Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801082#p801082:2bz93w0c je napisao(la):
Wuxa » Uto Dec 08, 2020 9:17 pm[/url]":2bz93w0c]U stanovima gde je EG ili TA, racuni za grejanje su manji tokom zimskih dana od stanova sa CG. O danima kada nije potrebno grejanje ne treba ni polemisati dalje. CG je najstranije bacanje para. Pitaj u agencijama za nekretnine o stanovima za CG pa ce ti reci kako ide njihova prodaja i izdavanje

Ovo da je zimi povoljnije EG na struju nije tačno, evo na jednostavnoj računici iz ličnog primera. Stan je stara gradnja visoki plafon, greje se svih 80 m2
zidovi 50cm bez izolacije, toplotni gubici po kvadratu oko 19kw/mes - potrošnja za novembar bila oko 1500kw samo za grejanje (bez ostale potrošnje)

- da sam na EG za ovih1500kw bih platio otprilike nekih 10-11.000 din, ostatak računa bih ušao u crvenu zonu ali sad hoću samo grejanje da računam
- za 80 kvadrata bih infostanu na ime grejanja dao grubo 8000 din

Ako koristiš TA slažem se da može biti račun manji u parama ali samo ako ne dogrevaš tokom dana što je u većini starijih stanova nemoguće.
Ja sam se odlučio za investiciju u toplotnu pumpu jer sam za potrebnih 1500kw utrošio samo 500kw struje što mu u parama dođe nekih 4-5.000 din
 
Grejanje po kvadratu u bg je nepunih 120 din sa pdv .Postoji tema o istom na forumu ...
80 mkv x 120 din =9 600 din
Problem sa CG sto ne greju celodnevno cjelu sezonu vec celodnevno samo jedan naj hladniji mjesec...
Ostatak sezone od nekih 6 h do 22 h poslije cao ...
Temperatura 21c +/-1 ko se greje po utrošku ne moze da se greje kako on hoće jer recimo na termo glavi ima 8 podeoka gdje bi broj 8 označavao 28/29 c sto ne moze da se dobije za sad plus plaćanje fiksni deo cjele godine plus plaćanje očitavanja plus potrošnja plus gubitci na nivou zgrade
Razlika pojedinačnog placanja i isporučene količine toplote do podstanica tzv gubitci rastur ....
Moze da se uštedi maks 20 %
 
Ako si čitao šta sam napisao za stan od 80 kvadrata, jasno ti je da može da se uštedi mnogo više 115 hiljada po kvadratu, 50-60 hiljada po utrošku. I to bez štedljivosti, ovi što se pasivno greju i cvokoću mogu mnogo više da uštede.
 
Koliki je procenat koji se greju na cg, a koliko strujom? Da li moze nasa mreza da izdrzi da se svi prebacimo na struju. Jos ce kasnije da skoci cena struje pa ce biti jos manja razlika.

Sada nas greju i truju najgorim ugljem.
 
Kako god, ja samo znam da sada mesecno ustedim 30e a zivim u malo vecem i novom stanu :) Hvala Bogu da sam se resio tog "infostana"
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801267#p801267:3057dizk je napisao(la):
Hunchback » Sre Dec 09, 2020 12:07 pm[/url]":3057dizk]Koliki je procenat koji se greju na cg, a koliko strujom? Da li moze nasa mreza da izdrzi da se svi prebacimo na struju. Jos ce kasnije da skoci cena struje pa ce biti jos manja razlika.
Naravno da ne moze, ni proizvodnja ni distribucija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801249#p801249:a8b0nn66 je napisao(la):
StariPosmatrač » 09 Dec 2020 09:25 am[/url]":a8b0nn66]Ako si čitao šta sam napisao za stan od 80 kvadrata, jasno ti je da može da se uštedi mnogo više 115 hiljada po kvadratu, 50-60 hiljada po utrošku. I to bez štedljivosti, ovi što se pasivno greju i cvokoću mogu mnogo više da uštede.
Da pojasnis kako 115 hiljada po kvadratu jel to na nivou godine i samo grejanje
50-60 hiljada po utroška isto na nivou godine ....

@Igore prebaci postove koji se tiču grejanja u temu o istom...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801398#p801398:2sqy2w2s je napisao(la):
direktor » 09 Dec 2020 04:14 pm[/url]":2sqy2w2s]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801249#p801249:2sqy2w2s je napisao(la):
StariPosmatrač » 09 Dec 2020 09:25 am[/url]":2sqy2w2s]Ako si čitao šta sam napisao za stan od 80 kvadrata, jasno ti je da može da se uštedi mnogo više 115 hiljada po kvadratu, 50-60 hiljada po utrošku. I to bez štedljivosti, ovi što se pasivno greju i cvokoću mogu mnogo više da uštede.
Da pojasnis kako 115 hiljada po kvadratu jel to na nivou godine i samo grejanje
50-60 hiljada po utroška isto na nivou godine ....

@Igore prebaci postove koji se tiču grejanja u temu o istom...

Mozda je bolje da ostane u ovoj temi zato sto je ovo takodje bitna stavka u kupovini ili izdavanju stana
 
Da li i koliku gresku bih napravio ako kupim stan sa centralnim grejanjem od recimo 38 kvadrata na nbg za izdavanje - blok 21, 30, 70?

Do sada sam mislio da bi se to lako izdalo. Sve koje poznajem i ja kada sam trazio stan da zivimo kao podstanari smo bezali od ta peci. E sad verovatno i da se u poslednjih deset i malo jace godina poboljsao kvalitet gradnje, a da su stare zgrade bez centralnog rupa bez dna preko zime.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801398#p801398:3hqklyu4 je napisao(la):
direktor » Sre Dec 09, 2020 5:14 pm[/url]":3hqklyu4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801249#p801249:3hqklyu4 je napisao(la):
StariPosmatrač » 09 Dec 2020 09:25 am[/url]":3hqklyu4]Ako si čitao šta sam napisao za stan od 80 kvadrata, jasno ti je da može da se uštedi mnogo više 115 hiljada po kvadratu, 50-60 hiljada po utrošku. I to bez štedljivosti, ovi što se pasivno greju i cvokoću mogu mnogo više da uštede.
Da pojasnis kako 115 hiljada po kvadratu jel to na nivou godine i samo grejanje
50-60 hiljada po utroška isto na nivou godine ....

@Igore prebaci postove koji se tiču grejanja u temu o istom...

Ok...

Da sam plaćao grejanje po kvadratu bilo bi to 9600 x 12 oko 115 hiljada godišnje.

Po utrošku je bilo između 50 i 60 hiljada godišnje, pola onoga što bih plaćao po starom.

Btw, pre nekoliko godina sam kačio print screen od infostana na temi o grejanju sa svim iznosima...
 
Ok mogo si odma da napises detaljnije ili samo da stavis link ka tim postovima... mnogi nisu imali takvu računicu na kraju maks izlazilo 30 % uštede...kad se podvuče crta na kraju godine...
Jeste stavka bitna pri kupovini stana ali postoji tema o grejanju zbog preglednosti .. vidim gas niko ne spominje...
 
Da li je neko mozda zainteresovan za kupovinu placa u Starom Slankamenu? Velicine 10 ari, ima pogled na Dunav. Na lepoj poziciji, idealan za vikendicu.
 
Ko juri kredit spisak potrebne dokumentacije. Verovatno će iz banke da traže i nešto dodatno što se nije predvidelo
Spisak potrebne dokumentacije za odobrenje stambenog kredita:


Dve popunjene i overene administrativne zabrane,
Potvrda o zaposlenju i visini prosečne oporezovane zarade za poslednjih nekoliko meseci,
Izvod iz matične knjige rođenih ukoliko ste kupac prvog stana i želite oslobađanje od plaćanja poreza,
Dve popunjene i overene administratitivne zarade za solidarnog dužnika,
Uverenje o državljanstvu kupca,
Uverenje o državljanstvu za bračnog partnera ako ste kupac prvog stana,
Izvod iz matične knjige venčanih kupca,
Izvod iz matične knjige rođenih za dete ukoliko ste kupac prvog stana,
Predugovor,
Dokaz o vlasništvu nepokretnosti,
Overena izjava u sudu supružnika vlasnika nepokretnosti na koju se stavlja hipoteka,
Fotokopija lične karte suvlasnika uz uvid originala,
Fotokopija lične karte založnog dužnika uz uvid originala,
Polisa osiguranja od osnovnih rizika,
Procena vrednosti nekretnine,
Zahtev za upis hipoteke,
Založna izjava,
Izjava o neposedovanju nekretnine u celosti za supružnika kupca,
IKPS-PPAP izjava kupca da kupuje prvi stan za sebe,
PPI4 obrazac poreske prijave,
Overena fotokopija ugovora o kupoprodaji-poklonu,
Overena fotokopija lične karte kupca i potvrda o prebivalištu za članove porodice kupca prvog stana,
Dve overene fotokopije Ugovora o kupoprodaji...

Duži tekst objavljen na https://www.solis-nekretnine.com/bl...bnu-dokumentaciju-za-stambeni-kredit-126.html
 
Nekada sam radio kao agent za nekretnine, nije bilo loše. Finansijski nisam prošao ko zna kako, ali upoznao sam mnogo ljudi, razne karaktere i prodavce i kupce, to mi je ogromno životno iskusto. Za tih nekoliko meseci naučio sam o ljudima kao za ceo moj život do tada.

Preporučujem da svi probaju da rade bar malo, evo i par saveta oko prezentacije nekretnina

Kako prezentovati nekreninu
 
Kada covek proda stan u Srbiji da bi kupio drugi stan van Srbije, da li na konto toga moze da bued oslobodjen poreza na kapitalnu dobit?
 
par kolega iz firme su prodali svoje stanove da bi kupili u Nemackoj kad su emigrirali, ali mislim da nisu bili oslobodjeni placanja. Sa jednim bi trebao da se cujem ove nedelje pa mogu proveriti ovu informaciju...
 
Kakav je kraj od rtanjske ka groblju (svetog nikole)?
 
koliko ide cena starogradnje ( 7 god)?
Koliko je atraktivno za izdavanje?
Da li je garažno mesto "must have"?
Koliko vremena treba do Trošarine gsp-om (naravno u špicu :) )?
 
max":h3m2ndh1 je napisao(la):
koliko ide cena starogradnje ( 7 god)?
Koliko je atraktivno za izdavanje?
Da li je garažno mesto "must have"?
Koliko vremena treba do Trošarine gsp-om (naravno u špicu :) )?


Starogradnja od 7 god komotno može da se vodi pod novogradnja u tom kraju.:)

Elem...inače to je kraj napa poznat kao Slavujev venac jako miran, uredan i lep kraj za život ukoliko nisi na obroncima i blizu ulica Sv. Nikole i D. Tucovića.

Cene se kreću od 1.400 do 1.700 za starogradnju i od 1.600 do 2.100 za novogradnju sve zavisi na šta naletiš.

Parking je must svuda u tom kraju..ceo ovaj deo Zvezdare se zonira pa ukoliko imaš auto na svoje ime i ukoliko si prijavljen na tu adresu za nekih 400din možeš da uzmeš PPK.


Zbog blizine fakulteta, Vukovog spomenika atraktivno je za izdavanje pogotovo studentima...a generalno blizu je i centru tako da je i za ostale kategorije ljudi jako interesantno.

Do Trošarine imaš jedno 40ak minuta...ne postoji direktna linije i jako smo loše generalno povezaninsa tim krajem ali možeš uhvatiti kod Vuka i na Bulevaru 33,48 ili 14..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala na detaljnim informacijama. Dao sam ponudu za stan, pa videćemo.
 
Ljudi vise ne mozemo ni da biramo od stana sta hocemo i gde. Situacija je takva da se pretvorila samo u "priliku". Naci dobar ili normalan stan za dobru cenu je kao lutrija. Shvatio sam da vise ne gledam kvadraturu vec strukturu. Kraj mi i nije vise bitan od toga da bude "dobar" kraj. Npr. moze i Bulbulder a moze i Banovo brdo... ponuda je toliko losa da treba samo grabiti prilike tj. narodno receno "srecu" ili "usralo te" :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=806437#p806437:3pgd1q5m je napisao(la):
chiller » 23 Dec 2020 04:44 pm[/url]":3pgd1q5m]Postoje i druga mesta osim Beograda...

U Srbiji "postoji" jos Novi Sad i to je to
 
Ljudi moze jedan savet... kako pored e-katastra da proverim da li je stanom "sve uredu" koji se prodaje?

Imam sumnju na stanove koji su dobri i na dobroj lokaciji a cesto snizavaju cenu i na kraju ispadaju jeftini... tj. kao da stan ima neku "manu" ili probleme oko papira... pa bih sve to detaljno proverio.

Hvala unapred!
 
Vrh