Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Wuxa":l99ji77l je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=800469#p800469 je napisao(la):
Hunchback » 06 Dec 2020 11:57 pm[/url]":l99ji77l]Ukratko sa novogradnjom nemam puno izbora (ili lose zgrade, zbijene na losoj lokaciji ili je sve rasprodato jos u temeljima, a da mi se uklapa u cenu) dok sa starogradnjom mogu da uzmem na boljoj lokaciji

Ja imam pravo na povrat pdv-a i najradije bih uzeo nov stan. Cak i malo manje kvadrature, ali da je ok gradnja. Medjutim problem je sto novogradnju ne mogu da nadjem na lokacijama za koje mislim da su ok.
U pocetku sam se bas raspitivao gde se sta zida, napravio spisak koga sam zvao i sta su mi rekli i bukvalno se ili sve rasprodalo ili ostala samo prizemlja i stanovi koji mi se ne uklapaju u budzet od nekih max 80k.

A malo mi je i rizicno da uplatim veci deo kesa, a oni tek iskopali rupu za temelj. Mada i tu su vec svi stanovi bili rasprodati ako zgrada na skici deluje ok.

Novi Beograd otpisujem sto se tice novogradnje. Tu bih uzeo neku starogradnju za izdavanje - blok 70, 21, 22, 30, mozda oko hotela Jugoslavija (citajuci razne teme izgleda da su ovo lepe i trazene lokacije).
Ostaje mi Zvezdara sto se tice novogradnje, a tu bih nesto u zelenilu jer bi se onda tu preselili u veci stan. Sada smo na Karaburmi i meni je ovaj kraj gde sam sasvim ok, tisina mi preko celog dana, ima opet nekog razmaka izmedju zgrada, drveca, parkova, prodavnica. Za 10 godina nisam imao nikakav problem tako da ne bih da odem odavde u neki zbijeni deo sa uskom ulicom gde ne mogu da se parkiram. Jedino sto mislim da se na Karaburmi ne isplati da uzmem stan koji bih izdavao, em je neko kliziste, em i nije bas nesto atraktivno za izdavanje. Doduse razmisljao sam o Big Fashion stambenom kompleksu, ali su im nesto stali radovi. Green residence sam isto hteo, ali se sve rasprodalo, ostao neki mali izduzen stan na osmom spratu.

Zato sada uglavnom pratim oglase i starogradnju pa ako nesto ispadne. Mana eto, nabili svi cene na 2000 cim vredi malo na dobroj lokaciji.

Ako ces za izdavanje, NBG ti je top pogodak... tamo ne pitaju za cenu
Nije baš da "ne pitaju za cenu".
Ja srećom imam "stabilnog" podstanara. Kome sam u startu dao malo nižu cenu, na konto dužine rente.
Prijatelj koji izdaje i izašli su mu podstanari, će verovatno morati da spusti cenu izdavanja.
Njemu izgleda da ljudi ipak imaju problema sa mesečnim prilivima.
A "starogradnja" je većinom CG pa to mora da se plati, izdavao ili ne...

BlokBrateBlok
 
I ja bih radije dao za nizu cenu na duze nekom normalnom liku nego da cesto trazim podstanare tako da mi je cg ok.

Kod etaznog grejanja pretpostavljam da mora na duze da se izdaje jer kad krene hladno niko nece da trazi stan gde ce za grejanje da izdvaja 15k u startu. Tu ako ti podstanar pobegne pred zimu, mora da se ceka prolece.
 
Mislis podstanari su ko ptice selice, zimi idu gde je CG, a leti gde je etazno.
 
Pa valjda niko neće stan sa CG gde cele godine plaća nešto što ne troši.

Po svakoj računici je ekonomski isplativije grejati se na struju nego na CG.
 
pa i nije bas tako. Moze biti jeftinije za mali stan ili kada se ne greje citav stan, ali ako uporedis grejanje celog stana od 50+ kvm cg je mnogo jeftinije.
 
Ako cemo tako, najisplativije i najkonfornije je na gas.
Znaci, kupujte stanove sa grejanjem na gas.
 
Mislim da zaboravljate činjenicu da se CG plaća čitave godine kroz infostan, a na struju samo u jednom delu godine.

CG za stan od oko 50kv iznosi oko 5-6.000 mesečno, pošto je grejna sezona 6m to znači da bi računi za struju mogli biti 10-12.000 veći mesečno da bi cena bila ista.
Pošto živim u stanu od 50kv bez CG, mogu sa apsolutnom sigurnošću da kažem da nam računi nisu 12.000 veći u periodu od 6 meseci, a čak ni u centru sezone nisu 12.000 veći. Takođe je bitno da napomenem da je stan na poslednjem spratu sa ravnom pločom i da se sve sobe greju.

Takođe uopšte ne zavisim od toplana što se perioda grejanja i temperature tiče. Istina mora se uložiti u radijatore - imamo po jedan norveški radijator u svakoj sobi.

Ja trenutno gledam da uzmem stan ali je nažalost sve sa CG.
 
Mali off

Koliko te je izašla struja za oktobar? Pretpostavljam da radijatori rade stalno, koji model radijatora je u pitanju.
 
Mogu da potvrdim za gas. Poslednjih 10tak godina, za kucu od 200m2 plaćam po sezoni izmedju 400 i 600 Evra, zavisno od zime.
Što je najbolje, to podrazumeav i toplu vodu - kotao je kombinovani.
Takodje, potpuno je logično da je gas najpovoljniji, imajući u vidu da sagoreva na mestu potrošnje i da praktično nema nikakvih gubitaka.
Naravno, mora da bude dobra izolacija, kao i kvalitetan kotao.

Mislim da je idealna kombinacija. Na primer, kvalitetna klima (vazduh-vazduh) za period dok je temperatura iznad nule (kod mene dve Daikin Emure, bez problema mogu da zagreju celu kucu kada je temperatura do nekih 5 oC, a da se to gotovo ne vidi na racunu za struju), a ispod gas.
 
7.400 je bila struja, samo računaj da nas je 5 u ovom stanu.

Što se tiče radijatora koristimo starije norveške radijatore.
Po sajtu Rovexxa mi se čini da su GLAMOX 3001 ali ne znam dužine. U dnevnoj sobi bi trebalo da je najveći, a spavaćim ovaj srednji.

EDIT:
Prošli decembar nam je bila ubedljivo najveća potrošnja ikada - Oko 1500kWh i 13.375RSD.

Takođe nam je prosečan račun oko 9000 mesečno računajući i letnje mesece gde klima radi 0/24 pošto smo ispod ploče.

Ovo je pregled potrosnje u dinarima po mesecima prepisan sa sajta EPS-a. Novembar i decembar su proslogodisnji racuni.
INeQ1Y.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=800977#p800977:2u2z153m je napisao(la):
kyone » Uto Dec 08, 2020 3:02 pm[/url]":2u2z153m]Mogu da potvrdim za gas. Poslednjih 10tak godina, za kucu od 200m2 plaćam po sezoni izmedju 400 i 600 Evra, zavisno od zime.
Što je najbolje, to podrazumeav i toplu vodu - kotao je kombinovani.
Takodje, potpuno je logično da je gas najpovoljniji, imajući u vidu da sagoreva na mestu potrošnje i da praktično nema nikakvih gubitaka.
Naravno, mora da bude dobra izolacija, kao i kvalitetan kotao.

Mislim da je idealna kombinacija. Na primer, kvalitetna klima (vazduh-vazduh) za period dok je temperatura iznad nule (kod mene dve Daikin Emure, bez problema mogu da zagreju celu kucu kada je temperatura do nekih 5 oC, a da se to gotovo ne vidi na racunu za struju), a ispod gas.
Gas je zakon, plus imas i plin za kuvanje.
Ako nadjete stan sa instaliranim gasom, kupujte ne pitajte za cenu :)
Samo ja nesto ne volim grejanje na klimu, nekako mi neprirodno a i cuje se.
Mnoooogo je konfornije na gas i radijatore.
 
CG postaje neizdrzivo i za male stanove a kamoli za dvosobne i dalje... stariji ljudi kojima deca odlaze da zive sama itd., dolaze u situaciju da placaju u proseku po 10k infostan tokom cele godine. Stanovi sa CG se tesko prodaju i izdaju i predstavljaju sve veci problem fin. odrzavanja zajedno sa novim nametima odrzavanja zgrade i placanje upravnika. Placanje tokom cele godine smatram da je CG najveca pljacka gradjana posle 2000te. Nikada mi nece biti jasno, sta ja to placam u sred jula ako ga ne koristim? Pitanje sa Ustavni Sud
Bice interesatno kako ce se resiti ovaj problem kada ljudi masovono nece imati sredstava da placaju ovaj namet
 
Uslovi za ukidanje CG su neverovatno nerealni, traze da se slozi 2/3 stanara pa tek onda izlaze na teren da provere mogucnosti ukidanja istog. Sve su organizovali kako bi u pocetku odustali. Zar nije realnije da odmah izadju na teren gde ce ustanoviti da li cete ugroziti nekog ili ne ukidanjem. Zasto traze saglasnost stanara ako i ti sami stanari ne znaju nista o tehnickim mogucnostima i sl. ukidanjem CGnja. Potpuna neboluza
 
To je ustvari saglasnost stanara da se neće žaliti na loše grejanje ako isključe komšiju. Inače najbolje grejanje je centralno po utrošku u dobro izolovanoj zgradi. Ako isforsiraju da ceo grad krene da plaća po utrošku očekujem u najmanju ruku pobunu jer će računi postati astronomski po betonskim zgradama
 
Primer:

1. Garsonjera na Zvezdari sa CG gde je infostan 4000din tokom cele god.
2. Nova garsonjera ista lokacija za 3kv veca, CG po utrosku gde je infostan 800din. (zimi do 2000din) mali je stan pa nije potrebno stalno paliti grejanje ili se pali samo kada je bas hladno tipa minus

Dalje ne treba komentarisati
 
StariPosmatrač":2hwnprum je napisao(la):
To je ustvari saglasnost stanara da se neće žaliti na loše grejanje ako isključe komšiju. Inače najbolje grejanje je centralno po utrošku u dobro izolovanoj zgradi. Ako isforsiraju da ceo grad krene da plaća po utrošku očekujem u najmanju ruku pobunu jer će računi postati astronomski po betonskim zgradama
To se neće desiti (uvođenje plaćanja CG po utrošku).
Posle 2000 Agencija za energetsku efikasnost je krenula u projekat uvođenja merača/regulatora potrošnje.
Došlo se do toga da će to potrošače koštati (samo uvođenje) oko 40-50€ po grejnom telu.
Oni su naravno uveli projekat da građani to plaćaju na rate i nekako premoste to.
Međutim, na jednom sastanku je nekako onda spomenuta i odgovornost BG Elektrana u toj "jednačini" jer bi onda ta usluga postala precizmo merljiva u smislu kvaliteta usluge.
Od tog trenutka ljudi iz BG Elektrana su aktivno radili na propasti tog projekta, i na kraju uspeli u tome.

BlokBrateBlok
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801029#p801029:z8rg1vto je napisao(la):
Wuxa » 08 Dec 2020 05:53 pm[/url]":z8rg1vto]CG postaje neizdrzivo i za male stanove a kamoli za dvosobne i dalje... stariji ljudi kojima deca odlaze da zive sama itd., dolaze u situaciju da placaju u proseku po 10k infostan tokom cele godine. Stanovi sa CG se tesko prodaju i izdaju i predstavljaju sve veci problem fin. odrzavanja zajedno sa novim nametima odrzavanja zgrade i placanje upravnika. Placanje tokom cele godine smatram da je CG najveca pljacka gradjana posle 2000te. Nikada mi nece biti jasno, sta ja to placam u sred jula ako ga ne koristim? Pitanje sa Ustavni Sud
Bice interesatno kako ce se resiti ovaj problem kada ljudi masovono nece imati sredstava da placaju ovaj namet
Wuxa, grešiš. Cena grejanja je zapravo duplo veća već je podeljena na celu godinu da bi bila jeftinije za plaćanje. Dakle, ne plaćaš grejanje kada nije grejna sezona za te mesece već za grejnu sezonu podeljenu na rate.

Postoji grejanje po utrošku u nekim novijim naseljima tipa Stepa Stepanović i.t.d.

Radio sam u udruženju potrošača pa znam ponešto o CG-u i tim skoro nemogućim uslovima da se isključiš sa istog, a i plaćanju samo fiksnog dela ukoliko se i isključiš.

Zvučaću grubo ali ako živiš u stanu od 100.000 evra a nemaš 100 evra mesečno da plaćaš CG to jest Infostan onda to definitivno nije stan za tebe. Napominjem da nisam parajlija i da nemam CG :)
 
U stanovima gde je EG ili TA, racuni za grejanje su manji tokom zimskih dana od stanova sa CG. O danima kada nije potrebno grejanje ne treba ni polemisati dalje. CG je najstranije bacanje para. Pitaj u agencijama za nekretnine o stanovima za CG pa ce ti reci kako ide njihova prodaja i izdavanje
 
Слажем се, централно грејање, макар у Београду, је најгоре рекетирање грађана који у огромној већини уопште нису ни били у прилици да бирају како би да се греју.

Најгоре је што је то грејање траљаво, прати неку имбецилну логику календара и највиших дневних темпратура, и немогуће је откачити се. Ово последње је специфично безобразно јер
- Електране би да наплаћују што вас греју цеви које пролазе до комшије. Бесмисао јер онда треба Електране вама да плате што су своју инфраструктуру провукли кроз вашу приватну имовину
- Електране би да наплаћују што вас посредно греју комшијски станови. Бесмисао јер ви нисте тражили да вас греју комшијски станови, нек електране те станове изолују о свом трошку
- Електране би да вас окриве што је комшији слабије грејање. То нема везе са вама, на њима је да обезбегде грејање својим корисницима.

Дакле Београдске Електране би да живе у капитализму само кад је потребно узимати паре, а што се тиче услуга и права приватних власника ту би радо да живе у комунистичком монополу који им обезбеђује рекетирање становништва.
 
Predlažem da ovu interesantnu diskusiju prebacimo na odgovarajuću temu...

ali da ipak pitam...ima li neko detaljnije da prenese iskustva sa CG sa kalorimetrom...koliko su računi u odnosu na standardno CG?


Ja u trenutnom stanu koristim kombinaciju etažnog i dve inverter klime A+ kategorije i etažnog grejanja u baš hladnim danima...i mogu vam reći da sam prezadovoljan. Kod mojih roditelja u kući imam podno grejanje sa toplotnom pumpom i pločicama i tu smo jako zadovoljni u poređenju na raniji period gde smo koristili drva i struju...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dosta dugo se krecem u okruzenju ljudi koji se bave nekretninama i svi se slazu da infostan sa CG postaje nepodnosljiv za veliki broj gradjana (kao i informatika u NS) i da sve vise ima neplatisa.

Neko ko se razume u ovo u tehnicku smislu, moze da poderi sa nama, kano je moguce da iskljucenje iziskuje toliko mogucih problema? Da li je potrebno samo "recnuti" cevi koje povezuju radijator sa glavnim cevima koje prolaze kroz stan ili je zaista cela i teza procedura potrebna? :?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801099#p801099:33poojks je napisao(la):
Bulbulderac17 » 08 Dec 2020 09:04 pm[/url]":33poojks]Predlažem da ovu interesantnu diskusiju prebacimo na odgovarajuću temu...

ali da ipak pitam...ima li neko detaljnije da prenese iskustva sa CG sa kalorimetrom...koliko su računi u odnosu na standardno CG?


Ja u trenutnom stanu koristim kombinaciju etažnog i dve inverter klime A+ kategorije i etažnog grejanja u baš hladnim danima...i mogu vam reći da sam prezadovoljan. Kod mojih roditelja u kući imam podno grejanje sa toplotnom pumpom i pločicama i tu smo jako zadovoljni u poređenju na raniji period gde smo koristili drva i struju...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zivim u stanu od 30m2 (Šumice) koji ima CG po utrosku (nova zgrada). Racunica je sledeca: infostan je 800din fixno... grejanje retko kad palim zato sto je stan odlicno izolovan i okruzen drugim stanovima. Kada se pali grejanje onda izadje maksimalno 1500din.! Pre toga sam ziveo u starom stanu od 27m2 takođe isto naselje. Infostan je sada tu 5000din.! Prošle godine je bio 4000din. Računica je jasna, em manji stan, em stariji, em skuplji :bubanj:
 
40m2 - grejanje po utrosku. Placa se samo 600 dinara mesecno taksa za prikljucak na toplane. Trecu godinu ne palim cg, temp ne pada ispod 22C. Odlicna izolacija zgrade, energetski pasos B i verovatno komsiluk lepo greje. Dogrevam po potrebi sa inverterom, prosle 2 godine trosak ukupno 3000 din vise na racunima za struju po sezoni.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Ja sam imao CG po utrošku, stan od 80m2 za celu sezonu 50-60 hiljada. Uvek odvrnuti ventili, nikad nismo štedeli, volimo da nam je toplo. Sad se grejem na propan i struju 200 i nešto kvadrata, električni kotao koristimo u jeftinoj tarifi. Propana potrošimo oko 100 hiljada plus je mesečni račun za struju oko 10 hiljada. Videćemo kako će biti kad bude neka jaka zima. Iako je grejanje na gas komforno, ipak je CG bolje, ne razmišljaš ni o čemu.
 
Wuxa":20683sed je napisao(la):
Dosta dugo se krecem u okruzenju ljudi koji se bave nekretninama i svi se slazu da infostan sa CG postaje nepodnosljiv za veliki broj gradjana (kao i informatika u NS) i da sve vise ima neplatisa.

Neko ko se razume u ovo u tehnicku smislu, moze da poderi sa nama, kano je moguce da iskljucenje iziskuje toliko mogucih problema? Da li je potrebno samo "recnuti" cevi koje povezuju radijator sa glavnim cevima koje prolaze kroz stan ili je zaista cela i teza procedura potrebna? :?
Blizak rođak mi radi u pravnoj službi Infostana i kaže mi da neplatiša zapravo ima manje.
Pre svega zbog toga što je naplata (zapravo njeno "uterivanje" kod neplatiša) sada praktično izmešteno u privatne ruke raznih advokatskih kancelarija i izvršitelja.
Oni su brutalni u brzini reagovanja jer naravno rade "na procenat", a ne za platu.
Tome dosta pomaže o to što povremeno postoje one "akcije" gde oni poskidaju već naduvane troškove, pa ljudi pomisle da su nešto ušićarili...

BlokBrateBlok
 
Vrh