija, pvc prozori, laminat, kupatilo, instalacije za struju...
Koliko bi odprilike koštalo renoviranje takve kuće?
Znam da se za stanove cena kreće od 200-300 EUR. Zanima me koliko bi to iznosilo za kuću. Ništa ekstremno luksuzno, ali da može pristojno da se živi. Čisto da vidim da li se isplati kupovati to.

Hvala.
 
dobar dan
u 2021 planiram kupovinu stana sa slj ogranicenjima
buzdet oko 65000 min kv 37 m2 ili sl da bi se mogao formirati stan sa jednom sp sobom
gradnja 80ih pozeljno
potrebno renoviranje
naselja koja su urb formirana i neupropastena divljom izgradnjom
da postoje izgledi da ce za 10 god izabrana lokacija dobiti dodatnu infrastrukturu a time i odrzati cijenu.
Pretragom po oglasima i agencijama izbor za ove parametre je izrazito suzen i nakon pregleda najmanje lose opcije obzirom na ogranicen budzet su
visnjicki venac
cerak vinogradi
skojevsko naselje
gradska bolnica zvezdara,severni bulevar i manje atr dijelovi ops zvezdara
Namjena stana je izdavanje.
Molim za savjet u vezi izbora lokacije koja jos nike dosegla puni potencijal.
Hvala
Ilija
 
Могу само да предложим избегавање Вишњичког венца, тај крај је оптерећен дивљом градњом около. Мени лично се ту највише допадају Церак виногради и Скојевско насеље када је у питању уређење краја, мада нисам сигуран колика је потражња за изнајмљивањем станова ту. Мислим да се на Звездари стан може издати за веће паре. Болница је близу студентских домова, а студенти често изнајмљују станове у близини домова. Повезаност јавним превозом са градом је солидна. Што се тиче потенцијала, нажалост већина побројаних локација је неоправдано изостављена из пројекта метроа. Мислим да ће се Звездара ту највише развити у будућности. Који су мање атрактивни делови Звездаре?
 
Vrh